اسراییل: غرب به ایران وعده ده‌ها میلیاردی داده است

به گفته وزیر اطلاعات اسراییل وعده‌های غرب به ایران باعث لغو بخشی از تحریم‌ها خواهد شد. او معتقد است که این اقدام تا ۴۰ میلیارد دلار به اقتصاد ایران کمک خواهد کرد. نتانیاهو نیز تهدید خود علیه توافق با ایران را تکرار کرد.

یوال اشتاینیتز، وزیر اطلاعات و امور استراتژیک اسراییل روز چهارشنبه (۱۳ نوامبر/۲۲ آبان) در جمع خبرنگاران خارجی اظهار داشت که وعده‌های غرب به ایران ۴۰ درصد از تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور را خنثی خواهند کرد.

او مدعی شد که ارزش بسته پیشنهادی به ایران معادل ۲۰ تا ۴۰ میلیارد دلار است.

وزیر اطلاعات اسراییل معتقد است که این بسته نه تنها به اقتصاد ایران کمک هنگفتی خواهد کرد بلکه کاربرد سایر تحریم‌ها علیه این کشور را نیز تضعیف خواهد نمود.

اشتاینیتز که دکترای فلسفه دارد و از معتمدان بنیامین نتانیاهو به شمار می‌رود، پیش‌تر به مدت چهار سال وزیر دارایی اسراییل بود. این عضو ۵۵ ساله حزب لیکود پس از انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری اسلامی گفت، احمدی‌نژاد "گرگی در لباس گرگ" بود اما روحانی می‌تواند نقش "گرگی در لباس میش" را ایفا کند.

او در این راستا به عنوان نمونه به بحث تعلیق غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران در سال ۲۰۰۳ و زمان مسئولیت روحانی در مذاکرات با غرب اشاره کرد و گفت، جمهوری اسلامی عملا از فرصت تعلیق موقت برای تقویت ساختارهای برنامه هسته‌ای خود و افزایش سانتریفوژهایش استفاده کرده است.

"توافق بد" باعث جنگ خواهد شد

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روزچهارشنبه (۱۳ نوامبر/۲۲ آبان) در پارلمان کشورش بار دیگر تاکید کرد که اگر گروه ۵+۱ به یک "توافق بد" با ایران تن دهد، اسراییل به آن پایبند نخواهد بود و به تنهایی برای برخورد با ایران تصمیم خواهد گرفت.


کاترین اشتون، هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا مذاکره با ایران در ژنو را مثبت ارزیابی کردنتانیاهو تهدید کرد، "توافق بد" با ایران می تواند به جنگ تازه‌ای بیانجامد.

نخست وزیر اسراییل در روز۳۰ اکتبر (۸ آبان) نیز تهدید کرده بود که در صورت شکست مذاکرات اتمی، اسراییل به ایران حمله خواهد کرد.

اسراییل معتقد است که جمهوری اسلامی ایران به زودی قادر به ساخت جنگ افزار اتمی خواهد بود.

در ماه سپتامبر یوال اشتاینیتز، وزیر اطلاعات این کشور هشدار داده بود که «ایران تا ۶ ماه دیگر به بمب اتمی دست خواهد یافت».

انتقاد آمانو از ایران

یوکیا آمانو، دبیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که روز یکشنبه (۱۰ نوامبر/ ۱۹ آبان) به ایران سفر کرده بود، در مصاحبه با خبرگزاری رویترز اظهار داشت که هیچ تغییری در سیاست اتمی جمهوری اسلامی ایران به وجود نیامده است. به گفته آمانو، این کشور پس از روی کار آمدن حسن روحانی حتی فعالیت‌های اتمی خود را گسترش داده است.

به نظر می‌رسد که موارد یادشده در مصاحبه‌ی آمانو با خبرگزاری رویترز در گزارش سه‌ماهه‌ی "آژانس بین‌المللی انرژی اتمی" بازتاب یابد. طبق خبر منتشرشده، این گزارش قرار است ظرف یکی دو روز آینده منتشر شود.

دو روز پیش از مصاحبه آمانو با خبرگزاری رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با ایران توافق نامه‌ای امضا کرد که حاوی نقشه راهی برای شفاف ساختن برنامه هسته‌ای ایران است.

مدیر کل آژانس در جمع خبرنگاران گفته بود که این نقشه راه طی سه ماه قابل اجراست و گزارش همکاری ایران با آژانس پس از سه ماه به شورای حکام آژانس ارائه خواهد شد.

+53
رأی دهید
-12

hajmehran - شیراز - ایران
اسراییل اینروزها مرتب غرب و ایران را تحدید میکنه و جنگ طلبی میکنه و هیچکس هیچی بهش نمیگه ولی اگر ایران کوچکترین حرفی بزنه یا اسمی از اسراییل بیاره تمام خبرگزاریها و تریبونها بر علیه ایران میشن.همیشه این بی عدالتی ها در این دنیای کثیف وجود داره.
‌پنجشنبه 23 آبان 1392 - 02:06
شیعه ولایتمدار - مونیخ - آلمان
دوستان وطن فروشی که طرفدار این مردک جنایتکار هستند تحویل بگیرند.
‌پنجشنبه 23 آبان 1392 - 03:03
farzad power - لوس انجلس - امریکا
خوبه دیگه.
‌پنجشنبه 23 آبان 1392 - 03:30
paksan - آمریکا - آمریکا
از سروصدای اسرائیل میشه فهمید چقدر همسایه های ایران از تحریم ایران خوشحال هستند و اسرائیل نماینده همه آنهاست از عراق بگیر تا پاکستان دور و اطراف ایران به برکت دولت کثیف و متقلب احمدی نژاد تبدیل به دشمن هایی بزدل شدند که منافع عظیمی از بقل همکاری برای قاچاق و بازار کناره سپاه شدن و انقدر منافع دارند که در خفا از هر نوع توافق ایران می ترسن و همه کار براش می کنند و اسرائیل با حمایت آنها انقدر جرات پیدا کرده که اینطوری جلوی آمریکا ایستاده و حالا که یه دولت معتدل و اهل مذاکره تو آمریکا و ایران هستند و سعی میکنند مشکلات رو سروسامون بدهند اینها اجازه نمی ده و البته انقدر منفعت داره که باید جلوش رو گرفت هدف برنامه اتمی نیست هدف وابسته نگه داشتن ایران به کشورهایی مثل امارات و ترکیه و پاکستان و روسیه و چین و هند هستش بقیه هم از قدرت گرفتن ایران می ترسن و دلشون نمی خواد ایران جای اونها رو در دوستی با آمریکا بگیره
‌پنجشنبه 23 آبان 1392 - 03:42
بابک - سبزوار - ایران
نتانیا هو با این همه پررویی و تندروی شغل خفت بارش را بزودی از دست می دهد حرف های بی خاصیت و تکراری از از خودش در می کند و از ایران وحشت دارد شب ها کابوس می بیند.
‌پنجشنبه 23 آبان 1392 - 05:11
mO30TAKTAZ - دوحة - قطر
تنهایى که هیجکه حریف ایران قدرتمند خاورمیانه و اسیا نمیشه,بابا بشین سر جات که با خاک یکسان میشى,ایران تاج سر جهان ایران ابر قدرت منطقه
‌پنجشنبه 23 آبان 1392 - 05:22
delmorde - یوتوبوری - سوئد
اسراییل بدون توافق امریکا جرات حمله به ایرانو نداره این بابا از روزی که سرکار امده مرتب داره تهدید می کنه اما مطئنن هیچ غلطی نمیتونه بکنه اگر میتونست تا حالا کرده بود.واغ واغ بی خودیست.
‌پنجشنبه 23 آبان 1392 - 20:53
delmorde - یوتوبوری - سوئد
زمان جنگ ایران با عراق درحقیقت ایران با عراق نمی جنگید بلکه در این جنگ عراق از حمایت و پشتیبانی بعضی دول اروپایی و امریکا برخوردار بود اما ایران نشان داد با امکانات کم و محدودیت ولی مردان جنگی و از جان گذشته بسیاری دارد که به این سادگی کسی انها را حریف نیست و اگر مسئله موشکهای میکربی و شیمیایی عراق نبود تا بغداد جلو رفته بود و غرب این موضوع را فهمید که حتی اجازه استفاده انها را درصورتیکه خمینی جلاد تسلیم نمیشد داده بود. ایران رضا شاه نیست که افسران و نظامیانش الفرار کنند.
جمعه 24 آبان 1392 - 14:20
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.