به ازای هر تذکر کتبی ده درصد از یارانه روزنامه‌های ایرانی کم می‌شود

مشکلات مالی مطبوعات باعث شده که تعدادی از نشریات ایرانی در سال های اخیر انتشار خود را متوقف کنند

معاونت مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و‌ ارشاد اسلامی در ایران اعلام کرد که با همکاری اعضای کارگروه اقتصاد مطبوعات، دستورالعمل تازه یارانه مطبوعات را به تصویب رسانده است.

در بخشی از این آئین نامه آمده است که مطبوعات به ازای هر تذکر کتبی که از هیئت نظارت بر مطبوعات بگیرند، ۱۰ درصد از یارانه خود را از دست می دهند.

بر اساس آئین نامه جدید، یارانه روزنامه های دولتی نصف می شود و مجله های دولتی هم دیگر یارانه نمی گیرند.

علی مزورعی، روزنامه‌نگار و آخرین رئیس انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران در گفت و گو با بی‌بی‌سی، حرکت به سوی شفاف سازی نحوه پرداخت یارانه به مطبوعات را اقدامی مثبت ارزیابی کرد، اما گفت که بزرگترین مشکل آئین نامه جدید را کسر یارانه به ازای هر تذکر کتبی به روزنامه می داند که به گفته او بر محدودیت بیشتر آزادی بیان می افزاید.

به گفته او این جریمه نقدی "تحمیل محدودیت بر مطبوعات" و سوق دادن روزنامه‌ها به سوی خودسانسوری بیشتر خواهد بود.

در نخستین بند این آئین نامه فرمول محاسبه پرداخت یارانه معرفی شده است که بر اساس آن "مبنای حمایت، تیراژ، تعداد صفحات و تعداد شماره منتشره در هر دوره شش‌ماهه" است و پرداخت یارانه شش‌ماهه نخست سال ۹۲ پس از کسر مقادیر علی الحساب پرداختی (تیرماه) به حساب مطبوعات واریز خواهد شد.

همچنین در بخش دیگری از این آئین نامه آمده که با توجه به اینکه "ویژگی‌های حداقلی برای اطلاق تعریف روزنامه" وجود دارد، از زمستان امسال برخی از روزنامه ها که این ویژگی ها را ندارند از فهرست حمایتی حذف خواهند شد.

روزنامه های دارای تیراژ کمتر از پنج هزار نسخه و تعداد صفحات کمتر از ۱۲ صفحه (برای روزنامه های سراسری) و کمتر از ۸ صفحه (برای روزنامه های محلی و منطقه ای) از نظر این آئین نامه فاقد "ویژگی‌های حداقلی" هستند.

مشکلات مالی مطبوعات که بخش عمده آن ناشی از گران شدن کاغذ و کاهش آگهی‌های بازرگانی بوده، باعث شده که تعدادی از نشریات ایرانی در سال های اخیر انتشار خود را متوقف کنند.

+1
رأی دهید
-6

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.