کردستان عراق و ترکیه «قرارداد» ساخت خط لوله انرژی بستند

در حال حاضر خط لوله‌ای بین عراق و ترکیه وجود دارد که از لحاظ تئوری تا ۷۰۰ هزار بشکه نفت را در روز به آن کشور می‌فرستد- در تصویر: مقام‌های اقلیم کردستان در مراسم آغاز بهره‌برداری از خط لوله قدیمی در سال ۲۰۰۹

به گزارش خبرگزاری رویترز کردستان عراق با ترکیه قراردادی چند میلیارد دلاری امضا کرده است تا به موجب آن خط لوله‌ای احداث ‌شود که از طریقش نفت و گاز این منطقه خودمختار صادر شود.

خبرگزاری رویترز این خبر را روز ششم نوامبر به نقل از منبعی که در گفت‌وگوهای بین منطقه خودمختار کردستان عراق و دولت ترکیه نقش داشته، نقل کرده است.

این قرارداد می‌تواند صادراتی تا سقف دو میلیون بشکه نفت در روز و ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز در سال را به بازارهای جهانی شامل شود که به گفته رویترز ممکن است تاثیری عمیق بر وضعیت جغرافیایی و سیاسی منطقه خاورمیانه بگذارد.

تنها چند سال پیش تصور احداث چنین خط لوله‌ای با وجود نزدیکی آنکارا به بغداد و از سوی دیگر اختلافات ترکیه با کردهای ساکن در آن سوی مرز جنوبی آن کشور٬ تقریبا غیرممکن بود.

رویترز می‌گوید نیاز روزافزون ترکیه به انرژی و وابستگی آن کشور در این مورد به منابع خارجی٬ سبب شده تا این کشور نتواند منطقه کردستان عراق و منابع سرشار انرژی فسیلی در آن را نادیده بگیرد.

دولت اقلیم کردستان عراق می‌گوید گسترش چنین صادراتی بر کل عراق و شهروندان آن کشور تاثیری مثبت می‌گذارد، اما بغداد همواره نگران این بوده است که افزایش ثروت در اقلیم، به استقلال احتمالی آن منطقه در آینده بیانجامید.

دولت ترکیه نیز پیشتر تاکید کرده بود که به حساسیت دولت مرکزی عراق در مورد منطقه کردنشین احترام می‌گذارد.

منبعی که با خبرگزاری رویترز گفت‌وگو کرده است نیز تاکید کرده دولت ترکیه برای سال‌ها از وارد شدن به تجارت با منطقه خودمختار دوری می‌کرد. با این همه او این قرارداد جدید را «رسمی و مسئله‌ای تاریخی» عنوان کرده است.

بنا بر قانون اساسی عراق، درآمد صادرات نفت باید از طریق بغداد به مناطق دیگر جاری شود. اقلیم کردستان ۱۷ درصد از کل آن را در بر می‌گیرد.

در حال حاضر نیز این منطقه خودمختار با شرکت‌های بزرگ آمریکایی قراردادهایی دارد.

اکنون بین ترکیه و عراق خط لوله‌ای وجود دارد که روزانه ظرفیت فرستادن ۱.۶ میلیون بشکه نفت را به ترکیه داراست که می‌تواند ۷۰۰ هزار بشکه نفت اقلیم کردستان را شامل شود. اما در این چند سال بهره‌برداری و خروج نفت در کردستان عراق افزایش پیدا کرده است.

موضوع دیگر نیز نیاز ترکیه به گاز است؛ آنچه به شکلی گران از طریق روسیه یا از منابع دیگری مانند ایران و آذربایجان تامین می‌شود. در این مورد نیز منابع خبری به رویترز گفته‌اند، گاز اقلیم کردستان برای ترکیه به مراتب ارزان‌تر از آنچه اکنون وارد می‌کند، تمام خواهد شد.

+112
رأی دهید
-8

shirvan - اربیل - عراق
به لطف خداوند، و سایه سر رهبر دلسوز و فداکار ما کرد ها، دیگه هیچ بی‌ سرو پائی نمیتونه به ما ظلم کنه، همین مالکی بی‌ شرف نفت کرکوک مارو میدزده که از بودجه کل عراق ۱۷ درصد به کرد‌ها بده، اونم نمیده از حسادتش چون اینجا به شدت در حال پیشرفته مردمش دولتشنو دوست دارن اینجا تروریست وجود نداره، بعدشم ما خودمون دیگه نفتمنو صادر می‌کنیم الانم خط لوله تمام شده نفتم اواسط ماه میره. این خط جدید خط گازه.
‌پنجشنبه 16 آبان 1392 - 16:04
universe123 - لندن - بریتانیا
تنها چند سال پیش تصور احداث چنین خط لوله‌ای با وجود نزدیکی آنکارا به بغداد و از سوی دیگر اختلافات ترکیه با کردهای ساکن در آن سوی مرز جنوبی آن کشور٬ تقریبا غیرممکن بود.............................. بالاخره حکومت ترکیه و مخصو صا مردم ترکیه سر عقل اومدند که سیاست انکار کردها که تقریبا ۹۰ سال پیش در تر کیه شروع شد فایده ای ندا شته و کسی نمیتواند وجود قوم ماد ر ا انکار کنه...ا میدوارم حکومت ایران نیز به وجود کردها اعتراف کند تا به تراژدی عراق و یا افغانستان دچار نشود.
‌پنجشنبه 16 آبان 1392 - 22:41
mushe - تل اویو - اسرائیل
درود بر تمامی شهیدان پیشمرگ کرد، خلق کرد در ایران، ، عراق، سوریه، ترکیه و ارمنستان که توسط دول انگلیس و فرانسه در سال ۱۹۲۳ بین این کشورها تقسیم شدند. این کشورها هنوز هم گستاخانه میگن که کردستان جزء کشور ماست...و خاک کردستان را اشغال کرده اند...سران این کشورها هم این پیمان ننگ تاریخی را به اطلاع مردم عادی نرسانده اند و در عوض به مردم فهماندهاند که کردها خوستار جدائی هستند.. متا سفانه اهالی ساکن این کشورها هم از تاریخ کردها چیزی حالیشان نیست و کردها را تجزیه طلب قلمداد میکنند...این اشغال گراهای مسلمان هستند که باید از کردستان اخراج بشوند.
‌پنجشنبه 16 آبان 1392 - 23:08
kurd_irani - کرمانشاه - ایران
کردها همه ایرانیند به زودی بقیه کردها هم جزؤ لاینفک ایران میشوند
جمعه 17 آبان 1392 - 04:57
aram. - کردستان - ایران
اگه خدا خواست یک روز ما هم جدا شدیم ما هم پیشرفت و آبادانی رو شروع می کنیم.درود بر کردستان بزرگ و آزاد و پیشرفته...لعنت به جهل و خرافات و تحجر...
جمعه 17 آبان 1392 - 06:38
awatevin - تهران - ایران
kurd_irani - کرمانشاه - ایران - بدان که تمامیت ارضی و حفظ آن یک شعار سیاسی است نه اصلی انسانی و حقیقی! درسته کردها همیشه جزوی از سرزمینی که به نام ایران شناخته می شود بوده اند اما از هر نظر که حساب کنی عقلی - شرعی و عرفی اگه یه روز بخواهند ایرانی نباشن و مستقل بشوند این حق را دارند... فقط واقعیات و هزینه های سیاسی - اجتماعی - اقتصادی تعیین می کند که فعلا ایرانی باشند یا نباشند چنین حقی برای تمام ملل و اقوام در همه جای جهان محفوظ است. بسیاری از کشورهای عربی امروزین در قلمرو عثمانی بودند و اکنون نیستند بحرین جزئی از ایران بود امروز نیست و کردها هم بر اساس سیاست پراگماتیستی خود تعیین خواهند کرد که جزو ایران، عراق، ترکیه یا سوریه باشند یا نباشند....! حق تعیین سرنوشت از اصول بدیهی انسانی است و تعیین ملت و کشور هم جزوی از این حق مسلم است... صرفا ناسیونالیست ها، نژاد پرست ها و مستبدها چنین حقی را نفی می کنند
جمعه 17 آبان 1392 - 13:14
مراد درشوری - ویله - دانمارک
universe123 - لندن - بریتانیا, ای کاش مردم ایران هم مثل ترکیه سر عقل بیان و حق غیر فارس‌ها را بدهند
جمعه 17 آبان 1392 - 19:00
کبالت3 - کرج - ایران
اگه به خواست خدا ؟یه روز جدا شدی و رفتی بر دل کاک بارزانی و کاک جلال اونوقت میفهمی که چون به خواست خدا نفت نداری باید به خواست خدا کرد درجه دو یا سه باشی و نونخور اونها من با کردهای هر دو سمت کردستان در ارتباط بوده ام بی تعارف و رو راست کردهای ایرانی یا بهتر بگم ایرانیهای کرد از لحاظ فرهنگ و دانش و صنعت و هنر و معرفت چندین سر و گردن بالاتر از کردهای عراق وترکیه هستند این جدا سری ها فقط به علت ماهیت حکومت فعلیه با این حال هم درصد کرد های جدائی خواه خیلی کمتر از کردهائین که خواهان یه ایران آزاد برای همه اقوامن کبلائی.
جمعه 17 آبان 1392 - 20:05
universe123 - لندن - بریتانیا
کبالت3 - کرج - ایران: . ایرانیهای کرد و یا ترکیه و غیره در کار نبوده و نخواهد بود...اصلا کشورها ئی به این نامها نداشتیم.کشورهائی بنام ترکیه، عراق، سوریه و غیره تا تقریبا ۱۰۰ سال پیش وجود نداشت. کرد ها قومی سوا با زبان، لباس، فرهنگ و...از دیگر ملتهای خاورمیانه هستند. کردها ایرانی، ترکیه ای، ارمنستانی و غیره نیستند این دروغ محض است. اگه باور نمیکنی برو پیمان لوزان، ۱۹۲۳، را مطا لعه کن تا برات روشن بشه که این کشورها چجوری بوجود اومدند و کردها چگونه توسط بریتانیا و فرانسه بین این کشورها تقسیم شدند. دوماً، قضا وتت در مورد کردها اشتباه است!!! صنعت موسیقی و توریست در ترکیه توسط کردها اداره میشه!!! بیشتر خوانندهای مشهور،مثلا محسون، هولیا و.. ثروتمندان ترکیه کرد هستنند. وزیر دارائی ترکیه، که کرد هست، چند هفته پیش بهترین وزیر دارائی اروپا شناخته شده.. فکر کنم با طبقه کارگر در ارتباط بودی که اینجوری فکر میکنی!!!
جمعه 17 آبان 1392 - 22:57
universe123 - لندن - بریتانیا
مراد درشوری - ویله - دانمارک: به امید ان روز... ما همیشه خواستیم از طریق مزاکره مشکلاتمان را حل کنیم ولی اینها با اعدام، بمباران و تجاوز به ناموس مردم جواب ما را دادند. متاسفانه کشورهای متخاصمی مثل ایران، ترکیه و...جنگ طلب هستند و هیچ وقت مثل اروپائیها با اپوزیسون مذاکره نمیکنن...ومثلا فقط کلمه تجزیه طلب را در مورد کردها بکار میبرند تا بین مردم تفرقه ایجاد کنند.
شنبه 18 آبان 1392 - 00:12
hendrenhamad - اربیل - عراق
گامی به سویٔ استقلال کردها.
شنبه 18 آبان 1392 - 12:22
aram. - کردستان - ایران
جناب کبالت من خودم عاشق ایران هستم اما آخوندهایی که پدران شما سال 57 روی کار آوردند به من به چشم ایرانی وطن دوست نگاه نمی کنند آنها از ابزار بسیار قدرتمند مذهب برای حکومت و ایجاد تفرقه استفاده می کنند در حالیکه خودشان به هیچ چیز اعتقاد ندارند.آنها ایران را طلسم کرده اند،آنها با تمام وجود سعی دارند ایران و ایرانی را به 1400 سال قبل ببرند و من این را نمی خواهم.درود بر کردستان آزاد و بزرگ و پیشرفته.لعنت به جهل و خرافات و تحجر.
یکشنبه 19 آبان 1392 - 13:03
کبالت3 - کرج - ایران
آقای محترم تاریخ کیک و نقل و نبات نیست که هر قسمتی رو دوست داشتی برداری باقی رو بریزی دور فلان قرار داد و فلان پیمان دیگه منعقد شده و رفته پی کارش و لغوش با کرام الکاتبین یا با جنگه با تاریخ بریم عقب ایران باید ادعای نصف آسیا رو بکنه ترکیه باید از عراق تا عربستان و افریقا و اروپا رو مدعی بشه روسیه باید آلاسکا رو از آمریکا پس بگیره مکزیک هم ادعای تگزاس رو بکنه هر قومی هم که ادعای جدائی تاریخی از ایران رو بکنه کرد به عنوان یکی از بنیانگزاران ایران باستان نمیتونه دوست عزیز حکومتها میان و میرن و ملتها و سرزمینشون باقیه حالا مگه تنها شما با آخوند مشکل داری و فکر میکنی بقیه ندارن. شما که با قبلی هم مشکل داشتید میگی نه از اسماعیل آقا یا قاضی محمد یا شریف زادگان و یا همین مهتدی بپرس اون کاک بارزانی و مام جلال هم زیر سایه بمب و هواپیمای آمریکا خودمختار شدن و فعلا پول نفت متحدشون کرده و از کشتن هم دست برداشتن . جدائی خواهان تو ایران علیرغم هیاهوی زیاد درصد بسیار ناچیزین و قابل گذشت البته فدرالیسم یه بحث دیگس و تو یه نظام دموکرات قابل گفتگو.
دوشنبه 20 آبان 1392 - 19:16
universe123 - لندن - بریتانیا
کبالت3 - کرج - ایران:. این کشورها که نام بردی، شامل ایران، متجاوز بودن و به این دلیل مناطق اشغال شده را باید پس میدادن رفیق. آیآ مجا رستانیها و یا عربها ترک بودن که جزء ترکیه بود ند؟ نه خیر به هیچ عنوان ترکیه نمیتونه ادعای مجارستان و یا عراق و.. بکند. ا ز رو همین اساس کردها کرد هستند نه ایرانی، عرب و ترک. دنیا بوجود کردها اعتراف میکند. مرزهای جغرافیائی ساختگی هست تا همین اواخر قرن ۲۰م کشوری در خاورمیانه وجود نداشت و فارسها، کردها، عربها و دیگران در صلح و صفا کنار هم زندگی میکردند. ولی حالا که هر کی واسه خودش یه کشور مستقل داره چرا کردها نه؟ البته اگه این سیاستمداران در این کشورها بوجود کردها اعتراف میکردن و حق انها را پایمال نمیکردن، هیچوقت کردها بخا طر حقوق ابتدائی با دولت درگیر نمیشدن! تقصیر همه بدبختیهای کردها به گردن این دولتهاست! چرا در مناطق کردستان سرمایه گزاری نمیکنن؟ چرا مثل استانهای دیگر ایران کردها نمیتوانند استاندار بومی خودشان را داشته باشند؟ چرا دولت با اینکه این همه کلیسا و کنیسه یهودیها در تهران وجود دارد ولی یک مسجد برای سنی مذهبها در تهران درست نمیکنه؟
دوشنبه 20 آبان 1392 - 22:30
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.