اگر طرفدار متعصب قرمز و آبی هستید؛ این مطلب را نخوانید

سحر طلوعی/روزنامه شرق می نویسد :

1- اگر طرفدار متعصب قرمز و آبی هستید، این مطلب را از همین جا رها کنید و نخوانید. اگر ادامه دادید و دست آخر رویاهایتان رنگ باخت و اسطوره‌هایتان ترک برداشت، متاسفم که برای رفع عصبانیتتان تنها می‌توانم یک لیوان آب خنک به شما پیشنهاد بدهم.

2- به بهانه خداحافظی فرهاد مجیدی روزنامه‌ها و شبکه‌های اجتماعی پر شده از مرثیه‌سرایی و از آن بد‌تر دستمالی و از سکه‌انداختن واژه «اسطوره»! بند اول را یک‌بار دیگر بخوانید. هنوز فرصت دارید...

3- نیم‌فصل سال 91–90 است، استقلال با پرویز مظلومی و با اختلاف از سپاهان در صدر جدول لیگ است. پرسپولیس مدت‌هاست رمقی برای هماوردی ندارد.

 اما معلوم نیست چرا فیل فرهاد مجیدی یاد هندوستان می‌کند. اوضاع مالی استقلال تعریفی ندارد؟ گیرم که ندارد فرهاد مجیدی نگران وضعیت دخترش در امارات است؟ گیرم که باشد. اینها همه شایعه است؟ هرچه هست هندوستانِ مجیدی، قطر می‌شود و «اسطوره» آبی ناگهان سر از الغرافه درمی‌آورد! از نشان‌دادن عکس امیر قطر روی پیراهنش بگذریم... استقلال نه‌تنها بازی برگشت داربی را بدون مجیدی به رقیب سنتی و سرخ خود می‌بازد که قهرمانی لیگ را هم از دست می‌دهد و سپاهان سه باره بر صدر می‌نشیند. غیبت مجیدی تاثیر‌گذار است.

دست‌کم در گلزنی و روی سکوها که اینطور به نظر می‌رسد. شرط اسطوره شدن، وفاداری به باشگاه و هوادار نیست؟ چرا راه دور برویم، همین خداحافظی هفته گذشته را مرور کنیم. تنها سه بازی تا پایان نیم‌فصل باقی مانده است. مهاجمان استقلال جز مجیدی، حال و روز خوبی ندارند؛ برهانی برای پیگیری کارهایش به دوبی سفر کرده، قاضی مصدوم بوده و تازه پا به توپ شده، نظری آن بازیکن فصل پیش فجر نیست. اکبرپور هم که مصدوم می‌شود،

 اما مجیدی تصمیم گرفته از فوتبال خداحافظی کند و می‌کند. تنها چند دقیقه مانده بازی استقلال و مس تمام شود. مجیدی تعویض می‌شود، اما همان لحظه پیراهنش را از تن در می‌آورد و چهارگوش را می‌بوسد و تمام! نباید تا پایان بازی صبر می‌کرد و روی نیمکت تیم محبوب می‌نشست؟ نباید فضای استادیوم را به نفع تیم خودی حفظ می‌کرد؟ حتما باید تمرکز بازیکنان تیم خودی را به هم می‌زد؟ مجیدی تمرکز تیمش را به هم زد و سکوها را به نفع خود مصادره کرد، اما باز هم لقب اسطوره گرفت! نه فقط از تماشاگران احساساتی که از روزنامه‌نگاران! اسطوره؟ شوخی نکنید. بحث قرمز و آبی نیست. بیایید با هم رفتار علی کریمی را مرور کنیم. نزدیک‌ترینش پایان جام‌حذفی سال 92–91 است. مهدوی‌کیا در بازی فینال مغموم و غریبانه از جمع سرخ‌ها خداحافظی می‌کند، اما خبرگزاری‌ها در کنار این خبر، ناگهان خبر خداحافظی علی کریمی را هم منتشر می‌کنند. چرا؟ نمی‌دانیم. او خداحافظی کرده اما سر از تیم تراکتور‌سازی تبریز درمی‌آورد. لابد ماجراهای کریمی، استیل‌آذین و تبریز را به خاطر دارید. بازیکنی که مدت‌ها تمایل ندارد راهی تبریز شود تا طبق قرارداد برای تیمش بازی کند؛ بازیکنی که سه‌اخطاره می‌شود تا راهش به استادیوم یادگار نیفتد، ناگهان با تیم تبریزی قرارداد می‌بندد!

 «اسطوره» مگر خداحافظی نکرد؟ اسطوره مگر به یک تیم وفادار نمی‌ماند؟ دل‌پیرو با سقوط یوونتوس به دسته‌های پایین‌تر کالچو همچنان کنار این تیم می‌ماند، اما اسطوره ما تازه بعد از خداحافظی قرارداد می‌بندد!

خاطرات را رقم بزنید تا یادتان بیاید «اسطوره» چطور با یک مصاحبه بی‌دلیل آن هم به خاطر یک مساوی، تیم صدرنشین دنیزلی را در جام قهرمانان آسیا، به خاکستر نشاند. باز هم مصر هستید لقب اسطوره را بچسبانید کنار این نام‌ها؟ کدام اسطوره با هوادار و تیم محبوبش اینچنین می‌کند؟ در این که کریمی وظایف اجتماعی خود را به عنوان یک ستاره بزرگ به خوبی انجام داده بحثی نیست، اما اینجا بحث اسطوره در زمین فوتبال است.

4- اگر کریمی و مجیدی، مجتبی جباری و امثالهم اسطوره هستند، پس مجتبی محرمی، ناصر حجازی، گیگز، مالدینی و... چه هستند؟ «اسطوره»‌های ساخت ذهن ما به راحتی و با همین چند تلنگر می‌شکنند. آنها «ستاره»‌های زمین فوتبال هستند، نه اسطوره. ما اسطوره را از مفهوم تهی کرده‌ایم. ما کلمه کم آورده‌ایم و تحت‌تاثیر احساسات متاسفانه واژه را اشتباه به‌کار گرفته‌ایم. ما مرز میان ستاره و اسطوره را بی‌حساب و کتاب پاک کرده‌ایم. ما به خوانندگانمان یک عذرخواهی بدهکاریم.

+185
رأی دهید
-42

mashreghin - شاپورخواست - ایران
من نمیدونم انسان چقدر باید احمق باشه که این موجودات پول پرست که فقط منافع خودشون براشون مهمه به عنوان اسطوره در نظر بگیره واعا باید به عقل همچین انسانهای شک کرد.
جمعه 17 آبان 1392 - 15:25
Artosh - آدلاید - استرالیا
در مورد کریمی کاملاْ باهاتون مخالفم. کریمی همیشه منافع تیم و هواداران رو در نظر گرفته. سعی کرده تو فوتبالش منش پهلوانی داشته باشه و همین واسش مشکل ایجاد کرد. تو اون بهبهء بگیر و ببند بعد از انتخابات با مچ بند سبز رفت تو زمین. با اینکه تهدید شده بود. بعد پیراهن خودش رو به شهید جنبش سبز تقدیم کرد. همینا باعث شد تا سران باشگاهها که معمولاْ وابسته به رژیم هستن شدیداْ علیه کریمی شن. خواهشاْ این مرد بزرگ و دوست داشتنی رو با فرهاد مجیدی پول پرست مقایسه نکنید. بخدا ۱ درصد مردونگی و از خودگذشتگی کریمی رو نداره این فرهاد مجیدی. الان هم که کریمی داره در تیمی به جز پرسپولیس بازی میکنه چاره ای نداره. به پیشنهاد عرب ها نه گفت فقط و فقط به خاطر ایران و مردمش. اگه داخل هم بازی نکنه باید خونه نشین شه. اینجوریم نمیشه. فرهاد مجیدی بعد از خداحافظیه اخیرش شنیده شده که با تیم الوصل در زمینهء مربیگری در پایه های پایین تر قرارداد بسته..!
جمعه 17 آبان 1392 - 15:47
khalkobi - فرانکفورت - آلمان
۱.کریمی‌ به خاطره دائی و رویانیان مجبور شد بره تراکتور .۲.کی‌ گفته اسطوره شدن فقط به زمین بازی ربط داره،محبوبیت علی‌ کریمی‌ به خاطره این که زیر بار زور نمیره.۳.یادم میاد وقتی‌ مجیدی خداحافظی کرد گفت من فقط تو ایران برای استقلال بازی کردم،شاید میخواسته به کریمی‌ که رفته تراکتور تیکه بندازه ،ولی‌ می‌خوام بدونم بازی کردن مال عربها بهتره یا برای تراکتور.
جمعه 17 آبان 1392 - 16:48
mohsen_raja - تهران - ایران
زرشک تنها کلمه‌ای هست که میشه در جواب نوشته‌های سحر طلوعی/شرق بکار برد. البته اگر احیانا بهش برخورد میتونه یک لیوان از همون آب سردهای پیشنهادی خودش میل بفرمایند. کاری به بقیه مزخرفاتش ندارم ولی مقایسه فرهاد مجیدی که نافش با دلارهای عربی بریده شده با علی کریمی مثل مقایسه زمین خاکی درغوزآباد با با ورزشگاه الیانس ارنا مونیخ هست.
جمعه 17 آبان 1392 - 16:39
sarang6 - ژنو - سوئیس
کسیکه این مطلب رو نوشته فقط واسه اینکه فرهاد مجیدی رو نقد کنه بطوری که منصفانه به نظد بیاد اسم علی کریمی رو آورده.کریمی اسطوره فوتباله.مثل خیلی ها نون به نرخ روز خور نیست.حرفش رو تو زمین و بیرون زده. خواهشا اول مرور کنین گذشته رو بعد راجع به ادما قضاوت کنین...
جمعه 17 آبان 1392 - 17:21
irane aziz - وین - اتریش
کریمی‌ یعنی‌ کرامت و مردونگی ،بی‌ انصافیه که با هر کسی‌ مقایسه بشه
جمعه 17 آبان 1392 - 17:48
30metry tolab - لندن - انگلیس
فقط میگن چلسى و من یونایتد هست! لول…
جمعه 17 آبان 1392 - 21:13
cantona - شاهین شهر - ایران
آخه این خانم نویسنده که به شدت هم لنگی می زنه ! چی از فوتبال سرش میشه !! طرف فرق توپ فوتبال و کدو را تشخیص نمیده راجع به فوتبال و فرهاد مجیدی مطلب می نویسه . محبوبیت فوق العاده مجیدی گویای همه چیز است و امثال علی کریمی یا مهدوی کیا یک دهم محبوبیت او را هم ندارند . خانم لنگی برو ظرفات را بشور و کار به این مسائل نداشته باش.
جمعه 17 آبان 1392 - 22:21
lileblis - ابوظبی - امارات
همش چرت بود دوستان شما باور نکنید
جمعه 17 آبان 1392 - 23:23
مرداس-دانمارک-آغوس - کپنهاک - دانمارک
من با اینکه یک استقلالی هستم ولی به هیچ بهانه ای تحمل توهین و بی احترامی به پهلوانی مثل علی کریمی رو ندارم حتی اگه در مقایسه با مجیدی نارفیق و پولکی باشه انسان نباید با تعصب حق رو ندیده بگیره مجیدی بازیکن خوبیه ولی به تیمش کم ضربه نزد نویسنده مطلب باید به جای اسطوره واقعی دنیای ورزش یعنی کریمی آدمی مثل دایی رو اسم میبرد که هر چی داره از پرسپولیس و هوادارای این تیم داره ولی شرفشم به خاطر پول به حراج میذاره. کسی یادش نرفته که این آدم پشت سر رویانیان چیا گفت و بعد به خاطر پول چقدر وقیحانه رفت بغل دست همین سردار کوپن فروش و همه چیزو حاشا کرد بازم کسی یادش نرفته که به خاطر گل راه آهن به پرسپولیس چند متر به هوا پرید . به این میگن نمک نشناسی و نا مردی و می بایست در کنار مجیدی که کاملا موافقم با نمک نشناسی هاش اسم دایی رو میاورد نه همیشه قهرمان محبوب همه فوتبال دوست ها ستاره دوست داشتنی و نیکوکار و خیر پهلوان علی کریمی. والسلام
شنبه 18 آبان 1392 - 00:05
tomy98989898 - منچستر - انگلیس
Tomy منچستر، UK. هم ببرن صداشون رو ، گور پدر کریمی‌ ، فقط سلطان فرهاد مجیدی. آقای ایران بعد از امین آقا فرزانه
شنبه 18 آبان 1392 - 02:55
dkdk - اسلیس - دانمارک
کانتونا - شاهین شهر - ایران آخه خودمونیم فکر نمیکنی‌ چرند نوشتی؟ هرگز ‌یک درصد هم به این دروغ بزرگ توجه نکن که مجیدی را بالاتر از مهدوی کیا و علی‌ کریمی بدانی.مجیدی نه‌ تنها به باشگاهش بلکه به هواداران استقلال هم کلک و نارو زد.زمانی که خودش را در مقابل پیشنهاد ‌یک ملیارد هشتصد میلیونی عربها دید دیگه براش استقلال و هوادارانش کیلو چند،براحتی با ‌یک دروغ دخترم بیماره ناگهان در کنار امیر عرب ظاهر شد.پس این‌قدر خود فریبی نکنید.
شنبه 18 آبان 1392 - 03:14
kolah-ghermezi - ونکوور - کانادا
آخه تو کجا بودی ببینی‌ هفته‌ای ۵۰۰۰، هزار کوچیک و بزرگ مرد و زن پیر و جوون تو هامبورگ از مهدوی کیا امضا می‌گرفتند???، کجا بودی ببینی‌ دخترا صف کشیده بودن از علی‌ کریمی‌ که تو مجلهٔ آلمانی‌ عکسش بود و تبلیغ هم کرده بود می‌خواستند عکس بگیرند، که کریمی‌ به من اشاره کرد که به یکیشون بگم که دستش رو از دور کمر کریمی‌ برداره ( دختر تایوانی بود، انگلیسی بلد نبود، سال ۲۰۰۶ تایوان)، چرا چرت و پرت میگی‌ پسرم، فرهاد مجیدی هم همونجا بود،،یکی‌ بهش نگاه هم نکرد،، یه دختر عاشق آندو بود، که از دوبی‌ اومده که از نزدیک ببینتش و باهاش عکس انداخت،، از رحمان رضائی امضأ می‌گرفتند، ولی‌ یکی‌ از مجیدی حتی حالش رو هم نپرسید،،چرند نگین بابا.
شنبه 18 آبان 1392 - 09:08
shahab46 - هانوفر - المان
cantona - شاهین شهر - ایران تب نداری؟
شنبه 18 آبان 1392 - 12:49
مرداس-دانمارک-آغوس - کپنهاک - دانمارک
kolah-ghermezi - ونکوور - کانادا و/// dkdk - اسلیس - دانمارک ----- Artosh - آدلاید - استرالیا. جدا نقس همتون گرم و پایدار . کریمی با پولی که از فوتبال در آورد به پرورشگاه میرسه بخ بچه های یتیم میرسه کدوم فوتبالیستی در اوج خودش تو اون بگیر و ببند .......کرد که مچبند سبز ببنده؟ علی دایی تو روزناومه ها یا زهرا یا زهرا ازش چاپ میشد امثال مجیدی و دایی رو بهشون پول بده برات استریپ تیز میکنند.تاریخ بعد ها مشخص میکنه کارهای پهلوانانه کریمی رو . ومن استقلالی جونمم واسه دفاع از کریمی و مهدوی کیا میدم
یکشنبه 19 آبان 1392 - 01:24
مرداس-دانمارک-آغوس - کپنهاک - دانمارک
kolah-ghermezi - ونکوور - کانادا و/// dkdk - اسلیس - دانمارک ----- Artosh - آدلاید - استرالیا. جدا نقس همتون گرم و پایدار . کریمی با پولی که از فوتبال در آورد به پرورشگاه میرسه بخ بچه های یتیم میرسه کدوم فوتبالیستی در اوج خودش تو اون بگیر و ببند .......کرد که مچبند سبز ببنده؟ علی دایی تو روزناومه ها یا زهرا یا زهرا ازش چاپ میشد امثال مجیدی و دایی رو بهشون پول بده برات استریپ تیز میکنند.تاریخ بعد ها مشخص میکنه کارهای پهلوانانه کریمی رو . ومن استقلالی جونمم واسه دفاع از کریمی و مهدوی کیا میدم
یکشنبه 19 آبان 1392 - 01:24
kolah-ghermezi - ونکوور - کانادا
به جان مادرم می‌خوام دنیاش نباشه عینه واقعیت رو نوشتم،همین فرهاد از من پرسید از طرف فدراسیون اومدم؟گفتم نه عزیز، به عشق تیم ملی‌ در خدمت هستم.من بارها ذکر کردم نه استقلالیم نه پرسپولیسی طرفدار تیم خوب و بازیکن خوب هستم حال می‌کنم وقتی‌ تو یوو توب سرچ می‌کنم (Asian Maradona) کلیپ‌های علی‌ کریمی‌ یکی‌ پس از دیگری نمایان میشه از مرامش که نگو،مردم داریش،خّیر بودنش،یه دونه مثل علی‌ کریمی‌ رو توی تیم‌های دیگه بهم معرفی کنین،چرت برام ننویسین،کی‌ تکنیک بازی کریمی‌ رو داره؟جان هر کی‌ رو که دوست دارین یکم شهامت و مرام داشتن بد نیست، بگین کی‌ مثل این بازیکن پا به توپ زیبایی‌ داره،تو یه کلیپ رونالدو خواست کریمی‌ رو اوس کنه توپ رو از زیر پایه کریس رونالدو همچین در آورد خودش موند.
یکشنبه 19 آبان 1392 - 09:31
salar67 - تبریز - ایران
من یه تراکتوریه متعصبم وقتی کریمی اومد تراکتور تا مدتها به صرف بازیکن تیممون بودن ازش حمایت می کردیم اما تو این مدت رفتاری از خودش بروز داد که واقعا عاشقش شدم نه من اکثر هوادارا این شکلین جمعه هم دیدید که چه جوری تشویقش میکردن
یکشنبه 19 آبان 1392 - 18:15
kolah-ghermezi - ونکوور - کانادا
یاشاسین salar67 - تبریز - ایران.
دوشنبه 20 آبان 1392 - 00:53
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.