شیرکو معارفی، زندانی کرد اعدام شد

حکم اعدام شیرکو معارفی، زندانی کرد، بامداد روز دوشنبه در زندان شهر سقز به اجرا در آمد.

احمد سعید شیخی، یکی از وکلای مدافع شیرکو معارفی، در گفت‌وگو با رادیو فردا می‌گوید: «توانستم با یکی از بستگان آقای معارفی صحبت کنم و او خبر اعدام را تایید کرد.»

آقای شیخی در عین حال، اشاره می‌کند که او در جریان اجرای حکم اعدام قرار نداشته است و می‌افزاید: «طبق مقررات قانونی و آئین دادرسی کیفری، از ابتدای رسیدگی به اتهام تا صدور حکم برای متهم، به خصوص در مرحله اجرای حکم نیز باید وکیل پرونده یا وکلای پرونده متهم یا شاکی در جریان قرار بگیرند.»

شیرکو معارفی، اهل بانه، در  مرداد ماه سال ۱۳۸۷ در یکی از روستاهای مرزی ایران و عراق توسط نیروهای سپاه پاسداران بازداشت شده بود.

دادگاه انقلاب در شهر سقز، اتهام شیرکو معارفی را «محاربه از طریق عضویت در احزاب کُرد مخالف» اعلام و او را به اعدام محکوم کرد. این حکم در دادگاه تجدید نظر استان کردستان و همچنین دیوان عالی کشور نیز تایید شد.

جلال طالبانی، رییس جمهوری عراق و معاون وی عادل عبدالمهدی، در سال ۸۸ در سفری که به ایران داشتند در دیدار با رییس قوه قضاییه ایران خواستار لغو حکم اعدام شیرکو معارفی شده بودند.

سازمان عفو بین‌الملل نیز در بیانیه‌ای از مقام‌های جمهوری اسلامی‌ خواسته بود که اعدام شیرکو معارفی را متوقف کنند.

پدر شیرکو معارفی پیش از این در گفت‌وگو با رادیو فردا گفته بود که فرزندش به خاطر بی‌کاری و بی آنکه بخواهد، به تبلیغ گروه کومله پرداخته است. به گفته یکی از وکلای او، حزب کومله مدت‌هاست که خط مشی مسلحانه خود را کنار گذاشته است و تنها کارهای تبلیغاتی انجام می‌دهد.

پیش از شیرکو معارفی، حبیب الله گلپری‌پور و رضا اسماعیلی مامدی، دو زندانی دیگر کرد در روزهای نخست آبان امسال در زندان‌های ارومیه و سلماس اعدام شدند.

به نوشته کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، اعدام این دو زندانی همانند اعدام شیرکو معارفی بدون اطلاع قبلی وکیل پرونده و خانواده آنها و با نظارت نمایندگان وزارت اطلاعات و قوه قضائیه اجرا شد.

این سازمان حقوق بشری اشاره کرد که بر اساس گزارش‌های معتبر، این دو در زمان بازجویی و حبس، شکنجه شده بودند.

در همین ماه، مقام‌های قضایی استان سیستان و بلوچستان از اجرای حکم ۱۶ زندانی محکوم به اعدام خبر دادند که به گفتهٔ آنان، در پاسخ به حمله گروهی از اعضای گروه جیش‌العدل به یک ایستگاه مرزی در منطقه سراوان بود. در این حمله ۱۴ سرباز ایرانی کشته شدند.

به گفته کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، از سه ماه گذشته تاکنون، حدود ۱۳۰ حکم اعدام در ایران اجرا شده است و ده‌ها زندانی دیگر نیز محکوم به اعدام شده‌اند و یا در انتظار اجرای حکم اعدام به سر می‌برند.

این سازمان اشاره کرد که در ایران تعداد سرانه اعدام سالیانه بیش از هر کشور دیگری در جهان است.

فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران نیز هفته پیش در بیانیه مشترکی درباره افزایش اجرای مجازات اعدام زندانیان در روزهای اخیر گفته بودند: «با آهنگ کنونی، تعداد اعدام‌ها تا پایان سال جاری میلادی مسلما به مراتب فراتر از ۶۰۰ مورد خواهد رفت.»

+97
رأی دهید
-84

hossein+87 - ایران - ایران
\پدر شیرکو معارفی پیش از این در گفت‌وگو با رادیو فردا گفته بود که فرزندش به خاطر بی‌کاری و بی آنکه بخواهد، به تبلیغ گروه کومله پرداخته است.\!!
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 08:25
mina minavand - هانور - آلمان
شرمتان باد با این دین ضدّ انسانیتون.
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 09:14
rasan - لندن - انگلیس
1-دیروز گفتیم، اعدام شد !. امروز هم گفتیم، اعدام شد !. فردا هم میگوئیم، اعدام شد !. باز ناقوس مرگ. در سرزمین نفرین شده از زمین و آسمان. بـا طنـآب دار. بصدا در آمد. باز ضجه های مادران و پدران داغدیده،. بگوش میرسد.
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 10:03
biparva-jan - تهران - ایران
بنده معتقدم افرادی که قصد جدا کردن قسمتی از خاک کشور رو دارند رو نباید مورد بخشش قرار داد.
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 10:35
rasan - لندن - انگلیس
2-. بـاز نمایندگان اهریمن،. گوش به فرمان. برای بقـاء ِ حکومتِ خون و شمشیر. در این مـرز و بـوم. پـر پـر کـرد گُـل های زیبـا را. از این سرزمین انبـوه نونهال. باز جلادان. با طناب دار در سرزمین سلحشوران. برای ماندن ِ حکومتِ جهل و جنون. سرزمینی را، غم زده کرده اند. سالهاست دوزخیان چمپاتمه زده بر میهنمان. با این طناب لعنتی و بنـام خدا و صلوات بر محمد. سلب نفس کشیدن انسان شده اند. نفسی که، شاهکار خداوندشان. در مُمدّ حیـات و مُفرّح ذات، است !. شنیدنِ، اعدام شد. آتشی است سرکش و سوزنده. بر تمام تـار و پـودم. زنـدانـی،. در لحظـه ای،. توسط ِ داس ِ نظام قُـرون وسطایی. درو می شود و دیگر مانند من،. نفس نمی کشد،. ولی نفس کشیدن من. با شنیدن این اعدامها. تمام وجودم را. مانند شمع، ذره ذره، می سوزاند. اما افسوس که،. نـاتـوان، از جلوگیری این همه جنـایـت. نمی دانم،. شاید هم به این صـدا عـادت کرده ایم. اعدام شد!
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 10:04
کۆرد و کۆردستان - واسا - فنلاند
biparva-jan - تهران - ایران. تو و خیلی های دیگە مانند تو همچین غلط هایی میکنن اما این را خوب بدان با اعدام جوانان کورد راه را برای کوردستان بزرگ هموارتر میکنن و شماها باید اونجاهاتون بسوزە. مرگ بر خامنەای و دار و دستەاش. درود بر روان پاک شیرکۆ و تمامی شهیدان راه ازادی استقلال کردستان.
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 10:59
hossein+87 - ایران - ایران
کۆرد و کۆردستان - واسا - فنلاند - پس خودتون هم قبول دارید که این آشغالا برای جدا شدن کردستان از ایران تلاش میکنن!! فکر میکنم اکثریت مردم ایران خواهان همچنین برخوردهای قاطع و کوبنده ای با همچین اراذل و اوباشی هستن.یه انگل کمتر.
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 11:25
sanandaj.sorkh - اسلو - نروژ
. گناه آسمانی که تورا به آغوش کشید و باخود برد را هرگز نخواهیم بخشید تو میان بودنت و یادت ، یادت را برایمان گذاشتی و بودنت را افسانه ساختی. اختران مردند..... همه تک تک.. اما شنیده ام مرگ ستاره زادن روزاست.. راهت ادامه دارد،‌ای رفیق
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 11:45
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
این شخص به خاطر براندازی و یا جدا کردن قسمتی از ایران اعدام نکردند بلکه چون یک اهل سنت بود اعلام شد ولی این رو هم بگم هیچ گروه و قوم و مذهبی که بخواد ذره ای از خاک وطن رو جدا کنه کارش محکومه ایران با اقوام و مذاهب مختلفش قشنگه زنده باد ایرانی در همه جا
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 11:49
davood63 - تهران - ایران
خدایا آسمانت پر از ستاره شد ستارهای از این مرز بوم،،، و از کردستان..روحت شاد ‌ای آزاده
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 12:15
sanandaj.sorkh - اسلو - نروژ
. شیرکوه معارفی هم اعدام شد. انسان دیگری جان خودش را از دست داد. از زمان ریاست جمهوری حسن روحانی تا به امروز نزدیک به 300 نفر اعدام شده اند. دوستان اصلاح طلب, هنوز میتونید بگید دولت تدبیر و اعتدال ؟ هنوز میتونید بگید روحانی متشکریم؟ راجع به رائی که دادید حالا چی فکر میکنید؟ حالا نظرتون راجع به خرد جمعی ایرانی که به ادامه حکومت و کشتار و چپاول یه مشت جنایتکار حقانیت داد چیه؟ آن روشنفکرانی که فکر میکنند به قیمت آزادی و حقوق بشر , باید به خرد جمعی احترام گذاشت, حالا چی فکر میکنند؟ آن روشنفکرانی که به جای پیشرو بودن, دنبال مردم میدوند, و به جای فکر کردن به برنامه های رهایی سازی, به دنبال سازش و مدارا با جنایتکاران هستند, حالا چی فکر میکنند؟!!.
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 12:10
سرسره - اهواز - ایران
کوردوکوردستان-واسا-فنلاند شرم برتو که از ازنام کردستان استفاده میکنی اعدام این عزیز یک جنایت دیگه علیه مردم ایران بود واین رژیم قرون وسطایی 35 ساله که به اعدام ازاد مردان وازاد زنان کشورم اقدام میکنه واز نظر همه عاشقان راه ازادی محکوم هست ربطی به تو جدایی طلب نداره
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 12:35
سرسره - اهواز - ایران
کوردوکوردستان-واسا-فنلاند شرم برتو که از ازنام کردستان استفاده میکنی اعدام این عزیز یک جنایت دیگه علیه مردم ایران بود واین رژیم قرون وسطایی 35 ساله که به اعدام ازاد مردان وازاد زنان کشورم اقدام میکنه واز نظر همه عاشقان راه ازادی محکوم هست ربطی به تو جدایی طلب نداره
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 12:35
biparva-jan - تهران - ایران
کردستان بزرگتر فقط در اوهام شما وجود خواهد داشت. معنی نداره هر کی به هر زبانی حرف میزد بیاد قسمتی از خاک کشور رو جدا و یک کشور به هم‌ نام زبان خودش ایجاد کنه. کشور لرستان. کشور کردستان.. مرگ بر هر آن کس که بخواد ایران رو تجزیه کنه. چه شمای کرد باشی چه من لر.
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 12:49
biparva-jan - تهران - ایران
دوستان ایرانی نمایی که از این شخص حمایت میکنند بدانند که این شخص در راه ازادی کشته نشد. بلکه در راه تجزیه طلبی کشته شد. کسی که می‌خواست قسمتی از خاک کشور رو جدا و ایران رو کوچکتر کند.
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 12:54
مهرداد2538 - تهران - ایران
اگر ایران جای خوبی برای زندگی بود، اگر هموطنان دلسوزی داشتم که فدا کردن منافع اجتماع را بخاطر منافع شخصی زرنگی نمی نامیدند و اگر خودم دوست نداشتم که از ایران مهاجرت کنم حتماً افکار جدایی طلبانهء برخی قومیتهای ایران را نکوهش می کردم. واقعاً با اینهمه درآمد سرشار نفتی و غیر نفتی برای این بینوایان استانهای مرزی دور تا دور ایران چه کاری انجام شد؟ آنها با چه انگیزه ای مایل به ادامه اتحاد با ایران باشند؟ کردها می بینند که وضع هم نژادهایشان در اقلیم کردستان عراق به مراتب از هر نظر بهتر از آنهاست، آذریها به همین شکل وضع آذربایجان شمالی و ترکیه را می بینند، اعراب خوزستان بیش هر فرد دیگری چوب پیامدهای انقلاب را با قرار گرفتن در خط مقدم جنایات صدام و جنگ 8 ساله متحمل شدند و امروز حتی آب خوردنشان هم برای پر شدن جیب آقایان به کویت صادر می شود و آنها در گرمای 53 درجهء سانتیگراد تابستان آبشان قطع است، بلوچها که از فقر با خاک عالم یکسان شده اند. چرا باید اجباراً زیر یوغ این ملت بی غیرت بمانند؟
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 12:28
سرسره - اهواز - ایران
کوردوکوردستان-واسا-فنلاند شرم برتو که از ازنام کردستان استفاده میکنی اعدام این عزیز یک جنایت دیگه علیه مردم ایران بود واین رژیم قرون وسطایی 35 ساله که به اعدام ازاد مردان وازاد زنان کشورم اقدام میکنه واز نظر همه عاشقان راه ازادی محکوم هست ربطی به تو جدایی طلب نداره
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 12:32
با احترام - منچستر - انگلستان
کۆرد و کۆردستان - واسا - فنلاند ای وطن فروش اگر اعتقاد و ایمان به حرف خود دارید بر گرد ایران وبا حکومت ایران مبارزه کن تو در فنلاند نشتی مردم شریف کردستان را تحریک میکنی ایران مال همه است کرد اذری فارس لر و همه وهمه
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 13:16
حق انتخاب - بارسلون - اسپانیا
لطفا استقلال طلبی را با تجزیه طلبی اشتباه نگیرید . شیرکوه های کوردستان شیرهای در بندی هستند که برای رهایی از استعمارگران قیام میکنن ، جمهوری اسلامی باید بداند که نمی تواند :آینده و آزادی را اعدام کند
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 13:49
biparva-jan - تهران - ایران
من با کرد های زیادی صحیت کرده‌ام. قلب اکثریتشان برای ایران می‌تپد نه برای کشوری خیالی به اسم کردستان. تجزیه طلبان مزدور انگلیس که میخوان کردستان رو جدا کنند. لرستان رو جدا کنند. اذربایجان رو جدا کنند. خوزستان رو جدا کنند. سیستان رو جدا کنند.. بدانند که سرنوشتی بهتر از سرنوشت شیرکو معارفی نخواهند داشت. مردم ایران در مورد خاک کشورشان با کسی شوخی ندارند.
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 15:14
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
1) آخرین نامه ی شیرکو معارفی• من پیشمرگ جاودانگی, دوری جستن از بربریت و هم آغوش شدن با آزادی هستم.. بی هیچ واهمه و اضطرابی, با قامتی استوار و دلی سرشار از امید و استقامت به جمع ستارگان این آسمان غمگسار می پیوندم ...از سایت اخبار روز: کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی متن نامه ای را منتشر کرده است که به گفته ی این کمپین آخرین نامه ی شیرکو معارفی زندانی سیاسی وابسته به کومه له زحمتکشان کردستان است که در روز دوشنبه صبح به دار آویخته شد.متن این نامه در زیر آمده است: از سوسوی تلائلو طلوع و از ناله مادر، ترانه آزادی می سرآیم.دیر زمانیست که شب هنگام، طعمه گاه شکارچیان حریص است و سوسوی شب نوید صیدهای نادر و دست نایافتنی است. آری شکار و طعمه در این بلاد نه برای تفریح و اوقات شاد به سر بردن, که از سر زیاده خواهی و کج فهمی و تمایلات نالازم و کشنده است. برای صیادی بدور از منطق و بری از احساس تعادل و انصاف هر صیدی می تواند جذاب و فریبنده باشد. حال اگر این صید در جولانگاه دست نیافتنی و صعب العبور باشد و ذاتا سنتهای وجدان مدار بر دوش داشته باشد, هم موجه صید و هم دائم الصید خواهد بود. در 2
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 16:21
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
2) جوانی که خود را مبارز, برحق و خواهان شعائر انسان دوستی می داند چه بسا آن آهوی زیبا اندام است, اندر چشم شغالهای زشت پسند و زشت بین. سلاحی که بر دوش جوان حافظ عدل و انسانیت است, کم پیش می آید, که ماشه چکانش تمرین تیر نواختن را به درستی و دقت سپری کرده باشد.آری، من شیرکو معارفی، همان تروریست متهم مخالفت با خدایم, که جدا از حب انسانها و نوازش کودکان, دلسوز طبیعت و رویای آشتی, اندیشه ای بمب آسا در سر و خیالی نحیفی در دل دارم. صید من برای شغالهای شب پرست و دشمنان طلوع و مهر مادری, همان اندازه نوید پیروزی برای آنهاست, که در ازای ظلمانی ترین شبها هم نخواهد توانست جلودار طلوع و تلائلو افق باشد. من تروریست ترین فرزند آرباباحتی به هنگام به اسارت درآمدنم میل به شلیک و نواختن تفنگی را نداشتم و هر آنچه از پیشینه و آن روزش با من بود, ترور و ارعاب و خشونت نبود و تنها کوله باری مملو از عشق به انسانیت و نوازش آزادی بر دوش داشتم.این نامه را در غروبی ترین شبها می نویسم, که همزمان نسیم طلوعش سلامی اجتناب ناپذیر می دهد و اکنون آشناترین صدا، نزدیک ترین چهره، مادرم است. در 3
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 16:22
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
3) که در نبردی فرسایشی تمنای آغوشش را برای یک بار هم که شده, در دل می پرورانم, اما دریغا مهر به مادر و مام میهن در این ندامتگاه هیچ مجالی برای ابراز وجود ندارد. پُر پرتو ترین خورشید, درخشان ترین ستاره, بیکران ترین دریا و سر به فلک ساییده ترین کوه طبیعت, که جبروار بر سرنوشت من سایه افکنده و نه از خورشید جنبشم, نه از ستاره امیدهایم, نه از دریای مادرم و نه از کوه استقامتم نتوانستم و نخواهم توانست دست بکشم, بلکه با تمام وجود هر آنچه این صید, تروریست, مخوف برای صیادان آزادی ساخته, این دنیای بکر و انسانیست. با تمنای آغوش مادر, عشق به آزادی و تعهد به انسانیت, صدها شب و روز دیگر را قلم خواهم زد و همچنان من یک جوان کُرد زحمتکش, انقلابی و از دیار شب زنده داران خواهم بود.و اینک نیز باید بگویم: گاه آنکه ما را به حقیقت می رساند خود از آن عاریست!زیرا تنها حقیقت است که رهایی می بخشد.من نه از برای سقط حقیقت, عدل و انسانیت گام برداشتم, بلکه گام در رکاب هر فرسنگ راه که نهادم, به جولانگاه حقیقت قریب تر, به منزلگاه عدل فزونی و در پیشگاه انسانیت پیشمرگ تر شدم. در 4
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 16:22
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
4) آری من پیشمرگ جاودانگی, دوری جستن از بربریت و هم آغوش شدن با آزادی هستم و در مسلخ جباران و جور ورزان, که به خیالشان از جولان کردن در جنگل سروسانان جدایم می سازنند, بی هیچ واهمه و اضطرابی, با قامتی استوار و دلی سرشار از امید و استقامت حضور می یابم و به جمع ستارگان این آسمان غمگسار می پیوندم.شیرکو معارفی-زندان سقز - ۱۵.۷.۱٣۹۲- بقول دوستمان غلام عسگری : برگ سیاه دیگری برپرونده سیه دلان شب پرست!ماشین کشتارسیه دلان شب پرست سی وپنج سال است که جهت رازبقا حکومت نایب امام زمان و خدای دروغین دکانداران دین همچنان با قربانی بهترین فرزندان ملت ایران سعی برآن دارد تا جنبش های اقوام و مردم ازادیخواه علیه خودرا مرعوب و سرکوب کند اما غافل ازاین است که دیری نخواهد پایید سیل خون سربداران سروقامت بساط جهل و جور و جنایت طالبان حاکم بروطنمان را به دره نیستی خواهد ریخت. شهادت فرزندان خلق کرد سربداران شیرکو معارفی و دیگر مبارزین برگ سیاه دیگری برپرونده سراسرجنایت سیه دلان شب پرست افزود و نامشان در دل تاریخ مبارزات ملت ایران به نیکی ثبت شد. با اتحاد و همبستگی و همدلی علیه رژیم ضدبشری آخوندی بپاخیزیم!
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 16:22
Afshin London - لندن - انگلستان
جمهوری فاشیستی ولایت وقیح با خون مردم ایران تغذیه میشود. درود بر هموطنان کرد که در برابر جلادان خونخوار سر خم نمیکنند
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 17:31
kurd-finland - قم - ایران
جمهوری اسلامی مبارک فارسهای مردهپرست باد
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 18:03
kurd-finland - قم - ایران
به راستی نمی توان برای ملت با لیاقت فارس چیزی بهتر از ج.ا داشت.
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 18:06
salar67 - تبریز - ایران
دولت به کنار متاسفانه نژاد پرستی بین کاربران عادی سایت هم دیده میشه مرگ بر فارس نژاد پرست
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 18:13
aram. - کردستان - ایران
یعنی این خبر اینقدر بی اهمیته که منفی هاش بیشتر از مثبته. تا زمانیکه ایرانیها اینقدر بی خرد باشند وضع ایران همین خواهد بود.
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 18:34
aram. - کردستان - ایران
یعنی این خبر اینقدر بی اهمیته که منفی هاش بیشتر از مثبته. تا زمانیکه ایرانیها اینقدر بی خرد باشند وضع ایران همین خواهد بود.
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 18:32
Lovemania - کلن - آلمان
ﻣﻦ ﭼﻨﺪ ﻣﺎﻩ ﺑﻴﺸﺘﺮ ﻧﻴﺴﺖ ﻛﻪ ﺑﺎ ﭼﻨﺪ ﺗﺎ ﻛﺮﺩ اﺷﻨﺎ ﺷﺪﻩ اﻡ و ﻛﻢ ﻛﻢ ﺑﺎ اﻓﻜﺎﺭﺷﻮﻥ. ﺁﺩﻡ ﻫﺎﻱ ﻛﻪ ﺑﻨﻆﺮ ﻣﻦ ﺑﺎﻳﺪ اﻭﻝ ﺳﻂﺢ ﺁﮔﺎﻫﻲ اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ ﺷﻮﻥ ﺑﺎﻻ ﺑﺮﻩ! ﺳﺎﻝ ﻫﺎﺳﺖ ﺑﺮﻟﻴﻦ ﺯﻧﺪﮔﻲ ﻣﻴﻜﻨﻨﺪ ﻭﻟﻲ ﺑﻪ ﺭﻭﺵ ﻗﺮﻭﻥ ﻭﺳﻂﻲ!! اﺳﻤﺶ ﺭﻭ ﻫﻢ ﻣﻴﺰاﺭﻥ ﻏﻴﺮت ﻛﺮﺩﻱ!! ﻫﻴﭻ ﺗﻂﺒﻴﻘﻲ ﺑﺎ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﻧﺪاﺭﻥ, اﻧﺘﻘﺎﺩ ﭘﺬﻳﺮ ﻧﻴﺴﺘﻦ, ﺭﻓﺘﺎﺭﺷﻮﻥ ﺑﺎ ﺩﺧﺘﺮ ﻫﺎ و ﺯﻥ ﻫﺎﺷﻮﻥ ﺑﺎﻭﺭﻧﻜﺮﺩﻧﻲ و ﻣﻴﮕﻦ ﻫﻤﺠﻨﺴﮕﺮا ﻧﺪاﺭﻥ!!! ﺑﻴﺴﻮاﺩﻱ و ﻧﺎ ﺁﮔﺎﻫﻲ ﺷﻮﻥ ﻭﺣﺸﺘﻨﺎﻛﻪ...
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 18:44
rashin 83 - تورنتو - کانادا
biparva-jan امیدوارم روزی برسه کمجبورشی تو مدرسه به کردی بنویسی‌ و حرف بزنی‌ ،نتونی اسم فارسی رو بچهت بزاری ،هرروز اعدامی داشته باشین،کسی‌ هم صداش درنیاد ببینم بازم از این ز‌ر‌های مفت می‌زنی یا نه‌
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 19:17
perser68 - فلوریدا - امریکا
اعدام در هر شکلش و به هر دلیلی‌ باید حذف بشه!نه به خشونت و نه به اعدام!اعدام فرد،خانواده و نزدیکان فرد رو دچار افسردگی و بیماری میکنه که نتیجه‌اش بیماری جامعه خواهد بود!ننگ به جامعه منحرف آخوندی
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 18:56
sahar888 - ایران - ایران
مرگ بر نژاد پرستان بی‌ خرد ،شرمتان باد
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 20:48
اسب آتش - سیدنی - استرالیا
من با اعدام مخالفم اما معتقدم کمر تجزیه طلب مسلح رو باید یه جورائی خرد کرد!. زندانی سیاسی!یا فعال استقلال قومیت ها!! لقبیه که شما به دروغ بش میدین درواقع معارض مسلح صحیح تره.آرزوی اسرائیل دوم رو دفن میکنید.حمایت صدام و حالا رادیو اسرائیل از کوموله و گروهک پژاک بی معنا نیست.
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 23:10
biparva-jan - تهران - ایران
rashin، کردها اجازه ندارند اسم کردی داشته باشند و به کردی بنویسند؟ وای چه زندگی سختی! لطفا حرف مفت نزن عمو جان. این شخص رو اگر اقدامات تجزیه طلبانه انجام نمی‌داد اعدام نمی‌کردند. اگر کردها رو به جرم کرد بودن اعدام می‌کردند امروز کردی در ایران نداشتیم.
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 23:17
سالک نور - نانت - فرانسه
مگه فارسها چه مالی‌ هستن نژاد پرست!؟ در ضمن اونی‌ که تو میگی‌ کردهای ترکیه هستن که تو آلمان زیادن اونها مانند ترکها شدن و خلق و خوی آنها رو گرفتن، کردهای عراق هم خلق و خوی عربها رو! کلا کردها هویت باستانی خودشون رو از دست دادن مانند توی نژاد پرست! هرگاه صحبت از اعدام یه فارس زبان هست همه دل میسوزونن اما هنگامی که صحبت از کشتن یک کرد، بلوچ یا کلا یک غیر فارس است همه میا‌ن مانند سگ پارس می‌کنن! ۲۰۰ سال پیش بود که نیاکان تو در عهدنامه ننگین گلستان بخش کرد نشین را تقسیم کرد بین ترکیه، عراق، سوریه و بخشی از آن برای خودش! یعنی‌ با اصیلترین قوم ایران زمین با بازماندگان امپراطوری بزرگ ماد مانند یه گله و گوسفند رفتار کرد! حالا بلوچستان (پاکستان)، خراسان بزرگ (افغانستان)، تاجیکستان، ترکمنستان بخش تاجیک نشین ازبکستان، ارمنستان، آذربایجان و گرجستان به جای خود!
‌چهارشنبه 15 آبان 1392 - 00:48
Geelongcat - سیدنی - استرالیا
ایران آزاد بله - جدایی یک استان از ایران - هرگز.
‌چهارشنبه 15 آبان 1392 - 08:10
kurd-azadi - ارومیه - ایران
ما کردها به خاطر همنشینی با اقوامی نژادپرست و ناران همیشه در ظلم و جنگ و بی عدالتی زنرگی کردیم . ولی در دوران کنونی با معادلات جدیدی رودررو هستیم . اگر شما همسایه بدی نداشته باشید هرگز مجبور به بالا بردن دیوار خونتون نیستید.
‌چهارشنبه 15 آبان 1392 - 09:46
Raha Raha - تورنتو - کانادا
واقعا متأسفم از این که بدون هیچ آگاهی‌ دیگران رو متهم می‌کنید و براحتی حکم عدم صادر می‌کنیم، یه کم مطالعه بد نیست، و اگر دولت و مردم نمی‌خواهند کشور تجزیه نشه یه فکر درست بکنن مثل کانادا، و زبان یه قوم هویت اون قوم نمی‌شه و نباید ازش گرفته بشه...
‌چهارشنبه 15 آبان 1392 - 17:47
ba ham bashim - آذربایجان - ایران
اسامی قومی مثل بلوچ، کرد، ترک و فارس و چند رقم قوم جدید که سالهای اخیر به دست باستان شناسان و تاریخدانان مبارز کرد (یا کورد) کشف شده همه عناوین و اسامی ایست که اعراب از زمان خلافت ایران باستان را برای اعمال خراج و سرکوب آسان جنبش‌ها و شورش‌های ملی‌ گرایانه ایرانیها به آن‌ قسمتها تقسیم کرده بودند. این حاکمیت‌ها اما هر یک بعد از چندی شورش کردند و ادعای استقلال کردند که به نام حکومتهای شئوبی هم به آنها اشاره میشود. اصطلاح شئوب یا ملت (هر دو به زبان عربی‌) از زمان خلفا ابداع شد. وگرنه همهٔ آنها مردم یک کشور واحد، ایران، بودند. اولین آنها اگر اشتباه نگویم طاهریان بودند (طاهر از خراسان) و بعد سرداران دیگری مثل یعقوب لیث صفار (صفاریان = سیستان بلوچستان کنونی)، بابک خرمدین (آذربایجان کنونی یا اران). این اسامی امروز هیچ مفهومی جز تفاوتهای اقلیمی یک ملت
‌چهارشنبه 15 آبان 1392 - 19:09
ba ham bashim - آذربایجان - ایران
طلب استقلال و جدایی چیزی نیست که بتوان یا باید انکار کرد. به شرطی که در یک بستر طبیعی رشد کرده باشد. یعنی‌ عوامل طبیعی داشته باشد. وقتی به عنوان مثال، همهٔ کشورهای عربی‌ که جامعهٔ مصرف کنندهٔ کره زمین را تشکیل میدهد و جز عقبگرد و دزدی فرهنگی‌ و تحریف تاریخ هیچ تأثیر سازنده‌ای در تکامل و پیشرفت تمدن بشری نداشته میگوید جزایر تمب و ابوموسی عربی‌ هستند یا دریای پارس خلیج عربی‌ است نمی‌توان گفت این یه روال طبیعی داره. وقتی عربستان سعودی میگوید اگر استان‌های جنوبی ایران اعلام جدایی بکند ما حمایت مالی‌ آنها را تضمین می‌کنیم نشانهٔ تحول طبیعی فرهنگی‌ در آن‌ بخش از ایران نیست. کردها هم وقتی از طرف فرصت طلبانی تحریک و حمایت میشوند که هدف آشکار آنها از هم پاشیدگی کشور ما است (ارواح ننه شان) آدم نمی‌تواند از آن‌ حرکت حمایت کند.....
‌چهارشنبه 15 آبان 1392 - 19:29
کۆرد و کۆردستان - واسا - فنلاند
Lovemania - کلن - آلمان. ﻣﻦ ﭼﻨﺪ ﻣﺎﻩ ﺑﻴﺸﺘﺮ ﻧﻴﺴﺖ ﻛﻪ ﺑﺎ ﭼﻨﺪ ﺗﺎ ﻛﺮﺩ اﺷﻨﺎ ﺷﺪﻩ اﻡ و ﻛﻢ ﻛﻢ ﺑﺎ اﻓﻜﺎﺭﺷﻮﻥ. ﺁﺩﻡ ﻫﺎﻱ ﻛﻪ ﺑﻨﻆﺮ ﻣﻦ ﺑﺎﻳﺪ اﻭﻝ ﺳﻂﺢ ﺁﮔﺎﻫﻲ اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ ﺷﻮﻥ ﺑﺎﻻ ﺑﺮﻩ! ﺳﺎﻝ ﻫﺎﺳﺖ ﺑﺮﻟﻴﻦ ﺯﻧﺪﮔﻲ ﻣﻴﻜﻨﻨﺪ ﻭﻟﻲ ﺑﻪ ﺭﻭﺵ ﻗﺮﻭﻥ ﻭﺳﻂﻲ!! اﺳﻤﺶ ﺭﻭ ﻫﻢ ﻣﻴﺰاﺭﻥ ﻏﻴﺮت ﻛﺮﺩﻱ!! ﻫﻴﭻ ﺗﻂﺒﻴﻘﻲ ﺑﺎ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﻧﺪاﺭﻥ, اﻧﺘﻘﺎﺩ ﭘﺬﻳﺮ ﻧﻴﺴﺘﻦ, ﺭﻓﺘﺎﺭﺷﻮﻥ ﺑﺎ ﺩﺧﺘﺮ ﻫﺎ و ﺯﻥ ﻫﺎﺷﻮﻥ ﺑﺎﻭﺭﻧﻜﺮﺩﻧﻲ و ﻣﻴﮕﻦ ﻫﻤﺠﻨﺴﮕﺮا ﻧﺪاﺭﻥ!!! ﺑﻴﺴﻮاﺩﻱ و ﻧﺎ ﺁﮔﺎﻫﻲ ﺷﻮﻥ ﻭﺣﺸﺘﻨﺎﻛﻪ. خیلی برات متاسفم کە اینجا میگی همجنسگرا ندارن از این حرفت معلومە کە چیکارە هستی واسە چی این کامنت رو گزاشتی میدونم کجات درد گرفتە و دوای دردتو اگە بخواهی آسسون پیدا میشە. کاش یە کم معرفت تو وجودت پیدا میشد.
‌پنجشنبه 16 آبان 1392 - 20:57
rashin 83 - تورنتو - کانادا
به نظر نمیاد تا حالا چیزی به اسم زبان مادری شنیده باشی‌(حداقل حقوق شهروندی) فکر نکنم برات مهم هم باشه چون مادر پدر نداشتن این چیزهارم داره . پس بشین ساندیستو بخور بسیجی.
جمعه 17 آبان 1392 - 02:19
Lovemania - کلن - آلمان
ﺑﺮاﻱ ﺧﻮﺩﺕ و ﻗﻮﻣﺖ ﻣﺘﺎﺳﻔﺎﻧﻪ ﺑﺎﺵ. ﺟﺮﻳﺎﻥ ﻫﻤﺠﻨﺴﮕﺮا ﻧﺪاﺭﻳﻢ ﺭﻭ ﺑﺮاﻱ اﻳﻦ ﻣﻂﺮﺡ ﻛﺮﺩﻡ ,ﭼﻮﻥ ﭼﻨﺪ ﻫﻔﺘﻪ ﭘﻴﺶ ﺳﭙﺎﻫﻴﺎﻥ ﺩﺭ ﻛﺮﻣﺎﻧﺸﺎﻩ ﺑﻪ ﻳﻚ ﻣﻬﻤﺎﻧﻲ ﺣﻤﻠﻪ ﻛﺮﺩﻧﺪﻭ اﻭﻧﻬﺎ ﺭﻭ ﺑﻪ ﺟﺮﻡ ﻫﻤﺠﻨﺴﮕﺮا ﺑﻮﺩﻥ ﮔﺮﻓﺘﻦ : اﮔﺜﺮ ﻛﺮﺩ ﻫﺎﻱ ﺳﻴﺎﺳﻲ ﻓﻌﺎﻝ ﺩﺭ ﺁﻟﻤﺎﻥ ﻳﺎ ﺩﺭ ﺑﺮاﺑﺮ اﻳﻦ ﻗﻀﻴﻪ ﺳﻜﻮﺕ ﻛﺮﺩﻥ و ﻳﺎ ﮔﻔﺘﻦ ﺩﺭﻭﻏﻪ ﻣﺎ ﻫﻤﺠﻨﺴﮕﺮا ﻧﺪاﺭﻳﻢ ! ﻭﻗﺘﻲ اﻓﺮاﺩﻱ, ﺩﻗﻴﻘﺎ ﻣﺜﻞ ﺗﻮ , ﻓﻜﺮ ﻣﻴﻜﻨﻦ ﻛﻪ ﮔﺮاﻳﺶ ﺟﻨﺴﻲ ﺑﻪ ﻗﻮﻡ ﻳﺎ ﻧﺎﺣﻴﻪ اﺏ و ﻫﻮاﻳﻲ ﺑﺴﺘﮕﻲ ﺩاﺭﻩ, ﭼﻴﺰﻱ ﺟﺰ ﺗﺎﺳﻒ ﺧﻮﺭﺩﻥ ﺑﺮاﺷﻮﻥ ﻧﻤﻴﻤﻮﻧﻪ. ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺭﻓﺘﺎﺭ ﺑﺎ ﺩﺧﺘﺮ ﻫﺎ, ﺧﻮاﻫﺮ ﻫﺎ و ﺯﻥ ﻫﺎﺷﻮﻥ, ﻛﺎﻓﻴﻪ ﺑﻪ ﺁﺭﺷﻴﻮ ﺗﻠﻮﻳﺰﻳﻮﻥ اﻟﻤﺎﻥ و اﻧﮕﻠﻴﺲ ﻳﻪ ﺳﺮﻱ ﺑﺰﻧﻲ. ﻣﺴﻠﻤﺎ ﻛﺮﺩﺳﺘﺎﻥ و ﻛﺮﺩ ﻓﻘﻄ اﻳﻦ ﻣﻂﺎﻟﺐ ﻣﻨﻔﻲ ﻧﻴﺴﺖ: اﺩﺑﻴﺎﺕ ﻛﺮﺩ و ﺷﺎﻋﺮاﻥ ﺑﺰﺭﮒ ﻛﺮد( ﻛﻪ ﻣﺘﺎﺳﻔﺎﻧﻪ ﻳﻚ اﺯ ﺑﻬﺘﺮﻳﻨﺸﻮﻥ ﭼﻨﺪ ﻫﻔﺘﻪ ﭘﻴﺶ اﺯ ﺩﻧﻴﺎ ﺭﻓﺖ), ﻣﻬﻤﺎﻥ ﻧﻮاﺯﻱ , ﻣﻨﺎﻃﻖ ﻃﺒﻴﻌﻲ ﺑﺴﻴﺎﺭ ﺑﻜﺮ.... ﺳﻌﻲ ﻛﻦ اﮔﺮ اﺯﺕ اﻧﺘﻘﺎﺩﻱ ﺷﺪ, ﺑﺠﺎﻱ ﻣﺘﻠﻚ ﭘﺮﻭﻧﺪﻥ, ﻳﻪ ﺟﻮاﺏ ﻣﻨﻂﻘﻲ ﺑﺪﻱ. اﻳﻨﻜﻪ ﻛﺠﺎی ﻣﻦ ﺩﺭﺩ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﻓﻘﻄ ﺑﻪ ﺧﻮﺩﻡ ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ, ﻗﺼﻪ ﻣﻨﻮ ﻧﺨﻮﺭ, ﻣﻦ ﻛﻠن ﺯﻧﺪﮔﻲ ﻣﻴﻜﻨﻢ! .
جمعه 17 آبان 1392 - 09:54
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.