اشتون و ظریف برای "تفاهم نهایی" دوباره دیدار می‌کنند

 سخنگوی کاترین اشتون با "مثبت‌خواندن" مذاکرات مقدماتی در دور جدید مذاکرات ژنو گفته است که ۵+۱ درمذاکره با ایران موضع واحدی دارد. قرار است وزیر خارجه ایران و نماینده گروه ۵+۱ برای رسیدن به تفاهم نهایی دوباره دیدار کنند.

سخنگوی کاترین اشتون مذاکرات روز نخست ایران و ۵+۱ را "بسیار مثبت" خواند.

مایکل مان که در جمع خبرنگاران سخن می‌‌گفت افزود که مذاکرات اشتون و ظریف درباره جزئیات بود. وی با اشاره به اختلاف باقی‌مانده میان ایران و گروه ۵+۱، ادامه داد: «ما در این مذاکرات درباره اختلاف نظرهایی که باقی مانده است صحبت می‌کنیم.»

سخنگوی اشتون روند مذاکرات را طولانی توصیف کرد و با نفی اختلاف نظر میان ۵+۱ گفت: ما متحد هستیم و متحدانه با ایران مذاکره می‌کنیم. ما با اراده مثبت به اینجا آمده‌ایم تا نتیجه خوب بگیریم.

مایکل مان افزود که فردا (پنجشنبه ۲۱ نوامبر/ ۳۰ آبان) ظریف و اشتون در باره تفاهم نهایی دوباره مذاکره می‌‌کنند.

جلسه افتتاحیه مذاکرات هسته‌ای میان ایران و ۵+۱ با حضور کاترین اشتون و محمدجواد ظریف پس از گذشت کمتر از ده دقیقه پایان یافت. پس از این جلسه هیات ایران به طور جداگانه وارد گفت‌وگو با هیات‌های روسی، اتحادیه اروپا و آمریکا شد.

وزیر خارجه ایران افزود که فردا مجدداَ با کاترین اشتون دیدار خواهد داشت. در این دیدار بحث بر سر متن نهایی توافقنامه احتمالی یا نحوه بررسی موضوعات مطرح در آن خواهد بود.

او در فیس‌بوک خود نیز نوشته است: «تاکنون طبق قرار و برنامه‌ریزی خودمان پیش رفته‌ایم و قرار است فردا صبح مذاکرات جدی و ریز در مورد تفاهم نهایی با خانم اشتون شروع شود.»

• ظریف: با اشتون صحبت‌های خوبی داشتیم

در چارچوب دور جدید مذاکرات ژنو وزیر خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با یکدیگر گفتگو کردند. به گفته محمد‌جواد ظریف فعلا متن جدیدی برای مذاکرات ارائه نشده و «فعلا راجع به روندها صحبت می‌کنیم نه موضوعات».

عباس عراقچی معاون وزارت خارجه نیز گفت که در مذاکرات چهارشنبه‌شب راجع به روند مذاکره گفت‌وگو می‌شود و اگر نتیجه خوبی حاصل شود احتمالا از فردا مذاکره درباره متن شروع می‌شود.

در دور قبلی اجلاس ژنو که در روزهای ۹ تا ۱۱ نوامبر برگزار شد مذاکرات فشرده و سختی پیش رفت که به حضور کم‌سابقه وزرای خارجه کشورهای گروه ۵+۱ در آن انجامید. در حالی که شواهد حاکی از توافق میان دوطرف و پررنگ شدن احتمال امضای بیانیه مشترک بود، مذاکرات بدون دست یافتن به نتیجه‌ای مشخص پایان یافت.

قبلا گفته شده است که مذاکرات کنونی در سطح مدیران کل وزارت‌های خارجه کشورها پیش خواهد رفت، اما بعید نیست که مثل دور قبل حضور وزیران خارجه این کشورها نیز در آن ضرورت یابد.

• وزیر خارجه بریتانیا: فرصتی تاریخی برای مهار رقابت هسته‌ای در منطقه ایجاد شده است

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا نسبت به حصول توافق در مذاکرات ژنو ابراز امیدواری کرده است. به گزارش شبکه خبری "اسکای نیوز"، هیگ طی اظهاراتی در جریان یک کنفرانس خبری با همتای ترک خود در آنکارا گفت که مذاکرات جاری "فرصتی تاریخی" است و امکان توافق با ایران درباره برنامه هسته‌ای اش وجود دارد.

هیگ گفت که فرصت کنونی موقعیت خوبی برای مهار رقابت اتمی در منطقه و شکل دادن به مناسبات جدیدی با ایران است. او با اشاره به وجود برخی اختلاف‌‌ها میان دو طرف در مذاکرات جاری، گفت که این اختلافات قابل حل است و احتمالا به زودی توافقی به دست خواهد آمد.

• وزیر خارجه آلمان: امکان توافق با ایران وجود دارد

همزمان با مذاکرات اتمی ژنو، وزیر خارجه آلمان از ایران خواست که پایبندی خود به استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای را نشان دهد. گیدو وستروله گفت: «انتظار ما این است که ایران به گونه‌ای متقاعدکننده نشان دهد که هیچ تلاش و فعالیتی برای استفاده نظامی از انرژی هسته‌ای ندارد.» به تاکید وستروله یک ایران اتمی قابل تحمل نخواهد بود.

وستروله در ادامه اظهاراتش گفت که «دور قبلی مذاکرات ژنو نشان داد که یک راه‌حل دیپلماتیک برای حل بحران ممکن است.» او احتمال داد که طرفین موفق شوند در این مذاکرات به پیشرفت‌‌های مهمی دست یابند.

+11
رأی دهید
-5

واقع بین ایرانی - هامبورگ - المان
بابا این اقای ظریف تو عمرش خانم بازی نکرده..باور نمیکنیدوالا کاری ندارد به تفاهم رسیدن.اقای ظریف هم نام تو ظرافت دارد هم زبان توبهتر از حلیلی کار میکند یعنی منظورن انگلیسی بهتر میدانی . بابا به تفاهم برسان دیگه. این کاری نداری .با عرضه
‌پنجشنبه 30 آبان 1392 - 07:38
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.