کشف 'تخت جمشیدی از دوره الیمایی' در خوزستان

بر اساس نتایج کاوش‌های باستان‌شناسی هیات ایرانی-ایتالیایی در منطقه "کله چندار" شهرستان ایذه، ساختارهای معماری نیایشگاهی کشف شده که به دلیل کشف صفه و سکوهای بزرگ در محوطه، باستان‌شناسان آن را تخت‌جمشیدی از دوره الیمایی می‌نامند.


دوره الیمایی

تمدن الیمایی در قسمتی از ایلام شمالی که همسایه کوههای بختیاری و شرق شوش است رواج داشت. این منطقه گذرگاهی است که خلیج فارس را به فلات ایران پیوند می دهد. ایلامیان در اواخر دوره سلوکیان مستقل شدند و تا دوره ساسانیان بر سرزمین خود حکومت کردند. آنها به الهه‌ها باور داشتند و معابد مختلفی در آن دوران ساختند.به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی، جعفر مهر کیان، سرپرست تیم ایرانی این هیات گفته یک کلیک معماری سنگی ویژه این سرزمین با استفاده از سنگ‌های بزرگ بدون ملات در این منطقه کشف شده است.

آقای مهرکیان گفته است که "این کشف باستان شناسان را به یاد برنشانده، سر مسجد، قلعه بردی در خوزستان می اندازد."

این هیات در سه هفته کاوش موفق به شناسایی شش نقطه این جایگاه باستانی شده است.

به گفته آقای مهر کیان در بخشی از این کاوش، گور دخمه باستانی یافت شده که بیش از صد سال مورد استفاده یک خانواده قرار می‌گرفته است.

سرپرست ایرانی این هیات باستان شناسی همچنین گفت که در بخشی از این محوطه "با جایگاه آیینی رو به رو هستیم که ما را با باورهای گذشته آشنا می‌کند، در اینجا ما با یک گونه از تدفین آشنا می‌شویم. اتاقک‌های مستطیلی شکلی که ساختار آن با مصالح بوم آور، به صورت یک آرامگاه سنگی است."

+102
رأی دهید
-0

رضاخان - تاسمانی - استرالیا
الان از یه ایرانی بپرس ایلام کجاست نمیدونه اینه روز وحاله ما
دوشنبه 20 آبان 1392 - 09:39
a.ahooraei - کلن - آلمان
رضاخان- دوست عزیز از یه ایرانی بپرس کوروش کجایی بود و یا ساسانیان از کجا بودند، الآن همه نظرشون میره به فلات مرکزی ایران.
دوشنبه 20 آبان 1392 - 11:53
فدای آقا - اودنسه - دانمارک
رضا خان، حالا این چه ربطی به روز و حال شما داره!؟ شاید طرف بجاش تاریخ یا جبر و مثلثاتش خوب باشه.
دوشنبه 20 آبان 1392 - 12:35
compatriot - تورنتو - کانادا
یکی‌ واسه آغات فدای من ترجمه کنه رضا خان چی‌ گفت!
دوشنبه 20 آبان 1392 - 13:36
sharafYabi - بیمبه - انگولا
من می‌خواستم ترجمه کنم، یاد حرف چرچیل افتادم که یکی‌ از دوستان قبلا اینجا نقل کرد: سخت‌ترین کار دنیا؛ فهموندن یک گمراه. البته از نظر علمی‌ هم ثابت شده.
دوشنبه 20 آبان 1392 - 17:41
فدای آقا - اودنسه - دانمارک
شرفیابی آنگولایی، میخوای حالا شما ایندفعه رو ترجمه کن، شاید یه فرجی شد.
دوشنبه 20 آبان 1392 - 21:40
sharafYabi - بیمبه - انگولا
حالا چون خیلی‌ اصرار میکنید ترجمه می‌کنم، هر که نامخت از گذشت روزگار / / / نیز ناموزد ز هیچ آموزگار،، امیدوارم گذشت پنج سال روزگار، باعث بشود تا منظور compatriot را متوجه بشی‌. ضمناً اگر تاریخ کسی‌ خوب باشه، حتما می‌دونه ایلام کجاست!!
‌سه شنبه 21 آبان 1392 - 01:02
عاشق تبریز - تبریز - ایران
به این تمدن و فرهنگ چند هزار ساله افتخار میکنم..در ضمن تو همه از تاریخ کشورشون اطلاع دقیق دارن.شما که مغزها که رفتید شاید مشکل سوادئ دارید که نمتوانید یه مطلب بنویسید...پس ....
‌سه شنبه 21 آبان 1392 - 01:13
رستگار501 - برن - سویئس
فدای آقا - اودنسه - دانمارک .. اگه محل سکونتت حقیقت داشته باشه ، تو انجا در مملکت کافران چه می کنی ؟ تو این مدت اگر احتمالأ نماز و رزوه انجام داده باشی ، در سرزمینی که از اقامت شما در آنجا راضی نیستند همگی باطل است . بهتر ه برگردی زیر سایه آقاتون . و اینجا مزاحمت درست نکنی .
‌سه شنبه 21 آبان 1392 - 01:31
فدای آقا - اودنسه - دانمارک
رستگار، خداوند بندگان خاصش را وارث زمین و بهشت میکند. پس از اون کافران سوال کن که اونجا چیکار میکنن؟
‌سه شنبه 21 آبان 1392 - 12:42
kamran-london-calgary - لندن-کلگاری - انگلستان-کانادا
قنداق اغا- تو نگو تو دانمارکی انگولا هم براتون زیاده.انقدر پر رویین که حد نداره. یعنی دانمارک مال شماها ناندرتالهاست؟؟؟؟؟؟؟!!!!!
‌پنجشنبه 23 آبان 1392 - 19:38
مراد درشوری - ویله - دانمارک
ستونهایش را کی‌ می‌آورند
شنبه 25 آبان 1392 - 09:43
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.