پنج محکوم در جیرفت پس از فرار ناموفق از زندان اعدام شدند

پنج محکوم در شهر جیرفت پس از آنکه تلاششان برای فرار از زندان شکست خورد، چهارشنبه ۱۵ آبان اعدام شدند.
 
به گزارش خبرگزاری فارس، احمد علی انجم رئیس دادگستری کرمان گفته است این پنج زندانی در  طول پنج روز، اقدام به حفر کانالی به طول ۱۵ متر از سالن دارالقرآن زندان جیفرت کرده بودند.

بنا بر این گزارش، این زندانیان تا نهایی شدن طرحشان برای فرار، فقط نیاز به کندن سه متر دیگر داشتند که مسئولان زندان به فعالیت‌های آنها مشکوک می‌شوند و عملیات تجسس را آغاز می‌کنند؛ این گونه بود که در ‌‌نهایت طرح این پنج زندانی برای فرار، با شکست مواجه می‌شود.

احمد علی انجم گفته است این زندانیان خاک ناشی از عملیات حفاری را در جدار چوبی دیوار یا پلاستیک زباله ریخته و در جاهای مختلف پنهان می‌کردند.

رئیس دادگستری کرمان، درباره اتهام این زندانیان اظهار کرد: «این زندانیان از جمله محکومان سابقه‌دار بودند که جمعاً حمل بیش از ۲۰۰ کیلو گرم مواد مخدر از نوع هروئین را در پرونده داشتند.»

او افزوده که محکومان «پس از اطلاع از نهایی شدن حکم اعدام و اطلاع از تاریخ اجرای حکم، به بهانه حفظ قران کریم در سالن دارالقران زندان جمع شده و به حفر تونل برای فرار مبادرت کردند».

رئیس دادگستری جیرفت با اشاره به اعدام شدن این زندانیان گفت: «از آنجا که حکم اعدام این زندانیان طبق اعلام قبلی و در راستای ماده ۳۲ قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام از سوی دادستانی کل کشور مورد تأیید و تنفیذ شده بود و با توجه به رد پیشنهاد و تقاضای عفو محکومان از سوی کمیسیون‌های عفو استان و مرکز و نیز موافقت ریاست معظم قوه قضاییه با اجرای آنها، به لحاظ قطعی شدن، حکم پس از سیر مراحل قانونی صبح امروز (چهارشنبه) در محوطه زندان جیرفت به اجرا درآمد.»

وی افزود که این زندانیان نقشه فرار خود را به گونه‌ای طراحی کرده بودند تا قبل از روز اجرای حکم بتوانند از زندان فرار کنند اما این نقشه در روز پیش از موعد اجرای حکم، لو رفته و در این مدت، محکومان در قرنطینه نگهداری می‌شدند.

اجرای حکم اعدام این زندانیان در حالی صورت می‌گیرد که طی هفته گذشته، بیش از ۲۰ نفر در ایران اعدام شدند که  گفته شد اغلب آنها محکومان قاچاق مواد مخدر بوده‌اند.

دروری دایک، مسئول بخش ایران در سازمان عفو بین‌الملل، در این باره به رادیوفردا گفته است: «نهادهای حقوق بشری می‌دانند که وظیفه بزرگ هر دولتی حفاظت مردمش از تهدید و تأثیر مواد مخدر است؛ بنابراین نهادهای بین‌المللی و دولت‌های غربی از کنترل مسئله مواد مخدر در ایران حمایت می‌کنند، ولی مقام‌های ایران به خوبی می‌دانند که اجرای حکم اعدام برای قاچاق مواد مخدر خلاف معیارهای بین‌المللی است.»

وی در انتقاد از احکام اعدام در ایران گفت: «مقام‌های جمهوری اسلامی ایران بار‌ها این پیام را از نهادهای سازمان ملل و عفو بین‌الملل دریافت کرده‌اند که تحت معیارهای جهانی حقوق بشری و میثاق‌های بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی، قاچاق مواد مخدر قوی‌ترین جرم نیست و نمی‌توانند برای آن حکم اعدام اجرا کنند.»

+24
رأی دهید
-30

ari jojeh - تهران - ایران
خدا بخواهد به بمب اتم برسیم و قسمت شود از هر خانواده ایرانی‌ یکی‌ یا دو تا رو در راه آقا اعدام کنیم.
‌پنجشنبه 16 آبان 1392 - 01:46
manuel1 - لاس وگاس - آمریکا
حقه هر زندانی هست برای فرار از زندان این حق کاملا قانونی هستش تو کله دنیا
‌پنجشنبه 16 آبان 1392 - 03:53
paksan - آمریکا - آمریکا
فرار به سمت آزادی یک حس خدادادی است و فرقی نمی کنه متهم باشی محکوم باشی همه این حق رو دارن که اقدام به فرار به سمت آزادی کنند و این یکی از احساسات مهم انسانی است که خدا در انسان خلق کرده که برای آزادی تلاش و مبارزه می کنه و این زندان و زندانبانها هستند که باید امکانات مناسب داشته باشند و نباید کسی رو بخاطر اقدام برای فرار محاکمه یا مجازات کرد
‌پنجشنبه 16 آبان 1392 - 05:22
ziba55 - تهران - ایران
واقعا متاسفم برای جوانهای این جامعه
‌پنجشنبه 16 آبان 1392 - 07:00
tabarzinn - یوله - سوئد
کسانی‌ که تصور میکنند میتوانند از راهِ قاچاق مواد مخدره در ایران پولدار شوند باید بدانند که برادرانِ قاچاقچی که انحصاراتِ قاچاق در ایران را در دست دارند جلوی آنان را گرفته و به سزای اعمالِ خود خواهند رسید.
‌پنجشنبه 16 آبان 1392 - 09:03
davood63 - تهران - ایران
برای چی‌ میگه باید ۱۵۰ میلیون جمعیت باشه؟به خاطر اینکه آدم کم نیاریم برای اعدام
‌پنجشنبه 16 آبان 1392 - 09:20
agha-javad - تهران - ایران
اگر روزی این جنایتکاران و ماموران رژیم کثیف ایران، انسانی‌ را اعدام نکنند انگار از آن روز لذت نبرده‌اند!!!
‌پنجشنبه 16 آبان 1392 - 09:31
goosfand - نیویورک - آمریکا
ari jojeh - تهران - ایران: آخه چرا جفنگ میگی‌ آدم حسابی‌؛ بنا به خبر، طرف قاچاق کرده؛ حالا شما اگه دانش غیب داری، یه بحث دیگه است، اما جفنگ نگو دیگه بسه حال آدم از این نفرت عقده‌ای شماها بهم می‌خوره؛ آخه .. رو چه به درد شقیقه؟!
‌پنجشنبه 16 آبان 1392 - 11:49
smart292 - ونکوور - کانادا
ari jojeh - تهران - ایران--تو اول جان خودت را در راه آقات بده. پیغمبر شما هم همانطور آدم کش بود و برده فروش ، زودتر برو جونتو بده به آقات که در بهشت از در عقب باز است ، خمینی گور به گور شده هم منتظر تو هست ،
‌پنجشنبه 16 آبان 1392 - 05:32
احسان 2182 - شهرضا - ایران
اگر اروپایی می خواهند ایران سنگر ائل مبارزه با مواد مخدر باشد پس اجازه بدهند ایران به سبک خود مبارزه کند و دخالت نکنند
‌پنجشنبه 16 آبان 1392 - 11:52
paydar22 - لاهه - هلند
بدانید از زمان تحریمها تعداد زیادی از مسعولین نشناختی دولتی در ایران و بعضی از شرکتهای دولتی شروع به پخش کستردی مواد مخدر سنتی و صنعتی در کشورهای اروپایی و اسیایی کردهاند بطوری که از فردکاه ایران یک مسافر قچاق نمی تواند رد بشه اما نفراتی هستن که کیلو کیلو مواد مخدر سنتی و صنعتی صادر میکنند تنها کسانی که عضوه ارکانی نیستن گیر میکنند
‌پنجشنبه 16 آبان 1392 - 16:15
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.