خامنه‌ای: هیچ‌کس نباید مذاکره‌کنندگان ایرانی را سازشکار بنامد

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی با حمایت از نمایندگان ایران در مذاکرات اتمی، ماموریت آنها را «سخت» خواند و هشدار داد که کسی نباید آنها را «سازش‌کار» بنامد.

آقای خامنه‌ای که روز یکشنبه، ۱۲ آبان در آستانه سالروز اشغال سفارت آمریکا در تهران سخنرانی می‌کرد با اشاره به مذاکرات اتمی ایران با قدرت‌های جهانی از جمله ایالات متحده گفت که مذاکره‌کنندگان ایرانی «بچه‌های خود ما و بچه‌های انقلابند و هیچ کس نباید آنها را سازش‌کار بماند».

به گفته او، گروه مذاکره‌کنندگان «ماموریت سختی را بر عهده دارند و هیچ کس نباید ماموری را که مشغول کاری است تضعیف کند».

هشدارهای آقای خامنه‌ای در شرایطی مطرح می‌شود که حسن روحانی و نمایندگان دولت او در مذاکرات اتمی با ایالات متحده و دیگر اعضای گروه ۱+۵ هدف انتقادات شدید محافظه‌کاران داخلی قرار دارند.

از نشانگان این انتقادات نصب پوسترهایی در شهر تهران با عنوان «صداقت آمریکایی» بود که آمریکایی‌ها را غیرقابل اعتماد معرفی می‌کرد، تصاویری با پس‌زمینه تیره که نماینده فرضی آمریکا را مسلح نشان می‌داد در حالی که نماینده ایران نیز که پشت میز مذاکره نشسته است، بی‌شباهت با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و مسئول مذاکرات اتمی نیست.

نصب این پوسترها واکنش مقامات دولت روحانی را در پی داشت تا جایی که عباس عراقچی از مذاکره‌کنندگان ارشد ایران آن را در جهت تضعیف مذاکره‌کنندگان ایرانی دانست و گفت: «زمانی که رزمندگان ما در جبهه نبرد حضور داشتند، تمام کشور برای روحیه دادن به آنها بسیج می‌شد و هیچ کسی در خیابان‌ها پوستر نصب نمی‌کرد تا آنها را جور دیگری خطاب کنند.»

اکنون اما آیت‌الله خامنه‌ای تلاش می‌کند مانع انتقاد محافظه‌کاران داخلی از نمایندگان دولت شود و دراین‌باره هشدار می‌دهد.

«به مذاکره خوشبین نیستم، اما از آن ضرر نمی‌کنیم»

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله خامنه‌ای، وی در ادامه این سخنرانی با اشاره به اظهارات پیشین خود مبنی بر «عدم خوشبینی» به مذاکرات گفت که الان هم به مذاکره خوشبین نیست اما «باذن الله از این مذاکرات ضرری هم نمی‌کنیم و این تجربه، ظرفیت فکری ملت ما را بالا خواهد برد.»

او سپس گفت: «اگر مذاکرات به نتیجه برسد که چه بهتر ولی اگر نتیجه نگرفتند معنایش این باشد که کشور باید روی پای خودش بایستد.»

آیت‌الله خامنه‌ای اواخر تابستان سال جاری نیز از لزوم «نرمش قهرمانانه» در عرصه سیاست خارجی سخن گفته بود و تنها چند روز پس از آن بود که حسن روحانی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک با باراک اوباما، همتای آمریکایی خود از طریق تلفن گفت‌وگو کرد، رویدادی که در حیات ۳۴ ساله جمهوری اسلامی بی‌سابقه بوده است.

با این حال، آقای خامنه‌ای بعدها اعلام کرد که برخی از اقدامات مسئولان دولت در سفر نیویورک «به‌جا نبوده است»، چنان‌که اکنون نیز به دولت روحانی توصیه می‌کند که «نباید به دشمنی که لبخند می‌زند اعتماد کرد».

لبخند آمریکایی‌ها و گزینه نظامی

به گفته او، «آمریکایی‌ها از آن طرف لبخند می‌زنند و اظهار میل به مذاکره می‌کنند و از این طرف بلافاصله می‌گویند همه گزینه‌ها روی میز است. خب چه غلطی ممکن است انجام دهند».

مقامات آمریکا بر ضرورت پیدا کردن راه‌حلی مسالمت‌جویانه برای مناقشه اتمی ایران تاکید می‌کنند، اما سخنان آنها همواره با هشدار نسبت به تهران همراه بوده که در صورت بن‌بست در مذاکرات، گزینه نظامی نیز علاوه بر تحریم‌ها روی میز است.

از جمله باراک اوباما چند روز پس از مکالمه تلفنی خود با حسن روحانی در دیداری با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر ضمن براز امیدواری به حل و فصل این مناقشه اتمی از رطریق دیپلماسی به تهران هشدار داد که آمریکا «هیچ گزینه‌ای از جمله گزینه نظامی را از روی میز بر نمی‌دارد».

اکنون نیز خامنه‌ای با اشاره به اتحاد میان اسرائیل و ایالات متحده می‌گوید: «آمریکایی‌ها بیشترین ملاحظه را با صهیونیست‌ها دارند و مجبورند ملاحظه آنها را کنند ولی ما این ملاحظه را نداریم.»

او در نهایت تاکید می‌کند که جمهوری اسلامی از روز اول هم «رژیم صهیونیستی را یک رژیم نامشروع و حرامزاده» می‌دانسته است.


اشاره به افشاگری‌های اسنودن

اما بخشی از سخنان روز یکشنبه علی خامنه‌ای به اشغال سفارت آمریکا در تهران اختصاص داشت، اقدامی که ۱۳ آبان ۱۳۵۸ به دست عده‌ای از دانشجویان پیرو آیت‌الله خمینی، رهبر جمهوری اسلامی صورت گرفت و باعث خاتمه روابط سیاسی ایران و آمریکا شد.

آقای خامنه‌ای اظهار داشت: «۳۰ سال پیش جوانان ما اسم سفارت آمریکا را گذاشتند لانه جاسوسی. امروز سفارت‌خانه‌های آمریکا در نزدیک‌ترین کشورها به آمریکا اسمشان شده لانه جاسوسی؛ یعنی جوانان انقلاب ما ۳۰ سال جلوتر بودند.»

این سخنان در عین حال اشاره‌ به افشاگری‌های ادوارد اسنودن، کارمند قراردادی پیشین در سازمان امنیت ملی آمریکا، دارد که ادعا می‌کند این نهاد امنیتی و اطلاعاتی، مکالمات برخی از رهبران اتحادیه اروپا و دیگر متحدان آمریکا و همین‌طور شهروندان برخی کشورها را شنود می‌کرده است.

از جمله یکی از اسناد تازه منتشر شده آقای اسنودن نشان می‌دهد که سازمان امنیت ملی آمریکا سفر آقای خامنه‌ای به کردستان در سال ۱۳۸۸ را تحت نظارت دقیق داشته است، به‌طوری که «گفته‌های بی‌سیمی محافظان او، خلبانان و کارکنان هواپیما یا هلی‌کوپتری که او را حمل کرده نیز نظارت و شنود شده‌اند».

مقامات ایران هنوز به این گزارش واکنشی نشان نداده‌اند.

+98
رأی دهید
-31

سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
همتون دستتون تو یک کاسه هست . هیچ عاقلی باور نمیکنه که پشت پرده با امریکا رابطه ندارید علی چلاغ . همه دست تو دست هم دارین خون مردم رو میمکید
یکشنبه 12 آبان 1392 - 12:34
دنیای وحشی - تهران - ایران
خوب یک بار بگو .. خوردم و خودت رو خلاص کن دیگه اینجور بادست هل دادن و باپا پیش کشیدنها که فایده ای نداره .مسخره توکه ..رونداری با بزرگتراز خودت دربیفتی پس دیگه هی زر یامفت مرگ برآمریکا نگو تو نماز جمعه های کذایی ات این بسیجی های جیره خوارت سربکشند و کله بقیه رو درد بیارن .مرگ برخودت و ایل و تبارت ومرگ بربسیجی هات و هم کیش و لباسهای آخوندت انگل و عوضی .
یکشنبه 12 آبان 1392 - 13:22
compatriot - تورنتو - کانادا
بازم این بابا واسه ما اظهار فاضل کرد! بابا برو بشین تو خونت پولت می‌رسه. ۳۰ سال مملکتو به قهقرا بردید بستون نیست!؟
یکشنبه 12 آبان 1392 - 14:20
marg bar doshman - لندن - انگلستان
درود بر رهبر کبیر ایران زمین و مرد غیور ایرانی حضرت آیات الله خامنه ای ,ما همه سربازه توییم
یکشنبه 12 آبان 1392 - 16:34
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
خامنه ای ملعون چاره ای ندارد جز تسلیم شدن و مطمئن باشید که این خبیث برای نجات نظام ننگ اسلامی اش و حفظ قدرتش حتی پای آمریکا را هم خواهد بوسید اگر ببیند که چاره دیگری ندارد. به هارت و پورتش نباید توجه کرد که مثل تهدید بستن تنگه هرمز قبل از تحریم شدن ایران هم که دیدیم چه شعارهائی میدادند ولی بعدش تا دوتا ناو آمریکائی دیدند فوراً جا زدند و همش باد خالی بود! راستی همین نیم ساعت پیش خبر تازه در اشپیگل آنلاین خواندم که آمریکا شش عدد مدرنترین هواپیمای V-22 Osprey را سریع به اسرائیل تحویل داده که به نظر کارشناسان برای حمله نظامی به تاسیسات هسته ای ایران در نظر گرفته شدند و توسط هیچ راداری ردیابی نمیشوند و هرکجا خواستند بدون باند فرود مینشینند و بلند میشوند ( چون ترکیبی از هواپیما و هلیکوپتر هستند با سرعت 400 کیلومتر در ساعت ) و تا مرزهای غربی ایران راحت بدون توقف مستقیم پرواز میکنند و غیره مشخصات که همه نشان از حمله نزدیک به احتمال زیاد اسرائیل به تاسیسات اتمی ایران است. اگر این آخرین فرصت مذاکره ایران نتیجه ندهد گویا وقت حمله نظامی تعیین شده است! مرگ رژیم نزدیک است!
یکشنبه 12 آبان 1392 - 17:16
XMAN2 - کارا کاس - ونزوئلا
جون آقا جون ایوالله به مقام معظم رهبری که تودهنی سنگینی‌ زد به این غضروف مداحان و بی‌ خرد ائمه جمعه که تو‌ خطبه‌های نماز جمعه دولت اعتدال رو زیر سوال بردن . آقا عراقچی هم مرد با تدبیریه قطعا ایران اسلامی از این مذاکرات نتیجه خواهد گرفت . دشمنان این آب و خاک و دشمنان دولت اعتدال هم برن داییشونو دیوونه کنن.
یکشنبه 12 آبان 1392 - 17:17
akhoond shepeshoo - ورونا - ایتالیا
از فردا شعار دستمال به دستهای به ظاهر تندرو. رابطه با امریکا پیام رهبر ماست:)
یکشنبه 12 آبان 1392 - 17:41
fdsa60 - تهران - ایران
آقا این امریکا اگه غول چراغ جادو هست پس چرا نمیزنه ایرانو بترکونه؟؟؟ شاید ایران دیگه ایران قبلی نیست؟؟؟
یکشنبه 12 آبان 1392 - 19:56
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
ما که خبر مرگ این آشغال را شنیده بودیم٫عمرشون مثل روده سگ دراز است.
یکشنبه 12 آبان 1392 - 23:08
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.