نتانیاهو: اسرائیل خود را به توافق در حال تنظیم در ژنو متعهد نمی‌داند

بنیامین نتانیاهو، نخست‌ وزیر اسرائیل، روز جمعه، هفدهم آبان، در دیدار با جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، از توافق در حال تنظیم میان ایران و کشورهای ۱+۵ در ژنو ابراز خشم کرد و گفت که «اسرائیل خود را به این توافق متعهد نمی‌داند و آن را با قاطعیت کامل رد می‌کند».

آقای نتانیاهو در این دیدار با کری سخنان روز پنج‌شنبه خود را نیز تکرار کرد که توافقی «بد» و «نصف و نیمه» با ایران در حال تنظیم است و سخن از «اشتباهی تاریخی» برای غرب است.

آقای نتانیاهو روز جمعه گفت: «بی‌دلیل نیست که مذاکره‌کنندگان ایرانی با لبخند بر چهره در ژنو حضور دارند.»

رسانه‌های اسرائیل نوشتند، نتانیاهو به طور تلویحی «تهدید» به کاربرد گزینه نظامی کرد و گفت که «این توافق راهکار مسالمت‌جویانه معضل اتمی ایران را از بین می‌برد» و «اسرائیل برای دفاع از خود به هر اقدام لازم دست خواهد زد».

نخست‌ وزیر اسرائیل روز پنج‌شنبه این را نیز گفته بود که توافق در حال تنظیم به سود ایران است و برای جمهوری اسلامی به منزله «معامله قرن» است.

دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای ۱+۵ از پنج‌شنبه، شانزدهم آبان، در ژنو آغاز شده و در نتیجه پیشرفت در گفت‌وگوهای محتوایی، احتمال دستیابی به سند یا متنی که چارچوب همکاری‌های بعدی طرف‌ها را تضمین کند تقویت شده است.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، ملاقات روز جمعه بنیامین نتانیاهو و جان کری در فضای ملتهبی صورت گرفت و نتانیاهو آشکارا خشمگین بود، به گونه‌ای که کری حتی حاضر به گرفتن هیچ عکسی نشد و نتانیاهو به تنهایی در برابر دوربین‌ها قرار گرفت.

جان کری که در تور منطقه‌ای به‌ سر می‌برد، برای سومین بار در دو روز گذشته با نتانیاهو دیدار می‌کرد.

نتانیاهو برای این ملاقات با آقای کری، به فرودگاه بن گوریون رفته بود، زیرا وزیر خارجه آمریکا در بازگشت از اردن، تنها برای زمانی کوتاه در این فرودگاه بین‌المللی اسرائیل توقف کرده بود.

با پیشرفت مذاکرات اتمی میان ایران و پنج عضو دائم شورای امنیت و آلمان، وزیر خارجه آمریکا به طور غیرمنتظره روز جمعه سفر خود در خاورمیانه و شمال آفریقا را ناتمام گذاشت تا با جواد ظریف در ژنو دیدار کند، همان گونه که لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه، نیز به طور غیر منتظره به گفت‌وگوهای ژنو پیوست.

یووال اشتاینیتز، وزیر اطلاعات و امور راهبردی اسرائیل، سیلوان شالوم وزیر انرژی اسرائیل و عضو حزب حاکم لیکود و نیز خانم تسیپی لیونی مذاکره‌کننده ارشد اسرائیلی نیز روز جمعه، هفدهم آبان، در گفت‌وگوهای رسانه‌ای، توافق در حال تنظیم در ژنو را به‌شدت محکوم کردند و گفتند که اسرائیل از آن هیچ رضایتی ندارد.

بسیاری از ناظران می‌گویند، دولت اسرائیل احساس می‌کند که تلاش‌های گسترده‌اش در سال‌های گذشته در مورد لغو برنامه اتمی ایران در حال از دست رفتن است.

اسرائیل توقف کامل برنامه اتمی ایران را درخواست می‌کرد.

هم‌اینک نخست‌ وزیر اسرائیل می‌گوید که بیرون آوردن حتی یک آجر از دیوار تحریم‌ها می‌تواند تمامی دیواری را که با سختی و در طول سال‌ها بنا شد با فروپاشی روبه‌رو کند.

مقامات آمریکا در روزهای گذشته گفتند که آماده کاهش تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران هستند و احتمال تسهیل در تحریم‌ها را به صورت «هوشمند، مرحله‌ای و برگشت‌پذیر» بررسی می‌کنند.

عباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد ایران، نیز روز پنج‌شنبه به خبرگزاری مهر گفته بود که «بدون پرداختن به موضوع تحریم‌ها هیچ راه حلی موفق نخواهد بود و پا نمی‌گیرد».

اما اسرائیل امیدوار است با کاربرد نفوذ خود در کنگره آمریکا مانع از آن شود که دولت باراک اوباما تحریم‌ها علیه ایران را کاهش دهد.

سناتور رابرت منندز و سناتور باب کورکر، از چهره‌های بانفوذ مجلس سنای آمریکا، روز پنج‌شنبه گفتند برای جلوگیری از تسهیل در تحریم‌ها علیه ایران تلاش بیشتری خواهند کرد.

+40
رأی دهید
-34

بی غم - تهران - ایران
به یاری خدا به زودی این توافق محقق می شه و اسرائیل هم هیچ غلطی نمی تونه بکنه. جان کری قبل از اینکه حافظ منافع اسرائیل در منطقه باشه وزیر امور خارجه آمریکا هست و دلیلی نداره هر چی که اسرائیل بخواد همون رو انجام بده. سفر همزمان دو وزیر امورخارجه فرانسه و آمریکا به محل مذاکرات نشون می ده که پشت پرده داره یکسری توافقاتی صورت می گیره.
جمعه 17 آبان 1392 - 17:45
آزاد10 - آلمان - المان
مشکل اسرائیل بمب اتم ایرانی نیست که با حل مساله اتمی حل شود. مشکلش خود ایران و ایرانیان است که با ظلم اسرائیل مخالفند. با حل مشکل هسته ای تازه مشکل اسرائیل شروع می شود. اسرائیل تا زمانی سرپاست که بتواند دنیا را از ایران بترساند.
جمعه 17 آبان 1392 - 17:49
fdsa60 - تهران - ایران
اینجاست که میگن طرف تنش میخاره
جمعه 17 آبان 1392 - 18:09
biparva-jan - تهران - ایران
مثلا چه غلطی میخوای بکنی برادر نتانیاهو؟
جمعه 17 آبان 1392 - 18:11
marg bar doshman - لندن - انگلستان
اول ببین کسی شما رو به رسمیت میشناسه بد رجز بخون
جمعه 17 آبان 1392 - 20:01
dark night - تهران - ایران
بترک، مردک رذل و حسود.
جمعه 17 آبان 1392 - 21:21
dannni - سوئد - استكهلم
... مثلا چه غلطی میخواهی‌ کنی‌ مدنی اگر غلطی کردی چه بالای سرت میارن همین آخوند ها
جمعه 17 آبان 1392 - 22:26
Cyrusiii - لیدز - انگلستان
نداند، نتانیاهو و اسرائیل چکار هستند اصلا. این هم شد خبر آخه؟
جمعه 17 آبان 1392 - 23:57
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
marg bar doshman - لندن - میلیونها ایرانی آگاه ( به فریبخورده هایش مثل خودت کار ندارم ) رژیم ملاها را به رسمیت نمیشناسند و حکومت اسلامی با دروغ و فرییکاری و تزویر خمینی دجال بر ملت ایران تحمیل شده. وگرنه یک رفراندوم آزاد با نظارت سازمان ملل در ایران بگذارند و نظر اکثر مردم ایران را بپرسند که جمهوری اسلامی میخواهند یا نه؟ آنوقت خواهی دید که رژیم ملاها نه تنها در بین مردم ایران جائی ندارد بلکه در سطح دنیا هم کشورهای معتبر قبولش ندارند ( رابطه اقتصادی دلیل شناسائی نیست بلکه تامین منافع است ). این رژیم اصلاً نماینده اکثر مردم ایران نیست چونکه در همه انتخابات مردم دستکاری و تقلب شده و نتیجه را به خواسته رهبر دیکتاتور تغییر دادند. انهم رهبری که مردم انتخابش نکردند بلکه توسط باند مافیای قدرت ملاها به رهبری رسیده و صلاحیتش را ندارد. اگر سگ علی خامنه ای نمیترسد یک همه پرسی در باره خودش راه بیاندازد که چند درصد مردم ایران قبولش دارند؟ زیر 2% شاید؟ آنهم در بین امثال تو بسیجی مزدور و کاسه لیس رژیم فاشیستی ملاها! آخرش این رهبر بیخرد با سیاست غلطش باعث میشود که به اسرائیل بهانه حمله به ایران بدهد!
شنبه 18 آبان 1392 - 01:00
omidvaran - نورکل - امریکا
اسرائیل به هیچ معاهده ای پایبند نیست خود بزرگترین زرادخانه اتمی مخفی منطقه را دارد وبه ان پی تی پایبند نیست !! درد اسرائیل مسئله هسته ای نیست دردش توافق ایران با غربه واینکه برای باج گیری از دنیا باید یک دشمن خارجی علم کنه و 24/7 توگش امریکا واروپا نق بزنه وازین راه کمکهای بلاعوض بگیره حمایت سیاسی وفنی بگیره وخودشو درمقابل عربها حفظ منه وکم کم خودشو یک کشور قانونی معتبر عضو خانواده بین المللی نشون بده - روزی که ایران با غرب توافق کنه واختلافاتش حل بشه روز عزای اسرائیله کما اینکه یک شغالی امروز اونجا گفته بود امروز برای اسرائیل روز تاریکی است - منظر تاریکی بیشتر وطولانی تر باشید
شنبه 18 آبان 1392 - 04:52
Himmel - فرانکفورت - آلمان
من خوشم میاید که جمهوری اسلامی خواب راحت از چشم این یهودیان ربوده. حضرت نتایاهو تو آنقدر پارس کن که گلوت پاره بشه . کسی تحویلت نمی گیره.
شنبه 18 آبان 1392 - 09:38
vahidtaheri - کوالالامپور - مالزی
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان پسرم داروهات رو خوردی؟ بعد اینکه اومدی و خوردیش برو بخواب...پسرم زیاد هم به کاری که عقلت قد نمیده سرک نکش...
شنبه 18 آبان 1392 - 14:51
farzad power - لوس انجلس - امریکا
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان - فقط یه دیالوگ حفظ کردی میای به همه همونو تحویل میدی. همه کاربرها رو هم یک نفر میبینی‌. یه دکتر روانپزشک برو ببین مشکلت چیه. رو به نابودی داری میری ها.
شنبه 18 آبان 1392 - 23:49
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
vahidtaheri - کوالالامپور - مالزی- کوالالامپور - مالزی- مزدور بسیجی از رو نمیروی که باز خودت را قاطی ایرانیها میکنی؟ کاربران عزیز برای شناحتن چهره واقعی دروغگو و فریبکار و ماهیت مزدوری این کاربر به لینک ( https://www.iranianuk.com/page.php5?id=20131106105315019 ) مراجعه کنید که من چطور مچش را با سند کامنتهای گذشته اش گرفتم که همان نوکر ارتش سایبری رژیم فاشیستی ملاهاست با چند تا نام کاربری در این سایت! کامنتهایم در آنجا را بخوانید و خودتان قضاوت کنید او چه مزدور صد چهره رژیم ملاها است! ننگت باد کاسه لیس!
شنبه 18 آبان 1392 - 23:03
vahidtaheri - کوالالامپور - مالزی
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان.......تو مریضی بابا...مرضت هم اسکیزوفرنی حاد هست....به پیشنهادfarzad power - لوس انجلس - امریکا گوش کن و پیش یک روانشناس بالینی برو....در ضمن گیریم که از ارتش سایبری هستم که چی....عوض خرعبلات و شر و ورهای تکراری...حرف منطقی بزن و بازخورد مثبت بگیر..نه اینکه باعت میشی ما هم وارد یک چرخه معیوب فحش و بدگویی بیفتیم.
یکشنبه 19 آبان 1392 - 07:53
vahidtaheri - کوالالامپور - مالزی
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان.....عجب کشفی کردی...بابا ادیسون-تو ماورای انیشتینی...اینهایی که میگویم را با دقت بحوان و از این به بعد دیگر دنبال کاراگاه باری بیهوده نرو....من کشورم را دوست دارم و به حکومتش انتفادات اساسی دارم ولی در عین حال معتفدم که این حکومت حتی با شکل فعلیش صدها برابر از حکومتهای عربی مورد حمایت غرب دموکراتیک تر است و غرب را یک فرصت طلب میبینم که با اسم دموکراسی دموکراسی را سر میبرد و به شما هم دلم میسوزد که دانسته یا ندانسته داری در مسیر دشمنان ایران حرکت می کنی....یک کم اندیشه کن برادر...
یکشنبه 19 آبان 1392 - 08:27
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.