سفر غیرمنتظره وزرای خارجه غربی به ژنو در میان 'جو مثبت مذاکرات'

جان کری و همتاهای آلمانی، فرانسوی و بریتانیایی او همگی برنامه‌های امروزشان را تغییر داده‌اند تا بتوانند به ژنو بیایند

وزیرامورخارجه ایالات متحده آمریکا که در یک سفر از پیش تعیین نشده به ژنو رفته است می‌گوید که در حاشیه روز دوم مذاکرات ایران و گروه۱+۵، با محمد جواد ظریف، وزیرامورخارجه ایران دیدار خواهد کرد.

• عباس عراقچی، مذاکره کننده ارشد ایران با تایید خبر دیدار محمدجواد ظریف و جان کری گفت: ظریف یک جلسه سه جانیه با کاترین اشتون و جان کری خواهد داشت.

به گفته آقای عراقچی مذاکرات به مراحل "حساس" و "پیچیده" رسیده است و با توجه به این شرایط، اشتون از ظریف خواسته است که درباره‌ی متن تفاهمنامه مشترک، این جلسه‌ی سه جانبه برگزار شود.

• روز دوم مذاکرات ایران و پنج کشور دائم عضو شورای امنیت در ژنو به مراحل حساسی نزدیک شده است. به نوشته خبرگزاری‌ها نیاز برای تصمیم‌گیری در سطوح بالاتر، وزرای خارجه کشورهای ۱+۵ را به ژنو کشیده است.

جان کری در بدو ورود به ژنو در جمع خبرنگاران گفت که تاکنون هیچ توافق مشخصی به دست نیامده است. وی افزود که هیچکس نباید در مورد نتایج این مذاکرات دچار سو تفاهم شود.

به گفته وزیرامورخارجه آمریکا هنوز فاصله زیادی در برخی نقاط بسیار مهم میان دو طرف وجود دارد که باید در مورد آنها گفت‌وگو کرد.

بامداد جمعه هشتم نوامبر (۱۷ آبان) جان کری، وزیرامورخارجه ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که در سفری از قبل برنامه‌ریزی نشده به ژنو خواهد رفت.

ساعاتی پس از انتشار این خبر، گزارش‌هایی از حضور گیدو وستروله، وزیرامورخارجه آلمان، لورن فابیوس، وزیر امورخارجه فرانسه و ویلیام هیگ وزیرامورخارجه بریتانیا در مذاکرات ژنو منتشر شد.

دومین روز مذاکرات ایران و ۱+۵ در ژنو در حالی آغاز می شود که وزرای خارجه آمریکا، فرانسه، بریتانیا و آلمان برای پیوستن به مذاکرات عازم ژنو شده‌اند و دیپلما‌ت‌ها اظهار امیدواری کرده‌اند که امکان توافق وجود دارد.

دیروز نخستین روز اجلاس هسته‌ای ژنو با ابراز امیدواری محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به پیشرفت مذاکرات پایان یافت.

مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه گفت که مذاکره به خوبی آغاز شده اما تمامی طرف‌ها توافق کرده‌اند از افشای جزئیات مذاکرات خودداری ورزند.

این دومین دور مذاکرات ایران و ۱+۵ پس از ریاست جمهوری حسن روحانی است.

دور اول ۲۳ و ۲۴ مهر در ژنو انجام شد و در فضایی مثبت به پایان رسید. ایران پیشنهاد جدیدی داشت که به گفته دیپلمات‌ها حاوی جزئیات بسیاری بود.

در پایان دور اول بیانیه مشترکی هم منتشر شد و قرار شد کارشناسان دو طرف پیش از نشست بعدی، ملاقات داشته باشند تا "به موارد اختلاف بپردازند و گام‌های عملی را طراحی کنند."

عباس عراقچی، معاون وزات خارجه ایران در ژنو به خبرنگاران گفت محمد جواد ظریف  با همتای آمریکایی‌اش جان کری و کاترین اشتون نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی دیدار سه‌جانبه خواهند داشت.

به گزارش ایرنا عراقچی اظهار داشت ملاقات دوجانبه ظریف و اشتون بیش از یک ساعت به طول انجامید و افزود: «در خصوص نحوه ادامه مذاکرات به ویژه در سطح کارشناسی و رسیدن به توافق در مورد متن نهایی رایزنی شد.»

این عضو تیم مذاکره‌کننده ایران گفت: «مذاکرات در سطوح کارشناسی ادامه دارد و به مراحل حساس و پیچیده‌ای رسیده است و لازم است در سطح بالاتری ادامه پیدا کند؛ لذا خانم اشتون از آقای ظریف دعوت کرد تا برای مذاکره در خصوص متن، جلسه‌ای را با حضور آقای کری به صورت سه‌جانبه داشته باشند.»

به گفته عباس عراقچی، ظریف، کری و اشتون در مود مسائل باقی مانده در متن نهایی با یکدیگر مذاکره خواهند کرد.

+66
رأی دهید
-5

بی غم - تهران - ایران
ظریف در آخرین مصاحبش اعلام کرده بود که حتی اگر در این دور از مذاکرات به توافق نرسیم در دور بعدی به توافق نهایی می رسیم. این یعنی اینکه به هر حال ایران آماده باج دادن به غرب و غرب هم آماده رفع تحریم ها است. نتانیاهو هم بهتره بره سرش رو بکوبه به دیوار!!!
جمعه 17 آبان 1392 - 17:51
آزاد10 - آلمان - المان
روحانی دمت گرم
جمعه 17 آبان 1392 - 17:57
biparva-jan - تهران - ایران
متاسفانه حتی بعضی ایرانیان داخل ایران و خارج ایران که نان دشمنی ایران و غرب رو میخورند مخالف حل و فصل این موضوع قدیمی هستند. البته امید چندانی نیست چون امریکا چون موم در دست صهیونیست ها است و اونها هم مانع حل مشکلات خواهند شد.
جمعه 17 آبان 1392 - 18:00
فدای آقا - اودنسه - دانمارک
بی غم این برداشت شما هست، عیسویان هم میگویند که عیسی نعوذبالله خداوند هست. چون انجیل را نسنجیده بازگو میکنند. ولی اندیشمندان میدانند که استکبار مجبور به رسمیت شناختن جمهوری‌اسلامی اتمی شیعه ایران شده است.
جمعه 17 آبان 1392 - 19:38
perser68 - فلوریدا - امریکا
انگار آمریکا نباشه،مشکل حل نمی‌شه((-:رژیم نکبت خامنه‌ای فاسد چه به تکاپو افتاده تا به هر طریق ممکن از سرنگونی نجات پیدا کنه!یه زمانی‌ خمینی جلاد می‌خواست آمریکا رو در خلیج فارس غرق کنه،امروز مشخص شد چه غلط بزرگی‌ کرد و گور خودش رو کند و چه تاوانی رو مردم ایران پرداختند!حالا بعد از۳۴سال نوکرانش به دستمال زدن غرب مشغولند!۷ساله که همه چی‌ از طرف مذاکره کننده جمهوری دزد مذهبی‌ مثبت اعلام میشه،اما فردا و روزهای بعد دست از پا دراز تر با دماغ پینوکیویی شروع به یک نمایش جدید!!! روز از نو روزی از نو!ننگ به جمهوری دروغ اسلامی
جمعه 17 آبان 1392 - 21:50
perser68 - فلوریدا - امریکا
فدای آقا -اودنسه - دانمارک. مطمئنی که هذیون نمیگی((-:
جمعه 17 آبان 1392 - 23:38
perser68 - فلوریدا - امریکا
تهران - ایران. متأسفانه بعضی‌ از ایرانیان داخل و خارج ایران هنوز به دروغ‌های جمهوری فاسد اسلامی باور دارند!و انرژی پاک و هزینه مالی کمتر رو به انرژی بمب و هزینه احتمالی‌ جانی و مالی بیشتر ترجیح میدن!شما هیچ میدونی هزینه نگهداری زباله اتمی‌ چقدر هست!؟شما میدونی که آلمان با این همه عظمتش هنوز با زباله‌های اتمیش مشکل اساسی‌ داره!؟شما میدونی که ژاپن با اون هیبتش دچار یه فاجعه شده!؟شما دیدی تا حالا که چه بلایی سر مردم چرنوبیل اومده!؟میدونی،که چقدر بچه‌های ناقص بدنیا اومده تو چرنوبیل!؟شما میدونی برای تولید انرژی پاک چند صد هزار نفر صاحب شغل میشن!شما میدونی که با آموزش صحیح میشه از مصرف بی‌ رویه برق جلوگیری کرد!؟متأسفانه شما فقط به این باور داری که هنوز میشه آخوند خوب پیدا کرد و بهش امیدوار بود!!!
جمعه 17 آبان 1392 - 23:35
m.noor - شارجه - امارات
با نه به نظام ولایت.فدای آقا - اودنسه - دانمارک.لطفا به من بگو تا به کسی باید از ایران برای تشیّع خرج کنیم بس کنید دست از سر ایران عزیز بر دارید و ما ایران دوستان را مجبور به دست به سلاح بردن نکنید .روزی که دست بر سلاح رفت دیگر راه برگشتی‌ برای شماها نیست .به امید آزادی ایران عزیز از دست اهریمنان سیاه پوش .امین.م.ن
شنبه 18 آبان 1392 - 07:49
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.