"لغت سال" دیکشنری آکسفورد، یک کلمه ساخته‌شده در اینترنت

کلمه "سلفی" (Selfie) در اینترنت به عکس‌هایی گفته می‌شود که فرد خود از خود می‌گیرد و در شبکه‌هایی نظیر فیس‌بوک و اینستاگرام منتشر می‌کند. دیکشنری آکسفورد این لغت را به عنوان لغت سال ۲۰۱۳ برگزیده است.

دیکشنری آکسفورد روز سه‌شنبه (۱۹ نوامبر/۲۸ آبان) لغت "سلفی" (Selfie) را به عنوان "لغت سال ۲۰۱۳" اعلام کرد. این لغت را کاربران اینترنت در سال‌های اخیر ساخته‌اند و از آن برای تگ‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی در اینترنت استفاده می‌کنند. اشاره این لغت به عکس‌هایی است که فرد از خود می‌گیرد (self portrait). چنین عکس‌هایی با رواج هر چه بیش‌تر گوشی‌های هوشمند به وفور در شبکه‌هایی نظیر فیس‌بوک و اینستاگرام مشاهده می‌شوند.

دیکشنری آکسفورد از سال ۲۰۰۴ هر سال لغتی را که جدید ساخته شده بر اساس میزان استفاده از آن به عنوان "لغت سال" اعلام کرده است. این لغت‌ها سپس به صورت رسمی به دیکشنری آکسفورد افزوده شده‌اند. امسال لغتی مورد توجه قرار گرفته و لغت سال شناخته شده که کاربران اینترنت آن را ساخته‌اند و سپس استفاده از آن حتی به مقالات نشریه‌های رسمی دنیا کشیده شده است.

دیکشنری آکسفورد در سال ۲۰۱۲ جایزه لغت سال را به کلمه omnishambles اعطا کرد. این لغت که اولین بار در یکی از برنامه‌های تلویزیون بی بی سی استفاده شد، ترکیبی است از واژه لاتین omni به معنای "همه" و واژه انگلیسی shamble به معنای "اختلال کامل". استفاده از این لغت بیش‌تر در عرصه سیاسی است و چنان متداول شده که در آوریل ۲۰۱۲ و در جریان سوال از نخست‌وزیر بریتانیا در مجلس درباره بودجه‌ریزی ۲۰۱۲ بارها از سوی نمایندگان به کار رفت. سرانجام این لغت در اوت امسال (۲۰۱۳) همراه با تعدادی دیگر از لغات جدیدی که در سال ۲۰۱۲ از محبوبیت و شهرت عمومی برخوردار شده بودند به دیکشنری آکسفورد راه یافت.

"سلفی" یکی از لغاتی بود که در اوت ۲۰۱۳ و هم‌زمان با omnishambles به دیکشنری آکسفورد اضافه شده بود، اما علت اهدای عنوان "لغت سال" به آن پس از آنکه پیش از این راه خود را به دیکشنری باز کرده بود چیز دیگری است. بر اساس گزارشی که سایت رسمی دیکشنری آکسفورد منتشر کرده است٬ استفاده از لغت "سلفی" در یک سال گذشته رشدی ۱۷ هزار درصدی داشته است و همین دلیل اهدای عنوان لغت سال به این کلمه است.

در سال ۲۰۰۹ نیز یک لغت متعلق به شبکه‌های اینترنتی عنوان لغت سال دیکشنری آکسفورد را از آن خود کرده بود: کلمه آن‌فرند (unfriend) که آنقدر شهرت دارد که فارسی‌زبان‌ها هم از آن در محیط فیس‌بوک و کلا در اینترنت همواره استفاده می‌کنند.

هشتگ‌گذاری با استفاده از "سلفی"

بر اساس گزارش سایت دیکشنری آکسفورد٬ کلمه "سلفی" اولین بار در سال ۲۰۰۲ در یک فروم آن‌لاین استرالیایی استفاده شده است. از آن زمان بر اساس لغت "سلفی" لغات دیگری نظیر "هلفی" (Helfie) یا "شلفی" (Shelfie) نیز ساخته شده‌اند که در شبکه‌های مجازی استفاده می‌شوند. "هلفی" عنوان عکس‌هایی ا‌ست که فرد از موی خود می‌گیرد و منتشر می‌کند و "شلفی" عکس‌هایی ا‌ست که فرد از طبقه‌ی کتاب‌ها یا لباس‌های خود می‌گیرد یا از هر نوع طبقه‌بندی دیگری مثل طبقه‌ی مواد غذایی آشپزخانه که به خود وی تعلق دارد.

این کلمات عموما در اینترنت برای طبقه‌بندی یا همان عنوان‌گذاری و پس از هشتگ (#) استفاده می‌شوند. هشتگ امکان جستجوی کلمه‌ای را که پس از آن قرار می‌گیرد فراهم می‌کند. هشتگ‌گذاری در توییتر٬ فیس‌بوک و اینستاگرام استفاده می‌شود و با آن توییت یا عکس در یک دسته‌بندی قابل جستجو قرار می‌گیرد. برای مثال اگر در توییت خود از #ایران استفاده کرده باشید و کاربری #ایران را در بخش جستجوی توییتر جستجو کند به توییت شما هم دست می‌یابد، البته به شرطی که اکانت توییتر شما عمومی باشد.

وقتی کاربری Selfie# را زیر عکس یا توییت خود استفاده می‌کند مشخص است که آن عکس عکسی است که خود کاربر از خود گرفته است. به علاوه ‌این عکس به علت استفاده از # در یک دسته‌بندی کلی قرار می‌گیرد به طوری‌که دیگر کاربران نیز با مراجعه به Selfie می‌توانند همه عکس‌هایی را که از این عنوان استفاده کرده‌اند مشاهده کنند.

کاربران فارسی‌زبان نیز می‌توانند به منظور استفاده بهتر از امکانات شبکه‌های اجتماعی با نوشتن Selfie# زیر عکس خود از کلمه سال دیکشنری آکسفورد که مد روز اینترنت است بهره ببرند.

+10
رأی دهید
-5

goosfand - نیویورک - آمریکا
کاربران انگلیسی‌ زبان هم واژه میسازند، کاربران فارسی زبان هم همت میکنند و واسه پویایی زبانشون واژه میسازند، مثلا اخیرا واژه‌هایی‌ چون کامنت، شر کردن، پیج، سابمیت کردن، ... رو از همت و تلاش شب‌افزون کاربران فارسی زبان داریم که بدجوری دارند زبان فارسی رو ریچ (غنی) میکنند؛ دیگه کم‌کم توی هر بحثی‌ واژه‌های تازه ساخته میشه؛ توی همین سایت خوندم اوراتیک، که احتمالا منظورشون شهوانی بوده! ‌ای بنازم به همت این تحصیلات‌شدگان
‌پنجشنبه 30 آبان 1392 - 11:27
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.