عقاب سفید ایران در حراج

رقابت شدیدی که میان تاجران کویتی و نمایندگان تاجران کشورهای حوزه خلیج فارس برای خرید یک نوع عقاب کمیاب درگرفت، با فروش این عقاب به قیمت 209 هزار دینار کویت (نزدیک به 750 هزار دلار آمریکا) به پایان رسید. پرنده مورد معامله، یک جوجه عقاب ایرانی کاملاً سفید رنگ است که به علت قدرت و چابکی که در تعقیب شکار دارد، درنوع خود کم نظیر است.

به نوشته روزنامه کویتی الوطن، این "عقاب ایرانی" تا بامداد دوشنبه (8 مهر)، آزاد بود، تا اینکه 9 کویتی متخصص در شکار و تربیت عقاب موفق شدند این عقاب کم نظیر را از طریق فرستادن یک کبوتر که "تور صید عقاب" به همراه داشت، به دام بیاندازند.

خبر در دام افتادن این جوجه عقاب به دست صیادان از طریق پایگاه های اجتماعی منتشر شد و مزایده ای برای فروش آن از سوی هواداران پرندگان شکاری به راه افتاد.حمود الرویعی کارشناس عقاب درباره نوع این عقاب ها گفت که این پرنده که اصل آن از کوه های ایران است، پرنده ای نادر است و همین مساله موجب گران بودن قیمت آن شده است.

وی در ادامه گفت که این جوجه عقاب که سنش از یک سال بیشتر نیست، بسیار نادر است و از سال ها پیش کسی نتوانسته است که چنین عقابی را شکار کند و به همین دلیل، قیمتش دو چندان شده است.

پرنده های شکاری از اواسط سپتامبر (اواخر شهریور) هر سال به علت کاهش دمای هوا، به مدت دو ماه محل زندگی خود در کوه های ایران، پاکستان و روسیه را ترک می کنند.

این پرنده ها همواره به دنبال مناطق گرم تر هستند و همین مساله باعث می شود که افراد مشتاق به صید و آموزش شکار به این پرندگان در حاشیه خلیج فارس، فعالیت خود را افزایش دهند؛ از این رو قبل از فرا رسیدن بهار، این پرنده کمیاب نصیب شخصی شد که روزنامه " الوطن " کویت نام او را فاش نکرد.

+45
رأی دهید
-106

asemanabi1 - اتن - یونان
ای وای من عقاب سرزمین من هم گرفتار پنچه کرکس شد.........
‌چهارشنبه 15 آبان 1392 - 15:25
biparva-jan - تهران - ایران
از شما که رفتی یونان با ارزشتر نبوده asemanabi. حیف
‌چهارشنبه 15 آبان 1392 - 18:53
taghebostan - فرانکفورت - آلمان
((جایی که عقاب پرّ بریزد از پشه لاجون چه حاصل)) در این مملکت هیچ چیز دیگر در امان نیست
‌چهارشنبه 15 آبان 1392 - 21:15
asemanabi1 - اتن - یونان
دوست عزیز biparva-jan من برای تحصیل اومدم اینجا خدا شاهد اگه همین الان پدرم اجازه بده برگردم نامرد روزگارم تاشب نشده تو مهر اباد باشم.....ولی خوب چه کنم که گیر کردم....
‌چهارشنبه 15 آبان 1392 - 22:51
رامین ونیزی - ونیز - ایتالیا
من عاشق عقاب هستم
‌پنجشنبه 16 آبان 1392 - 09:17
biparva-jan - تهران - ایران
عیب نداره عزیزم. امیدوارم به مدارج بالای علمی برسی و بتونی برگردی و دردی از دردهای بی شمار ملت مظلوم ایران رو کم کنی.
‌پنجشنبه 16 آبان 1392 - 11:37
سربازایران - زاهدان - ایران
طبیعت بی صاحب یعنی همین جای این پرنده نادر طبیعت غارت شده ایران نیست اگر اینجا میماند معلوم نبود دست کدام قاچاقچی ویا شکارچی از خدا بی خبر می افتادهمان بهتر که با بالهای خودش رفت به دیار تازیان ما که لیاقت پذیرایی از این مروارید گرانبها را نداشتیم این هم روی هزاران اثر هنری وفرهنگی وباستانی که همه ساله در حراج های کریستی دبی ولندن تاراج می شوند حداقل نخواسته حقارت حراجش را ببیند با بال خودش پناهنده شد.
‌پنجشنبه 16 آبان 1392 - 11:47
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.