تشکیل کمیته‌ای برای بازگشت ایرانیان مهاجر به کشور

قشقاوی: دولت ایران هیچ محدودیتی در دادن خدمات کنسولی به فعالان سیاسی که به هر دلیلی از ایران خارج شده‌اند ندارد

حسن قشقاوی معاون پارلمانی وزارت امور خارجه، ایران گفته است که قرار است کمیته‌ای برای بازگشت فعالان سیاسی خارج از کشور به ایران تشکیل شود.

چند سایت خبری در ایران به نقل از آقای قشقاوی نوشته‌اند حسن روحانی، رییس جمهور، از نمایندگان چندین وزارتخانه از جمله وزارت اطلاعات و وزارت امور خارجه خواسته است که این کمیته را برای بازگشت ایرانیان تشکیل دهند.

به نوشته سایت اینترنتی توس پرس، معاون وزیر خارجه ایران گفته است علت برنگشتن بعضی از ایرانی‌ها "القائات اپوزیسیون در خارج از کشور است."

آقای قشقاوی گفت: "به عقیده من بسیاری از این ترس‌ها خودساخته است. این ترس هیچ ریشه‌ای ندارد."

او ادامه داد که دولت ایران هیچ محدودیتی در دادن خدمات کنسولی به فعالان سیاسی که به هر دلیلی از ایران خارج شده‌اند ندارد.

پیش از این، محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران نیز در خصوص بازگشت به ایران گفته بود: "هر شخصی که خلافی نداشته باشد، تضمین می‌دهیم مشکلی نخواهد داشت."

او با اشاره به ناآرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ ایران گفت: "ترس بی‌مورد کسانی که در حوادث ۸۸ خلافی مرتکب نشدند را حل می‌کنیم."

پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ و سرکوب معترضان به نتیجه اعلام شده از سوی حکومت ایران، موجی از مهاجرت ایرانیان آغاز شد.

بخشی این مهاجرت‌ها نه فقط به دلایل ارتباط با اعتراضات انتخاباتی، بلکه به دلیل کاهش امید به زندگی در فضای ملتهب سیاسی و بی ثبات اقتصادی و همچنین تحریم های بین‌المللی بوده است.

+54
رأی دهید
-37

ari jojeh - تهران - ایران
ایرانیان خارج نشین بشتابید که خروس آخوند منتظر مرغ شماست، آهٔ در بساط نیست، و ملا می‌خواهد از اموال شما مایه بگذارد.
‌پنجشنبه 16 آبان 1392 - 02:58
vahidtaheri - کوالالامپور - مالزی
اگر واقعا راست بگویند و اجراییش کنند ایده خوبی است و باعث نزدیکی دلها می شود.
‌پنجشنبه 16 آبان 1392 - 03:44
smart292 - ونکوور - کانادا
تا موقعی که حکومت دینی ، و آن دادگاه انقلاب که بدون دلیل به اعدام مردم ایران دست میزند و به هر کسی که از خارج آمده است تهمت علیه جمهوری اسلام میزنند ، و به مصادره اموال مردم دست میزند ، به همان خیال خوش باشید تا ایرانی‌های با سواد و پولدار به ایران برگردند ،برای چی‌ بروند به ایران که با آن قوانین اسلامی اثر حجر ایران دست و پنجه نرم کنند در مرحله اول گذرنامه ‌اش را در فرودگاه میگیرند ، مرحله دوم حدود ۷ سال تا ۸ سال طول خواهد کشید تا گذرنامه ‌اش را پس بگیرد به اضافه کلی‌ دوندگی ،تازه اگر با جانت کاری نداشته باشند.و به زندان نیفتی تا زمانی که اسلام و این حکومت استبدادی دینی در ایران باشد، سیر مهاجرت‌ها از ایران به خارج زیاد تر خواهد شد .نه آخوند نه اسلام ، آزادی دمکراسی ایران
‌پنجشنبه 16 آبان 1392 - 05:02
iranPowerful - ایران - ایران قدرتمند
اگه این طرح به موفقیت اجرا بشه و فضای باز سیاسی اجرا بشه چرا که نه...ایرانیان به همراه سرمایه ها به ایران برمی گردند...
‌پنجشنبه 16 آبان 1392 - 07:18
دنیای وحشی - تهران - ایران
جمهوری اسلامی فکر میکنه اپوزیسیون های ایرانی خارج از ایران گوش مخملی دارند که میگه برگردین کاری باشما نداریم ؟؟؟؟!!! روز روشن مردم رو به خاطر دوتا عقیده وحرفی که درفیسبوک و وبلاک و غیره دادند میگیرند و زیر مشت و لگدواعدام می کشند و حالا میخواهند باورکنیم که باما کاری ندارند ؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!! باشه حتما بهشون میگیم .لووللللللللللل
‌پنجشنبه 16 آبان 1392 - 08:50
دنیای وحشی - تهران - ایران
خیلی دلشون میخواد که مخالفان ایرانی خارج نشین ر ا بتوانند باهرحقه ای که شده به ایران بکشانند و بعد سرشون رو زیر آب کنند تا دیگه کاملا خیالشون راحت بشود که کسی بیرون از ایران علیه آنها شعارنخواهد داد. انشاالله کمی هم صبر کنیم شماها گورتان را گم می کنید ومی روید و آنوقت نوبت ما خواهد بود که بیاییم و از کوپن باقیمانده خودمان برای زندگی دروطن آباواجدادیمان استفاده کنیم .مرگ برظالم .
‌پنجشنبه 16 آبان 1392 - 08:52
agha-javad - تهران - ایران
قیافه‌های سران رژیم همه از دم سادیسمی، مریض، آدم خور..... چه شانسی نسل ما داشت ، واقعا....
‌پنجشنبه 16 آبان 1392 - 09:36
birmingham - شیراز - ایران
دیگه کسی‌ رو ندران اعدام کنن حتما با این نیرنگ میخوان که یه چن نفر از خارج از کشور رو دستگیر کنن و بعد هم بگن در ارتباط با مواد مخدر بود که سربازان گمنام امام زمان آنها رو دستگیر کردن و به این ترتیب شغل شریف عدم کردن رو به راه مینزن .ما دیگه گول ملا نمیخوریم . اون از آب و برق رایگان. که خمینی سقط الله فرمودند حتما این هم یه نو شیره است که میخوان سر ملت بمالن
‌پنجشنبه 16 آبان 1392 - 10:33
بت شکن - مونترال - کانادا
زمانی‌ که خاتمی رئیس جمهور بود و در بوق و کرنا میدمید که (ایران متیغلق به همه ایرانیان است، ایرانیان خارج از کشور بی‌ هیچ نگرانی میتوانند به ایران برگردند) من ساده لوح که شغل مناسبی در IBM داشتم یک ماه مرخصی گرفتم که پس از ۲۰ سال به دیدن خانواده‌ام بروم، توی فرودگاه برخورد خوبی داشتند، اصلا چمدانم را نگشتند و خوش آمد هم گفتند، ولی‌ یک هفته بعد برای گرفتن مهر آخرین خروجی به اداره گذرنامه رفتم، وقتی‌ افسر بی‌ وجدان فهمید که از کانادا آمده و مهر خروجی ندارم، انگار که شکار گرفته باشد پاسپورتم را داخل کشو میزش گذاشت و آهسته گفت (خیلی مشکل داری، من چطوری مشکلات را حل کنم) میدانستم که رشوه میخواهد ولی‌ ترسیدم کار را خرابتر کنم، به همین نام و نشان ۱۰ ماه در دایره اطلاعات، گذرنامه، نهاد ریاست جمهوری، فرودگاه، کلانتری محل و و و دواندنم آخر که فهمیدند هیچ مشکل و خلافی نداشته‌ام پاسپورتم را دادند و برگشتن من مصادف شد با ۱۱ سپتامبر، که دیگر هیچ جا نتوانستم کار قبلیم را به دست آورم!!
‌پنجشنبه 16 آبان 1392 - 12:10
مهم - بروكسل - بلزيك
ایرنپورفول - ایران - ایران قدرتمند دوست عزیز این قدر ساده اندیش نباش کدوم طرح این حکومت تو این ۳۵ سال درست انجام شده که این طرحش بخواد موفق باشه از خواب بیدار شید تا موقعی که آخوند و حکومت اسلامی و یه مشت مردم خرافاتی تو ایران جلو اندیشه آزاد و آزادی فکر رو بگیرن ایرانیها بیشتر مهاجرت میکنند تا برگردن جهالت مردم ایران البته غیر از اون ۲۰ درصد که کارشون درسته ۸۰ درصد اسیر جهل و خرافات هستن چطور می‌شه اونجا زندگی‌ کرد من ۲ سال پیش بعد از ۱۲ سال اومدم یک سریع بزنم ایران ۱۵ روز اونجا بودم پشیمون شدم از این که اومدم با این‌حال که ۱۵ روز بیشتر نبودم من که نه کسی‌ هستم نه مقامی دارم اینجا نه ثروتی الان هم بعضی‌وقتا خانواده‌ام میگن نمیای ایران میگم نه بیام چیکار کنم از همون اول که وارد فرودگاه ایران میشی‌ مشخص است که وارد چه جهنمی شودی از رفتار مامورهای فرودگاه بگیر تا بی‌فرهنگی یکسری از هم وطنها حالا فکر کن یکی‌ بخواد بیاد سرمایه‌گذاری کند وضعیت جامعه و این مردم که میخوان قورتت بدن و سرت کلاه بزارن یا اون متخصصی که بخواد با حکومت کار کنه ایران از ریشه خرابه
‌پنجشنبه 16 آبان 1392 - 14:01
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
بت شکن - مونترال - کانادا- پدر بیامرز کشوری اسلامی که سگ صاحبش را نمیشناسد و قانون در این رژیم ضد ایرانی معنی ندارد و هر پشم بر صورتی که پشت میز نشسته خودش هم قانونگزار است و هم مجری( در راس قانونشکنها خود رهبر الدنگش) آنوقت شما ریسک بزرگی کردید که به حرفهای مسئولین همه دروغگو رژیم جنایت پیشه اسلامی اعتماد کردید. حرف شما را باور میکنم و مرسی که برای هشدار دیگر ایرانیهای ساده لوح که فریب حرفهای ملا روحانی را میخورند از تجربه تلختان نوشتید. عین هم جریان برای دوستی مقیم آلمان پیش آمد که متخصص آی. تی و کامپیوتر است و بعد از بیست سال رفت به ایران و در فرودگاه پاسپورتش را گرفتند به بهانه ندادن مالیات دوران قبل از خروجش در حالیکه خودم کاملاً میشناسمش که بعد از دیپلم از ایران خارج شده و اصلاً شغل و ثروتی نداشت که باید مالیات میداد و وقتی خودش هم اینرا شنید تعجب کرد و فهمید که جریان چیه و باید رشوه میداد تا پاسپورتش را بگیرد و تازه تهدید زندانش کردند و داشتند برایش حسابی پرونده سیاسی ( اصلاً اهل سیاست نیست! ) درست میکردند. خلاصه قاچاقی از ایران دوباره فرار کرد.
‌پنجشنبه 16 آبان 1392 - 15:24
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.