واردات برنج و خودرو به ایران دو برابر شد

گزارش گمرک ایران نشان می دهد که واردات کالا در هفت ماه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش پیدا کرده ولی واردات کالاهایی نظیر برنج و خودرو دو برابر شده است.

بنابر بر گزارش گمرک ایران، واردات ایران در هفت ماه اول سال کمی بیش از ۲۴ میلیارد دلار بوده است که نسبت به هفت ماه اول سال گذشته نزدیک به ۲۵ درصد کاهش پیدا کرده است. میزان واردات کالا در هفت ماه اول سال گذشته نزدیک به ۳۲ میلیارد دلار بوده است.

در این دوره هفت ماهه، برنج با یک میلیارد و ۴۶۴ میلیون دلار در صدر فهرست کالاهای وارداتی قرار دارد و بعد از آن به ترتیب کنجاله، گندم، ذرت و خودرو در رده های بعدی قرار گرفته اند.

این گزارش نشان می دهد که میزان واردات برنج و خودرو نسبت به هفت ماه اول سال گذشته به بیش از دو برابر افزایش پیدا کرده است.

واردات برنج در هفت ماه اول سال گذشته ۶۸۵ میلیون دلار بوده که در هفت ماه اول امسال به رقم یک میلیارد و ۲۶۸ میلیون دلار رسیده است.

به نظر می رسد به دلیل اعمال تحریمهای تجاری علیه ایران، هند به عنوان یکی از مشتریان نفت ایران، به جای پول نقد به ایران برنج و دیگر کالاهای مورد نیاز این کشور صادر کرده است و هند که در هفت ماه سال گذشته نهمین کشور صادر کننده کالا به ایران بود، به سومین شریک تجاری ایران در هفت ماه اول امسال تبدیل شده است.

واردات کالا از هند به ایران در هفت ماه اول امسال نسبت به هفت ماه سال گذشته در حالی به بیش از دو برابر رسیده است که سهم دیگر شرکای تجاری ایران در صادرات کالا به ایران به شدت کاهش نشان می دهد.

واردات خودرو در شرایطی که تولید خودرو در داخل کشور به دلیل تحریم های بین المللی به کمتر از نصف کاهش پیدا کرده در هفت ماه اول به ۵۲۱ میلیون دلار رسیده است که این رقم در هفت ماه اول سال گذشته ۲۳۹ میلیون دلار بوده است.واردات کالا به ایران در چند ماه اخیر به دلیل تحریم‌های بین‌المللی با مشکل رو به رو شده استدر شرایطی که ایران با مشکل فروش نفت و انتقال درآمدهای حاصل از فروش نفت رو به روست، دو برابر شدن واردات خودرو پرسش بر انگیز به نظر می رسد به خصوص که این کالا در هفت ماه اول سال گذشته در ردیف هجدم کالاهای وارداتی قرار داشت و اکنون در ردیف پنجم کالاهای وارداتی جای گرفته است.

امارات متحده عربی، چین، هند، کره جنوبی و ترکیه به ترتیب بزرگترین صادرکنندگان کالا به ایران بوده اند.

ایران در هفت ماه اول سال ۱۷ میلیارد و ۲۳۷ میلیون دلار کالای غیرنفتی صادر کرده است که بخش عمده ای از این درآمد از محل فروش مایعات گازی و پتروشیمی به دست آمده است.

میزان درآمد کالاهای غیرنفتی صادراتی در هفت ماه اول امسال نسبت به هفت ماه اول سال گذشته حدود دو میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است.

چین، عراق، امارات متحده عربی، هند و افغانستان به ترتیب مهمترین بازار کالاهای صادراتی غیرنفتی ایران هستند.

در میان همسایگان، عراق مهمترین بازار کالاهای صادراتی ایران است و سه میلیارد و ۴۱۵ میلیون دلار کالای ایرانی به این کشور صادر شده است. بعد از این کشور، افغانستان در رتبه دوم بازار کالاهای صادراتی در میان همسایگان ایران قرار دارد و در هفت ماه اول امسال، یک میلیارد و ۴۵۴ میلیون دلار کالای ایرانی به افغانستان صادر شده است.

+15
رأی دهید
-7

کوین پارسی - تورنتو - کانادا
521 میلیون دلار برای واردات خودرو! از اوون طرف داروهای بیمارای سرطانی نایابه. بزن اوون دست قشنگه رو به افتخار سِد علی و چهل دزد بغداد!
‌پنجشنبه 30 آبان 1392 - 06:36
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.