فیلم مستند "جنگ پنهان ایران در سوریه" - تهیه شده توسط بی بی سی

بی بی سی :مستند "جنگ پنهان ایران در سوریه" ابعاد حضور نظامی ایران را در سوریه بررسی می کند. این مستند بی بی سی فارسی با استناد به ویدئوهایی اختصاصی نشان می دهد که سپاهیان ایران در قلب درگیری های سوریه حضور دارند و شانه به شانه ارتش بشار اسد می جنگند. بزرگمهر شرف الدین، گزارشگر مستند، توضیح می دهد که ایران دقیقا در سوریه به دنبال چیست و استراتژی نظامی اش چقدر موفق بوده.

 +156
رأی دهید
-29

دنیای وحشی - تهران - ایران
لعنت ابدی بر کسانی که جنگ و برادرکشی (بین شیعه و سنی ) را درسوریه دامن زدند تابه هدف اصلی خودشان برسند .که آن هم قطعا چیزی نیست جز جاه طلبی و ثروت اندوزی و سلطه گری بیشتر برملتها به منظور دنیاپرستی ها ی پلیدشان .بااینکه از ملایان و حکومت ایران خوشم نمیاد ولی ساستشان را درخصوص دخالت درامور سوریه را غیر عادی نمیدانم زیرا وظیفه شرعی آنان است تا برای جلوگیری از کشته شدن زن و مرد و کودک و پیر آن هم بطرز وحشیانه به دست سنی ها جلوگیری کنند . انشاالله روزی برسد که دوباره مثل گذشته شیعه و سنی بتوانند درکنارهم برادرانه زندگی کنند .
‌پنجشنبه 9 آبان 1392 - 00:42
iSam - لندن - انگلستان
چرا مخرف میگی مثل همیشه جیره خوار. این کثافت رو اربابان تو برای سر قدرت ماندن درآوردن و باعث مرگ هزاران انسان بیگناه شدن. البته کسی که به ملت خودش رحم نداره معلومه با غریبه چه میکنه. مطمئن باش جواب تمامی کارهای کثیفتون رو بزودی خواهید داد و میبینی بزودی چجوری پوزتون به خاک میخوره. به امید پیروزی تمدن و صلح اعراب با اسرائیل و سرنگونی هرچه زودتر شما لاشخورها.
‌پنجشنبه 9 آبان 1392 - 02:03
داد بیداد - قم - ایران
دنیای وحشی،،،،،خیلی‌ از دنیا عقبی یا اینکه می‌خوای همه‌چیز رو وارونه جلوه بدی؟؟!!چرا اینو نمیگی که از وقتی این آخوندا اومدن این مسائل پیش اومده ؟چرا در زمان شاه کسی‌ نمی‌فهمید شیعه و سنی چیه ؟همین دیروز در یمن گروه حوثی مورد حمایت آخوندا با خمپاره به یک مسجد سنی حمل کردند و ۲۰ نفر رو کشتند. اینو فراموش نکن خشونت همیشه خشونت به دنبال خواهد داشت
‌پنجشنبه 9 آبان 1392 - 04:51
alkap0n1990 - کرج - ایران
لعنت به هرچی آخوند و ملا که باعث پسرفت کشورن ولی بارها گفتم و بازم میگم که حمایت ایران از سوریه بهترین و درست ترین سیاست این آخوندا در طول 34 سال حیات جمهوری اسلامی بوده . از بحث برادر کشی و اختلاف مذهبی که دنیای وحشی از تهران مطرح کرده بگذریم ، جنگ سوریه واقعا وحشیانه ترین و ناجوانمردانه ترین سیاست کثیفیه که توی زندگیم شاهدش بودم که متاسفانه بر مردم مظلوم این کشور تحمیل شده و کشور های مدعی حقوق بشر چشماشون رو بستند و خودشون رو از پشت نقاب صلح دوستی آشکار کردن با حمایت از این آدمخوارها .
‌پنجشنبه 9 آبان 1392 - 07:33
hamidla - هامبورگ - المان
یاد اسماعیل حیدری گرامی‌ !
‌پنجشنبه 9 آبان 1392 - 09:15
رهبر مبین - شیراز - ایران
آفرین بر غیرت و شرف این مردان نامه شما همیشه در تاریخ و غلبه ما خواهد ماند امام به ملاقات شما در بهشت خواهد آمد...
‌پنجشنبه 9 آبان 1392 - 09:39
omid85 - تهران - ایران
حالا حکومت ایران میگه این فیلمو هم خارجیا ساختن وای که دروغاشون تمومی نداره بی‌چاره مردم سوریه .
‌پنجشنبه 9 آبان 1392 - 10:24
taghebostan - فرانکفورت - آلمان
مگه خونه خاله هست یا اینکه داری میری پیک نیک فیلمبرداری کنی‌ خوب میزنند ناسورت میکنند ( عقل که نیست جان در عذاب است )
‌پنجشنبه 9 آبان 1392 - 13:16
به خودم میگم - قزوین - ایران
حمیدلا - هامبورگ - المان و رهبر مبین - شیراز بهترین آرزو را برای شما دارم و آنهم این است که هرچه زودتر شما هم به خوردن شربت شیرینه شهادت نائل آیید و جایگاهی در کنار اسماعیل حیدری داشته باشید . هر چه زود تر بهتر چون گناه کمتر می‌کنید.
‌پنجشنبه 9 آبان 1392 - 13:38
iran e azad - هورتن - نروژ
تمام دنیا می‌دونه که کی‌ این جنگ را آغاز کرد،کی‌ پول و سلاح را به معرکه دموکراسی خونین سوریه وارد کرد ! کدام کشورها از ابتدا صراحتاً از ارسال تروریست ،سلاح و پول به سوریه صحبت میکردند!!!!!؟؟؟؟؟؟؟ عربستان،قطر،ترکیه،فرانسه،انگلیس،آمریکا هزاران مرتبه بیشتر از ایران دستشان به خون این انسانهای بیچاره آلوده است. حتی الاغ هم علت این جنگ و خون ریزی را که به اسم دموکراسی واسه سوریه آغاز شد را به خوبی‌ درک میکنه!!!!. امیدوارم بی‌بی‌سی یک گزارش از نحوه ارسال سلاح ، آموزش و کمک‌های مستقیم،غیر مستقیم آن طرف جنگ را هم نشان بده!. اینجوری میشه فهمید که واقعا کی‌ دستش بیشتر به خون انسان‌ها آلوده است. ایران یا بازیکنان متعدد در طرف دیگر ! . طرفِ دیگر دقیقا همین نقش را در حمایت از صدام حسین علیه ایران بعضی‌ کرد و ۸ سال ایران را به خاک و خون کشید. حالا نوبت سوریه است !. ای کاش یک دادگاه صالح پیدا میشد و تمامی‌ عاملان این کشتار صد هزاری را محاکمه میکرد،از جمله رهبران ایران،عربستان،قطر،ترکیه،فرانسه،انگلیس و همین بی‌بی‌سی که نقش مظلوم نمایی‌ تروریست‌های سلفی را در این جنگ بر عهده دارد! .
‌پنجشنبه 9 آبان 1392 - 14:19
mihanesabz - تورنتو - کانادا
مشکل خیلی‌ از اعضای این سایت اینه که فرق بین مخالفت با آخوند‌ها و حفظ منافع ملی‌ رو نمی‌دونن(البته غیر از سلطنت طلب‌ها که آرزوی نابودی ایران رو دارن و براشون فرقی‌ نمی‌کنه که آخوند سر کار باشه یا شادروان مصدق)، هر کاری که آخوند می‌کنه غلط نیست و سیاست‌های درست هم کم نداشتند: ۱- سیاست ایران در عراق کاملا درست بوده و کشوری رو که بزرگترین دشمن ۵۰ سال اخیر میهنمون بود و سپر دفاعی و اهرم فشار اعراب و بر ایران به شمار میومد رو عملا تابع و گوش به فرمان ایران کردند ۲- سوریه و لبنان و فلسطین و بحرین و یمن کارت‌های بازی ایران در صحنه سیاست هستند. اگر میخوایم در صحنه سیاست جهانی‌ حرفی‌ برای گفتن داشته باشیم باید دستمون پر باشه، این مساله هم ربطی‌ به نوع حکومت نداره و در نهایت پای منافع ملی‌ وسطه مثل همین آخوند‌ها که الان دارن نون رابطه خوب شاه و عمان رو میخورند.
‌پنجشنبه 9 آبان 1392 - 16:28
mihanesabz - تورنتو - کانادا
۳- پرونده هسته‌ای و ساخت بمب اتمی‌ یک مسالهٔ ملیه نه آخوندی! به حرف های رئیس سازمان انرژی اتمی‌ ایران در زمان شاه مراجعه کنید میگه: <<مخالفت و کارشکنی آمریکایی‌ها از هنگام تصمیم شاه برای ایجاد نیروگاه بوشهر شروع شد و وقتی‌ بهشون گفتم که ما در آینده قصد ایجاد چرخه سوخت اتمی‌ داریم کار به درگیری لفظی کشید و به من گفتند نهایت ارفاق ما به شما اینه بوشهر رو راه اندازی کنین اما فکر چرخه‌ سوخت اتمی‌ رو از سرتون بیرون کنین چون ما هرگز چنین اجازه‌ای بهتون نمیدیم.>> دلیل مخالفت آمریکایی‌ها با پرونده هسته‌ای ایران نوع حکومت ایران نیست بلکه اونا ما رو قوی و تاثیرگذار نمیخوان.
‌پنجشنبه 9 آبان 1392 - 16:29
mihanesabz - تورنتو - کانادا
بعد از پیروزی اسد بر مخالفان، سوریه هم مثل عراق عملا به یکی‌ از استان‌های ایران تبدیل می‌شه. این جنگ باعث شد که ارگان‌های اطلاعاتی ایران تا مغز استخوان حکومت سوریه نفوذ کنند و به گفته‌ روزنامه لوموند فرانسه<< آنچه که غرب رو نگران کرده اینه که فرماندهی کلّ یگانهای نظامی و امنیتی سوریه و حتی محافظین شخصی‌ اسد به دست ایرانی‌‌ها افتاده و ایران از اسد قول گرفته که بعد از پیروزی، نیروهای نظامی و اطلاعاتی ایران برای جلوگیری از شورش‌های آینده به طور رسمی‌ وارد سوریه بشوند. در عین حال ایران برنامه سوریه بدون اسد را هم در حالت پیروزی مخالفان به طور دقیق پی‌ ریزی کرده و تصمیم دارد در صورت سقوط اسد، با کمک جنگجویان حزب‌الله و عراقی‌ و افغانی و نیز رزمندگان ایرانی‌ بخشی از خاک سوریه که به دریای مدیترانه منتهی‌ میشود را تجزیه کند و برادر کوچک بشار یعنی‌ باسل اسد را به حکومت برساند>>‌
‌پنجشنبه 9 آبان 1392 - 17:06
mihanesabz - تورنتو - کانادا
ادامه مقاله لوموند<< ایران از شخصیت ضعیف و ترسو اسد نهایت استفاده را برده و هم اکنون اسد کوچکترین اختیاری از خود نداشته و تنها آنچه که قاسم سلیمانی به او امر می‌کند را به زیردستان خود انتقال میدهد. نقاط استراتژیک سوریه مثل بندر لاذقیه و گذرگاه قصیر و حلب و ادلیب و .. تحت امر ایران اداره می‌شوند و سیل جنگجویان عراقی و لبنانی تحت امر ایران همچنان به سوریه سرازیر است و موفقیت‌های ایران در متوقف کردن پیشروی مخالفان, اسد را مجاب کرده است که کنترل همهٔ امور را به ایرانیان بسپارد اما او نمی‌داند که ایران برای او دل نمیسوزاند بلکه مشغول توسعه امپراطوری خود است، شاید هم می‌داند اما کاری از او ساخته نیست و خود را اسیر سرنوشت و بازی پیچیده و هوشمندانه ایرانیان می‌بیند. نهایتاً اینکه غرب به خوبی‌ دریافته است که این جنگ چه در حالت سقوط اسد و چه در حالت بقای او، یک برنده قطعی خواهد داشت که ایران است و غرب نیز در تلاش است که برنده دیگر این بازی هولناک و خونریز باشد>>‌‌
‌پنجشنبه 9 آبان 1392 - 17:37
رزم جو - لوس انجلس - امریکا
تو کل این 2 سال جنگ سوریه یه کلیپ اومد بیرون که توش یه ایرانی بود خوب که چی ؟چرا بی بی سی از ترکیه عربستان قطر که این همه ادم کش و پول میفرستند سوریه فیلم درست نمیکنه؟
‌پنجشنبه 9 آبان 1392 - 18:42
آزادی برای ایران - اشتوتگارت - آلمان
سپاه تو کجای پیازی.
‌پنجشنبه 9 آبان 1392 - 19:30
yas abi - ببرسل - لز
اتفاقا این فیلم نشان داد ایران حضور نظامی در سوریه ندارد. اینکه فیلم برداری آنجا بوده یا ۲ نفر برای آموزش آنجا هستند نشان میدهد که ایران سپاه یا گروه رزمی در آنجا ندارد. این هم کلک‌های بی‌بی‌سی است که تیتر با پیش داوری زده. جنگ سنی‌شیعه را غربی‌ها مطرح کرده اند، والّا سوریه کشوری سنی است و تعداد کمی‌ علوی که فرقهای از شیعه است گروه موثری نیستند. همه دعوا سر اسرائیل است و همه می‌دانند که حمایت ایران از سوریه به خاطر اسرائیل است و اینکه جبهه‌ جنگ را دور از مرز ایران گذشته، بقیه حرفها همه مزخرف هستند.
‌پنجشنبه 9 آبان 1392 - 20:07
yas abi - ببرسل - لز
نکته دیگه اینکه، حالا سوریه محل جنگ جبهه مقاومت علیه اسرائیل در برابر جبهه‌ متشکل از وهابیان زبان نفهم و اخوانیها است و به همین دلیل آمریکا ترجیح میدهد اسد باشد که لایک است و فردی دینی نیست و شاید بتواند با او معامله کند،
‌پنجشنبه 9 آبان 1392 - 20:10
hamed-irooni - سیستان - ایران
بی بی سی مثل همیشه جانبدارانه.
‌پنجشنبه 9 آبان 1392 - 20:13
paydar22 - لاهه - هلند
تمام سپاهیانی که در سوریه هستن سپاهیان بیت رهبری هستن این رفت و امدها از زمان پایان جنک ایران و عراق شروع شده
‌پنجشنبه 9 آبان 1392 - 21:34
khosro davar - بارو این فرنس - انگلستان
ای . کسانیکه میخواهید به بهشت بروید ودوستانتان را در آنجا ببیند خواهش میکنم زود تر این کار را بکنید تا ما جهنمیان کمی کمح با خیال راحت زندگی کنیم .
‌پنجشنبه 9 آبان 1392 - 21:43
dkdk - اسلیس - دانمارک
اگر کمی تنها کمی‌ انسانیت.دلسوزی.و مهربانی را بشناسیم با دیدن این فیلم تنها غمگین باید بشویم.نه‌ بخاطر اینکه ۲ سپاهی در آنته شدند بلکه غم ما باید بخاطر کشته شدن تمامی انسانها باشد.مهم نیست مال کجا و چه قومی باشند.مهم اینه که مردن انسانها هرگز شیرین نبوده هر چند دشمن باشند.اما متاسفانه تعدادی بدلیل نفرت که درونشان را تصرف کرده از کشته شدن دیگران خوشحال میشوند.بخصوص اگر آنها از نیروی نظامی ایران باشند .و این روحیات باعث میشه انسان به حیوانی وحشی تبدیل بشه.
‌پنجشنبه 9 آبان 1392 - 21:45
سردار سپهبد - آمستردام - هلند
عقاید اینها خیلی مسخره و سطحی است حاضرم شرط ببندم که حتی نماز رو هم درست اقامه نمیکنند فقط ظاهری فیت فیت و سوت سوت میکنند و موقع نماز حواسشون همه جا هست الی نماز بعد فکر میکنند اگر برن جنگ کشته بشن یکراست میرن به بهشت.
‌پنجشنبه 9 آبان 1392 - 21:47
perser68 - فلوریدا - امریکا
رهبر مبین - شیراز - ایران. شما تشریف نمیبرید؟چرا،تعارف چه چرا دیگه!هواتون تازه میشه،جیگرتون خنک میشه!جدی میگم،اگر هم اتفاقی‌ براتون افتاد،امام میاد به ملاقاتتون(:
جمعه 10 آبان 1392 - 00:56
vahidtaheri - کوالالامپور - مالزی
mihanesabz - تورنتو - کانادا...عزیز دل برادر وقتت ارزش دارد وقتت را برای توضیح این مسایل به بعضی عقده ای های آواره که به محض اینکه بر خلاف اونا صحبت کنی بهت فحش می دهند نکن...
جمعه 10 آبان 1392 - 05:07
Mazani Tiger - کوالالامپور - مالزی
بی‌‌بی‌سی = بی‌ شرفترین رسانه
جمعه 10 آبان 1392 - 06:26
oghab - هلسينكي - فنلاند
اخوندهادربعضی مواقع درست عمل میکنند . چطور عربستان سوسمارخوار وترکیه کبابی وقطر گوساله حتی دربحرین دخالت دارند ولی دنیا خفه خون گرفته امریکا ورشکسته دهنشو بسته ...حالا بخورید دیدید که همتون با هم درسوریه هیچ گ....نخوردید .درود برشرف قهرمانان ایران.راستی اگرایران جنگ بشه این نسل جدید ...بازیرابرو ورداشته و عمل شیشه و هزار زهر مار... چهارپایه میزنه
جمعه 10 آبان 1392 - 07:36
raha1984 - هامبورگ - المان
سزاتون مرگ و خفت و ذلت هست و بس !! اقا و بیتش با خاک یکسان بشه به زودی الهی
جمعه 10 آبان 1392 - 07:39
hamidla - هامبورگ - المان
به خودم میگم - قزوین - ایران. باحال گفتی! ‌ :))
جمعه 10 آبان 1392 - 07:52
Ukguy4u - لندن - بریتانیا
ارتشی که غذاش سیب زمینی سرخ شده باشه و فرمانده اش با پا برهنه تو تشت لباس میشوره و فرمانده شکم گنده هم معلومه کشته میشه ، اینه که ارتش جهان سومی میخواد با توکل به ائمه جلوی ارتش های حرفه ای بایسته و برای ما که تاریخ خوندیم لبخند تلخی میکنیم چون یاد جنگ ایران و روسیه به تحریک اخوندها میفتیم که کل قفقاز رو از دست دادیم و ملت ما از تاریخ درس نمیگیره .
جمعه 10 آبان 1392 - 11:51
ای حماسه آفرین - زوریخ - سوئیس
mihanesabz - تورنتو - کانادا این چرت و پرت ها چیه نوشتی؟ مثل اینکه در کانادا فقط رادیو تلوزیون اسـ... میبینی؟ تو نمیدونی که روسیه از ایران آخوندی یک ابزار ساخته برای فشار آوردن به آمریکا؟ و اگر وتوهای روسیه وچین نبود تا الآن خاک ایران رو به توبره کشیده بودند؟ تو ندیدی وقتی بشار اسد از بمب شیمیایی استفاده کرد آمریکا قصد حمله داشت و روسیه تهدید کرد که اگر آمریکا حمله کنه روسیه از سوریه حمایت میکنه و پوتین دستور داد تا ناوگان روسیه در مدیترانه مستقر بشن؟ تو خیلی این آخوندها و سپاه پاسداران شکم گنده رو دست بالا گرفتی یک کم به روسیه و پوتین هم نظر لطف نشون بده.
جمعه 10 آبان 1392 - 13:04
perser68 - فلوریدا - امریکا
vahitaheri - کوالالامپور - مالزی. شما نکنه داری برای آدم فروشی اونجا از رهبر چلاقت مزد میگیری!؟
جمعه 10 آبان 1392 - 15:20
a.ahooraei - کلن - آلمان
من کاری به این گروه ندارم اما هرکی امروزه بره سوریه و روبروی این خرمذهبیون که قلب دشمنشونو از سینه در میارن و میخورن، وایسته، خدمت به بشریت کرده.
شنبه 11 آبان 1392 - 15:01
eshgeman iran - ایران - ایران
تحلیل جناب- mihanesabz - تورنتو - کانادا- مطالعه شد نکته ی بسیارمهمی که دراین مطالب بود حفظ منافع ملی؟ دقیقا کشورها بخاطرهمین گزینه است که حاضرندملیونها انسان را بخاطر منافع خودش نابودکنند. صحبت ما این است که منطقه ای که ما حضورداریم وبایستی مشکلات منطقه توسط کشورهای مسلمان منطقه بدست خودشان حل شوند نقش آمریکا و کشورهایی که باعقایدماسازگاری ندارند ودراین منطقه دخالتهای بیجا میکنند چیست؟ آیامابایدنظاره گرکشتارمردم مسلمان منطقه بدست افرادی که بخاطر جاه طلبی کشورهای اروپایی واسرائیلی درحال نابودی هستندباشیم آیا عقل ومنطق وعرق مذهبی ما بما این اجازه رانمیدهدکه برای حمایت ازمسلمین واقعی به کمک آنها بشتابیم. بحث وایستگی عراق وسوریه به ایران نیست که جناب mihanesabz - تورنتو - کانادا مطرح میکننداین حرف اشتباه است بلکه وقتی که مردم کشوری می بینند که کشوری ازروی نیت خیرخواهانه وبرای دفاع ازآنهاواردمعرکه شده است مسلما پی به حقانیت آنها میبرندودلبسته وشیفته آن نظام خواهندشدکه این طبیعی است .امیداست که مسلمانان ازخواب غفلت بیدارشوندودشمنان واقعیشان رابشناسند زنده بادایران،زنده بادملت ایران
یکشنبه 12 آبان 1392 - 11:34
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.