'جاسوسی هوایی آمریکا از سفر گذشته آیت‌الله خامنه‌ای به کردستان'

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، در اواخر اردیبهشت ماه سال ۸۸ و پیش از برگزاری انتخابات دور دهم ریاست جمهوری، به استان کردستان سفر کرد

گزارش‌های جدید از اسناد فاش شده توسط ادوارد اسنودن نشان می‌دهد سازمان امنیت و اطلاعات ملی آمریکا (ان.اس.ای) در سال ۱۳۸۸ سفر آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران به استان کردستان را از طریق ماهواره و ادوات جاسوسی پیشرفته 'با دقت تجسس و رصد' کرده است.

روزنامه‌های معتبر نیویورک‌تایمز و گاردین هر دو روز شنبه (دوم نوامبر - یازدهم آبان) در بخشی از گزارش‌های مفصل خود درباره تازه‌ افشا شده‌های سازمان ان.اس.ای، به این پروژه جاسوسی پیشرفته اشاره کرده‌اند.

بر اساس این گزارش‌ها، در بهار سال ۸۸ و هنگامی که خبر سفر آیت الله خامنه‌ای به استان کردستان در غرب ایران علنی می‌شود، سازمان امنیت و اطلاعات آمریکا به سرعت یک پروژه جاسوسی هوایی و ماهواره‌ای با نام دِرِدنوت (Dreadnought) را به اجرا می‌گذارد.

در این ماموریت فوق پیشرفته، سازمان اِن.اس.اِی با همکاری سازمان اطلاعات جفرافیایی و نقشه آمریکا (اِن.جی.اِی) که بخشی از نهاد دفاعی آمریکا محسوب می‌شود و مرکز ارتباطات رسمی بریتانیا (آژانس شنود دولت بریتانیا)، برنامه‌ای را ترتیب می‌دهد تا علاوه بر رصد نقطه به نقطه سفر رهبر ایران، به مکالمات راداری و سخنرانی‌های آیت الله خامنه‌ای هم از طریق ماهواره‌های جاسوسی خود دسترسی پیدا کند.

بر همین اساس، مجریان این طرح جاسوسی موفق می‌شوند تا مکالمات نیروهای حفاظت و همراه رهبر ایران را شنود کنند که در آن مکالمه‌ای برای یافتن یک جرثقیل جهت جابجایی یک دستگاه آمبولانس و یک دستگاه خودروی آتش نشانی وجود داشته و همچنین گفتگوهای خلبانان و پرسنل پروازی به هنگام فرود و فراز گرفتن هواپیما و هلی‌کوپتر کاروان حامل رهبر ایران را شنود کرده‌اند.

در گزارش روزنامه‌های گاردین و نیویورک‌تایمز، همچنین به شنود هوایی سخنرانی آیت الله خامنه‌ای در یک ورزشگاه هنگامی که او برای مردم کردستان سخنرانی می‌کرده اشاره شده‌ است.

این گزارش‌ها می‌افزایند، هدف از این پروژه جاسوسی پیشرفته، پیش از آن که دستیابی به سخنرانی‌ها و برنامه سفر آیت‌الله خامنه‌ای بوده باشد، بیشتر به منظور تهیه "کدها اثرانگشت‌های ارتباطاتی و صوتی" و بررسی امکان گستردن یک تور شنودی بر فراز ایران برای استفاده در 'مواقع بحرانی' بوده است.

بر این اساس، "اثرانگشت‌های ارتباطاتی و صوتی" عنوان شده در این پروژه به سازمان های اطلاعاتی آمریکا اجازه خواهد داد تا بتوانند با استفاده از نرم‌افزارهای رهگیر و سیستم‌های شناسایی صوتی، علاوه بر تشخیص کدهای امنیتی و اصالت صوتی ارتباطات رهبر ایران، مکالمات ماهواره‌ای و راداری را رصد کنند و در مواقع "بحرانی" به سخنان رهبر این کشور و مکالمات او (برای مثال درباره برنامه هسته‌ای تهران) دسترسی پیدا کرده و صحت و سقم آنها را نیز بررسی کنند.

ایران هنوز واکنشی به این گزارش‌ها نشان نداده است اما سازمان ان.اس.ای آمریکا در هفته‌های اخیر زیر موج جدیدی از انتقادات به علت افشای جاسوسی از رهبران کشورهای دوست و نزدیک آمریکا و همچنین شهروندان چند کشور اروپایی قرار گرفته است.

در گزارشهای جدید روزنامه‌های گاردین و نیویورک‌تایمز به ابعاد دیگری از وسعت برنامه‌های تجسسی سازمان ان.اس.ای پرداخته‌اند و به واسطه آن گزارشگران درباره استراتژی سازمان‌های امنیتی و اطلاعاتی آمریکا برای "تسلط، ضبط و تجسس از تمامی ارتباطات جهان" گمانه‌زنی کرده‌اند.

+220
رأی دهید
-26

vahidtaheri - کوالالامپور - مالزی
امریکا: هیولایی که باید شاخش شکسته شود...
یکشنبه 12 آبان 1392 - 04:21
بی خیال - کرمان - ایران
به درد ما مردم نمی خوره. ملت ایران باید خودشون بیدار بشن و الا حالا حالاها زیر تیغ آمریکا و خامنه- ای باقی خواهیم ماند
یکشنبه 12 آبان 1392 - 04:49
paksan - آمریکا - آمریکا
دیکتاتور پر ادعا . حتی رنگ شورتشم می دونند ولی همچین قیافه میاد و ظلم میکنه به مردم که همه فک کنند خدا ست ((البته خودش که میگه جانشین خداست ))
یکشنبه 12 آبان 1392 - 04:51
ari jojeh - تهران - ایران
تا موقعی که آمریکا که داد دموکراسی میزنه جاسوسی از کل دنیا را بکند سر لوحه کارش، البته که ملا هم به قبر پدرش و مملکت خواهد خندید، من نمیدانم روی چه حسابی‌ هنوز اتفاقی‌ نیفتاده و بی‌ دلیل جایزه صلح نوبل به اوبامای فاسد که واقعا فاسد تر از خامنه ای هست دادند؟
یکشنبه 12 آبان 1392 - 04:09
mO30TAKTAZ - دوحة - قطر
با سلام و درود به رهبر معظم ایران,این امریکاییها هر کارى کنند ما که از اون کشورا نیستسم که نوکریشونو کنیم و از اون کشورا هم نیستسم که زورشون بمون برسه.ما اینیم دیکه,بله نوکرى دولتو میکنیم ولى نوکریه غرب اصلااااااااا
یکشنبه 12 آبان 1392 - 05:06
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
ایران رو دیگه چرا شنود کردین . اخوندا که هم پیمانتون هستن . خودتون اینا رو اوردین مثل بختک هم به جون مردم افتادن ایران شده ماتم کده . عجیبه والله ادم از خودش هم جاسوسی بکنه
یکشنبه 12 آبان 1392 - 05:40
akhoond shepeshoo - ورونا - ایتالیا
شنود سخنرانی خامنه ای :) در هر دقیقه صد مرتبه تکرار کلمه دژمن
یکشنبه 12 آبان 1392 - 05:43
ir2013 - کرج - ایران
واقعا هم باید از این امریکا ترسید چقدر اینها قوی هستند بابا
یکشنبه 12 آبان 1392 - 06:03
victory835 - تهران - ایران
درود بر آمریکا! خامنه ای و نوکراش دیگه تو لونه خودشونم امنیت ندارند.الان ارتش ساندیسی و سیستم اطلاعات در پیتی موندن که چه خبر بوده تا حالا.
یکشنبه 12 آبان 1392 - 05:50
ir2013 - کرج - ایران
واقعا هم باید از این امریکا ترسید چقدر اینها قوی هستند بابا
یکشنبه 12 آبان 1392 - 06:03
compatriot - تورنتو - کانادا
وقتی‌ میگن ایتالله خامنه‌ایی یه جورایی چندشم میشه. پیش خودم فکر می‌کنم یعنی خدا اینقدر زشته که این نشانشه!؟
یکشنبه 12 آبان 1392 - 06:49
aram. - کردستان - ایران
لعنت به این یارو ...خل اسنودن که نمیذاره آمریکا به این جوجه ها ثابت کنه که جوجه هستند.
یکشنبه 12 آبان 1392 - 07:11
فضول میرزا - استكهلم - سوئد
آنوقت میگویند که: آمریکا نمی تواند هیچ غلطی بکند!
یکشنبه 12 آبان 1392 - 07:58
بت شکن - مونترال - کانادا
اگر ایران در این گونه فناوری آنقدر پیشرفت داشت که بتواند مقامات آمریکایی و اسرأیلی‌ها را رصد کند بی‌ شک دست به اقداماتی بی‌ خردانه میزد، ولی‌ آمریکائی‌ها با این همه پیشرفت در تکنولوژی که فرماندهان اطلاعاتی و نظامی ایران را زیر نظر دارند تا کنون هیچ گونه اقدام بی‌ خردانه‌ای انجام نداده اند.
یکشنبه 12 آبان 1392 - 08:01
فدای آقا - اودنسه - دانمارک
آرزوی طول عمر برای رهبر معظم و سفرهای ایشان به تمامی ولایت شیعه.
یکشنبه 12 آبان 1392 - 08:26
iranPowerful - ایران - ایران قدرتمند
مرگ بر آمریکا...هیچوقت از جاسوسی آمریکا در ایران در امان نخواهیم بود...
یکشنبه 12 آبان 1392 - 09:12
m.noor - شارجه - امارات
با نه به نظام ولایت. پس سلطان قابوس فیلم شب زنده داری چلاق علی‌ رو به تهران آورده بود.م.ن
یکشنبه 12 آبان 1392 - 09:22
yahya3212000 - برگن - نروژ
حتما مواظب بودند که کردها این سگرو به درک واصل نکنند! وگرنه دلیل دیگری وجود نداره!.
یکشنبه 12 آبان 1392 - 11:33
Hamid411 - لس آنجلس - آمریکا
حالا فردا کاظم سوتی ملقب به زلزله سنج آغا میاد تو نماز جمعه میگه ما هم أوباما رو رصد کردیم!
یکشنبه 12 آبان 1392 - 12:44
sharafYabi - بیمبه - انگولا
Vahidtaheri شاخ آمریکا در فضا است و شما کلی‌ با آن فاصله دارید. فعلا از دمبش آویزون هستیم و حقیقت چیز دیگری نیست. این سرعت علمی‌ که ما فقط گرد و خاکش را میبینیم، با ادامه اوضاع هر دم بیل , ایران را به رده پاکستان و بنگلادش تقلیل میدهد.
یکشنبه 12 آبان 1392 - 13:57
asman184 - تهران - ایران
کلا به حرفای امریکائی ها چندان اعتمادی نیست مثل ماه رفتنشون!!!ضمنا مطمئن باشید ایرانی ها هم اینقدر بی کار نمی شینن که اونا هر کار دلشون خواست بکنن.
یکشنبه 12 آبان 1392 - 18:47
shahramareia - تهران - ایران
vahidtaheri - کوالالامپور - مالزی. مگر اینکه تو رهبرت سدعلی چلاق بتونید شاخ...آمریکا را بشکونید!!!!
دوشنبه 13 آبان 1392 - 09:03
kambizian - تهران - ایران
بله ایرانی ها هم بیکار نمی نشینند و میروند در خیابان مرگ بر آمریکا می گویند
دوشنبه 13 آبان 1392 - 15:56
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.