آشپز روستایی ایران را به دنیا معرفی کرد/ مرد آمریکایی با قصه های ایرانی نویسنده ای بزرگ شد

خبرگزاری مهر : قصه های یک مرد روستایی ساده درباره شاهنامه، داستانهای ملانصرالدین، لیلی و مجنون و آیین های ایرانی باعث شد نه تنها یک آمریکایی با انتشار این قصه ها به نویسنده ای بزرگ تبدیل شود، بلکه گردشگران خارجی زیادی هم با خواندن این کتاب ،ایران و جاذبه هایش را بشناسند و برای دیدن حسن و شنیدن قصه هایش به ایران سفر کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، در سال 1960 میلادی یکی از خانواده های ایرلندی تبار و تبعه آمریکا به نام خانواده "وارد" برای انجام ماموریتی به عنوان مشاور شرکت نفت ایران به مدت 5 سال به تهران آمدند و در محله ولنجک زندگی کردند. آنها برای رتق و فتق امور خانه خود از فردی به نام حسن قاسمی خواستند تا به عنوان آشپز در این خانه به همراه همسر و فرزندان و مادرزنش زندگی کند. خانواده حسن و  خانواده آقای وارد در این مدت خیلی زود با هم آشنا و صمیمی شدند. حسن همیشه برای چهار پسر خانواده وارد قصه هایی از شاهنامه، آیین های ایرانی، آداب و رسوم، قصه های هزار و یک شب تعریف می کرد و کودکان آقای وارد هم که علاقه زیادی به این داستانها داشتند، آن را در ذهن می سپردند. ادبیاتی که حسن برای تعریف داستان تعریف می کرد ادبیاتی بود که از خواندن قصه های ایرانی یاد گرفته بود و ناخواسته همان را به کودکان یاد داده بود.تا اینکه ماموریت پدر خانواده بعد از 5 سال تمام شد و در سال 1350 خانواده آقای وارد به کشورشان برگشتند تحولات دهه 50 و 60 شمسی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس باعث شد تا این دو خانواده مدتها از هم بی خبر باشند. خانواده آقای وارد همیشه نگران خانواده حسن آن هم در جریان اتفاقات و تحولات ایران بودند و در این مدت هیچ وقت یاد و خاطره حسن و خانواده اش را از یاد نبردند.

خانواده آقای وارد تصمیم می گیرند همگی به دنبال حسن بروند و او را پیدا کنند منتها تنها اطلاعاتی که در اختیار داشتند، یک عکس قدیمی و نام زادگاهی بود که تلفظش را نیز درست نمی دانستند منطقه ای به نام " تودشک".دیدار خانواده وارد با خانواده حسن پس از 29 سال


جستجو درباره حسن در اولین قدم از نقشه های هوایی اینترنتی بود تا جایی که بلاخره آنها را به روستایی نزدیک به اصفهان رساند. منتها زمانی که تصمیم گرفتند به این ایران بیایند اطرافیان آنها شرایط حاکم بر ایران پس از انقلاب اسلامی را برای آنها خطرناک جلوه داد و گفتند که ایران آمادگی پذیرش شما را به عنوان خانواده آمریکایی آن هم پس از بسته شدن سفارت ندارد. بلاخره آنها با پسرانی که هر کدام در کشوری مشغول به کار و فعالیت شده بودند، بر ترسشان غلبه کردند و از مرز بحرین به ایران آمدند آن هم تنها برای یافتن حسن.

دیدار پس از 29 سال دوری

در راه شنیدند که خانواده حسن پس از انقلاب فوت کرده اند اما در میانه راه و پس از اینکه از جستجو ناامید شده بودند؛ به اصرار مادر خانواده چند روز دیگری را نیز به جستجو ادامه دادند تا اینکه به صورت اتفاقی با نوه خانواده حسن آشنا شدند. در پی آن خورشید مادرزن حسن را در روستای تودشک یافتند که زنده و سرحال بود و حسن و فاطمه و فرزندانش را نیز در شهر اصفهان پس از 29 سال در ماه آوریل 1998 دیدند.خانواده حسن قاسمیتریس، پسر دوم خانواده آقای وارد تصمیم گرفت سفر خود را از آغاز تا پایان برای جستجوی حسن با هدف معرفی ایران و قصه هایی که از او شنیده بود را در کتابی با همین نام (Searching For Hasan ) منتشر کند و در این راه بازهم از اطلاعات حسن درباره داستان های ایرانی بهره برد تا اینکه انتشار این کتاب او را به یکی از نویسنده های بزرگ آمریکایی تبدیل کرد و کتابش یکی از پرفروش ترین کتاب های آمریکا شناخت شد که به 15 زبان زنده دنیا نیز به چاپ رسید و جایزه های زیادی در پی نوشتن این کتاب گرفت.

تریس در این کتاب که سال 2002 نوشته شده، آورده که " حسن، خانه‌دار و آشپز خانواده آقای "وارد" بود. دوست ایرانی پسران مرد آمریکایی با چراغ کلمن پرنور سبیل‌های غرورآمیز خود را به طرز خاصی تکان می‌داد و با هیکلی قوی مثل پهلوان‌ها، با حرکاتی سریع و چانه‌ای قوی که به طرز نمایانی پیش آمده بود، درحالی که چشم‌هایش زیر نور چراغ خیابان سوسو می‌زد، با قدم‌های بلند حرکت می کرد. او از نجابت آرام هنرپیشه‌ای برخوردار بود که برای ایفای نقش خود وارد صحنه قصه گویی می‌شد."تصویر کتابی که تریس آن را نوشتتریس کتاب در جستجوی حسن را با آیین های چهارشنبه سوری و بازی های ایرانی شروع می کند و به قدری جاذبه های ایران را خواندنی توصیف می کند که بسیاری از گردشگران را برای مسافرت کردن در همان مکان هایی که خانواده "وارد" رفته و دیده اند را راغب می کند.

کتابی که راهنمای سفر گردشگران خارجی شده است

این کتاب سال 82 در ایران به زبان فارسی نیز چاپ شد اما به علت استقبال نشدن در ایران تجدید چاپ نشد درحالی که بسیاری از گردشگران خارجی از این کتاب را به همراه "لونلی پلانت" که کتابی در باب معرفی ایران است، به عنوان مرجع و راهنمای سفر با خود به ایران می آورند!

خانواده حسن در این مدت و پس از انتشار کتاب، میزبان بسیاری از گردشگران خارجی بودند که می خواستند در همان مسیری قدم بردارند که سالها پیش خانواده آقای وارد رفته بودند آنها ایران را با حسن شناخته بودند و برخی دیگر نیز محل کار حسن را که در هتل کوثر اصفهان بوده پیدا کرده و به خاطر شنیدن قصه هایش و برای اینکه در کنار او باشند، در آن هتل اقامت کرده بودند.

تریس وارد از آنجا که فروش خوب کتابش را مدیون حسن می دانست، بخشی از محل فروش کتاب و جوایزی که گرفته و در این مدت برایش کنار گذاشته بود را به حسن هدیه داد.فاطمه و خورشید همسر و مادرزن حسناکنون حسن 76 سال سن دارد و به همراه فاطمه 64 ساله اش و خورشید مادرزنش در اصفهان زندگی می کند. فاطمه فرشی را برای تریس بافته و قصد دارد آن را به او هدیه کند اما جای آقای وارد و همسرش از حدود سال 2006 در آمریکا خالی شده است با این حال همچنان تریس از حسن به عنوان بزرگتر خود و از ایران به عنوان وطنش یاد می کند.

+306
رأی دهید
-3

sharafYabi - بیمبه - انگولا
بنینید که حرمت یک آشپز را چگونه نگه داشته‌اند. به او شخصیت دادند و زندگی‌ او را با هدایا شان متغییر کردند.
دوشنبه 27 آبان 1392 - 01:19
سرسره - اهواز - ایران
معنای واقعی دوستی .حسن نیت.قدرشناسی.انسانیت رادر رفتار بدوراز ریاکاری این امرکاییها میتوان یافت درود براین انسانهای شریف ومهربان
دوشنبه 27 آبان 1392 - 02:38
raha1984 - هامبورگ - المان
مهر و محبت دارنند و فرهنگ هزار رنگ و هزار چهره و دروغ ندارنند !! این همه سال به یاد این خانواده بوده اند و رفتند به دنبالشون
دوشنبه 27 آبان 1392 - 07:45
yashainiran - ایران - ایران
معلومه که خیلی تحت تاثیر فرهنگ ایرانی قرار گرفته اند. اتفاقاٌ زن و شوهری از آلمان نیز که با دایی یکی از دوستانم آشنا هستند(به واسطه تحصیل دایی دوستم در آلمان) هرساله به ایران می آیند و سفرنامه مصوری را به زبان آلمانی تهیه کرده و در آلمان به فروش می رسانند و هدفشان معرفی فرهنگ غنی ایرانی به آلمانی ها می باشد حتی در مقابل افرادی که به علت عدم آگاهی از ایران، به ایرانی ها توهین می کنند عکس العمل نشان داده و سعی در آگاه کردن آنها می کنند. دمشان گرم
دوشنبه 27 آبان 1392 - 06:52
آذربهدخت - تهران - ایران
دوستان، خواهشمندم اگر کسی منبع انگلیسی متن بالا را دارد و یا می‌داند، در این بخش قرار دهد. سپاس فراوان
دوشنبه 27 آبان 1392 - 10:30
sharafYabi - بیمبه - انگولا
آذر بهدخت،-- این یکی‌ از لینکهای انگلیسی‌ میباشد که برایتان میفرستم. به انگلیسی‌ فصیح و با احساس نوشته شده است. مصاحبه با نگارنده کتاب. امیدوارم به دردتان بخورد.https://iranian.com/FaribaAmini/2005/April/Ward/index.html
دوشنبه 27 آبان 1392 - 11:49
m.noor - شارجه - امارات
با نه به ولایت.حسن هم حسن قدیم .م.ن
دوشنبه 27 آبان 1392 - 16:22
آذربهدخت - تهران - ایران
دوست گرامی sharafYabi، سپاس فراوان.
دوشنبه 27 آبان 1392 - 21:15
کبالت3 - کرج - ایران
خیلی هم زیبا خوب و قشنگ اما با اجازه یه چیزی تو این قبیل ماجراها هست که زیاد خوشایند حداقل من نیست اونم نگاه از بالا به پائین یه جهان اولی به یه جهان سومیه که همیشه تو جنبه مثبت قضیه نقش یه خدمتکار یا کارگر خوب یا یه مهمان نواز مهربان رو داشته اون جهان اولیه هم آدم خوبس که بنده نوازی میکنه و یادی از فقیر فقرا این مطلب تو خیلی از کتاب خاطرات غربی ها و حتی کتاب داستان اونها هست انگار در طالع مردمی نوشته که باید جمعه رابینسون کروزوئه باشن و تو پیشونی یه مردم دیگه هم نوشته شده ارباب و صاحب حالا هم که از بد روزگار و نحسی ایام اونا شدن پناه و ما شدیم پناهجو تفو بر تو ای چرخ گردون تفو ..کبلائی
‌سه شنبه 28 آبان 1392 - 19:42
sharafYabi - بیمبه - انگولا
البته این مساله بسیار طبیعی است و ربطی‌ به نژاد یا کشور ندارد. وقتی‌ از یک جامعه برتر میای و میبینی‌ که تمام ابزار و وسائلی که مثلا در طی‌ س۳۰ سال گذشته اختراع و اکتشاف کردی در هر کوچه و برزن مردم رو سرشون میگذارند و بدون آنها سلامتی‌ و رفاه آن جامعه از بین میرود، قاعدتا نگاهی‌ از بالا خواهی‌ داشت و اثبات برتری خود را به چشم میبینی‌. علم، اطلاعات و قضاوت صحیح انسان را می‌سازد. یکی‌ هزار سال پیش میشود ابن سینا، دیگری در قرن ۲۱ میشود، مرتضوی. ربطی‌ به روزگار نداره، مربوط به خودمون میشه. قضاوت و تصمیم‌های خودمون روزگار رو به وجود میاره.
‌چهارشنبه 29 آبان 1392 - 01:20
nassau - مالاگا - اسپانیا
تو ایران برادر دنبال برادر نمی‌رود چه برسد به دنبال دوست ۳۰ ساله اون هم از یک کشور دیگه. واقعا که قابل تحسین هست، واقعا که هر چیزی و از هر طرف که نگاه کنی‌ میبینی‌ امریکاهیها هستند که پرچم دار هستند.
‌چهارشنبه 29 آبان 1392 - 09:34
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.