یک نماینده مجلس: پرداخت یارانه در سال آینده غیرنقدی خواهد بود

یک عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس خبر داده است که دولت و مجلس تفاهم کرده‌اند تا پرداخت یارانه نقدی را حذف کرده و بن کالا را جایگزین آن کنند.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات، در گفت‌وگو با روزنامه «شرق» که در شماره روز سه شنبه ۲۸ آبان این روزنامه چاپ شده است، افزوده که «سال آینده پرداخت یارانه به‌صورت غیرنقدی خواهد بود.»

وی در ادامه گفت: «با توجه به اثرات مخرب پرداخت یارانه نقدی که باعث افزایش حجم نقدینگی و کاهش ارزش پول ملی می‌شود و همچنین اینکه یارانه در محلی که باید مصرف نمی‌شد، تصمیم کارشناسان مجلس و دولت بر این است که در نوع پرداخت این یارانه بازنگری شود.»

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی به عنوان یکی از دلایل درست بودن این اقدام گفت که «در حال حاضر در آمریکا حدود ۴۲ میلیون نفر از بن کالا استفاده می‌کنند.»

این نماینده مجلس روز دوشنبه نیز در این باره با خبرگزاری مجلس، «خانه ملت»، گفت‌وگو کرده و در پاسخ به این پرسش که «آیا یارانه برای همه اقشار به‌صورت غیرنقدی پرداخت می‌شود؟» گفت: «غیر نقدی مشمول همه افراد نمی‌شود و این عدالت نیست.»

این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در ادامه با بیان اینکه بن کالا با کوپن که در گذشته ارائه می‌شد، متفاوت است، گفت: «عده‌ای تفکر می‌کنند این بن کالا همان کوپن است در صورتی که این‌گونه نیست؛ در کوپن توزیع کالا برای حذف دلالان بود در حالی که با این روش کالا توزیع نمی‌شود بلکه یارانه‌ای که افزایش توان قدرت خانوارها را در پی دارد در دستور کار دولت است.»

بر اساس طرح هدفمندسازی یارانه‌ها که در دولت محمود احمدی‌نژاد اجرایی شد، یارانه‌هایی که به مواد سوختی، خوراکی، آب، برق و دیگر خدمات توسط دولت پرداخت می‌شد، حذف شده و دولت به جای آنها ماهانه به مردم یارانه نقدی می‌دهد.

«هم دولت و هم ملت صداقت کافی برای اجرای طرح را ندارند»

روز دوشنبه هم‌چنین عزت‌الله یوسفیان ملا، نماینده دیگر مجلس در گفت‌وگو با روزنامه «شرق» درباره این جایگزینی سخن گفته و اظهار داشت: «به نظر می‌رسد که باید به‌صورت کلی در ساختار هدفمندی یارانه‌ها بازنگری شود و مجموعه نظام با قبول ناکامی این طرح با همکاری همه قوای نظام و دیگر نهادهای مزبور اقتصادی اقدام قاطعی در این زمینه انجام دهد.»

وی افزود: «وقتی در پرسشنامه اولیه که در اختیار مردم قرار گرفت از ۷۰ میلیون نفر تنها یک میلیون نفر گفته بودند که بالای یک میلیون تومان درآمد دارند، نشان می‌داد که نه دولت و نه مردم صداقت لازم برای اجرای این طرح را نداشتند.»

عزت‌الله یوسفیان ملا پیش از این نیز گفته‌بود که «تنها راه این است که دولت شهامت به خرج دهد و با عذرخواهی از مردم اعلام کند که طرح هدفمندی یارانه‌ها شکست خورده است.»

محمد خوش‌چهره، نماینده پیشین مجلس و اقتصاددان هم در زمینه مسئله جایگزینی یارانه نقدی با بن کالا به روزنامه «شرق» گفته‌ که «دولت میزان مشخصی از اقلام اساسی مردم مانند گوشت، مرغ، برنج و... را بسیار پایین‌تر از قیمت جاری و معادل نرخ این اجناس قبل از جهش تورمی می‌تواند تهیه کند و با این کار فشارهای وارد بر اقشار مختلف ناشی از کاهش ارزش پول ملی را جبران کند.»

وی تأکید کرد که اگر «صرفاً این اقدام را محدود به خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد یا سازمان بهزیستی کنیم، نمی‌تواند از جامعیت لازم برخوردار باشد.»

علی طیب‌نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی روز اول آبان‌ماه اعلام کرد که اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشته است.

+17
رأی دهید
-18

کبالت3 - کرج - ایران
یعنی از سال دیگه برنج و روغن میریزی تو کارت ملت پس خوش بر احوالات ملت که کارتشون تو روغنه کبلائی.
‌سه شنبه 28 آبان 1392 - 22:19
شنگول و منگول - لندن - انگلیس
حالا ۴ سال دیگه دوباره برید به حسن کلید ساز ری بدید ! آخه حماقت تا چه حد !ساده لوحی تا کی‌ ! خریت تا چه اندازه ! و و و داستان ادامه دارد ! بنزین ۵ تومن گرون می‌شه ۱ تومن ارزون ملت خوشحال !! حالا هم کوپن ! دلار ،سکه ، کوپن مرغ ،گوشت ،شکر روغن ، میییییییییییییییییخریم
‌سه شنبه 28 آبان 1392 - 22:47
omidvaran - نورکل - امریکا
اهای نماینده - اگه واقعا نماینده مردمی و جای نماینده مردم را بزور غصب نکرده ای چر اون موقع که احمدی لمپن این طرح مخرب ومملکت بباد ده رو اورد تصویب کردین وهورا کشیدین ؟ حالا که مملکت بفلاکت افتاده بفکر وصله پینه هستی ؟
‌چهارشنبه 29 آبان 1392 - 06:41
aram.01 - کردستان - ایران
از سال آینده غیر نقدی و بعد از سال آینده غیر پرداختی خواهد شد.
‌چهارشنبه 29 آبان 1392 - 07:16
رجب علی - تگزاس - امریکا
یارانه ها مربوط به افزایش حاملهای انرژی بود مربوط به گران شدن اب و برق و گاز و بنزین بود مربوط به برنج و اینا که نبود یعنی میخوان بنزین را لیتری 100 تومان به مردم بدن و قیمت برق و گاز و اب را برگدونن به قبل از پرداخت یارانه ها؟راستی اینا که پول نفت بود . دیگه نمیخوان نفت بفروشن؟ میگم چرا قیمت دلار را پایین نمی ارن تا از فروش بنزین درامد داشته باشن مثلا فرض کنید یک دلار 100 تومان باشه و قیمت بنزین هم 400 تومان ثابت بمونه اونموقع به ازای فروش هرلیتر بنزین دولت 3 دلار گیرش میاد تازه نمیخواد حقوق پرسنلش رو افزایش بده .تازه جلوی قاچاق بنزین را هم میگیره .
جمعه 1 آذر 1392 - 11:10
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.