عفو بین‌الملل: با کارگران در قطر مانند حیوانات رفتار می‌شود

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار گزارشی در مورد وضعیت «بهره‌کشی» از کارگران ساختمانی در قطر، می‌گوید صاحبان صنایع ساختمانی و کارفرمایان کارگران خارجی را «در حکم حیوانات» تلقی می‌کنند.

این گزارش با نام بردن از آنچه با عنوان «بهره‌کشی وحشتناک» از کارگران یاد می‌کند وضعیت آنها را نیز «رقت‌انگیز» توصیف کرده است.

عفو بین‌الملل می‌گوید محل کثیف زندگی این کارگران از «فاضلاب» پر است.

این سازمان فرادولتی مدافع حقوق بشر در مورد این «بهره‌کشی» هشدار داده و از فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، خواسته است تا نقض حقوق این کارگران را در پروژه‌های ساختمانی مربوط به جام جهانی که قرار است در سال ۲۰۲۲ در آن کشور برگزار شود، محکوم کند.

عفو بین‌الملل می‌گوید «فیفا وظیفه دارد تا در این مورد پیامی عمومی و محکم» صادر کند.

این سازمان در عین حال می‌گوید وضعیت این کارگران در کشوری که از جمله ثروتمندترین‌ها در دنیاست، کاملا خارج از بهانه‌گیری و نابخشودنی‌ست.

عفو بین‌الملل می‌گوید گزارش خود را بر اساس دیدار و گفت‌وگو با ۲۱۰ کارگر ساختمانی در اکتبر ۲۰۱۲ و ماه مارس ۲۰۱۳ تنظیم کرده است.

در عین حال اعضای این سازمان با مقام‌های ۲۲ شرکت ساختمانی و نیز نمایندگان دولت دیدارهایی داشته‌اند.طی ماه‌های گذشته مدافعان حقوق بشر بارها از فیفا خواستند تا به وضعیت بهره‌کشی از کارگران ساختمانی در قطر اعتراض کند


علاوه بر محل زندگی و رفتار کارفرمایان از دیگر مواردی که این گزارش از آن شدیدا انتقاد کرده، پرداخت نکردن دستمزد کارگران و گماشتن آنها به کارهای سخت و خطرناک است.

این نخستین باری نیست که این سازمان از «نقض حقوق کارگران» عمدتاً مهاجر در قطر انتقاد کرده و در مورد آن هشدار می‌دهد.

پیشتر نیز در ماه اکتبر گذشته یکی از اعضای ارشد این سازمان  در مورد آماده شدن قطر برای جام جهانی، ساخت‌وسازهای سریع و فراوان در آن کشور و وضعیت هشداردهنده کارگران ساختمانی سخن گفته بود.

در همان زمان اعضای عفو بین‌الملل به «گستردگی نقض حقوق کارگران» در آن کشور اشاره کرده بودند.

قطر خود را برای برگزاری مرحله نهایی جام جهانی فوتبال در سال ۲۰۲۲ آماده می‌کند و ساخت‌وسازهای بسیاری که کارگران مهاجر در آنها به کار گرفته شده‌اند نیز در موارد زیادی مربوط به همین موضوع است.

در ماه سپتامبر نیز، کنفدراسیون اتحادیه جهانی تجاری در بیانیه‌ای گفته بود تا زمان برگزاری جام جهانی «چهار هزار کارگر جان خود را در هنگام کار در سازه‌های مربوط به آن از دست خواهند داد.»

این کنفدراسیون اعلام کرده بود هر هفته ۱۲ کارگر بر اثر کار در صنایع ساختمانی قطر جان خود را از دست می‌دهند.

در عین حال انتظار می‌رود شمار بیشتری از کارگران در آینده نزدیک برای کار در این صنایع از کشورهایی مانند نپال و سری‌لانکا به قطر بروند.

+41
رأی دهید
-4

mO30TAKTAZ - دوحة - قطر
یه حیله ى جدیده غربیها واسه سرکیسه کردن و رشوه کرفتن از عربا
دوشنبه 27 آبان 1392 - 11:23
sharafYabi - بیمبه - انگولا
سالی‌ نیست که یک خبر از این شاهزادهای عرب در مورد به برده کشیدن هم نوعان خود وجود نداشته باشد. با این همه پول چه مشکلی‌ برای فراهم کردن رضایت مستخدمین خود دارید؟ مگر دینتان قبل از نماز و روزه همین را از شما نخواسته است. ثروتمندان دنیای غربی از شما صدها بار دیندارتر هستند.
دوشنبه 27 آبان 1392 - 12:39
tony_3344 - بوخارست - رومانیا
همانطور که می‌دانیم قطر و عربستان اربابانی که دارند اجازه نمیدهند کسی‌ به این کشورها اعتراضی داشته باشند بی‌رحمی خونخواری بی‌ عدالتی این کشورها را سالهای طولانیست که فرا گرفته است این نظر شخصی‌ اینجانب می‌باشد
دوشنبه 27 آبان 1392 - 13:36
ghalamfarsai - مالمو - سوئد
مو۳۰تکتاز - دوحة - قطر: خجالت بکش. فقط همین!
دوشنبه 27 آبان 1392 - 15:54
فدای آقا - اودنسه - دانمارک
این هم دلیلی روشن بر اینکه چرا ما خط بیت را انتخاب کردیم، نه این عمر بهای وحشی را.
دوشنبه 27 آبان 1392 - 16:19
perser68 - فلوریدا - امریکا
فدای آقا - اودنسه - دانمارک. شما راست میگی‌،خط بیت شما خیلی‌ کیفیتش بهتره!دولتی و قانونی و بر طبق قوانین بیت اسلامی خامنه‌ای کثافت،دختران و پسران ایرانی‌ رو تو کهریزک بطری هدیه میکنه!!!بیدار شو قرن قرن۲۱ نه قرن آدم خوری!!!
دوشنبه 27 آبان 1392 - 21:00
zagros56 - آتن - يونان
فدای آقا - اودنسه - دانمارک،،،از تو و آخوندهای جنایتکارت در ایران کسی وحشیتر هست ؟؟
دوشنبه 27 آبان 1392 - 21:37
فدای آقا - اودنسه - دانمارک
زاگرس 56 آتن : حالا جناب پرسر 68 از روی جوانی، چیزهایی میگویند ولی به حق مرتضی علی،خداوند ایشان را هدایت خواهند کرد . ما شیعیان همچو شما بر سر زن و طفل بمب شیمیایی پرت نمیکنیم یا همچو هانیبال قلبشان را بخوریم.
دوشنبه 27 آبان 1392 - 22:25
سرسره - اهواز - ایران
وضعیت در امارات هم قبلا شنیدیم که اینطوربوده خوب 2 دلیل محکم برای این استثمار ووحشیگری وجود داره عرب بودن ومسلمان بودن
‌چهارشنبه 29 آبان 1392 - 00:24
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.