مقام سودانی: پیشنهاد ایران برای ایجاد سیستم دفاع موشکی را رد کردیم

وزیر امور خارجه سودان گفت که ارتباط کشورش با ایران، به روابط آن با جهان عرب لطمه نمی زند

علی کارتی وزیر امور خارجه سودان گفت که در پی حمله هوایی اسرائیل، مقام های سودانی پیشنهاد ایران در مورد ایجاد یک سیستم دفاع موشکی برای این کشور را رد کرده اند.

اقای کارتی یکشنبه ۳ نوامبر (۱۲ آبان) در مصاحبه با شبکه تلویزیونی خصوصی "الیوم التالی" مدعی شد که مقام های کشورش، با وجود اقدام اسرائیل به "نقض حریم هوایی سودان و حمله به تسلیحات و انبارهای مهمات آن در شرق این کشور"، تصمیم گرفتند پیشنهاد ایران را قبول نکنند.

این وزیر سودانی با تاکید بر اینکه ارتباط کشورش با ایران، به روابط آن با جهان عرب لطمه نمی زند، گفت که همکاری های نظامی دوجانبه، علیه هیچ یک از کشورهای عربی نخواهد بود.

در اکتبر سال گذشته، کارخانه مهمات‌سازی "یرموک" در جنوب شهر خارطوم پایتخت سودان منفجر شد که مقام های سودانی آن را نتیجه حمله بمب افکن هاس اسرائیلی دانستند.

مقام های خارطوم بعدا گفتند که چهار بمب افکن اسرائیلی در حمله ای که به مجتمع نظامی صورت گرفت مشارکت داشته اند، هرچند اسرائیل به طور رسمی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفت.

سودان و ایران، از سال ها پیش دارای همکاری هایی در زمینه های نظامی بوده اند.

این همکاری ها، حساسیت اسرائیل و برخی کشورهای عربی را به دنبال داشته است.

+30
رأی دهید
-15

biparva-jan - تهران - ایران
درسته که نگرانی هایی در پذیرش چنین پیشنهادی وجود داشت ولی این پیشنهاد رو نباید رد میکردند. ایران امروز سیستم های ضد هوایی قدرتمندی تولید کرده که باعث میشه کشورهای متخاصم از جمله رژیم جنگ طلب اسرائیل قبل از دست زدن به هر گونه حمله‌ چند بار فکر کنند.
دوشنبه 13 آبان 1392 - 09:53
massoudoslo - اسلو - نروژ
هر گونه سرمایه گذاری نظامی و اقتصادی تو اینجور کشور های بی ثبات و فقیر فقط ضرر و سرمایه هدر دادن هستش ! از اون طرف هم هر گونه تاسیسات نظامی مشکوک و تهاجمی تو کشور هایی مثل سودان بوسیله ایران زده بشه اسرائیل دوباره و بلکه ده باره اونها رو مورد هدف موشکی خودش قرار میده و نابود میکنه !قشمت بزرگی از آفریقا تو این چند دهه اخیر از بی در و پیکری و بی صاحبی و بی قانونی رنج میبره و هر کسی که رسیده تو این چند دهه اخیر تونسته اونجا رو بمبارون کنه یا نیرو های نظامی کوتاه و بلند مدت پیاده کنه ،البته همه این مشکلات رو در کنار جنگ های قومی و قبیله ای و مذهبی داره ..
دوشنبه 13 آبان 1392 - 10:01
رستگار501 - برن - سویئس
این سودانیها هم کله شون بهتر از مقامات بی مغز ایران و جوگیرشدهاشون کار می کنه .و عاقبت کار را بهتر می بینند. سال گذشته غزه (فلسطین ) با همت ایران 3500 موشک ( مثلا قدرتمند ) به طرف اسرائیل پرتاب کرد و 4 تا اسرائیلی کشته شدند و در عوض اسرائیل هم 1854 نفر فلسطینی را کشت و تعداد زیادی خانه های آنها را ویران کرد.
دوشنبه 13 آبان 1392 - 20:00
sharafYabi - بیمبه - انگولا
جنس‌های بنجل دسته سوم روس و چین ارزونی برادران قاچاقچی. حتی سودان گشنه و بی‌ سواد هم حقیقت پوچی این سلاح‌های از رده خارج را میدونند، اما جیره خواران ایرانی‌ خودمون نمی‌‌دونند.
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 17:34
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.