اردوغان خواهان جدایی جنسیتی خانه‌‌های دانشجویی شد

دولت محافظه‌کار ترکیه اخیرا خواهان جدا شدن محل زندگی دانشجویان دختر و پسر شده است. این خواست با انتقاد شدید مخالفان نخست‌وزیر روبرو شد. آن‌ها اردوغان را متهم به دخالت در زندگی خصوصی مردم می‌کنند.

رجب طیب اردوغان نخست وزیر دولت اسلام‌گرای ترکیه در روزهای اخیر خواستی را مطرح کرده که برای بسیاری در ترکیه قابل قبول نیست. او که روز چهارشنبه (۶ نوامبر) راهی فنلاند بود، قبل از سفرش در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که دولت نمی‌تواند بپذیرد که دخترها و پسرهای دانشجویی که ازدواج نکرده‌اند، در خانه‌های مشترک زندگی کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اردوغان در این کنفرانس مطبوعاتی پرسید «آیا می‌توانید چنین چیزی را برای دختر یا پسر خودتان قبول کنید؟»

وی تاکید کرد: «ما به عنوان یک حکومت محافظه‌کار دمکراتیک، اگر مقرراتی قانونی لازم باشد، آن را برقرار می‌کنیم»!

به‌گفته نخست‌وزیر ترکیه تاکنون در بیش از ۷۵ درصد خوابگاه‌های دانشجوئی دولتی سیاست جداسازی جنسیتی پیاده شده است. اکنون دولت قصد مداخله در امور خانه‌های شخصی دانشجویی را نیز دارد.

"تابوی" آموزش مشترک دختران و پسران

هالوک کوچ، سخنگوی حزب جمهوریت خلق ترکیه دولت را متهم کرد که می‌خواهد در زندگی خصوصی مردم تجسس کند. رئیس این حزب نیز روز گذشته (سه‌شنبه ۵ نوامبر) گفت که اردوغان می‌خواهد ترکیه را به کشوری در منطقه‌ای تبدیل کند که در آن دیگر اثری از آموزش مشترک برای دختران و پسران نمانده باشد.

مخالفان اردوغان مدت‌هاست او را متهم می‌کنند که گام به گام به سوی برقراری یک سیستم مذهبی پیش می‌رود.

این انتقادات زمانی مطرح می‌شوند که نخست وزیر ترکیه در فنلاند به سر می‌برد. خود اردوغان به این انتقادات واکنشی نشان نداده، اما معاون او گفته است که رئیس دولت تنها بر اساس قانون اساسی عمل می‌کند که دولت را موظف به حفاظت از جوانان کرده است.خشونت بیش از حد پلیس ترکیه در مقابله با تظاهرکنندگان، به مرگ سه انسان و مجروح شدن هزاران تن انجامید.به گزارش روبترز روزنامه‌های امروز ترکیه مملو بودند از نظر کارشناسانی که از این اقدام دولت به عنوان "زیرپا گذاشتن حقوق اولیه شهروندی" نام برده‌اند. منتقدان می‌گویند دانشجویان همگی بالغ هستند و نیازی به "حفاظت دولتی" ندارند.

دولت ترکیه متهم به نقض شدید حقوق مردم

دولت ترکیه زمانی دست به تحدید آزادی‌های شهروندی و دخالت در زندگی خصوصی مردم می‌زند که از سوی سازما‌ن‌های حقوق بشری به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است.

سازمان عفو بین‌‌الملل در گزارش تکان‌دهنده‌ای که در روزهای اخیر منتشر شد، اتهامات سنگینی را متوجه دولت ترکیه کرده است. در این گزارش آمده که خشونت بیش از حد پلیس ترکیه در مقابله با تظاهرکنندگان، به مرگ سه انسان و مجروح شدن هزاران تن انجامیده است.

 


از مهرماه گذشته قانون ممنوعیت استفاده زنان از روسری در ادارات دولتی لغو شد.


در تابستان امسال و به دنبال سرکوب معترضین به خراب کردن پارک گزی، هم‌چنین شماری از چهره‌های هنری بین‌المللی چون شان پن، بن کینگزلی و سوزان ساراندن، نامه ‌سرگشاده ‌تندی خطاب به رجب طیب اردوغان نوشتند و او را آماج حملاتی بی‌سابقه کردند. اردوغان در این نامه به تبلیغات به سبک نازی‌ها یا حاکمیت استبدادی متهم شده بود.

در این دوره بنا بر تخمین پلیس حدود دو و نیم میلیون نفر در ۸۰ شهر ترکیه علیه دولت اقتدارگرای رجب طیب اردوغان به خیابان‌ها رفتند. ولی معترضان شمار شرکت‌کنندگان در راهپیمایی‌ها را بسیار بیشتر از این رقم می‌دانند.

رجب طیب اردوغان در سال‌های گذشته گام به گام قوانین و مقررات دولت سکولار ترکیه را تغییر داده است. از جمله از مهرماه گذشته قانون ممنوعیت استفاده زنان از روسری در ادارات دولتی لغو شد. در حالی که در قوانین ترکیه روسری نمادی از اسلام برشمرده می‌شود و بر این پایه بر سر داشتن روسری در نهادهای دولتی ممنوع بوده است. این قانون از زمان قدرت‌گیری حزب اسلامی "عدالت و توسعه" در ترکیه بارها دستخوش تغییرشده است.

در پاییز ۲۰۱۲ ممنوعیت داشتن روسری برای شرکت در کلاس‌های درس دانشگاه‌ها و مدارس عالی لغو شد. در ژانویه ۲۰۱۳ هم به وکلای زن اجازه داده شد با روسری در دادگاه حاضر شوند.

پیش از آن نیز دولت ترکیه تلاش کرد مقررات خرید و فروش مشروبات الکلی را سخت‌تر ‌کند و علاوه بر طرح ممنوع شدن تبلیغ برای مشروبات الکلی رسانه‌ها یا بر در و دیوار شهرها، پیشنهادی به مجلس داده شد که بر اساس آن فروش مشروبات الکلی در ساعات ۲۲ تا ۶ صبح نیز ممنوع گردد.

+21
رأی دهید
-73

nimaaa - نیویورک - امریکا
اردوغان فکر میکنه ترکیه هم مثل ایران هست که سیاستهای کثیف اسلامی رو در اون پیدا کنه ولی مسئله ای که هست اینه که مردم ترکیه هیچ وقت اجازه نمیدند حکومتی که اتا ترک پایه گذاری کرده با این افکار نابود بشه.در ضمن الان اکثر دانشگاهها بخاطر حرفهای اردوغان جو متشنجی بخودش گرفته و در حال تظاهرات دانشجویی هستند
‌پنجشنبه 16 آبان 1392 - 19:27
hamidla - هامبورگ - المان
این کشور می‌خواهد تو اتحادیه اروپاهم بیاد:)))
‌پنجشنبه 16 آبان 1392 - 19:56
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
اردوان این ترک فاشیست مسلمان غلط زیادی کرد.مرده شور اردوان و هر چی‌ پان ترک بیسواد هست را ببرن.امین
‌پنجشنبه 16 آبان 1392 - 20:22
perser68 - فلوریدا - امریکا
اردوغان تنش میخاره!
‌پنجشنبه 16 آبان 1392 - 19:37
iSam - لندن - انگلستان
بزنند و این مردک و حزبش رو بندازند پایین، این کمکم میخواد مماکن رو برقعه پوش کنه. مردک اوباش از ایران دستور میگیره و بعد هم از توبره میخواد بخوره.
‌پنجشنبه 16 آبان 1392 - 21:51
ارش کمانگیر - مشهد - ایران
اخه نیست یکی بگه مردک به توچه..تو به جای اینگه از کشورهای مدرن و پیشرفته بیایی الگو برداری کنی میایی از این کارهای دولت عقب افتادها مثل ایران و...الگو برداری میکنی..فکر کنم یواش یواش در کشور تو هم یه اتفاقاتی میفته وتورو هم میندازن بیرون
‌پنجشنبه 16 آبان 1392 - 22:30
شیعه ولایتمدار - مونیخ - آلمان
در همه جای دنیا خوابگاه‌های مجزا وجود دارد.به کشور خاصی‌ محدود نیست .باهم زندگی‌ کردن هیچگونه مزیت و فایده‌ای نداره به جز اونایی‌ که دنبال فساد هستند .با توجه به شرایط جسمی‌ بهتره که این تفکیک صورت بگیره .خانمهای نجیب هم اینجوری راحت ترند
‌پنجشنبه 16 آبان 1392 - 22:36
perser68 - فلوریدا - امریکا
شیعه ولایتمدار - مونیخ آلمان. فسادی که تو مملکت آخوند فاسد زده تو وجود داره هیچ کجا وجود نداره!آخوند منحرف و آدمی‌ مشنگ مثل اوردوقان چنین تصورات زیر شکمی داره و بس!شما تو استخر‌های عمومی آلمان فقط تو حوض خودت شنا میکنی‌ و با مردها؟
جمعه 17 آبان 1392 - 00:27
iSam - لندن - انگلستان
شیعه ولایتمدار - مونیخ - آلمان. تو چرا نمیری نجیب آباد نانجیب!؟
‌پنجشنبه 16 آبان 1392 - 23:46
شیعه ولایتمدار - مونیخ - آلمان
perser68 - فلوریدا - امریکا. بله فساد وجود داره .در این هیچ شکی نیست .چیزی که شما فرمودید زیاد ربطی‌ به موضوع نداشت .هرچقدر محل فساد بیشتر باشه ،مردم بیشتر بهش رو میارن .این مدّ زندگی‌ انسانهاست .البته به این معنی‌ نیست که خوابگاه مجزا باعث مستحکم شدن اخلاق می‌شه ولی‌ در هر صورت امکان کمتری وجود داره برای بیراهه رفتن .وانگهی آیا بنظر شما دخترا باهم و پسرا با هم راحتتر نیستن؟. در مورد استخر : بنده تا حالا نرفتم چون شنا بلد نیستم.ولی‌ معلومه شما زیرآبی رفتنتون خوبه .جهت خنده گفتم به دل‌ نگیر برادر
جمعه 17 آبان 1392 - 03:20
MartinT - هایدلبرگ - آلمان
جمهوری اسلامی ترکیه مبارکشون باشه،افکار مردمش هم خیلی‌ عقب مانده است ،این یه نیمچه آزادیهای فردی هم با زور اسلحهٔ ارتش هست.
جمعه 17 آبان 1392 - 07:46
سرسره - اهواز - ایران
الهی بمیری مردم ترکیه ازدست تووهم پالگی هات راحت بشن عوضی روانی
جمعه 17 آبان 1392 - 08:54
zavareh - رودسر - ایران
آخوند فرومایه کراواتی...
جمعه 17 آبان 1392 - 11:20
perser68 - فلوریدا - امریکا
شیعه ولایتمدار - مونیخ - آلمان. مشکل آدم‌هایی‌ مثل اوردوقان اینه که هر لحظه بودن دختران و پسران باهم رو فساد میدونه،چون از علم روانشناسی‌ و پزشکی‌ و روابط جنسی‌ هیچ چیزی نمیدونه!همونجور که وقتی‌ خمینی بیمار اومد فورا دستور تعطیلی‌ شهر نو تهران رو داد و بعدش طالقانی آخوند وقت بهش اعتراض کرد و بعد سرش رو زیر آب کردند مثل پسر خمینی!هر چقدر شما جامعه رو بخصوص دختر‌ها و پسر‌ها رو در تنگنا قرار بدید،مسائل و مشکلات بیشتری رو ایجاد کردید و جواب عکس خواهید گرفت!دقیقا مثل ایران امروز!نمی‌شه از واقعیت‌ها فرار کرد!تو همون آلمانی‌ که شما زندگی‌ می‌کنید بیشترین آزادی وجود داره و آلمان امروز جزو پیشرفته ترینه کشور هاست!کسی‌ خواهان جداییه که ذهنش به زیر شکم مشغوله!برعکس ایران امروز جزو مشکل دارترین کشور‌های جهان هست چون برای نیاز اساسی‌ انسانی‌ که جنسی‌ هست نتونسته یه راه حل درست پیدا کنه!در آخر منظور من از استخر اون آخوند بی‌ عبا و عمامه‌ای بود که تو برزیل دختر مردم رو زیر آب نوازش میکرد و جمهوری منحرف اسلامی به دادش رسید.
جمعه 17 آبان 1392 - 22:08
*پسر شجاع* - تهران - ایران
nimaaa - ﻧﯿﻮﯾﻮﺭﮎ - ﺍﻣﺮﯾﮑﺎ. دوست عزیز اتفاقا مردم ترکیه،همین دولت اردوغان رو بر سر کار آوردن و ازش حمایت میکنن و اگه حکومت لاییکی تا حالا وجود داشته بخاطر زور ارتش ترکیه بود ..بر عکس در ایران اکثریت مردم،مخالف حکومت اسلامی هستن و حکومت آخوند با زور اجبار برقرار هست ..پس لطفا مردم ایران رو با مردم ترکیه مقایسه نکن..
شنبه 18 آبان 1392 - 22:05
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.