آغاز لیگ کشتی ایران در غیاب ملی‌پو‌شان و با حضور ستاره‌های جهانی

هفته نخست لیگ برتر کشتی آزاد ایران در شرایطی برگزار شد که با تصمیم رسول خادم سرپرست فدراسیون کشتی، ملی‌پوشان اعزامی به مسابقات جهانی ۲۰۱۳ در بوداپست، حق حضور در این رقابت‌ها را ندارند.

در غیاب ستاره‌های کشتی ایران، چهره‌های شاخص دنیای کشتی از روسیه و گرجستان به تیم‌های مختلف پیوسته‌اند. بخان گویگری‌یف قهرمان جهان، ماگمود قربان علی‌یف نفر سوم جهان، دنیس سارگوش قهرمان جهان، داتو مارساگاشویلی نفر سوم المپیک، گئورگی گوگشلیدزه دارنده مدال طلای جهان و عبدالسلام گادیسوف قهرمان اروپا کشتی‌گیران مطرحی هستند که حالا در باشگاه‌های ایرانی عضویت دارند.

دلیل ممنوعیت حضور ملی‌شان

ممنوعیت حضور ملی‌پوشان به خاطر تمرکز آنها بر روی تمرینات آماده‌سازی و برنامه‌های بعدی تیم ملی عنوان شده است. اما منتقدان این تصمیم می‌گویند چنین دستورالعمل‌هایی با ماهیت آماتور ورزش کشتی در تضاد است.

چه تضمینی وجود دارد کمیل قاسمی، مهدی تقوی یا عزت‌الله اکبری که به عنوان ملی‌پوش از لیگ و درآمد آن محروم شده‌اند، سال بعد هم ملی‌پوش شوند؟ اگر آنها در مسابقات انتخابی ‌ببازند، هم قرارداد لیگ را از دست داده‌اند و هم دوبنده تیم ملی را.

از طرفی با لغو مکرر اعزام تیم‌های ایران به تورنمنت‌های بین‌المللی، لیگ می‌توانست فرصتی برای رویارویی عزت‌الله اکبری با دنیس سارگوش، مسعود اسماعیل‌پور با بخان گویگری‌یف و احسان لشگری با مارساگیشویلی باشد، اما حالا این موقعیت مناسب در مواجهه با رقبای تراز اول جهان نیز از بین رفته است.

گروه یک: یکه‌تازی خارجی‌ها

ثامن الحجج سبزوار در سالن سربداران این شهر با نتیجه ۴ بر ۳ مغلوب استیل آذین شد. در مسابقه نهایی که تیم برنده را مشخص می‌کرد، پرویز هادی مقابل آذرشکیب شکست خورد تا سبزواری‌ها در خانه مغلوب شوند.

بخان گویگری‌یف که در مسابقات جهانی بوداپست با ارائه کشتی‌هایی تکنیکی و هجومی، مدال طلای ۶۰ کیلو را به گردن آویخت، دوبنده تیم سبزوار را پوشید و با نتیجه ۹ بر ۴ حسن مرادقلی را مغلوب کرد. ماگمود قربان علی‌یف در ۶۶ کیلو هم ۸ بر صفر میثم نصیری را شکست داد.

خارجی‌های استیل آذین نیز موفق بودند. دنیس سارگوش توانست ۸ بر ۱ از سد مصطفی حسین‌خانی بگذرد و عبدالسلام گادیسوف که در المپیک لندن به رضا یزدانی باخته بود نیز با نتیجه ۸ بر صفر بر عرفان امیری غلبه کرد.

احسان امینی در ۸۴ کیلوگرم با برتری مقابل اسماعیل نجاتیان، تنها کشتی‌گیر ایرانی تیم ثامن بود که مغلوب حریف خود نشد. در دیگر دیدار این گروه، تیم کفایتی خراسان مقابل میهمان خود هیات کشتی شهرستان رستم کلا با نتیجه ۵ بر ۲ مغلوب شد. هدایت تیم رستم کلا به عهده مراد محمدی است.

گروه دوم: بازگشت صادق گودرزی

تیم خونه به خونه بابل با نتیجه ۶ بر یک میهمان خود شهدای زنجان را شکست داد. در این مسابقه‌ صادق گودرزی پس از ماه‌ها دوری از میادین به روی تشک آمد و حسین الیاسی را با نتیجه ۴ بر ۳ از پیش رو برداشت.

مهران رضازاده در وزن اول، میثم جوکار در ۸۴ کیلو، حامد زرین کمر در ۹۶ و ساجد جلالی در وزن آخر، دیگر نفرات پیروز تیم خونه به خونه بودند، عباس دباغی در ۶۰ کیلوگرم هم بدون حریف، برنده شناخته شد. تنها پیروزی تیم شهدای زنجان را مهرشاد اکبری در ۶۶کیلو رقم زد که توانست از سد مرتضی گودرزی عبور کند.

در دیگر دیدار این گروه، تیم ثامن الحجج مشهد در سالن سید رسول حسینی شهرستان ساری موفق شد با نتیجه ۴ بر ۳ میزبان خود گاز مازندران را شکست دهد.
در این مسابقه داتو مارساگاشویلی نماینده گرجستانی تیم ثامن توانست مسعود مددی را مغلوب کند اما اباذر اسلامی از گاز با غلبه بر گئورگی گوگشلیدزه، تنها کشتی‌گیری بود که در هفته نخست مقابل خارجی‌ها مغلوب نشد. گوگشلیدزه حدود یک دهه است که به تناوب در لیگ ایران حضور می‌یابد.

در آخرین کشتی که تیم برنده را مشخص می‌کرد، امید گل‌محمدزاده توانست خشایار دهستانی را شکست دهد تا ثامن الحجج مشهد یک پیروزی با ارزش خارج از خانه را کسب کند.

+6
رأی دهید
-7

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.