شرکت ملی گاز ایران «ورشکسته شده است»

حمیدرضا عراقی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، ۲۵ آبان ماه در گفت‌وگویی با خبرگزاری مهر ضمن اعلام ورشکستگی شرکت ملی گاز ایران گفته است کسری منابع مالی و اعتباری از مهم‌ترین مشکلات توسعه صنعت گاز در این کشور است.

خبرگزاری مهر در عین حال از قول بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت، «اجرای اشتباه قانون هدف‌مندی یارانه‌ها» را دلیل ایجاد مشکلات در سازوکارهای تولید و پخش انرژی عنوان کرده است.

آقای عراقی، مدیر عامل شرکت ملی گاز، می‌گوید «هم‌اکنون معماری منابع مالی شرکت ملی گاز با مشارکت وزارت نفت، معاونت برنامه‌ریزی دولت و مجلس شورای اسلامی در حال انجام است.»

این مقام دولتی از اختصاص بودجه‌های پایدار و مستقل برای «معماری منابع مالی» شرکت گاز خبر داده است.

آقای زنگنه، وزیر نفت، پیشتر نیز از نحوه اجرای قانون هدف‌مندی یارانه‌ها و تاثیر آن بر شرکت‌های نفت و گاز انتقاد کرده بود.

او پنجم آبان ماه  درباره برداشت از منابع بخش نفت و گاز برای پرداخت یارانه نقدی به‌جای سرمایه‌گذاری در بخش انرژی گفته بود «متاسفانه این موضوع صحت دارد» و تاکید کرده بود که حجم این برداشت هم «زیاد» است.

آقای زنگنه در آن زمان گفته بود «یک عده آدم که فهم عمیقی از این حوزه نداشتند، به‌خاطر اجرای اهدافی، دستگاه‌های بزرگ بخش انرژی کشور را به آستانه نابودی کامل رساندند، کار این افراد مثل کسی است که سوار بر یک آمبولانس برای رساندن مریض به مقصد در راه صدها نفر را زیر گرفته و کشته و هزاران دست و پا را شکسته است؛ این دوستان به‌اسم دادن یارانه به مردم دستگاه‌های بزرگ انرژی همچون توانیر، شرکت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی و شرکت گاز را با تخلف از قانون، نابود کردند.»

خبرگزاری مهر نوشته است بر اساس «شواهد و قرائن» شرکت ملی گاز ایران «نزدیک به ده هزار میلیارد تومان» بدهی دارد.

همین خبرگزاری در عین حال افزوده است که به دلیل واریز مستقیم درآمدهای حاصل از فروش گاز به مشترکان، به خزانه، ردیف درآمدهای مجموعه نیز با «مشکلاتی» روبه‌رو شده است.

خبرگزاری ایسنا نهم آبان ماه از قول آقای عراقی نوشته بود که خزانه «یک‌سوم» درآمد حاصل از فروش گاز را که به این شرکت متعلق است، نپرداخته است.

معاون وزیر نفت ایران همان موقع گفته بود ۷۰ درصد از کل درآمد فروش گاز مربوط به یارانه‌هاست.

+61
رأی دهید
-10

akhoond shepeshoo - ورونا - ایتالیا
تبریک به اغا و طرفداران او در این سایت مثل فدای اقا
یکشنبه 26 آبان 1392 - 11:05
siavash2a - تهران - ایران
اقا ما تو تهرانیم کارمندیم شرکتم داریم.کل مملکت ورشکست شده کجای کارید
یکشنبه 26 آبان 1392 - 11:28
sama128 - شیراز - ایران
حـــــــــــــــــــــــــــــــــــالا توی این مملکت کی هستش که از احمدی فشار بازخواست کنه و در این مورد بخواهد که جواب پس بده واقعا کسی هست در تمامی موارد شکست و شکست و شکست فقط در اختلاس پیشرفت پیشرفت و پیشرفت
یکشنبه 26 آبان 1392 - 11:52
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
اقای زنگنه تو که خودت یک دزد بوده و هستی داری از چی دفاع میکنی؟مگه قرار داد گازی که با امارات در زمان تصدی تو امضاء نشد؟قیمت گاز رو به نازل ترین قیمت داشتی بهشون میفروختی و بعد معلوم شد داشتی رشوه میگرفتی و اونها بهت رشوه داده بودن . شما اخوندا و مگسان دور اخوند همه دزد و حرام خور هستید و جای تاسف داره که به نام اسلام این کار رو میکنید اسلامی که با عقاید و فهم شما دزدان بسیار متفاوته
یکشنبه 26 آبان 1392 - 11:17
taghebostan - فرانکفورت - آلمان
بالاخره اقرار کردید که رژیم جمهوری اسلام همگی‌ بیسواد و چاقوکش هستند تمام متخصصان را کشتند و یا اخراج کردند هرچی‌ چاقو کش شعبان بیمخی آمدند وزیر و وکیل ویا رئیس شدند
یکشنبه 26 آبان 1392 - 12:40
arian1 - ابادان - ايران
taghebostan - فرانکفورت - آلمان. با شما کاملا موافق هستم .بزرگترین مشکل ما این است که سران دولت اسلامی همگی بیسواد واحمق هستند وسواد وتخصص لازم برای مدیریت واداره کشوررا نداشته وندارند وتمام امور را با برقراری اجبار وزور می چرخانند وبه همین دلیل است که فحشا وبیکاری واعتیادوفساد در جامعه ما ریشه دوانده است.
یکشنبه 26 آبان 1392 - 14:20
saye20 - تهران - ایران
به آقای خامنه ای باید تبریک گفت که با خانه نشین کردن جناب آقای میرحسین موسوی و خانم رهنورد و با انتصاب احمدی نژاد که نظرش به ایشون نزدیک تر بود همین را می خواست که کشور ایران را ورشکستگی رساند بخاطر آدمی که فهم اداره کشور را نداشت سرکارآورد تازه بهش جایزه هم داد یکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نیز نمودوترسید بخاطر بگم بگم های احمدی نژاد این مقام را بهش داد وبیش از این توقع نمی توان داشت
یکشنبه 26 آبان 1392 - 16:48
perser68 - فلوریدا - امریکا
من فکر کردم فقط پست ورشکست شده،نگو .....!پس تحریم‌ها فقط مردم رو بیچاره نکرد،خامنه‌ای سادیسمی و مگسان دورش هم بدجوری به وای وای افتادن((:یه چند ماهی‌ هم این تحریم‌ها طول بکشه آخوندای شکم گنده،گردن مثل گردن خوک رو تو شهر‌های ایران شاهد خواهیم بود که از بس مفت خوردن و خوابیدن و با د کردن نمی‌تونن راه برن و از دست این مردم نگون بخت فرار کنن!وای دیدن این ملا‌های با د کرده زیر دست و پای مردم جان به لب رسیده وقتی‌ به .. خوردن میفتن چه لذتی داره!!!
یکشنبه 26 آبان 1392 - 17:10
بی خیال - کرمان - ایران
همش نیرنگ برای شما ملت ساده لوح
یکشنبه 26 آبان 1392 - 17:56
mamaly_amir - بندرعباس - ایران
ایرانی خفته لیاقتت همینه
یکشنبه 26 آبان 1392 - 19:16
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
آقا از ۹۵ میلیارد دلارش این ورشکستی را جبران می کنند ٬ بلاخره رهبریش را مدیون این ملت است یک جوری باید از خجالت ملت بیرون بیاد.
یکشنبه 26 آبان 1392 - 22:22
کبالت3 - کرج - ایران
مملکت ورشکسته همه چیزش باید ورشکسته باشد لاکن مع الاسف کبلائی.
دوشنبه 27 آبان 1392 - 04:39
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان
یه چند تا شعارجدید.: ایرانى میمیرد خوشى نمیپذیرد. یا...حسین حسین شعار ماست بدبختى افتخار ماست. یا....تا خون در رگ ماست آخوند رهبر ماست. ببینید احمدى نژاد یکبار گفت این برنامه هسته اى مثل قطاریست که نه ترمز دارد نه دنده عقب. و واقعا این برنامه هسته اى آخر سر مملکت و ملت را به باد میدهد. نه روحانى کاره ایست نه ظریف نه تقى نه نقى. خامنه اى و سپاه فقط. بقیه فقط براى سرگرمى ملت هستند. سوپاپى بیش نیستند. کمى شل کن و سفت کن که ملت دلش به این چیزها خوش باشد. تو صفحه فیس بوک این مردک ظریف وقتى کامنت هاى همه از سوسول تا ریشو را خواندم، دست مال بدستانى که دکتر جون خسته نباشى و بهت افتخار میکنیم و این حرفها.. تازه فهمیدم که این ملت حالا حالا ها سر عقل نخواهد آمد و این پروسه بدبختى را باید تا آخر راه طى کند.
دوشنبه 27 آبان 1392 - 21:42
سرلشکر فیروزابادی - تبریز - ایران
لیاقت ما مردم همینه که همه چیمون ور شکسته بشه و اخر سر هم خود ما از بین بریم. ای کاش یک بمبی وجود داشت که کل ما مردم ایران رو به یکبار باره از روی زمین پاک میکرد چرا که ما مردم ایران به هیچ وجه لیاقت زندگی کردن بر روی این کره ی خاکی را نداریم.
‌سه شنبه 28 آبان 1392 - 09:30
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.