حضور هزاران ایرانی در مراسم سالگرد اشغال سفارت آمریکا در تهران

تظاهرات ۱۳ آبان ۱۳۹۲.

مراسم سالگرد اشغال سفارت آمریکا در تهران که روز دوشنبه، ۱۳ آبان، با حضور هزاران ایرانی در اطراف این سفارتخانه در تهران برگزار شد با نصب بیلبوردهای مناقشه‌برانگیز ضدآمریکایی و تاکید حاضران بر ادامه شعار «مرگ بر آمریکا» تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در این مراسم هم‌چنین محمد شریعتمداری، معاون اجرایی رییس‌جمهوری ایران، حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت، علی‌اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش، و رضا فرجی دانا، وزیر علوم دولت روحانی، حضور یافتند.

رسانه‌های داخلی در مورد تعداد شرکت‌کنندگان در تظاهرات مربوط به این سالگرد که در خیابان طالقانی تهران برگزار شده جزئیاتی منتشر نکرده‌اند اما محمدرضا نقدی، رییس سازمان بسیج مستضعفین، روز دوشنبه به خبرگزاری فارس گفت که «تاکنون طبق برخی برآوردها، پنج برابر جمعیت سال‌های گذشته در این مراسم حضور یافته‌اند.»

خبرگزاری تسنیم نیز ترکیب تظاهرکنندگان را «جمع کثیری از دانشجویان، دانش‌آموزان و آحاد مردم» توصیف کرده‌است.

خبرگزاری فارس نیز از میان نمایندگان مجلس که در تظاهرات روز ۱۳ آبان شرکت کرده‌اند به غلامعلی حدادعادل، زاهدی، قاسم جعفری و قاضی‌زاده اشاره کرده است.

به نوشته این خبرگزاری، سعید جلیلی، نامزد شکست خورده در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری، «سخنران ویژه» ۱۳ آبان بود و محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، حیدر مصلحی، وزیر پیشین اطلاعات، و کامران دانشجو، وزیر علوم دولت دهم، از دیگر شرکت‌کنندگان در این مراسم بودند.

مراسم ۱۳ آبان که در رسانه‌های جمهوری اسلامی از آن با عنوان «روز ملی مبارزه با استکبار» یاد می‌شود در سالگرد تصرف سفارت آمریکا برگزار می‌شود که در ۱۳ آبان سال ۱۳۵۸ روی داد.

در آن تاریخ گروهی که خود را «دانشجویان پیرو خط امام» می‌خواندند با بالا رفتن از دیوارهای سفارتخانه ایالات متحده وارد آن شده و ۵۲ دیپلمات آمریکایی را به مدت ۴۴۴ روز به گروگان گرفتند که این اقدام تاثیر منفی شدیدی بر روابط ایران و آمریکا گذاشته‌است.

جلیلی: شعار مرگ بر آمریکا علیه یک درصد از افراد است

به نوشته خبرگزاری تسنیم، سعید جلیلی، که از نامزدهای مورد حمایت گروه‌های محافظه‌کار در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران بود، در سخنرانی روز دوشنبه خود گفت که «شعار مرگ بر آمریکا شعار متفکرترین و صادق‌ترین انسان‌های ماست.»

وی با این حال توضیح داد که این شعار «علیه یک درصدی است که مدافع مناسبات ظالمانه حاکم بر جهان حتی در خود آمریکاست.»

به نوشته خبرگزاری فارس، قطعنامه تظاهرات سراسری ۱۳ آبان ماه که برای تجمع‌کنندگان قرائت شد نیز بر ادامه یافتن شعار «مرگ بر آمریکا» تاکید کرده و نوشته‌است که «تا هنگام استیفای حقوق حقه ملت ایران و پایان یافتن سیاست‌های ظالمانه دولت مستکبر، غیرقابل‌اعتماد و عهدشکن ایالات متحده در قبال جامعه بشری، همچنان شعار راهبردی "مرگ بر آمریکا" عامل وحدت ملی و نشانه بارز انزجار جبهه مقاومت ضد آمریکایی در میهن اسلامی خواهد بود.»

«مرگ بر آمریکا» از اوایل انقلاب ۵۷ به این‌سو همواره از شعارهای اصلی هواداران نظام جهوری اسلامی بوده است، با این حال طی هفته‌های اخیر و در سایه ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های غربی ازجمله آمریکا، برخی جناح‌ها در مورد به صلاح بودن ادامه این شعار ابراز تردید کرده‌اند.

از آن جمله محمدتقی رهبر، امام جمعه اصفهان، در مصاحبه‌ای با روزنامه «قانون» گفت: «آیه قرآن نازل نشده که شعار مرگ بر آمریکا را همیشه سر دهیم و همان‌طور که آن روزها با روس‌ها برخورد کردیم و دیگر شعار ندادیم، با آمریکا نیز همان‌طور برخورد می‌کنیم.»

اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، هم از آیت الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، نقل و قول کرده که وی خواستار پایان دادن به این شعار شده بود.

مسئله بیلبوردها

خبرگزاری فارس در ادامه گزارش خود از تظاهرات امسال ۱۳ آبان نوشت که «نصب بیلبوردها و بنرهای صداقت آمریکایی در خیابان‌های منتهی به لانه جاسوسی [سفارت] آمریکا در حالی که برخی گروه‌ها سعی در حذف این بیلبوردها از معابر عمومی داشته‌اند، از نکات جالب مراسم ۱۳ آبان امسال است.»

اشاره این خبر به بیلبوردهایی است که به تازگی در اکثر تقاطع‌ها و خیابان‌های تهران نصب شده‌بود و به نظر می‌رسد که هدف از آنها، «تخریب» مذاکرات ایران و آمریکا باشد.

این بیلبوردها و بنر‌ها که «صداقت آمریکایی» عنوان گرفته‌اند، به نظر می‌رسد حاوی این پیام باشند که مذاکره با آمریکا سودی ندارد چرا که آمریکایی‌ها «فاقد صداقت» هستند.

نصب این پوسترها واکنش مقامات دولت روحانی را در پی داشت تا جایی که عباس عراقچی از مذاکره‌کنندگان ارشد ایران آن را در جهت تضعیف مذاکره‌کنندگان ایرانی دانست؛ این بیلبوردها بعد از آن از سطح شهر جمع‌آوری شد.

+64
رأی دهید
-225

iranPowerful - ایران - ایران قدرتمند
باید شعار مرگ بر آمریکا و اسرائیل علیه یک درصد داده شود...
دوشنبه 13 آبان 1392 - 13:21
مهرداد2538 - تهران - ایران
امروز من در تهران شاهد جمعیت تظاهر کننده در محل سفارت سابق آمریکا بودم. آنچه که در مورد ترکیب جمعیتی این تجمع می توان گفت این است که حدود 80درصد آنان را کودکان دبستانی تا نوجوانان دبیرستانی تشکیل می دادند که توسط مدارسشان به این مراسم فرستاده شده بودند. 20 درصد بقیه هم آنطور که مشخص بود اعضای بسیج مساجد و تعدادی هم کارکنان قسمتهای عقیدتی سازمانهای دولتی بودند. از لحاظ تعداد هم حدود 3 هزار و خورده ای بودند.
دوشنبه 13 آبان 1392 - 13:35
Hojati 47 - استکهلم‌-سوئد - استکهلم‌-سوئد
خوب اگه میخواهین تو همین جهل مرکب بمونین که حرفی‌ نیست،،،پس شکایت نکنین از تحریمها ،،از کمبود دارو ،،از کمبود غذا ،،از کمبود منابع حیاتیه مورد نیاز کارخانهها؛؛خود کرده را تدبیر نیست؛؛اونای که باید ببرن و بخورن کارشونو ادامه میدان و شماها خوابین
دوشنبه 13 آبان 1392 - 13:43
marg bar doshman - لندن - انگلستان
مرگ بر امریکا
دوشنبه 13 آبان 1392 - 14:01
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان
شعار رو آدمهاى ضعیف میدن کسانى که هیچ کارى از دستشون بر نمیاد شعار میدن. با شعار دادن مرگ بر این و مرگ بر اون تا الآن که دودش فقط تو چشم ملت ایران رفته. انقدر شعار بدید که کف کنید بیفتید کف خیابون. یه مشت احمق کله پوک گوسفند. از همینها فیلمبردارى میشه بعد به دنیا نشون داده میشه. نه اینکه ملت ایران ملت حق طلبى است بلکه چقدر وحشى است. هرچى گاگول و قالتاق و لنگ پهن و بى سواد ریختن تو خیابون.
دوشنبه 13 آبان 1392 - 14:24
biparva-jan - تهران - ایران
دلایل زیادی برای خشم علیه امریکا وجود داره. از سرنگونی دولت مصدق گرفته تا حمله به هواپیمای مسافربری و کمک نظامی به صدام و تحریم تسلیحاتی ایران در زمان جنگ و تحریم های اقتصادی چند دهه اخیر که زندگی مردن رو با سختی زیاد روبرو کرده. اما شعار مرگ بر امریکا جز اینکه قدرت مانور غربی ها رو بالا ببره و کمک کنه بدون هیچ هزینه ای ایران رو جنگ طلب معرفی کنند اثر دیگری ندارد.
دوشنبه 13 آبان 1392 - 14:31
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان
حالا تو همین راهپیمایى که همه شعار مرگ بر آمریکا سر میدن یهو یکى از تو بلندگو بگه که حضار محترم. دولت آمریکا همین الآن به همه شما اقامت دائم گرین کارت ایالات متحده را میدهد. لطفا پشت سر هم بایستید و گرین کارت خود را دریافت کنید. همین جا همین امروز بدون داشتن مدارک و غیره. فکر میکنید چند نفر کماکان به دادن این شعار مشغول میشوند و دست رد به گرین کارت همین آمریکاى امپریالیست و شیطان بزرگ میزنند؟؟؟ همین مأمورین نظام در این سایت جواب بدن لطفا. خداییش.
دوشنبه 13 آبان 1392 - 14:31
hamidla - هامبورگ - المان
یعنی‌ از این به بعد میگیم مرگ بر یک ۱% آمریکا :)))
دوشنبه 13 آبان 1392 - 14:39
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان
متفکرترین و صادق ترین مردم ایران را در تصویر بالا مشاهده نمایید. به گفته سعید جلیلى البته. به خدا از کمدى هم خنده دارتره. :-))))
دوشنبه 13 آبان 1392 - 14:46
Big_bang - درتموند - المان
درختی که ریشه‌اش مریض است، در حدی که کرم گذاشته نباید در انتظار میوش بود. همینکه فعلا چهار تا برگ دارد و شیکمه چهارتا گاو و گوسفندو کمی‌ سیر می‌کند باز هم جای شکر دارد. بالاخره هر موجودی حق زندگی‌ دارد. حتی خر.
دوشنبه 13 آبان 1392 - 15:06
nimaaa - نیویورک - امریکا
مردم ایران خواهان رابطه با امریکا هستند. اما یک عده مفتخور اجیر شده که منافعشان به خطر افتاده با حمایت جمهوری اسلامی شعار سر میدند مردم مشکلات مادی و اجتماعی زیادی دارند و قطع رابطه با امریکا هیچ سودی برای اونها نداشته
دوشنبه 13 آبان 1392 - 15:16
persiangulf2535 - لند‌ن - انگلیس
یه مشت احمق بیسواد کاسه داغ ترازاش٬حالا که اقا گفته بیخیال امریکا باز یه مشت کله خربسیجی زبون نفهم ولکن قضیه نیستند.
دوشنبه 13 آبان 1392 - 15:33
alibabatabrizi - تبريز - ايران
بهترین شعار : تف بر خا منه ائی .مرگ بر ولایت فجیح . مرگ بر خود خر منه ائی . خا منه ائی. طالبان .ایران افغان نمیشه .مرگ بر بن لادن ایران خا منه ائی .به خدا این ارازلو اوباش ابرو ی ملت ایران رو میبر ن .چی گیرما ن آمده ٣٠ سال داریم میگیم مرگ بر امریکا .جز جنگ . جز بیچاره شدن و و و ...واقغآ لعنت بر این رهبر ازگل و اون شریعتمداریها و جنتیها و احمد خاتمیها و اون سعید جلیلیها .
دوشنبه 13 آبان 1392 - 16:01
فريادزيره آب - اهواز - ایران
نکته اساسی اینجاست?علیه 1درصد!!!تازه یادتون افتاده که بگین 1درصد
دوشنبه 13 آبان 1392 - 16:31
saeid_021 - تهران - ایران
کاملا معلومه که از عموم مردم رفتن؟؟؟؟یا پادگان ها سرباز های بدبخت بسیجی ها مدارس بخاطره اینکه مدرسه رو بپیچونن خلاصه تو ایران چه 22 بهمن چه روزی مثله 13 ابان همش نمایشی هست
دوشنبه 13 آبان 1392 - 17:24
perser68 - فلوریدا - امریکا
اینا کار و کاسبی ندران؟
دوشنبه 13 آبان 1392 - 17:48
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
خاک بر اون سرتون که این مملکت را دارید دفن میکنید مرده شور همه تون راببره شاید یه ایران از دست شما عرب زده های وطن خراب کن راحت بشود.
دوشنبه 13 آبان 1392 - 17:54
farzad power - لوس انجلس - امریکا
شما الان حرف رهبر رو هم زیر پا گذشتین با این کارتون. پس از کی‌ دارید دستور می‌گیرید و رهبرتون کی‌ هست؟ اسرائیل یا عربستان؟.محسن رضائی هم با این کارش داره جلوی رهبر گردن کلفتی‌ می‌کنه چون رای نیاورده. برای چی‌ آمدید تظاهرات می‌کنید؟ نگویید به خاطر حفظ اموال،ثروت،مقام و ملک هایی که تو این ۳۵ سال دزدیدید نیومدید ،و برای دشمنان ایران کار نمی‌کنید،که اصلا کسی‌ باورش نمی‌شه. از خون شهیدان خجالت بکشید که اگر بیدار شوند سر از بدن نجستان جدا می‌کنند.
دوشنبه 13 آبان 1392 - 17:11
azadeh11 - آمستردام - هلند
همه فامیله احمدی و شریعتمداری هستن
دوشنبه 13 آبان 1392 - 18:40
bita-gh - لیدز - انگلستان
مرگ بر آمریکا مرگ بر اسراییل مرگ بر جمهوری اسلامی مرگ بر ...
دوشنبه 13 آبان 1392 - 19:30
Rezanl - امستردام - هلند
بانی‌ پناهندگی من جمهوری اسلامی هستش، پس مرگ بر جمهوری اسلامی.
دوشنبه 13 آبان 1392 - 20:10
بت شکن - مونترال - کانادا
۹۰% از اینهایی که شعار مرگ بر آمریکا را سر میدهند، آرزوی گرفتن یک ویزای توریستی آمریکا را دارند چه برسد به ویزای اقامت دائم!!اگر با شعار مرگ سر دادن بتوان از ظلم رهایی یافت دیکتاتوری ولایت و بعد هم روس منحوس و چین که اولویت دارند!!!
دوشنبه 13 آبان 1392 - 19:46
paksan - آمریکا - آمریکا
اینها مردم نیستند لطفاْ کارمندان حراست ها و بسیج ادارات و کارخانه ها را با مردم قاطی نکنید این افراد پول مفت می گیرن واسه این مراسم ها اینها یکی از وظایف شون همینه که در تظاهراتهای حکومتی و استقبال از رهبر و این چیزا شرکت کنند و بعضی مواقع حتی هتل و بلیط قطار و اتوبوس یا هواپیماشون هم از قبل تهیه شده البته با توجه به مقام و درجه نوع سرویس فرق میکنه.معلم ها هم که مجبورند شرکت کنند و باید یکی از مسپولین حراست و بسیح آنها رو در تظاهرات ببینه خواهر بنده هرسال موقع ارزشیابی باید این مناسبت ها رو رفته باشه تا ارتقا بدنش و اگر کسی نره طی چند دوره تصویه حساب و اخراج میشه
دوشنبه 13 آبان 1392 - 20:14
فدای آقا - اودنسه - دانمارک
فریاد خاموش خداییش گوش کن، خداوند زمین را وارث بندگان پاکش میکند. یعنی دیار کفر را به امر به معروف و نهی از منکر هدایت خواهیم کرد. ما شیعیان باید زمینه ساز برای حضور مبارک آقا در هر نقطه جهان باشیم.
دوشنبه 13 آبان 1392 - 21:02
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
هههه باید به ابلهان خندید
دوشنبه 13 آبان 1392 - 21:09
سرسره - اهواز - ایران
مرده شور قیافه تک تکتونو ببره که کثافت کاریهای شما به حساب کل مردم بی پناه ایران گذاشته میشه جالب اینه که این جماعت ابله هنوز نفهمیدن بده بستونهای رژیم با مقامات امریکایی ادامه داره وبا این نمایشهای مسخره فقط ایران بی ابرو میشه وبس شما هم فقط سیاهی لشگرید جماعت خ.....
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 00:26
Ukguy4u - لندن - بریتانیا
من از مرگ بر گفتن متنفرم اما قرار باشه مرگ بر بگم ، میگم مرگ بر طرفداران جمهورى اسلامى!
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 03:50
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
من کلا با هر سیاست این نظام که باعث بقای جمهوری اسلامی بشه مخالفم , امیدوارم هیچوقت این رابطه خوب بین ایران و آمریکا بوجود نیاد تا این مردم بیشتر از این در مشکلات و بدبختی غلت بخورند شاید عقل شون کار بیافته , اینها همه کسانی هستند که یا شعور و اراده ندارند و یا به زور آمدند و یا زیر پرچم جمهوری اسلامی سینه میزنند بی خبر از اینکه آقایون نفت کشور را بین آخوندها و آخوند زاده ها تقسیم میکنند و هر کدامشوین یک سهم مشخص از بشکه های نفت دارند بیخود نیست برنامه فروش نفت را به شرکت های خصوصی و غیر دولتی ریختند . کشور شده مثل شیخ نشینهای عرب و خانواده خلیفه هر کدام به نسبت نزدیکی به مرکز حکومت از سهم نفت بهره میبرند بعد این ملت نفهم را برای منافع خودشون در وسط شهر به نمایش وادار مییکنند. , یه روز برای روحانی مچکریم و یه روز هم برای مرگ بر آمریکا..............
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 04:08
omidvaran - نورکل - امریکا
این شعار یک عوام فربیبی بزرگ است که درپس ان حکومت وقدرت برای حکومتگران وسرکوب وگرسنگی وفقر ومحرومیت وبی ابروئی برای مردم است - حالا بعد از 34 سال اگر مردم هنوز به این شعور واگاهی نرسیده اند که زیر بار این عوام فریبی نروند وحساب خودرااز تندروهای حاکم جدا نکنند دیگه کاری نمیشه کرد وباید باز هم دراین تنور گداخته شوند تا پخته شوند و بحقوق ووظایف خود اشنا شوند - هیچ کس از بیرون یا درون نمیتواند برای مردم ازادی اسایش ورفاه مادی ومعنوی هدیه اورد این خود مرم هستند که درهیئت جمع وتک تک باید به این اگاهی برسند ومادام که نرسیده اند شیادان وبهره کشان ازانان سواری میگیرند
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 06:25
vahidtaheri - کوالالامپور - مالزی
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی,,,,به خودت و اون عربهای بی غیرت و بی مصرفت بخند.
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 07:14
star44 - یوتبوری - سوئد
بین بد و بدتر , اینا بدتر هستن , یه مشت جیره خوار و مزدور که نگران منافع خودشونند , آه و ناله و نفرین ملت ایران همیشه پشتشونه.
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 11:14
سرسره - اهواز - ایران
ukguy4u-مرسی دوست عزیز بازم گل گفتی
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 12:17
invincible - مینستا - آمریکا
ساندیس خورهارو ببینین!!
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 18:02
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.