بررسی تحریم‌های جدید علیه ایران در کنگره «عقب می‌افتد»

نمایی از ساختمان کنگره آمریکا

بنا بر گزارش‌ها از آمریکا قانون‌گذاران آن کشور تا زمانی‌که گفت‌وگوها با ایران در مورد برنامه اتمی آن کشور ادامه دارد و نتیجه آن مشخص نیست، بررسی تحریم‌های جدید علیه تهران را به تعویق می‌اندازند.

واشینگتن‌پست از جمله رسانه‌هایی‌ست که این خبر را منتشر کرده است.

برخی منابع خبری دیگر نیز از آمادگی رهبران سنای آمریکایی برای عقب انداختن بررسی تحریم‌های جدید در زمانی که دولت در حال گفت‌وگو با مقام‌های تهران است، گفته‌اند.

شبکه خبری ای‌بی‌سی نیوز و واشینگتن‌پست همزمان نظرخواهی را منتشر کرده‌اند که بر اساس آن ۶۴ درصد شهروندان آمریکایی از توافقی که بر پایه آن کاهش برخی تحریم‌های ایالات متحده و دیگر کشورها در برابر محدودیت‌هایی از سوی ایران در برنامه اتمیش صورت گیرد، حمایت کرده‌اند.

باب کروکر از سناتورهای جمهوری‌خواه از جمله کسانی‌ست که به رسانه‌ها گفته است با مخالفت رهبر اکثریت دمکرات در سنا، عملا امکان تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران را تا پس از تعطیلات «روز شکرگزاری» (۲۸ نوامبر؛ مجموعا تا حدود دو هفته دیگر) امکان‌پذیر نیست.

سناتور جان مک‌کین، دیگر سناتور جمهوری‌خواه، نیز پس از دیدار باراک اوباما و درخواست او برای تعویق بررسی تحریم‌های جدید به «واشینگتن اگزیمنر» گفته است «باید همیشه به حرف رئیس‌جمهوری، وقتی درخواستی دارد، گوش داد».

او در عین حال افزوده است «البته ما می‌خواهیم جدا به آنچه او می‌گوید توجه کنیم، به‌ویژه در میانه این مذاکرات جدی».

خبرگزاری رویترز نیز می‌گوید پیش‌بینی می‌شود رای‌گیری در مورد تحریم‌های جدید علیه ایران در ماه جاری انجام نخواهد شد.

این اخبار پس از دیدار باراک اوباما و سناتورهای آمریکایی‌ست که منتشر می‌شوند.

رئیس جمهور آمریکا ۲۸ آبان‌ماه شخصا از اعضای سنا خواست تا در حالی که آمریکا و سایر قدرت‌های جهان در تلاش هستند تا از طریق مذاکره با ایران به یک توافق هسته‌ای برسند، از تصویب تحریم‌های بیشتر علیه ایران خودداری کنند.

جی کارنی٬ سخنگوی کاخ سفید، نیز اظهار کرده که باراک اوباما به سناتور‌ها گفته است تحریم‌های تازه زمانی تاثیرگذار خواهند بود که ایران از قبول پیشنهاد ۵+۱ خودداری کند یا پس از توافق٬ از پایبندی به تعهداتش سر باز بزند.

قرار است دور جدید گفت‌و‌گو‌های هسته‌ای از ۲۹ آبان‌ تا اول آذر در ژنو برگزار شود.

آخرین گفت‌و‌گوهای هسته‌ای میان ایران و گروه موسوم به ۵+۱ در تاریخ ۱۶ تا ۱۸ آبان‌ماه در ژنو سوئیس برگزار شد. این مذاکرات اگرچه با توافقی هسته‌ای همراه نبود٬ موجی از گمانه‌زنی‌ها درباره امکان رسیدن به توافقی هسته‌ای در آینده را به راه انداخت.

+27
رأی دهید
-18

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.