اولاند: فرانسه اجازه نمی‌دهد ایران به بمب اتمی دست‌یابد

رئیس جمهوری فرانسه روز یکشنبه در اسرائیل اعلام کرد که حمایت کشورش از اسرائیل تزلزل‌ناپذیر است. اولاند گفت سلاح اتمی در دست ایران تهدیدی است برای اسرائیل، منطقه و سراسر جهان.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، روز یک‌شنبه (۲۶ آبان/۱۷ نوامبر) به اسرائیل رفت. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و شیمون پرز، رئیس جمهوری این کشور ورود رئیس جمهوری فرانسه را به این کشور به گرمی خوش‌آمد گفتند. اولین سفر رئیس جمهوری فرانسه به اسرائیل سه روز ادامه خواد یافت.

اولاند پس از ورود به اسرائیل در فرودگاه بن گوریون در نزدیکی شهر تل آویو تاکید کرد که کشورش اجازه نمی‌دهد ایران به بمب اتمی مسلح شود. او گفت تا زمانی که ایران برنامه‌های اتمی برای دستیابی به بمب اتمی را پایان ندهد فشارها و تحریم‌ها همچنان ادامه خواهند داشت.

اولاند در ادامه گفت سلاح اتمی در دست ایران "تهدیدی است برای اسرائیل، منطقه و سراسر جهان."

رئیس جمهوری فرانسه در حال حاضر در اسرائیل طرفداران فراوانی دارد، زیرا او بود که یک هفته پیش مانع تفاهم غرب با ایران بر سر برنامه‌های اتمی این کشور شد. وزیر خارجه فرانسه در آخرین مذاکرات ژنو میان ایران و گروه ۵ + ۱ گفت که کشورش با امضای تفاهم‌نامه پیش از روشن شدن وضعیت نیروگاه اراک و ذخایر اورانیوم ۲۰ درصد غنی‌شده‌ی ایران مخالف است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، با قدردانی از اولاند گفت "او دوست واقعی اسرائیل است."

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، به همراه شریک زندگی‌اش خانم والری تریروایلر و هیئتی بلندپایه از وزیران و کارفرمایان فرانسوی به اسرائیل سفر کرده است.

روز چهارشنبه (۲۰ نوامبر/ ۲۹ آبان) قرار است در ژنو مذاکره میان گروه ۱+۵ (آمریکا، فرانسه، بریتانیا، روسیه، چین، به انضمام آلمان) با ایران ادامه یابد. طرفین مذاکره اعلام کرده‌اند که به توافقی مقدماتی بر سر حل بحران هسته‌ای ایران نزدیک شده‌اند. این توافق اولیه می‌تواند مبنایی برای توافق پایداری باشد که بتواند خصلت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران را تضمین کند.

نزدیک شدن گروه ۱+۵ با ایران و احتمال توافق میان آنها نگرانی اسرائیل را برانگیخته است. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، هشدار داده در صورت انعقاد توافق نادرست، اسرائیل حق حمله نظامی به تأسیسات هسته‌ای ایران را برای خود محفوظ می‌دارد.

مذاکرات صلح خاورمیانه یکی دیگر از موضوع‌های گفت‌وگو

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، همچنین در نظر دارد در سفر اخیرش به اسرائیل با مقامات این کشور در باره فرایند مذاکرات صلح خاورمیانه گفت‌و‌گو کند.

اولاند قرار است روز دو‌شنبه (۲۷ آبان/۱۸ نوامبر) در رام‌الله با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، دیدار و گفت‌و‌گو کند. وی تأکید کرد که به مذاکرات صلح که از ماه ژوئیه سال جاری بار دیگر آغاز شده دل بسته و آماده است هر اقدامی را برای "برقراری صلح در منطقه و تامین امنیت اسرائیل" انجام دهد.

رئیس جمهوری فرانسه در پایان دیدار با مقامات اسرائیلی گفت: «من دوست شما هستم و همیشه دوست شما باقی خواهم ماند.»

+30
رأی دهید
-52

SABZ 52 - بخارست - رومانی
رقمی‌ نیستید اشغالهای فرانسوی.
یکشنبه 26 آبان 1392 - 21:44
مارتين - تگزاس - امریکا
سیاست خیلی کثیفه مثل اولاند وهمتای اسراییلیش واخوندهای ایران.
یکشنبه 26 آبان 1392 - 22:01
باور عمیق - قم - ایران
جناب اولاند شما و همفکرانتون دوستی خود با اسراییل و دشمنی با مردم ایران رو از همون موقع که به صدام میراژ اجاره ای میدادی تا رو سر مردم ایران بمب بریزه نشون دادی...ایرانی هرگز هول و هراس موقع بمبارانا یادش نمیره...
یکشنبه 26 آبان 1392 - 22:10
بابک - سبزوار - ایران
فرانسه واقعا گند زد با یک شکلات که اسراییلی های نژاد پرست در حلقوم اولاند معروف به الاغ فرانسه فرو کردند.
یکشنبه 26 آبان 1392 - 22:19
farzad power - لوس انجلس - امریکا
اولاندای احمق : تو اگر این کاره بودی اقتصاد اون مملکت رو به نابودی خودتو درست میکردی. این کار فقط دهان کجی به آمریکاست به خاطر شنود و کنترل تلفنی آمریکا از سران اروپا که این بار فرانسه جواب دندان شکنی هم از جانب ایران و هم از جانب آمریکا خواهد گرفت. یک فرانسوی اشغال کله نمیتونه برای ایران تکلیف معلوم کنه.
یکشنبه 26 آبان 1392 - 23:19
javadrezazadeh - ارومیه - ایران
بتمرگ سر جات. فرانسه عددی نیست که بخواد اجازه بده یا نه
دوشنبه 27 آبان 1392 - 00:22
Takalom - ناتینگهام - انگلیس
خوشم میاد این اخوندا دهن همتون رو صاف کردند، دمشون گرم
دوشنبه 27 آبان 1392 - 00:41
vahidtaheri - کوالالامپور - مالزی
فرانسه داره شرط تعیین می کنه؟ جه غلطها..اینها هنوز آن باد جنگ سرد تو سرشون هست بابا بیدار شین دیگه دنیا اون دنیا ی 50-6- سال پیش نیست...اینها دارند با میراث 60 سال پیش (حق وتو) دارند پز میدن..
دوشنبه 27 آبان 1392 - 03:46
iSam - لندن - انگلستان
دقیقا این اظهار نظرات نشان دهنده اینه که ملت ایران هنوز درس نگرفته و این رژیم هم از سرش زیاده. ببینین چطوری دارین از ساخت بمب هسته ای توسط این رژیم دفاع میکنید.
دوشنبه 27 آبان 1392 - 21:15
vahidtaheri - کوالالامپور - مالزی
iSam - لندن - انگلستان...امکانش هست بث زبان خیلی ساده به ما توضیح بدهید که بر اساس کدام منطق اسراییل میکروسکوپی می تواند 300 کلاهک هسته ای داشته باشد یا پا کستان و هند هر روز همدیگر را به حمله اتمی تهدید کنند ولی ایران حتی اجازه غنی سازی 3% را هئ نداشته باشد...امیدوارم جوابتان مسولیت پذیری بین المللی و شبیه اینها نباشد که دیگر این حنا ها رنگ باخته...
‌سه شنبه 28 آبان 1392 - 14:54
vahidtaheri - کوالالامپور - مالزی
iSam - لندن - انگلستان...امکانش هست بث زبان خیلی ساده به ما توضیح بدهید که بر اساس کدام منطق اسراییل میکروسکوپی می تواند 300 کلاهک هسته ای داشته باشد یا پا کستان و هند هر روز همدیگر را به حمله اتمی تهدید کنند ولی ایران حتی اجازه غنی سازی 3% را هئ نداشته باشد...امیدوارم جوابتان مسولیت پذیری بین المللی و شبیه اینها نباشد که دیگر این حنا ها رنگ باخته...
‌سه شنبه 28 آبان 1392 - 14:55
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.