ظریف: حق غنی‌سازی ایران را غیرقابل مذاکره می‌دانیم

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران.

در حالی که رئیس‌جمهوری فرانسه روز یک‌شنبه ۲۶ آبان توقف غنی‌سازی بیست درصدی اورانیوم در ایران را به عنوان یکی از شروط حمایت آن کشور از توافق هسته‌ای با ایران اعلام کرد، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا گفته‌است که: «ما حق غنی‌سازی ایران را غیرقابل مذاکره می‌دانیم.»

آقای ظریف که ریاست تیم مذاکراتی ایران با ۱+۵ را برعهده دارد طی مصاحبه‌هایی که طی روزهای شنبه و یک‌شنبه با خبرگزاری ایسنا داشت افزود که: «ما در مذاکرات با ۱+۵ نشنیدیم که کسی خواهان توقف غنی‌سازی باشد. این موضوع در مرحله اول به صورت کلی درخواست هیچ طرفی نیست.»

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه شامگاه یک‌شنبه پس از نخستین دیدار با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، چهار شرط را برای توافق هسته‌ای با ایران مطرح کرد و گفت، با رعایت این چهار شرط، فرانسه از دستیابی به تفاهم حمایت می‌کند.

آقای اولاند در نشست خبری مشترک با نتانیاهو گفت غنی‌سازی بیست درصدی اورانیوم ایران باید متوقف شود؛ تمامی تاسیسات هسته‌ای ایران زیر کنترل بین‌المللی قرار گیرد؛ ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران کاهش یابد؛ و تاسیسات آب سنگین اراک متوقف شود.

روز یک‌شنبه اما، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در ادامه سخنانش گفت: «حق غنی‌سازی ایران نیازی به به‌رسمیت شناخته شدن ندارد، زیرا حقی است که بر اساس ان. پی. تی غیر قابل انفکاک است. آن‌چه که ما توقع داریم، احترام به اجزای این حق ایران است.»

وی در ادامه با ذکر این‌که «تعلیق کلی غنی‌سازی حتما خط قرمز ما است و ما وارد این خط قرمز نخواهیم شد» گفت: «ضرورت دارد آن‌ها حق ما را محترم بشمرند و تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی که بر مردم وارد کرده‌اند را بردارند. ما در این مسیر حرکت می‌کنیم.»

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران افزود: «ما به مرحله بسیار حساسی از مذاکرات رسیده‌ایم و نمی‌خواهیم در این مرحله وارد بیان جزئیات شویم. به طور رسمی اعلام کرده‌ایم که غنی‌سازی حتما باید در هر چارچوبی که توافق می‌کنیم وجود داشته باشد؛ اما چگونه، به چه نحو و در کجا انجام شود موضوعاتی است که درباره آن در حال مذاکره هستیم.»

وزیر امور خارجه ایران در ارتباط با مذاکرات اخیر هسته‌ای در ژنو اظهار داشت که: «همه اقداماتی که در مرحله اول از سوی همه طرف‌ها انجام می‌شود اگر به نتیجه مطلوب نرسد، قابل بازگشت است» و افزود: «دلیلی نمی‌بینم به جدیت طرف‌ها در مکتوب کردن موضوعات به توافق رسیده بدبین باشم.»

گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان آخرین دور از مذاکرات خود با ایران را ۱۸ آبان‌ماه بدون نتیجه مشخصی پایان داد و طرفین اعلام کرده‌اند که دور بعدی این مذاکرات در ۲۹ آبان‌ماه، ۲۰ نوامبر، برگزار خواهد شد.

علاءالدین بروجردی: از اهرم خرید خودرو علیه فرانسه استفاده کنیم

موضع‌گیری فرانسه در آخرین دور از مذاکرات هسته‌ای کشورهای ۱+۵ با ایران در ژنو که باعث کند شدن روند دست‌یابی به توافق شد واکنش‌های تندی را در رسانه‌های ایران دربر داشت و این واکنش‌ها هم‌چنان ادامه دارد.

آخرین نمونه از این واکنش​ها مربوط به علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس است که به نوشته «خبرآن‌لاین» در یک گفت‌وگوی زنده تلویزیونی در شبکه خبر از «اهرم​های ایران» برای فشار به فرانسه سخن گفت.

وی در این گفت‌وگو اظهار داشته‌است: «منطق حکم می‌کند در واکنش به موضع‌گیری فرانسه حتما ما هم عکس‌العمل نشان بدهیم و از اهرم‌های فشار خودمان همانند "خرید خودرو" استفاده کنیم، منافع ملی ما این طور حکم می‌کند و در دنیا این امر متداول است. امروز در شرایطی هستیم که کشورهای نقطه مقابل ما ناگزیر هستند که واقعیت‌های امروز جمهوری اسلامی را بپذیرند.»

+86
رأی دهید
-31

kamran631 - لیون - فرانسه
این مردک، حسین اوباما - انقدر داستان رو کش میده، تا اینکه این حکومت منحوس اسلامی به بمب اتمی‌ دست پیدا کنه !!
دوشنبه 27 آبان 1392 - 14:21
hossein+87 - ایران - ایران
علاءالدین بروجردی: از اهرم خرید خودرو علیه فرانسه استفاده کنیم زرشک! اومدین خودرو رو انحصاری دو تا شرکت گاری ساز داخلی کردین، پول مردم رو ریختین تو شکمشون.جون مردم گذاشتید کف دستشون. اینا هم مثل الاغ رفتن ماشینای رده خارج فرانسه رو گذاشتن رو خط تولید، بعد از گند هسته ای که زدین، همین شرکتای فرانسوی بودن که شما رو تحریم کردن و الان ماشیناتون کلا چینی شده. حالا تو میخوای این اهرم رو کجا استفاده کنی داداش؟! اصلا اهرمی داری تو؟ اهرمی مونده برات؟ اصلا اهرمت کو؟اگه راس میگی..!!.
دوشنبه 27 آبان 1392 - 14:43
آزادی برای ایران - اشتوتگارت - آلمان
۱+۵ انگار داره سوره یاسین تو گوش خر میخونه.
دوشنبه 27 آبان 1392 - 15:39
anti cleric - دوبلین - ایرلند
آقای ظریف خواهشأ اون یختو باز کن خفه نشی‌، بعداً صحبت کن!
دوشنبه 27 آبان 1392 - 15:44
ir2013 - کرج - ایران
آمریکای زبون نفهم داره از اسرائیل که اصلا روی نقشه هم دیده نمی شوند اجازه می گیره و فرانسه هم از گرسنگی به اسرائیل اطمینان میده، ما آقا سازش نمی کنیم بزن تا بزنیم کجاست اسرائیل جنگ طلب که زیر پا مون له کنیم موشک های حزب الله دارن تو انبار خاک می خورن برای هر نفر یهودی هزار تا موشک داریم ،مرگ بر آمریکــــــــــــــــــــا مرگ بر اسرائیل
دوشنبه 27 آبان 1392 - 18:07
perser68 - فلوریدا - امریکا
ir2013 - کرج - ایران. شنیده بودم آب تمام مترو کرج به تهران رو پر کرده بود،دیگه کار نمیکرد!!!احتمالا با موشک‌های به قول تو خاک خورده حزب شیطان میتونی‌ سفر کنی‌،نگران نباش که خاک میخوره!
دوشنبه 27 آبان 1392 - 20:14
farzad power - لوس انجلس - امریکا
perser68 - فلوریدا - امریکا - یه کم در مورد قدرت نظامی ایران تحقیق کن تا از این نادانی بیرون بیای. به قول دکتر هلاکوهی دچار شیدایی و خرافات زدگی شدی پسرم. کوچک را بزرگ و بزرگ را کوچک میبینی‌.
دوشنبه 27 آبان 1392 - 20:57
farzad power - لوس انجلس - امریکا
یه کم در مورد قدرت نظامی ایران تحقیق کن تا از این نادانی بیرون بیای. به قول دکتر هلاکوهی دچار شیدایی و خرافات زدگی شدی پسرم. کوچک را بزرگ و بزرگ را کوچک میبینی‌.
دوشنبه 27 آبان 1392 - 20:56
perser68 - فلوریدا - امریکا
farzad power - لوس آنجلس - آمریکا. شما انقدر گستاخ و بیشرمید که حتی به سر کرده‌های خودتون هم باور ندارید!مملکتی که به گفته دزدانش شرکت پستش ورشکسته شده،شرکت گازش ورشکسته شده،وزارت بهداشتش بیماره!قدرت نظامیش بدرد جرز لایه دیوار میخوره!البته یه خوبی‌ که داره اینه که قبل از اینکه شما نابخردان بمب اتمتون رو بسازید در هم فرو خواهید پاشید و آرزوی فرمانروایی اسلام قرون وسطایی توون رو به گور خواهید برد!به جلو بپردازید،غافل از اینکه از عقب باخته اید!!!
دوشنبه 27 آبان 1392 - 22:42
farzad power - لوس انجلس - امریکا
perser68 - فلوریدا - امریکا - مشکلات داخل ایران باعث نخواهد شد که مردم به دشمنان کثیف و قسم خورده و خود فروخته اجازه هر گونه حمله یا دخالت دهند، و ابله و احمقی مثل تو و اربابان اژنویت باید در مقابل سرزمین کورش کبیر و رضا شاه کبیر به زانو در آیند. مرگ بر دشمنان کفتار صفت ایران زمین.
‌سه شنبه 28 آبان 1392 - 00:33
manuel1 - لاس وگاس - آمریکا
ir2013 - کرج - ایران به نظره خودت ی کم جوگیر نشدی ؟؟؟ واسه هر نفر ١٠٠٠ تا موشک ؟
‌سه شنبه 28 آبان 1392 - 05:04
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.