رویترز: آیت‌الله خامنه‌ای یک امپراتوری ۹۵ میلیارد دلاری را کنترل می‌کند

عکسی که رویترز در صفحه نخست گزارش تازه خود استفاده کرده است.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه ۲۰ آبان گزارشی تحقیقی را منتشر کرده‌است که به نوشته آن آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، نظارت بر سازمانی را به نام «ستاد اجرایی فرمان حضرت امام» برعهده دارد که میزان دارایی‌های این سازمان «بالغ بر ۹۵ میلیارد دلار» تخمین زده می‌شود.

به نوشته رویترز، «این رقم چیزی حدود چهل درصد بیشتر از صادرات نفتی ایران در سال گذشته است» و «حتی از ثروت اندوخته شاه سابق ایران هم پیشی می‌گیرد.»

رویترز می‌نویسد که این ستاد «در شش سال گذشته به یک بازوی عظیم اقتصادی تبدیل شده» و می‌افزاید که «کنترل این امپراتوری عظیم اقتصادی تنها دست یک نفر است و او آیت‌الله خامنه‌ای است.»

گزارش این خبرگزاری که با عنوان «اموال تحت کنترل رهبری: مصادره املاک» منتشر شده قسمت اول از گزارشی سه‌قسمتی است که قسمت‌های دوم و سوم آن که هنوز منتشر نشده به ترتیب «قهرمان ملی» و «عدالت ناهموار» نام دارند.

رویترز می‌نویسد که این خبرگزاری طی شش ماه، «تحقیقی ویژه» در زمینه قدرت مالی آیت‌الله علی خامنه‌ای انجام داده و موفق شده که «کامل‌ترین فهرست دارایی‌های ستاد اجرایی فرمان حضرت امام را تا به امروز» تهیه کند.

به نوشته رویترز، رقم «۹۵ میلیارد دلار» که این گزارش تحقیقی به آن دست یافته برگرفته از تجریه و تحلیل بیانیه‌های مقام‌های رسمی ستاد، آمار بورس اوراق بهادار تهران و وب‌سایت‌های شرکتی به انضمام اطلاعاتی از وزارت خزانه‌داری آمریکا است.

مقایسه با دارایی‌های محمدرضا شاه

رویترز در بخشی از گزارش خود می‌نویسد: «مریدان رهبری، ساده‌زیستی او را می‌ستایند و اشاره می‌کنند به لباس‌های ساده و فرش مندرس خانه تهرانش. رویترز هم سندی دال بر این‌که خامنه‌ای از ثروت ستادش استفاده شخصی می‌کند نیافته است.»

این گزارش می‌افزاید: «اما ستاد، خامنه‌ای را قدرتمند کرده‌است و او از طریق ستاد، منبع ملی مالی‌ای در اختیار دارد که چیزی از دارایی‌های شاه کم ندارد. شاهی که حمایت غرب را داشت و البته در سال ۱۳۵۷ سرنگون شد.»

به نوشته رویترز، «درآمد ناشی از ستاد به خامنه‌ای استقلال مالی می‌بخشد تا او را هم از مجلس و بودجه کل کشور بی‌نیاز کند و هم از درگیری‌های سیاسی در ایران بیرون نگه دارد.»

این خبرگزاری می‌نویسد که جمهوری اسلامی بعد از سرنگونی حکومت شاه، ادعا کرد که شاه و همسرش فرح پهلوی ۳۵ میلیارد دلار از ایران خارج کرده‌اند که این مبلغ به پول امروز به ۷۹ میلیارد دلار می‌رسد اما این ادعای جمهوری اسلامی در دادگاه رد شد و پرونده آن مختومه اعلام شد.

در همین حال، عباس میلانی، مدیر برنامه مطالعات ایرانی در دانشگاه استنفورد که کتابی درباره زندگی‌نامه‌ شاه نوشته است، در گفت‌وگو با رویترز گفته‌ که «افراد مطلع، ثروت شاه را چیزی حدود یک میلیارد دلار تخمین می‌زنند» که این رقم با احتساب تورم، به پول امروز چیزی حدود سه میلیارد دلار خواهد بود که «در مقایسه با دارایی‌های ستاد اجرایی فرمان حضرت امام ناچیز است.»

گزارش تازه رویترز در بخشی دیگر می‌نویسد: «بسیاری از ایرانیان و یا غیر ایرانیان ممکن است مطلع نباشند که ستاد یکی از قوی‌ترین نهادهای ایران است.»

این گزارش می‌افزاید که «ستاد اجرایی فرمان حضرت امام»، «تقریباً در هر بخش از صنعت ایران سهام دارد، از فعالیت‌های بانکی و مالی، نفت و مخابرات گرفته تا تولید قرص‌های ضدبارداری و حتی پرورش شترمرغ.»

روش‌های جمع‌آوری دارایی توسط ستاد

در بخشی از گزارش جدید رویترز آمده‌است: «راهی که ستاد این ثروت را از آن خود می‌کند مصادره املاک است. همان راهی که نظام قبلی هم برای ثروت‌اندوزی استفاده می‌کرد.»

این گزارش می‌افزاید، «تحقیقات شش‌ماهه رویترز نشان می‌دهد» که قدرت عظیم ستاد یادشده از طریق مصادره اموال بهاییان، تجار، یا ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند به‌دست آمده است.

به نوشته رویترز، ستاد یادشده که به حکم دادگاه و پشتیبانی آیت‌الله خامنه‌ای «امتیازی انحصاری برای مصادره اموال دارد» در دادگاه‌های ایران ادعا می‌کند که این املاک متروکه هستند و سپس املاک مصادره‌ای را یا در مزایده می‌فروشد یا سعی می‌کند معادل قیمتش را از صاحبان اصلی املاک بگیرد.

رویترز می‌نویسد که بررسی‌های آگهی‌های روزنامه‌های ایران و وب‌سایت‌های مزایده نشان می‌دهد که تا به حال «دست‌کم ۵۹ مزایده» انجام شده که در یکی از این مزایده‌ها که اردیبهشت‌ماه گذشته انجام شد «در حدود ۳۰۰ ملک به مزایده گذاشته شد» که شامل «مجموعه استخر و سونا در تهران» نیز می‌شد.

به نوشته این گزارش، دفتر سازمان ملل جامعه بین‌المللی بهایی که یک سازمان غیر دولتی است طبق آماری اعلام کرد که در سال ۲۰۰۳ میلادی ستاد یادشده ۷۳ قطعه ملک اعضایش را که در آن زمان یازده میلیون دلار ارزش داشت مصادره کرده است.

به نوشته رویترز، «این رقم تنها نشان‌دهنده بخش کوچکی از اموالی است که از طریق ستاد از بهاییان گرفته شده است.»

در بخش دیگری از گزارش آمده است که «ستاد اجرایی فرمان حضرت امام» کارهای خود را «پشت پرده» انجام می‌دهد و نقش این ستاد در خرید و فروش ملک اکثراً پنهان است و در آگهی‌های مزایده نیز از آرم و نام کامل ستاد استفاده نمی‌شود.

رویترز می‌نویسد که در رابطه با دارایی‌های این ستاد با دفتر ریاست‌جمهوری ایران و دفتر وزارت خارجه ایران نیز تماس گرفته اما این دو نهاد پاسخی به این خبرگزاری نداده‌اند.

حمید واعظی، مدیرکل روابط عمومی «ستاد اجرایی فرمان حضرت امام» هم با ارسال ایمیلی، داده‌های این گزارش را «غیرصحیح» خوانده و نوشته است که «ستاد در روند استخدام وکیل آمریکایی برای رسیدگی به این موضوع است.»

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا روز ۱۴ خرداد امسال از شناسایی و تحریم «ستاد اجرایی فرمان امام خمینی» و شبکه‌ای متشکل از ۳۷ شرکت‌ تجاری وابسته به آن خبر داد که «به‌طور مخفیانه به سرمایه‌گذاری‌ برای حکومت ایران اقدام می‌کنند.»

در اطلاعیه وزارت خزانه‌داری آمریکا آمده است که «ستاد اجرایی فرمان امام خمینی» و دو موسسه اصلی تابعه آن از طرف حکومت ایران در بسیاری از بخش‌های اقتصادی ایران و دیگر نقاط جهان مانند آفریقای جنوبی، کرواسی و امارات متحده عربی سرمایه‌گذاری کرده و توانسته است سالانه میلیاردها دلار به حکومت ایران سود برساند.

+188
رأی دهید
-35

amir-amir - تورنتو - كانادا
قبلا صحبت هائى پیرامون این موضوع نقل محافل بود ولى زیاد جدى گرفته نمى شد حالا ایشان به گفته رهبرش باید جزو مستکبران باشد طبق دلائل خود جمهورى اسلامى و بنیان گذارش چنین ثروتى با خرید و فروش و بورس بازى و امثالهم بدست نمى آید جز از راه دزدى و چپاول و غارت اموال ملت
دوشنبه 20 آبان 1392 - 22:46
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
حنّاق بشه تو حلقتون گیر کنه. امین
دوشنبه 20 آبان 1392 - 23:09
علیرضا خان - لندن - انگلستان
این رژیم کثیف این کفتارها این حروم لقمه ها سهام پدر من که در سال 1357 بالغ بر 2 میلیون تومان بوده (1000 سهام بانک صادرات از قرار سهمی 2000 تومان) رو به اسم این که سهام متعلق به مردم است مصادره میکنه و در اون زمان دلار 7 تومن بوده به پول امروز در حدود 850 میلیون تومان میشه.و الان صحبت از خصوصی سازیه.مگه سینمایی که از شادوران فردین مصادره کردند هفته پیش باز نفروختند؟اینها جنایت کم نکردند. ای تف به قبر 7 جد و آباد آقاتون و اون خمینی دجال.
دوشنبه 20 آبان 1392 - 23:48
فدای آقا - اودنسه - دانمارک
انشأالله خداوند بیشترش کنه. ٱمین.
دوشنبه 20 آبان 1392 - 23:09
مهرداد2538 - تهران - ایران
از این نوشته ها بوی اسرائیل به مشام می رسد. از آنجا که مرکز فعالیت بهاییان در حیفای اسرائیل است و آنها از حمایت کامل اسرائیل بهره مند هستند، به نظر می رسد اسرائیل به عنوان یکی از اقداماتی که با هدف منحرف کردن رژیم ملاها از مسئلهء مذاکرات اخیر با غرب می تواند انجام دهد ایجاد ادعا بر اموال و دارایی های حکومت و ملت ایران است. و در این راستا به دلیل عدم توانایی در طرح چنین ادعایی از سوی خود اسرائیل بر علیه اموال ایران، از وجود بهاییان استفاده نموده است.
دوشنبه 20 آبان 1392 - 23:28
مهم - بروكسل - بلزيك
شاهکار کردی رویتر این آخوندا ... آن دسته از جیره‌خوران بسیجی‌ و سپاه ۸۰ درصد ثروت ایران را چپاول میکنند و کردن تو این ۳۵ سال نیاز نداره تحقیق بشه همه مردم اینو میدونند اینها دزد هستن چیکار میتونند بکنند بعدش خود کرده رو تدبیر نیست ۸۰% مردم انقلاب کردن این نتیجه اون انقلاب است پس مردم راضی‌ هستن چون خودشون یه مشت دزد رو آوردن رو کار حالا اگه جرات دارن حقشون رو بگیرن از این دزدا این دزدان آخوند نتیجه ناشکری مردم ایران در زمان شاه است شکم ایرانی‌ سیر که می‌شه لگد میندازی حالا آخوند میدزده شما برید بسرو سینه بزنید حسین حسین بگید مردم عقب مونده جاهل خرافاتی
‌سه شنبه 21 آبان 1392 - 01:04
marg bar doshman - لندن - انگلستان
بزرگترین دروغ سال ٢٠١٣
‌سه شنبه 21 آبان 1392 - 00:40
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
حالا باز هم بیاد به اخوندان رافضی اعتماد کنید .به خدا قسم یکی از علتهای انقلاب ایران این بود که چشم شما ملت باز بشه و رهبران مذهبیتون رو بشناسید . این اخوندان رافضی به نام دین به شماها دروغ میگن و شرف و ناموس و ثروتتون رو به باد میبرند. عاشورا رو هم برای شیطنتهای خودشون اختراع کردن. ای ملت ایران کی دست از خرافه برمیدارید و این مذهب کثیف رو رها میکنید تا هم دینتان و هم دنیایتان را آباد کنید
دوشنبه 20 آبان 1392 - 22:39
Perspolisi - سیدنی - استرالیا
مهرداد ٢٣٨. یا سواد نداری، یا ساندیسش تاریخ گذشته بوده یا خودت رو به نفهمی زدی. مقاله میگه ثروت مصادره شده از بهاییان ایران نزدیک ١١ میلیون دلاره . ثروتی که این حـ... یه دست داره ٩٥ میلیارده. یعنی تقریبا ٩ هزار برابر اموال مصادره شده بهاییان ایران.
‌سه شنبه 21 آبان 1392 - 05:00
دنیای وحشی - تهران - ایران
اگر بااین ثروت به فریاد ملت نیازمند خواهد شتافت خداوند بیشتر هم بکند .درغیراینصورت حناق بشه توگلوی خودش و اطرافیان دورونزدیکش که از این ثروت بخواهند استفاده شخصی بکنند .آمین یا رب العالمین .
‌سه شنبه 21 آبان 1392 - 03:06
ari jojeh - تهران - ایران
چرا که نه، وقتی‌ این حرام خور و جیره بگیرانش منزل مسکونی پدرم را که با هزاران زحمت و فلاکت کار کرده بود و سخت، فقط به جرم بهائی بودن مصادره کردن و هزاران هزار دیگر، چرا که نه، البته که قطره قطره میشود ۹۵ میلیارد دلار.
‌سه شنبه 21 آبان 1392 - 03:23
فريادزيره آب - اهواز - ایران
فدای آقا آره بذاربیشتربشه؛تو اون دنیابیشترعذاب میکشه
‌سه شنبه 21 آبان 1392 - 04:22
smart292 - ونکوور - کانادا
همانطور که قبلا گفتم سرمایه‌ها ی او نزدیک به ۱۳۰ مییلیارد دلار است که او را به رتبه اول جهان صعود خواهد داد ،سرمایه‌های او از طریق جمع آوری از طریق امامزاده‌ها ،و جمکران از طریق بنیاد‌های سرمایه گزاری، شهرک سازی در قشم ،در کیش و ویلاهای بسیار لوکس در دریای خزر ،شهرک سازی از طریق شرکتهای متعلق به او در مازندران، همانطور کنترل ۳ شرکت هواپیمأیی ،او دارای صد‌ها شرکت میباشد همانطور در ونزوئلا و بلیوی و در بلا روس سرمایه گزاری میلیاردی کرده است. و بخشی‌ از پول‌های او در انگلستان بلوکه شده است پول‌های او در کشور‌های مالزی، کویت ، دبی، بخش کمی‌ در هندوستان و آلمان، میباشد همچنین در کایمن آیلند که از مالیات آزاد میباشد ، پولهای میلیاردی به بانک‌های این جزیره منتقل شده است.
‌سه شنبه 21 آبان 1392 - 04:42
mlowes - واشنگتن - آمریکا
چرا بعضی‌ از دوستان طوری پیام گذاشتند که ظاهراً متعجب شدند؟؟ این شاید نخستین بار باشه که یک منبع مطمئن این رو نوشته، ولی‌ چیزی نیست که مردم ایران و جهان ندونند. قدرت مطلق=فساد مطلق، همین! این هم سگیست مثل صدام، فهد، قذافی و ... و به احتمال زیاد در تاریخ هم جایگاهی همانند همونها خواهد داشت.
‌سه شنبه 21 آبان 1392 - 05:46
Cyrusiii - لیدز - انگلستان
رویترز اشتباه کرده. آقای خامنه‌ای همهٔ اقتصاد ایران را کنترل میکنه.....از ۹۵۰ تریلیون هم بیشتره.
‌سه شنبه 21 آبان 1392 - 06:19
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
بیخود نیست خزانه کشور خالی است این 95 میلیارد دلار فقط با مصادره اموال بهائیان و کسانی که خارج از کشور هستند جمع نمیشود این مصادره اموال ملت ایران است که نان شب ندارند .
‌سه شنبه 21 آبان 1392 - 07:07
time-to-say-goodbye - تورنتو - کانادا
وقتش که برسه همه‌رو میزارن می‌رن، دوستان ساندیس خور زیاد جوش نزنید، شیرتون خشک میشه.
‌سه شنبه 21 آبان 1392 - 04:35
سهیل ایرانی - اصفهان - ایران
ام الفساد ایران و معاویه زمان آیت الله خامنه‌ای. تا این ریشه فساد سوزانده نشه اقتصاد ایران سالم نمیشه که نمیشه. هر برنامه‌ی مدرن اقتصادی را هم که روحانی بخواد پیاده کنه تا زمانی که نهادی فاسد به نام ولی فقیه در اون هست که پاسخگو به هیچ سازمان بازرسی نیست، اجرایی نیست. اقتصاد مثل ریاضی است و رشد اقتصادی بر مبنای ساختار اقتصادی سالمه که شکل میگیره.
‌سه شنبه 21 آبان 1392 - 06:55
آخونده مفت خور - سیدنی - سیدنی
. هر که افزون گشت سیم وزرش. زر نباریده از آسمان بر سرش. از کجا جمع کرده این زر و مال. یا خودش دزد بوده یا پدرش.
‌سه شنبه 21 آبان 1392 - 07:35
raha1984 - هامبورگ - المان
حق و حقوق مردم بیچاره در دست های دزد سرگردنه
‌سه شنبه 21 آبان 1392 - 08:25
biparva-jan - تهران - ایران
ای کاش ایشون بر روی تمام پول ها و مراودات مالی دولت و بقیه ارکان حکومت هم کنترل داشت که اگر اینگونه بود دستبرد های کلان به بیت المال انجام نمیگرفت.
‌سه شنبه 21 آبان 1392 - 09:05
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
در بخشی از گزارش جدید رویترز آمده‌است: «راهی که ستاد این ثروت را از آن خود می‌کند مصادره املاک است. همان راهی که نظام قبلی هم برای ثروت‌اندوزی استفاده می‌کرد.»/ در گفت‌وگو با رویترز گفته‌ که «افراد مطلع، ثروت شاه را چیزی حدود یک میلیارد دلار تخمین می‌زنند» که این رقم با احتساب تورم، به پول امروز چیزی حدود سه میلیارد دلار خواهد بود که «در مقایسه با دارایی‌های ستاد اجرایی فرمان حضرت امام ناچیز است.» این رویترز هم دست کمی از بی بی سی ندارد درحال افشا؛ و خراب کردن خامنه ای باز دست از سر شاه بیچاره برنمیدارند دائم اسم او را هم همردیف این بی ناموسهای دزد غارتگر میکنند.
‌سه شنبه 21 آبان 1392 - 07:10
كمال كميلي - تهران - ایران
به گفته حکومت اسلامی انقلاب کردیم این همه کشته دادیم این همه بدبختی کشیدیماین همه خسارت دیدیم تاتعداداندکی سرمایه دار(فئودال)راازکشور خارج و مملکت را به دست صالحان ودلسوزان واقعی عادل بسپاریم تاهمه هموطنان عزیز بتوانندازبرکات ونعمت های خدادادی این سرزمین غنی از گنج بهره مندشوند ولی متاسفانه بدلیل بی عرضگی -بی فرهنگی واداب وعقایدپوچ وبی ارزش ماملت عقب مانده باعث شدیم تامشتی انسانهای بیگانه -خائن وازخدا بی خبرکه نیتشان وهدفشان فقط نابودی کشوروبه بردگی وذلت کشیدن مردم ایران است براین کشورحکومت کنندودرزمان لازم مملکت را به تاراج ببرنداین فقط یک نمونه کوچک است چشم بازکنیدتاببینیدکه برای بقای خودچه کارهاکه نکرده اند
‌سه شنبه 21 آبان 1392 - 09:40
aram. - کردستان - ایران
این هم از عدالت علی...لعنت به جهل و خرافات و تحجر...
‌سه شنبه 21 آبان 1392 - 10:06
zavareh - رودسر - ایران
فدای آقا - اودنسه - دانمارک - آخه ارث پدرش بوده! معلومه که حضرتشان حسابی‌ سبیل امثال شما مزدوران رو چرب می‌کنه...
‌سه شنبه 21 آبان 1392 - 11:06
khorramdin babak - فرانكفورت - فرانكفورت
فدای آقا - اودنسه - دانمارک : حالا راست گوهید ، به چه قشری مربوط هستید، بالا بالا که با دلار نفتی‌ در نزد برادر پوتین این مدافع ٔبر حق اسلام دخترکان ۱۵ صالح را صیغه می‌‌کنید و ملت را به اخرت حواله می‌‌دهید .؟ ولی‌ فکر نمی‌‌کنم با این سخن گفتن که شما دارید . بسیجی‌ برنج دزد می‌‌باشید. نعلین بوس آقا . با ۱۶ ازدواج .با ۲۲ سال ۸ فرزند . حالا نگران بودن که اینها چطوری سیر کرد. با این قیمت مرغ. با ۴ بار گفتن فدای آقا که برای فاتی تنبون نمی‌‌شود . صیغه هم خیلی‌ هنر داشته باشید صیغه ۷۰ سال در جلوی حرم رضا . زبان بسته چقدر فدای ریش آقا گفتید . این هم نتیجه . ۹۵ میلیارد زیر عبای مقدّس آقا و شما در این جا باری یک کیلو مرغ دری وری گفتن و قربان ریش آقا . به قول شاملو ‌ای ابله زمان ما دشمن شما نیستیم ما انکار شماهیم.
‌سه شنبه 21 آبان 1392 - 11:13
arian1 - ابادان - ايران
بچه های عزیز ایرانی توجه داشته باشید که عده ایی ازوزارت اطلاعات جهنم اسلامی در اینجا بطور منظم وهدف دار با هدف تفرقه انداختن و ایجاد فضای شک وتردید در عقاید وگفتار دیگران هستند.مرگ بر خامنه ایی و مرگ بر جهنم اسلامی.
‌سه شنبه 21 آبان 1392 - 11:14
رزم جو - لوس انجلس - امریکا
منبع این خبر رویتر؟ والا ما که همیشه اخبار منفی و بد از این روزنامه ها میشنویم بالای 90 درصد دروغ پردازی و تفرقه افکنی هست.
‌سه شنبه 21 آبان 1392 - 11:01
pars_iran - دوسلدرف - آلمان
ملتی که حسین عرب زاده می‌شه قهرمان ملیش و سریال مختار و علی‌ و حسن و حسین می‌شه ملکه ذهنش ، باید هم یک همچنین موجود تک بعدی و تک سلولیش بشه رهبرش . ملتی که بعد ۳۵ سال هنوز‌م این روز‌ها دست بدامن خرافات می‌شه و پروردگار رو ول میکنه با ریتم تکنو به سینه زنی‌ می‌پردازه لایق همین حکومته . ملتی که حتا نای مطالعه رو نداره تا از این خرافات نجات پیدا کنه . این ملت رهبر باسواد لازم نداره . همین مداح‌ها و روضه خون‌ها لایق این ملت هستند .
‌سه شنبه 21 آبان 1392 - 11:01
فدای آقا - اودنسه - دانمارک
سلطنت طلب، عمری، راجب شرف و ناموس صحبت میکنی؟ برو احزاب 30 رو بخون تا بفهمی، شرف و ناموس، به چی میگن!
‌سه شنبه 21 آبان 1392 - 12:32
mammal - لندن - انگلیس
به این لیست باید بنیاد مستضعفان، بانک (حرم) امام رضا، هزاران امام زده در کشور که حتا از نوع سیار هم هست که با کامیون میرن دهات و شهر‌ها پول جمع میکنند، را اضافه کرد.
‌سه شنبه 21 آبان 1392 - 13:05
hojati 47 - استکهلم‌-سوئد - استکهلم‌-سوئد
ناین علی‌ چلاق که تمام دیکتاتورهای جهان خونه ملتشنو تو شیسه کردن تا همه این اموال حرم رو با نم اسلام و امسال اینها جم کنن اما آیا دیدین یکی‌ از اینها این اموال رو بخوره ،،فقط به خاطر اینه که حق مردم بده و است،آیا این علی‌ چلاق۳۵ ساله از ایران حتا تونسته بیرون بره؛؛اول که از سلطنتش می‌ترسه و بدم اینه که تحت تعقیبه..از قهم میره طویله امام و از طویله امام میره مشد..همین‌ها کافیه ،،که حتا پول داشته باشی‌ و نتونی جای از این دنیای زیبا رو ببینی‌؛؛البته اون مردم احمق ایم که می‌رن سرشونو تو چاه می‌کنن همین واسشون خوبه
‌سه شنبه 21 آبان 1392 - 12:35
anti cleric - دوبلین - ایرلند
فدای آقا - اودنسه - دانمارک, مهرداد2538 - تهران - ایران, marg bar doshman - لندن - انگلستان. دلم براتون می‌سوزه بدبختای دستمال به دست!
‌سه شنبه 21 آبان 1392 - 14:52
perser68 - فلوریدا - امریکا
مزدور‌های رژیم آدمکش قرون وسطایی اسلامی دست از گدایی بردارید!!!
‌سه شنبه 21 آبان 1392 - 18:53
شاهنشاه روحت شاد - تهران - ایران
تا آخوند کفن نشود این وطن وطن نشود.
‌سه شنبه 21 آبان 1392 - 19:01
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
کمال کمیلی - تهران - ایران/قبل از انقلاب مردم در نعمات خدادادی و منابع طبیعی و معادن کشور ...........سهیم بودند , دلار 7 تومان بلیط اتوبوس دوریال و عدم تورم و تغدیه رایگان مدارس و زندگی راحت و بیمارستان و درمانگاه و مدارس و دانشگاه و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و درصد کم بیکاری و نان شب کافی و نفت و بنزین و گاز و برق و آب و تلفن ارزان و غیره نشان میداد که مردم در منابع طبیعی و مالی کشور سهیم بودنند منتها نگرانی مردم این بود که چرا شکر کوپنی و روغن و برنج سهمیه ای و دفترچه بسیج ندارند, چرا آخوندا دوزاری هستند و 95 میلیارد ندارند چیزی هم راجع به سو؛ تغذیه بچه ها نمیدانستند میخواستند بدانند سو؛ تغذیه یعنی چی .
‌چهارشنبه 22 آبان 1392 - 00:36
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
marg bar doshman - لندن - انگلستان/ اگر دروغ بود تو الان در انگلیس مفت نمیخوردی و مفت نمیگشتی , پول مزدوری تو هم از همین 95 میلیارد تامین میشود.
‌چهارشنبه 22 آبان 1392 - 00:22
samad agha75 - ایران - ایران
marg bar doshman - لندن - انگلستان پول مزدوری تو هم از همین 95 میلیارد تامین میشود.?
‌چهارشنبه 22 آبان 1392 - 11:45
Azadikhah - تكسل - هلند
اینجا که نوشته: رویترز هم سندی دال بر این‌که خامنه‌ای از ثروت ستادش استفاده شخصی می‌کند نیافته است.جالبه!یعنی چی?مگه حضرت آقا نیاز یا کمبودی دارن که از این پول استفاده شخصی بکنن؟آخه مگر چقدر می‌شه از این پول استفاده شخصی‌ کرد!؟چقدر ماشین،ملک داشت و خاویار خورد؟ تحریم باعث شده بیت رهبری و سرداران سپاه نتونن چپاول کنند. میخوان تحریم ها برداشته بشه تا دوباره به چپاول ادامه بدن.آخوند ها دلشان برای ایران و مردم ایران نمیسوزد. اگر تحریم ها هم برداشته شوند موقعیت اکثر مردم تغییر نخواهد کرد، چرا که این نظام منابع مالی ملی را برای محور مقاومت سوریه، لبنان و فلسطین و حزب الله خرج خواهد کرد. ایرانیان زود باور یا سود جو که برای آخوند ها در خارج از ایران لابی گری میکنند بعد از لغو تحریم خواهند دید که به اهداف شخصی خود نخواهند رسید. ان موقع دوست دارم متن های اعتراضی و افشاگری آنها را در رابطه با نظام اسلامی بخوانم.
‌چهارشنبه 22 آبان 1392 - 13:50
Zedezolm - برن - سویس
فداى اقا - دانمارک ، کى فداى اقاى ابر دزد وجنایتکارو حقه باز و حیله گرت میشى؟ که یک جاسوس بیوجدان بیرحم و حرام خوار از مال دزدیده شده ملت از دانمارک به جهنم واصل بشه و امثال تو . 
‌چهارشنبه 22 آبان 1392 - 14:09
mamaly_amir - بندرعباس - ایران
و اینم جناب پرنس جان فقیر
‌چهارشنبه 22 آبان 1392 - 16:58
AЯMAN 2000 - آستارا - ایران
صفحه اصلی این خبر مربوط به خبرگزاری رویترز https://www.reuters.com/investigates/iran/#article/part1 ریز و درشت مبالغ دزدیهای این ملعون رو توضیح داده، کسیکه خودشو حامی مستضعفان میدونه!. اما من هم مثل خیلی از مردم میگم این ثروت تازه بخش کوچکی از داراییهای خا. یست، مگه 25سال حکومت کردن بحث 1سال 2ساله و یا در آمد نفتیِ چند برابر تو 8سال دوره عنتر نسبت به خاتمی دود شده رفته تو هوا! خب معلومه همه اش رفته تو حساب بیت.
جمعه 24 آبان 1392 - 21:19
AЯMAN 2000 - آستارا - ایران
دریافت فایل پی دی اف به زبان فارسی https://www.reuters.com/investigates/iran/images/part1/persian.pdf
جمعه 24 آبان 1392 - 21:32
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.