ورود دو تیم اروپایی به ایران برای ترمیم سد کارون

حسن رنجبران در گفت‌وگو با خبرنگار انرژی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: تمام سدهای بتنی ترک می خورند و اصلاح می‌شوند و این موضوع مساله خاصی نیست.

وی در واکنش به اعلام خبر ترک خوردن سد کارون 4 افزود: ممکن است کسانی سو‌ استفاده سیاسی از این موضوع کنند و بخواهند بگویند که پیمانکاران و مشاوران ایرانی توانایی ساخت چنین سدی را ندارند.

مجری وقت طرح سد و نیروگاه کارون 4 در مورد مطرح شدن موضوع نفوذپذیری سد کارون 4 قبل از افتتاح و پس از آبگیری، خاطرنشان کرد: این موضوع صحت ندارد و نفوذپذیر بودن سد در آن زمان (سال 89 و 90) را رد می‌کنم؛ این مطلب غلط است.

ورود دو تیم متخصص اروپایی به ایران برای حل مشکل کارون4

به گزارش ایسنا، بنا به اعلام یکی از مسوولین وزات نیرو، از شش ماه گذشته دو تیم متخصص اروپایی برای حل مشکل کارون4 وارد ایران شدند تا به ترمیم ترک‌های کارون4 کمک کنند.

سد کارون4 با کارفرمایی توسعه منابع آب و نیروی ایران، پیمانکاری شرکت جهاد توسعه منابع آب (شرکت زیر مجموعه خاتم الانبیا) و مشاوره مهاب قدس ساخته شده است.

مطالعات اولیه طرح کارون 4 در سال 1345 (1967 میلادی) در چارچوب طرح توسعه منابع آب و همچنین برنامه‌ریزی کلی منابع آب حوضه رودخانه کارون توسط شرکت مهندسین مشاور بین المللی "هارزا" انجام گرفت و پس از آن مطالعات مرحله اول در سال 1374 و مطالعات مرحله دوم در سال 1376 توسط شرکت مهندسی مشاور "مهاب قدس" و شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران منعقد شد.

همچنین عملیات اجرائی انحراف آب در سال 1376 ، آغاز بتن ریزی سد در سال 1385 و عملیات ساخت نیروگاه کارون4 نیز از سال 1380شروع شد و در نهایت سد در سال 89 آبگیری و در سال 90 افتتاح شد.

رکورد زنی بتن ریزی و صرفه جویی 55 کیلویی سیمانی

در سد کارون4، در یک دوره زمانی 82 هزار متر مکعب بتن در بدنه تزریق شد که رکورد جدید بتن ریزی در خاورمیانه محسوب می‌شود؛ پیش از این رکورد تزریق 65 هزار متر مکعبی بتن در ساخت سد به ترکیه اختصاص داشت.

بر این اساس ثبت رکورد بتن ریزی ماهانه سد کارون4 در سه نوبت در سالهای 1387 و 1388 به میزان 62هزار ، 82هزار و 89هزار مترمکعب در ماه بوده که در خاورمیانه بی سابقه است.

علاوه رکوردزنی دربتن‌ریزی، بهینه سازی سیمان مصرفی در بتن بدنه از 220 کیلوگرم به 165 کیلوگرم در هر متر مکعب بی سابقه و موجب صرفه جویی مستقیم معادل 4.5میلیارد تومان شده است.

هزینه کل تملک پروژه سد و نیروگاه کارون 4 نیز حدود 110 میلیارد ریال شده است.

بزرگترین سد بتنی 2 قوسی کشور

سد کارون4، بزرگترین سد بتنی 2 قوسی و نیروگاه آبی کشور است که شامل چهار واحد نیروگاهی هر یک به ظرفیت 250 مگاوات می‌شود.

حجم مخزن سد کارون4، دو میلیارد متر مکعب آب است و ارتفاعی به اندازه 230 متر دارد. این سد در محدوده استان چهارمحال و بختیاری با هدف تنظیم آب رودخانه کارون به میزان 7.3 میلیارد متر مکعب در سال بنا شده است و نیروگاهی با ظرفیت 1000 مگاوات دارد.

سد کارون4 بالادست ترین سدی است که بر روی رودخانه کارون ساخته شده است و در پایین دست آن سدهای کارون3، کارون1 و مسجدسلیمان قرار دارند.

با توجه به بزرگی و پیچیدگی طرح در طی مطالعات مرحله دوم شرکت فرانسوی "کوینه بلیه" نیز به‌عنوان همکار، مطالعات طرح را کنترل و مورد تائید قرار داده است، گرچه گفته می شود این شرکت سهم زیادی در پروژه نداشته است.

سد کارون 4 در 180 کیلومتری جنوب غربی شهر کرد و بر روی رودخانه کارون احداث شده و از جمله سدهایی است که از کمترین توان خارجی برای ساخته شدن آن استفاده شده است، از این رو سد کارون 4 لقب بومی ترین سد کشور را نیز به خود اختصاص داده است.

قابل تامل است که با وجود بیان ترک پذیری بتن، آیا منطقی است که سدی از زمان افتتاح حاشیه هایی تحت عنوان "نفوذ پذیری" و سپس پس از دو سال صحبت از "ترک‌های ترمیم پذیر" را با خود همراه کند؟

+31
رأی دهید
-0

azadi-iran - وین - لااتریش
این نوکران رژیم آنقدر بی وجدان هستند که حاظر نیستند به خاطر رهبرشان و دزدییهای فراواتی که رژیم در اختیار شان قرار داده یک بار هم شده واقعییت را بیان کنند. باید گفت که این رژیم از اول تا حال هیج منفعتی جز نابودی ایران و پرورش ترویست های اسلامی نداشته.
یکشنبه 26 آبان 1392 - 23:12
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.