آزادی «کمتر از ۱۰ میلیارد دلار» پول ایران در صورت توافق اتمی

یک روز پیش از آغاز مذاکرات ژنو ۳، مشاور باراک اوباما در امور امنیت ملی آمریکا اعلام کرد که در صورت توافق میان جمهوری اسلامی و گروه ۵+۱، «کمتر از ۱۰ میلیارد دلار» از پول مسدود ایران آزاد خواهد شد.

سوزان رایس، مشاور امنیت ملی در کاخ سفید، روز سه‌شنبه، ۲۸ آبان‌ماه، در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان اعلام کرد که در صورت حصول توافق اتمی در ژنو، چیزی کمتر از ۱۰ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران در خارج آزاد خواهد شد.

خانم رایس در مصاحبه خود با این شبکه تلویزیونی این مقدار از دارایی‌های ایران را «مبلغی اندک» توصیف کرد.

خبرگزاری رویترز این خبر را «تلاش کاخ سفید برای کم جلوه دادن اثر لغو محدود تحریم‌ها» علیه جمهوری اسلامی دانسته است.

مذاکره‌کنندگان اتمی ایران هفته گذشته در ژنو، سوئیس، گفت‌وگوهایی فشرده را با اعضای گروه ۵+۱ درباره مناقشه اتمی جمهوری اسلامی آغاز کردند که به بروز امیدهایی در مورد گشایش در این مناقشه و حصول توافق بین طرفین دامن زد.

در واکنش به این مذاکرات که قرار است از بعدازظهر روز چهارشنبه، ۲۹ آبان‌، بار دیگر از سر گرفته شود، اول از همه اسرائیل و سپس عده‌ای از نمایندگان کنگره آمریکا اعلام کردند که قدرت‌های جهانی باید از اعطای هر گونه امتیاز به تهران خودداری کنند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس پیشتر گزارش داده بود که پس از جلسه‌ای در روز سه‌شنبه با باراک اوباما٬ شش تن از سناتورهای جمهوری‌خواه و دموکرات در نامه‌ای به جان کری٬ وزیر دفاع این کشور٬ در مورد پیشنهادی که قرار است در مذاکرات به ایران داده شود ابراز تردید کرده و از دولت اوباما خواستند تا با توافقی که بیش از اندازه در مقابل ایران سخاوت‌مندانه باشد یا به اندازه کافی بر برنامه هسته‌ای ایران سخت نگیرد موافقت نکند.

در این نامه آمده است: «اگر ما تحریم‌ها را کاهش بدهیم٬ ایران هم باید قابلیت‌های هسته‌ای خود را کاهش دهد.»

+23
رأی دهید
-34

ari jojeh - تهران - ایران
جیره بگیران امام علی‌، انگار دنیا کمر همت را بسته تا تکلیفتان را معلوم کند، فکر کنم تا چند وقت دیگر هم بدهندتان دست ملت گرسنه و ... انتهای ماجرا،
‌پنجشنبه 30 آبان 1392 - 01:38
delijaan - لندن - بریتانیا
مدتی ایستکه رهبر معظم پول به سویس ارسال نکرده وباعث ملال خاطر معظم له شده خوبستکه آمریکا فورا این مبلغ را مستقیما به حساب ایشان واریز کند. واین میتواند باعث خشنودی ملت ایران شود. وقتی رهبرراضی وخشنوذ باشد ملت هم راضی خوشحال خواهند بودوکمتر مرگ برآمریکا خواهذ گفت
‌پنجشنبه 30 آبان 1392 - 02:28
biparva-jan - تهران - ایران
کمتر از ۱۰ میلیارد دلار بخوره تو سرت. اگر به توافق رسیدید دیگه چرا تحریم ها نباید به طور کامل رفع بشه ای زورگویان بی شرف؟ حقیقت رو بگید. که برنامه هسته ای فقط یک بهانه ای خوب برای تحریم است.
‌پنجشنبه 30 آبان 1392 - 03:53
omidvaran - نورکل - امریکا
اهای خانم رایس چرا خست بخرج میدی پول خودشونه یکجا توقیف کردین حالا ده شاهی ده شاهی بهشون میدی ؟ اینم میخای بگی زیر فشار جهوداست که نمی تونی یه جا پولشونو بدی
‌پنجشنبه 30 آبان 1392 - 06:04
نوادا - تهران - ایران
اه اه حالم بهم می خوره از این خواهران رایس ! اون از اون خواهرش این هم از این
‌پنجشنبه 30 آبان 1392 - 08:04
arian1 - ابادان - ايران
فکر نکنم مردم ایران راضی باشند که پول بلوکه شده ایی ازاد شود چون چیزی از ان به مردم بدبخت ایران نخواهد رسید . رهبر وگروه دزدان امام زمان برای ان پولها نقشه دارند.
‌پنجشنبه 30 آبان 1392 - 10:45
کبالت3 - کرج - ایران
ده میلیارد ؟ این که پول چائی بابک مونم نمیشه کبلائی.
‌پنجشنبه 30 آبان 1392 - 16:22
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.