بستنی خالی چند است ؟

بستنی خالی چند است ؟

در روزگاری که بستنی با شکلات به گرانی امروز نبود ، پسر ده ساله ای وارد مغازه شد و پشت میزی نشست . خدمتکار برای سفارش گرفتن به سراغش رفت .

پسر پرسید : بستنی با شکلات چند است ؟

خدمتکار گفت : 50 سنت .

پسر کوچک دستش را در جیبش کرد و پول خردهایش را شمرد . بعد پرسید : بعد پرسید : بستنی خالی چند است ؟

خدمتکار با توجه به این که تمام میز ها پر شده بود و عده ای نیز بیرون قهوه خانه منتظر بودند ، با بی حوصلگی گفت : 35 سنت .

پسر دوباره سکه هایش را شمرد و گفت : برای من یک بستنی بیاورید .

خدمتکار یک بستنی آورد و روی میز گذاشت و صورت حساب را هم به پسرک داد و رفت .پسر بستنی را تمام کرد ، صورتحساب را برداشت و پولش را به صندوقدار پرداخت کرد و رفت .

هنگامی که خدمتکار برای تمیز کردن میز رفت ، گریه اش گرفت . پسر بچه روی میز در کنار بشقاب خالی ، 15 سنت برای او انعام گذاشته بود . یعنی او با پول هایش می توانست بستنی شکلاتی بخرد اما چون پولی برای انعام دادن برایش باقی نمی ماند ، این کار را نکرده بود و بستنی خالی خورده بود .

+136
رأی دهید
-8

فضول میرزا - استكهلم - سوئد
همین کارها رو می کنن که گارسونها پررو میشن وفکر می کنن مشتریها باید انعام بدن!
‌چهارشنبه 22 آبان 1392 - 22:41
akhoond shepeshoo - ورونا - ایتالیا
عجب خلی بود:)
‌چهارشنبه 22 آبان 1392 - 23:56
ariobarzan 22 - ﺗﻬﺮاﻥ - اﻳﺮاﻥ
آخوند شپشو-ایتالیا. تو اصلا جریان رو گرفتی? گمون نکنم. یعنی اون بچه از خیلی از ما مناعت طبعش بیشتره. حالا گرفتی? خل نبوده بلند نظر بوده. چیزی که ما خیلی وقته گمش کردیم. آره داداش.
‌پنجشنبه 23 آبان 1392 - 02:33
hamid411 - لس آنجلس - آمریکا
این داستان‌ها که تازگیها تو این سایت راه افتاده تخیلی‌ هستش، نه؟. آخه کدام آدمی‌ ۴۲% انعام میده؟ ۱۰% باری ناهار، ۲۰% باره شام، یا تکس رو دو برابر کن در نهیات، نه دیگه اینقدر! تازه وقتی‌ گارسون با بی‌ حوصلگی جواب میده، ۱ سنت بیشتر نمی‌ذاری، که بدونه یادت نرفته انعام بذاری، ارزش سرویس همین بوده
‌پنجشنبه 23 آبان 1392 - 02:59
منوچهری - کرمان - ایران
این داستان رو یک گارسون نوشته تا مشتری هایی که انعام نمیدن تشویق به انعام دادن بشن.
‌پنجشنبه 23 آبان 1392 - 06:55
pars_iran - دوسلدرف - آلمان
دل‌ خوش سیری چند ؟؟؟؟
‌پنجشنبه 23 آبان 1392 - 09:52
akhoond shepeshoo - ورونا - ایتالیا
ariobarzan 22 - ﺗﻬﺮاﻥ - اﻳﺮاﻥ. دوست گرامی من فقط بعنوان شوخی نوشتم چون به نظرنمیاد این داستان واقعی باشه, مناعت طبع قبول فرقی هم نمیکند بچه یا بزرگ ولی فکر نمیکنم در مواردی که خود شخص نیازمند تر است انهم نه از روی کمک بلکه انعام دادن به شخصی سالم و شاغل زیاد منطقی باشد
‌پنجشنبه 23 آبان 1392 - 13:01
tashtar12 - بلینگهام - ایالات متحده آمریکا
گارسون با بی حوصلگی برخورد می کند چون ظاهرا می سنجد که این بچه دارد وقت او را تلف می کند. بچه اما صرف نظر از 10 در صد یا 40 در صد یا هر گونه محاسبه ای دارد به نوعی به یک بشر احترامی می نهد و محبتی می کند. گارسون این درس را از بچه یاد می گیرد که نباید به ظاهر قضاوت کرد. متاسفانه ماها هم بر اثر معاشرت و مجالست با سیستم شیطانی خمینی و خامنه ای دارد یواش یواش دارد یادمان می رود که آدمی فقط هم محاسبه و مصلحت اندیشی و سود جوئی نیست. بلکه چیزی به نام انسانیت هم واقعا وجود دارد. من خودم دهها بار همان گارسون بود ه ام و دهها بار هم همان بچه.
جمعه 24 آبان 1392 - 03:54
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.