عربستان هرگونه تماس با اسرائیل برای حمله احتمالی به ایران را رد کرد

بندر بن سلطان رئیس اطلاعات سعودی

وزارت امور خارجه عربستان سعودی گزارش روزنامه بریتانیایی ساندی تایمز درباره طرح مشترک ریاض و تل آویو برای حمله نظامی به ایران را تکذیب کرد.

روزنامه بریتانیایی ساندی تایمز ۲۶  آبان در گزارشی به نقل از منابع دیپلماتیک که خواستند هویتشان فاش نشود مدعی شده که عربستان سعودی به نیروی هوایی اسرائیل اجازه داده است که از حریم هوایی خود برای حمله احتمالی به ایران استفاده کند.

بنا بر ادعای ساندی تایمز، در توافقی که طی هماهنگی میان سازمان اطلاعات اسرائیلی (موساد) و مسئولان بلندپایه امنیتی سعودی حاصل شده است، عربستان سعودی کمک‌های دیگری از راه هواپیماهای بدون سرنشین، هلیکوپترهای امدادی و هواپیماهای سوخت‌رسان، به اسرائیل در صورت حمله به ایران، ارائه خواهد داد.

این روزنامه بریتانیایی به نقل از یک منبع دیپلماتیک نوشته است: «به محض امضای توافق اتمی با ایران در ژنو، گزینه نظامی روی میز قرار خواهد گرفت. سعودی‌ها به شدت احساس خشم می‌کنند و آماده هستند هر کمکی که لازم باشد، به اسرائیل ارائه دهند.»

قرار است مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ چهارشنبه ۲۹ آبان از سر گرفته شود.

پس از انتشار این گزارش، خبرگزاری دولتی عربستان سعودی به نقل از یک مقام مسئول در وزارت امور خارجه این کشور نوشت: «در اشاره به خبر منتشر شده در روزنامه بریتانیایی ساندی تایمز که ادعای وجود تماس‌هایی میان سعودی و اسرائیل را مطرح کرده است، اعلام می‌شود آنچه که در این روزنامه آمده، از پایه و اساس صحت ندارد.»

این مقام مسئول در وزارت امور خارجه عربستان سعودی که نامش ذکر نشده، تاکید کرده است که هیچ «رابطه یا تماسی میان سعودی و اسرائیل به هیچ نحوی دو در هیچ سطحی وجود ندارد».

در روزهای گذشته و در ارتباط با مذاکرات اتمی ایران با گروه ۱+۵ که به گفته دو طرف، شاهد پیشرفت‌هایی بوده است، کشورهای عربی خلیج فارس، نگرانی‌های خود را از این روند اعلام کرده‌اند.

 پیشتر  روزنامه سعودی عکاظ در یادداشتی که یکشنبه ۱۹ آبان منتشر کرد، با بیان اینکه «همه نشانه‌ها تاکید می‌کند که نظام ایران در پی دستیابی به جنگ افزارهای اتمی است»، نوشته بود: «توافق پیش رو به هر شکل باشد، ما تاکید می‌کنیم که شش قدرت جهان (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) اولین کشورهایی خواهند بود که هزینه این توافق را پرداخت خواهند کرد و نتیجه آن را در آینده نزدیک خواهند دید.»

همزمان با این تحولات، بی‌بی‌سی انگلیسی گزارشی درباره عزم عربستان سعودی برای خرید موشک‌های مجهز به کلاهک‌های اتمی از پاکستان منتشر کرد.

البته محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، شامگاه دوشنبه ۲۰ آبان ماه با حضور در گفت‌و‌گوی ویژه خبری شبکه دوم صدا و سیمای سراسری، تلاش کرد این نگرانی را رفع کند.

ظریف اعلام آمادگی کرد که از کشورهای حاشیه خلیج فارس دیدار کند.

+12
رأی دهید
-39

dkdk - اسلیس - دانمارک
آخه عرب بدبخت تو خیلی‌ ذلیل و ناتوانتر از اونی هستی‌ که به مملکت دلیران تنگستان حملهٔ کنی‌.اسرائیل که آرزوی حملهٔ به ایران را سالهاست دارد اما این جرات و شجاعت است که ندارد.ضمنا این آرزو را اسرائیل با خود به گور خواهد برد.ما آخوند پرست نیستیم اما وطن پرستیم.در اخر کسانیکه دوست دارند به کشورشان حملهٔ بشه اخر وطن فروشان و نامردان هستند.ننگ و شرم به وطن فروشان.
دوشنبه 27 آبان 1392 - 22:20
khalkobi - فرانکفورت - آلمان
بی‌ شرف چقدر شبیه اکبر عبدی.
دوشنبه 27 آبان 1392 - 21:52
Perspolisi - سیدنی - استرالیا
اولش فکر کردم فیلم سینماییه با شرکت اکبر عبدی (البته با عرض معذرت از اقای عبدی)
دوشنبه 27 آبان 1392 - 22:27
biparva-jan - تهران - ایران
شکی نیست که عربستان و اسرائیل با هماهنگی بر علیه ایران اقدام میکنند. ولی اینکه اجازه بدهند از خاک عربستان برای حمله به ایران استفاده کند خریت محض است. عربستان است و چاه های نفت ان که اگر موشک باران شوند و از بین بروند عربستان تبدیل خواهد شد به یک صحرای خشک و بی اب و علف و بی ارزش. بنابر این بعید میدونم که عربستان دست به چنین حماقتی خواهد زد.
دوشنبه 27 آبان 1392 - 22:48
سرسره - اهواز - ایران
چه مردم بدبخت وبی پناهی هستیم مملکت بی صاحب شده هر کشوری بخودش اجازه اظهار نظربرای سرنوشت ایرانو میده خدا لعنتت کنه خامنه ای با همه طرفداران ولایت کثیفت
دوشنبه 27 آبان 1392 - 23:36
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
هر گونه حمله به ایران که منجربه کشتن مردمان صلح طلب ایران زمین و همچنین خراب شدن زیرساختهای کشور از جانب هرکسی محکوم خواهد بود من فکر میکنم کشور عربستان و کشورهای حوزه دریای نیلگون همیشه پارس باید بیشتر رو بعد فرهنگی و اعتقادی مردم سرمایه گذاری کنند . جنگ با خودش عواقب بدی خواهد داشت و ذهن مردم رو همیشه بسیج خواهد کرد تا کشور متخاصم با ایران رو بد بپندارند اما اگر کشورهای عربی با ایجاد شبکه های ماهواره ای و کمک به اپوزسیون داخلی و خارجی و بخصوص اهل سنت ایران چه در خارج چه در داخل در بعد فرهنگی با عقاید منحرف صفوی برخورد کنند همانند چهار شبکه وصال . کلمه .وصال حق و نور که تنها شبکه های توحیدی هستند نتایجی بسیار شگفت انگیز در پی خواهد داشت و مردم ایران متحدان فکری برادران عرب خویش خواهند بود همانند گذشته دور قبل از صفوی
دوشنبه 27 آبان 1392 - 23:41
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
متاسفانه اخوندان تا حدود زیادی توانسته اند عقاید مردم رو برگردانند و ذهن آنها را نسبت به اعراب و اسلام راستین خراب کنند و همانطور که شاهد هستیم چهار شبکه توحیدی اهل سنت توانسته در این مدت اندک بسیاری از دانش پژوهان و متفکرین ایران رو با عقاید صحیح اسلام آشنا کنند و انها را موحد کرده اند . اما در مورد حکومت آل سعود قطعا نظر مردم اون کشور بسیار متفاوت از آل سعود هست و در برخی مواقع تصمیمات ناصحیح آل سعود و عدم دفاع از کشورهای مسلمان به خاطر جایگاهی که داره موجب شده که برخی مردم آل سعود رو همپیمان اسرائیل فرض کنند که کاملا غلطه
دوشنبه 27 آبان 1392 - 23:45
قهوه تلخ - منجستر - انکلستان
خدا کنه ایران با أمریکا ،،قرار داد امضا کنند ،روابط خوب بشه ،،تا دهن این مارمولک خورها ،،و اون جودها به خاک ما لیده بشه ،،ایران مشه قدرت خاورمیانه ،،،،،،،
‌سه شنبه 28 آبان 1392 - 00:00
reza_persian - تنسبرگ - نروژ
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی. باید هم کاسه لیسه عربها باشی!. برای ما ننگه که عربهای حوزه خلیج فارس رو برادره خودمون بدونیم. برادران ما عربهای ایرانند و بس. اونها تشنه به خون ما هستند ، ما هم می خواهیم سر به تنشون نباشه )
‌سه شنبه 28 آبان 1392 - 01:35
mO30TAKTAZ - دوحة - قطر
بجه ها این شبکه هاى که این دوست عمریمون سلطنت طلب میکه جلو شبکه هاى شیعه و باسخ و سوالهاى منطقى دین و مذهب حق شیعه کم میارن شروع میکنند به فحاشى جون اصلا هیج دلیل منطقى بر اتفاقات تاریخى اسلام ندارند و در عوض اینقد دلیل و منطق بر کرفته از کتابهاى خود اهل سنت براشون میارن که کم میارن و فرار میکنن و هیجکدومشون حاضر به مناظره با علماى شیعه نمیشن و فقط دوستدارانشونو تشویق به عمل تروریستى میکنند و اطمینان بهشون میدن که دوارده تا حورالعین تو بهشت منتظرتونن.
‌سه شنبه 28 آبان 1392 - 05:31
شیعه ولایتمدار - مونیخ - آلمان
سلطنت طلب. دوست گرامی‌ .می‌دونم که بخاطر سنی بودنت بهت ظلم شده تو ایران . و می‌تونم حسّ میهن پرستی‌ رو تو چیزایی که می‌نویسی درک کنم . ولی‌ برادر ، همیشه عرب به جز مشکل چیز دیگه برای ایران نداشته .چون فاقد تمدن هستند .این کینه کینه ایی قدیمی‌ است .مگر صدام با حمایت کامل کشور‌های عربی‌ ۸ سال ملت ما رو به خاک و خون نکشید؟ . مگر نمیگفتند می‌خوایم دوباره قادسیه داشته باشیم؟. مگر به ایرانی‌ مجوس و یا موالی نمیگفتند؟. آرزوی عرب به ذلّت کشیدن ایران و ایرانی‌ است. من دشمنم را به چشم برادر نمی‌بینم .
‌سه شنبه 28 آبان 1392 - 04:50
m.noor - شارجه - امارات
با نه به ولایت.این حرفها همش دروغ‌ است دوستان باور نکنید .به امید ایزد یکتا دیگر جنگی به سراغ ایران عزیز نمیآید .م.ن
‌سه شنبه 28 آبان 1392 - 06:54
paksan - آمریکا - آمریکا
مثل سگ دروغ میگه
‌سه شنبه 28 آبان 1392 - 06:57
parastooeshge - توکیو - ژاپن
زرشک. با یک حمله دنیا به اتش گرفتار می شود این عرب فکر بعد را نمیکن.
‌سه شنبه 28 آبان 1392 - 08:57
عقل وهوش - اصفهان - ایران
سلفی اینجا برای شبکه های اربابان عربت گدائی میکنی بذار خیالت را راحت کنم ------کس نیاید بپای دیواری که بر آن صورتت نگار کنند گر تو را در بهشت باشد جای دیگران دوزخ اختیار کنند
‌سه شنبه 28 آبان 1392 - 08:26
رزم جو - لوس انجلس - امریکا
اشغال ترین رژیم و دشمن ترین دولت این عربستان هست. دشمن شماره یک ایران عربستان و دارو دستش هست. از بس اینها به شیعه جماعت کینه دارند.
‌سه شنبه 28 آبان 1392 - 11:56
aram.01 - کردستان - ایران
خدا ایران ما را از شر مسلمانها نجات بده.
‌سه شنبه 28 آبان 1392 - 17:13
vahidtaheri - کوالالامپور - مالزی
کثیف ترین رژیم روی زمین: عربستان
‌سه شنبه 28 آبان 1392 - 17:13
kolah-ghermezi - ونکوور - کانادا
reza_persian - تنسبرگ - نروژ, نازه نفست دوست عزیز.
‌چهارشنبه 29 آبان 1392 - 09:13
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.