باند فروش «دلارهای سیاه» متلاشی شد

فروشندگان سیاه‌پوست دلارهای سیاه که در میدان فردوسی اقدام به فروش دلارهای جعلی در قالب دلار سیاه و دارای روکش می‌کردند، دستگیر شدند.

به گزارش خبرگزاری فارس، تعدادی از مالباختگان با مراجعه به دادسرای ناحیه 5 تهران و تشکیل پرونده‌ای با موضوع جعل و کلاهبرداری از طریق فروش دلارهای مجعول موسوم به دلارهای سیاه، عنوان کردند که توسط چند تبعه کشورهای آفریقایی مورد کلاهبرداری قرار گرفته اند.

با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع جعل و کلاهبرداری و به دستور شعبه شانزدهم بازپرسی دادسرای ناحیه 5 تهران، پرونده جهت رسیدگی در اختیار اداره سیزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

اظهارات مالباختگان

مالباختگان پس از حضور در اداره سیزدهم و در اظهارات خود عنوان کردند: چندین سیاهپوست تبعه کشورهای آفریقایی با طرح فروش دلارهای واقعی مدعی شدند که دلارهای زیادی را به شیوه دلار سیاه وارد کشور کرده‌اند که در صورت آغشته کردن کاغذ دلارها به یک محلول خاص که این محلول تنها در اختیار آنها قرار دارد، مجددا این پول‌ها به دلار واقعی تبدیل خواهد شد و به این شیوه و به بهانه فروش دلارها به قیمتی بسیار ارزان تر از قیمت بازار ما را فریب داده و پس از دریافت مبالغی هنگفت متواری شدند.

با توجه به شیوه و شگرد استفاده شده از سوی اعضای گروه کلاهبرداران آفریقایی که بیشتر مالباختگان را در زمان مراجعه به صرافی ها مورد شناسایی قرار می‌دادند، محل‌های تردد این افراد در محدوده خیابان فردوسی شناسایی، آموزش‌های لازم به صرافی های ارائه تا در صورت مشاهده اتباع کشورهای آفریقایی متقاضی فروش دلار، بلافاصله موضوع به اداره سیزدهم اطلاع داده شود.

سرانجام روز بیستم آبانماه امسال طی تماس یک نفر از مدیران صرافی های محدوده میدان فردوسی، کارآگاهان اداره سیزدهم اطلاع پیدا کردند که تعدادی از اتباع کشورهای آفریقایی قصد فروش ارز خارجی بویژه دلار به تعدادی از شهروندان را دارند که بلافاصله کارآگاهان اداره سیزدهم با حضور درمحل اقدام به دستگیری چهار تبعه آفریقایی کردند.

با شناسایی مخفیگاه این افراد در محدوده میدان فردوسی، کارآگاهان اداره سیزدهم آگاهی در بازرسی از این محل موفق به کشف مقادیر متابهی دلارهای موسوم به دلارهای سیاه و همچنین محلول ویژه پاک کردن لایه سیاه قرار گرفته بر روی کاغذ دلارها شدند.

سرهنگ محمدرضا ذاکر استقامتی، معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام این خبر گفت: با بررسی‌های بعمل آمده و جمع آوری شکایت مشابه، تعداد دیگری از مالباختگان در سایر مراجع قضایی بویژه در دادسرهای جرایم بین الملل، دادسرای فرودگاه، دادسرای کرج و ... شناسایی و به اداره سیزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ دعوت شده اند.

سرهنگ ذاکر استقامتی از همه مالباختگانی که بدین شیوه و شگرد و توسط تعدادی از اتباع کشورهای آفریقایی مورد کلاهبرداری و فروش دلارهای مجعول موسوم به دلارهای سیاه قرار گرفته‌اند دعوت کرد تا جهت شناسایی متهمان و پیگیری شکایات خود به اداره سیزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در خیابان وحدت اسلامی مراجعه کنند.

+85
رأی دهید
-1

بی خیال - کرمان - ایران
چشماشون خیلی قشنگه
شنبه 25 آبان 1392 - 15:38
آزادی برای ایران - اشتوتگارت - آلمان
اونقدر دیگه بدبخت نشدیم که از آفریقای کلک بخوریم.
شنبه 25 آبان 1392 - 15:42
khalkobi - فرانکفورت - آلمان
فردا میان تلویزیون میگن ما از طرف آمریکا و اسرائیل ماموریت داشتیم.
شنبه 25 آبان 1392 - 17:19
birmingham - شیراز - ایران
سودانی هستند مسلمان جماعت فقط برای کلا برداری و دزدی دروغ قتل ترور حرف ندران به خاطر همین همست سودان و سومالیا همیشه ز‌ر خط فقر هستند
شنبه 25 آبان 1392 - 18:23
آیینه - آلمان - آلمان
ما که خودمون به اندازه قابل توجهی کلاهبردار در کشورمون یافت میشه اینا دیگه تو این بازار شام دنبال چی هستن.
شنبه 25 آبان 1392 - 19:34
ehsanusa - تهران - ایران
آزادی برای ایران - اشتوتگارت - آلمان / آره ولی اینقدر حرص و طمع داریم که از یه خر هم کلک میخوریم...!!!
شنبه 25 آبان 1392 - 21:14
kolah-ghermezi - ونکوور - کانادا
چشمتون کور، طمع نکنین. دولا نشو سوارت نشن.
شنبه 25 آبان 1392 - 22:37
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.