خداحافظ "7" محبوب

هفت آبی‌ها درحالی از فوتبال خداحافظی کرد که خاطره او در ذهن هواداران فوتبال به ویژه استقلالی‌ها به جا خواهد ماند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، امروز فرهاد مجیدی آخرین روز حضورش در مستطیل سبز را سپری کرد؛ مهاجمی که از نسل طلایی دهه 70 فوتبال ایران بود و با حضوری مداوم در سطح اول فوتبال ایران به محبوبترین بازیکن سال‌های اخیر فوتبال ایران تبدیل شد.تیم بهمن با حضور مجیدیمجیدی کارش را در فوتبال از تیم جوانان کشاورز آغاز کرد و سپس به بهمن تهران رفت. حضور دو ساله او در بهمن، منجر به حضورش در استقلال تهران در سال 76 شد. فصل نخست حضور مجیدی در استقلال باعث کسب یک عنوان نایب قهرمانی آسیا، نایب قهرمانی جام حذفی و نایب قهرمانی لیگ برتر فوتبال ایران شد. از همانجا بود که رابطه صمیمانه او و ناصر حجازی شکل گرفت و مجیدی هیچگاه علاقه‌اش نسبت به حجازی را کتمان نکرد.

او در فصل بعدی رقابت‌ها و در حالی که تنها شش هفته از آغاز لیگ گذشته بود به دلیل محرومیت سنگینی که برایش به خاطر بازی جنجالی استقلال و فجرسپاسی وضع شده بود، در سن 22 سالگی به راپیدوین اتریش رفت.فرهاد مجیدیحضور دو ساله مجیدی در راپیدوین اتریش با دو گل زده پایان یافت و او بار دیگر به استقلال پیوست. حضور مجدد او در استقلال ( فصل 79-80) چندان به طول نینجامید و بعد از ده بازی او راهی الوصل شد تا دوران طلایی فوتبالش را در آنجا ادامه دهد.

در امارات، مجیدی به یک گلزن قهار تبدیل شد و قابلیت‌های خودش را به خوبی نشان داد. او در پنج و نیم سالی که در این تیم بود 108 گل در مجموع این رقابت‌ها به ثمر رساند. این مهاجم ایرانی در آپریل 2003 بصورت قرضی راهی العین شد تا در رقابت‌های لیگ قهرمانان کنار این تیم حاضر باشد. مجیدی در نیمه نهایی رقابت‌های لیگ قهرمانان (2002-03) برابر دالیان گلزنی کرد تا تیمش به فینال رقابت‌های لیگ قهرمانان برسد و در آنجا العین موفق شد حریف تایلندی‌اش را ببرد و قهرمان لیگ قهرمانان آسیا شود. مجیدی تنها بازیکن ایرانی است که توانسته جام قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا ( در فرمت جدید) را بالای سر ببرد.خداحافظ "7" محبوب

مجیدی در لباس الوصلبعد از قهرمانی العین در لیگ قهرمانان آسیا او بار دیگر به الوصل بازگشت اما در نیم فصل با قراردادی قرضی راهی الاهلی امارات شد. او در آنجا هم درخشش خوبی داشت و 6 گل در آن تیم به ثمر رساند و قهرمانی لیگ امارات را با این تیم هم تجربه کرد.

در سال 85 مجیدی راهی النصر شد و بعد از یک نیم فصل که با افت شدید او همراه بود، بار دیگر راهی الاهلی امارات شد. در پایان فصل، النصری‌ها ترجیح دادند تا قراردادش را فسخ کنند و مجیدی که می‌دید دیگر پیشنهاد خوبی در امارات ندارد، راهی استقلال شد.خداحافظ "7" محبوب

مجیدی در النصرحضور مجیدی در استقلال همزمان با حضور ناصر حجازی در کسوت سرمربی‌گری استقلال بود. او که به دلیل دیر صادر شدن ITC از هفته پنجم برای استقلال بازی کرد نتوانست کمک چندانی به حجازی کند و گریه‌های تلخ مجیدی در آغوش ناصر حجازی بعد از بازی استقلال – پیکان که منجر به دو هفته سکونشینی حجازی و در نهایت سرمربی شدن فیروز کریمی شد، هرگز از یادها نمی‌رود.

مجیدی در تیم کریمی چندان مورد حمایت نبود و طعم تلخ کلمه "جریمه میلیونی" فیروز کریمی برای فرهاد مجیدی یادآور روزهای تلخ این مهاجم است. با اتمام فصل و بازگشت قلعه‌نویی به استقلال، او این تیم را در رقابت‌های جام حذفی همراهی کرد و از عناصر اصلی استقلال در رسیدن این تیم به فینال جام حذفی بود و در نهایت هم موفق به کسب این جام شد.

در فصل 87-88 مجیدی چندان مورد توجه قلعه‌نویی نبود و عموما به عنوان بازیکن ذخیره یا هافبک تهاجمی از سوی سرمربی استقلال به کار گرفته می‌شد و به همین دلیل گل‌های زیادی را برای آبی‌پوشان به ثمر نرساند. با این حال مجیدی بازیکن موثری در آن تیم محسوب می‌شد و در نهایت توانست با کسب عنوان قهرمانی رقابت‌های لیگ برتر را به پایان برساند.خداحافظ "7" محبوب

مجیدی پس از شکست سه بر دو استقلال برابر پیکان در آغوش حجازی می‌گریدبا رفتن قلعه‌نویی از استقلال به دلیل اختلافات شدید با واعظ آشتیانی، صمد مرفاوی برای دومین بار سکان هدایت آبی‌ها را برعهده گرفت و مجیدی در آن فصل بار دیگر قابلیت‌های فنی‌اش را به خوبی نشان داد. او در شانزده بازی‌ای که در آن تیم کرد، 16 گل به ثمر رساند و نخستین گلش به پرسپولیس را هم در این فصل (88-89) به ثمر رساند. او در هر دو بازی رفت و برگشت به رقیب سنتی آبی‌ها گل زد.

در فصل 89-90 پرویز مظلومی سرمربی استقلال شد و مجیدی به نظر اکثر هواداران استقلال، در آن تیم بار دیگر احیا شد. او از عناصر اصلی مظلومی شد و در 14 بازی 16 گل به ثمر رساند. او در بازیسازی تیم مظلومی نقش به سزایی داشت و با این تیم نایب قهرمانی لیگ را بدست آورد. او در آن فصل در بازی رفت استقلال و پرسپولیس سومین گل پیاپیش را در داربی 69 به پرسپولیس به ثمر رساند؛ گلی که منجر به اخراج شیث رضایی برای مدتی از پرسپولیس و تبدیل به شعاری خاص برای هواداران آبی علیه رقیب سنتی‌شان شد.

در فصل 90-91 مجیدی که بار دیگر کار زیر نظر مظلومی را تجربه می‌کرد به گلزنی‌هایش ادامه داد و در یک نیم فصل که جمعا ده بار به میدان رفت، 9 گل به ثمر رساند. او در نیم فصل بنا به دلایلی که هنوز هم مشخص نشده استقلال را ترک و راهی الغرافه قطر شد. او مدعی بود که دلش برای فرزندش که در امارات بوده تنگ شده و با وجود اصرار شدید هواداران استقلال ترجیح داد از ایران برود و به این ترتیب برای یک نیم فصل راهی الغرافه قطر شد؛ انتقالی که با انتقاد شدید برخی از هواداران و پیشکسوتان استقلال هم همراه شد. آنها معتقد بودند که اگر واقعا بحث فرزند مجیدی درمیان بوده چرا راهی قطر شده و به امارات نرفته است. او در لیگ قطر سه گل و در لیگ قهرمانان آسیا چهار گل به ثمر رساند و در نهایت با پایان فصل قطر را به مقصد ایران ترک کرد.خداحافظ "7" محبوب

مجیدی در راپیدوینحضور او در ایران همزمان با بازگشت قلعه‌نویی به استقلال شد. در ابتدای فصل (91-92) قلعه نویی از پذیرش مجیدی امتناع کرد و با ادبیات خودش مجیدی را مورد حمله قرار داد. او در یک بازی که هواداران استقلال نام مجیدی را صدا کردند، آنها را به اهل کوفه تشبیه کرد و به شدت از آنها انتقاد کرد. با این حال مجیدی که به شدت به قلعه‌نویی تاخته بود و با نام مکتب حجازی حواشی‌ای را برای استقلال ایجاد کرده بود به یکباره در اواخر آذر ماه به استقلال پیوست. این درحالی بود که او در هفتم مهر ماه از فوتبال ملی خداحافظی کرده بود و با پیشنهادات زیادی از سایر تیم‌های لیگ برتری روبه رو بود. حضور مجدد او در استقلال واکنش‌های زیادی را از سوی دوست‌داران حجازی به همراه داشت اما با این حال هیچگاه او و قلعه‌نویی در صحبت‌هایشان به چگونگی بازگشتش به استقلال صحبتی نکردند و البته نادیده نباید گرفت که قلعه‌نویی چندبار از مدیریتش درباره آمدن مجیدی به استقلال سخن گفته است.

مجیدی در آن فصل عموما به عنوان بازیکن ذخیره به میدان می‌رفت و در نهایت سه گل هم برای این تیم به ثمر رساند. او در نهایت عنوان قهرمانی لیگ را با استقلال کسب کرد و آماده بود تا با این تیم قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا را هم جشن بگیرد که این رویا در مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان و با شکست برابر اف‌سی سئول از بین رفت.خداحافظ "7" محبوب

دیدار تیم‌های فوتبال نفت و استقلال، آخرین گل مجیدیمجیدی که تا پایان فصل 92-93 با استقلال قرارداد داشت حالا از آبی‌ها خداحافظی کرده و می‌خواهد در کلاس‌های مربیگری فوتبال شرکت کند. او که سال‌ها با شعار «آهای فرهاد مجیدی» در استادیوم مورد تشویق قرار می‌گرفت شاید چند سال بعد سکان هدایت آبی‌ها را برعهده بگیرد. فرهاد مجیدی که با وجود 38 سال سن از بسیاری از مهاجمان لیگ ایران بهتر بازی می‌کرد حالا کفش‌هایش را آویخته و باید دید استقلال برای جانشینی او چه فکری خواهد کرد.

این مهاجم کهنه‌کار آبی‌ها 45 بازی ملی در کارنامه دارد و ده گل هم به ثمر رسانده است. او نخستین بار توسط مایلی‌کهن به تیم ملی دعوت شد و در سال 75 برابر کویت به میدان رفت. مجیدی هیچگاه در تیم ملی نتوانست قابلیت‌هایش را نشان دهد و در سال 89 با انتشار یک نامه برای همیشه از تیم ملی خداحافظی کرد. او در نامه‌اش با ابراز نگرانی از تکرار تجربه نادیده گرفته شدن جوانان در تیم ملی گفت که نمی‌خواهد جوانان فوتبال ایران مثل خودش پشت خط دیگران بمانند و به آنچه استحقاقش را دارند نرسند.

به جرات مجیدی محبوب‌ترین بازیکن دو دهه اخیر استقلال بوده و افتخار دومین گلزن برتر تاریخ فوتبال استقلال رکورد اوست که به این زودی‌ها شکسته نمی‌شود. او بهترین گلزن ایرانی لیگ قهرمانان آسیاست و تنها ایرانی است که قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا را تجربه کرده است.

مجیدی در بازی الغرافه و پرسپولیس که در 29 فروردین 91 برگزار شد با نشان دادن عدد چهار به هواداران پرسپولیس سنتی را برای هواداران استقلال ایجاد کرد تا جواب عدد شش پرسپولیسی‌ها را در کری‌ خوانی بدهند؛ عملی که تا سال‌ها در یادها می‌ماند.


خداحافظ "7" محبوب
فرهاد مجیدی


خداحافظ "7" محبوب

فرهاد مجیدی

جدول عملکرد فرهاد مجیدی:
خداحافظ "7" محبوب
   

+216
رأی دهید
-38

Falcon11 - لندن - انگلیس
لیگ ایران خداحافظ
‌چهارشنبه 8 آبان 1392 - 19:49
خرچنگ - دبی - امارات متحده عربی
زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست هرکسی نغمه خود خواند و از صحنه رود صحنه پیوسته بجاست خرم ان نغمه که مردم بسپارند بیاد .. غمگین ترین خداحافظی تاریخ فوتبال دنیا . بازم حرف اول رو زدی فرهاد جان مثل همیشه اینبار در سکوت خداحافظی !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
‌چهارشنبه 8 آبان 1392 - 20:30
khyar - اوپسالا - سوئد
فرهاد یه اسطوره واقعی‌ بود،هرجا هست موفق باشه!
‌چهارشنبه 8 آبان 1392 - 21:09
lucina - تهران - ایران
اشکام بند نمیاد.واسه من خیلی عزیز بود. خدا شاهده هر وقت عکسش رو میبینم دلم پر از غم میشه. البته اینم بگم وقتی مهدوی کیا هم اونطور غریبانه از فوتبال خداحفظی کرد باز هم گریه کردم. امیدوارم تمام اسطوره های فوتبال چه قرمز چه ابی چه زرد و چه رنگهای دیگه همیشه زیر سایه ی ایزد منان موفق باشن
‌چهارشنبه 8 آبان 1392 - 22:03
اسب آتش - سیدنی - استرالیا
قبل از اینکه بخاطر محرز بودن دوپینگ اش محرومش کنند در رفت که آبروش نره.کلاس مربیگری در انگلیس دو هفته بیشتر نیست.بهانه است.همیشه تیمهایش رو بخاطر پول بیشترتیمهای عربی ترک میکرد.عرق ملی واسه تیم ملی نداشت اینو همبازیهای سابقش هم گفته اند.
‌چهارشنبه 8 آبان 1392 - 22:13
آتیشپاره - گنت - بلژیک
اگر بازیکنی منافع خود و خانواده اش رابه منافع ملی ترجیح داد حق نداریم اورا متهم به کم فروشی کنیم ٬چرا که نشان داده ایم در زمان پیری یا مشکلات آنها راحمایت نمیکنیم! امیدوارم در کسوت مربی نیز خوش بدرخشد.
‌چهارشنبه 8 آبان 1392 - 23:47
SHABAAHANG - وین - اتریش
روی صحبتم با طرفدارای فهیم پرسپولیس نیست بلکه با اون افرادی هست که ظاهراً یا چشمشون یا گوششون مشکل داره ندیدن و نشنیدن که رئیس کمیسیون ضدّ دوپینگ فدراسیون فوتبال گفت کسی‌ که دوپینگ کرده مجیدی نیست البته از شما‌ها بیشتر از این انتظار نمیره کلا از قافلهٔ فهم فرسنگ‌ها عقبین مجیدی بازی ملی‌ کم داره چون اون موقع فدراسیون و مربی‌ تیم ملی‌ همه لنگی بودن یک خط در میان به تیم ملی‌ دعوت میشد شما‌ها هم آب رو بریزین اونجایی که می‌سوزه آخه فرهاد بد جوری سوزوندتون
‌پنجشنبه 9 آبان 1392 - 00:51
عاشق تبریز - تبریز - ایران
اسطوره بوندسلیگاه امارات رفت....خخخخخخخخخخخ
‌پنجشنبه 9 آبان 1392 - 01:01
dave07 - سیدنی - استرالیا
لنگی‌ها باید به احترامه کاپیتان مجیدی دولا بشن. مجیدی از هر زاویه که بگی‌ به شما گل زده و گله لاییش هم به لنگ از یاده کسی‌ نرفته
‌پنجشنبه 9 آبان 1392 - 02:07
lafcadio - استکهلم - سوئد
بحث اینه که اگه واقعا غیرت داشت حداقل تا نیم فصل وای میساد. نمی گه تیم روش حساب کرده . همینجوری ول کرد رفت . دفعه اولشم نیس که . بهترین حرفهو راجع بهش همون فیروز کریمی زد. اخه این بازیکنی بود که جلو 400 نفر خدافظی کنه.
‌پنجشنبه 9 آبان 1392 - 10:16
pars_iran - دوسلدرف - آلمان
دوپینگ حافظی بوده نه خداحافظی . این اگر اینهمه محبوب بوده چرا اینقدر زود و مقابل ۵۰۰ تا هوادار کیسه کش دوپینگ حافظی کرد ؟!؟؟!؟؟! یعنی‌ تا نیم فصل نمیتونسته صبر کنه ؟!؟!؟! بازی خداحافظی نمیتوانستند براش ترتیب بدند؟؟؟ اسطوره نبوده واسه آبی‌‌ها . قالبی بوده .
‌پنجشنبه 9 آبان 1392 - 09:43
rahaei - تهران - ایران
من پرسپولیسی ام. هیچ وقت هم طرفدار مجیدی نبودم ولی موقع خداحافظی اش خیلی ناراحت شدم. خیلی غم انگیز بود...پایان ۲۰ سال فوتبال ...در ضمن جواب دوپینگ هم منفی بوده
‌پنجشنبه 9 آبان 1392 - 11:54
khalkobi - فرانکفورت - آلمان
مجیدی بازیکن خوبی‌ هست ولی‌ همین ۲ فصل قبل زمان مربیگری مظلومی به.بهانه دخترش رفت قطر در صورتی‌ که دخترش تو آمارت بود و اون فصل استقلال به راحتی‌ قهرمان میشد که با رفتن مجیدی دوم شد و الانم این رفتن یه مقدار مشکوک با این وضعیتی که استقلال داره چرا الان خدافظی‌ می‌کنه .در فوتبالی که نتیجه بازی به راحتی‌ تبانی می‌شه نتیجه آزمایش دوپینگ هم می‌شه تبانی کرد .
‌پنجشنبه 9 آبان 1392 - 14:37
lucina - تهران - ایران
شخصیت تک تک پرسپولیسی ها میشه از کامنت هاشون فهمید. وقتی فرشاد پیوس از فوتبال خداحافظی کرد با اینکه بارها به استقلال گل زده بود و روز خداحاقظیش با اینکه تیم استقلال باخته بود ولی هزاران استقلالی واسش ایستادن و تشویقش کردن. وقتی مهدوی کیا از فوتبال خداحاقظی کرد بازی بعد استقلال از طرف هوادارا تشویق شد اما، اما ،اما ببینید چقدر شخصیت این پرسپولیسی ها پایینه که دارن بهش توهین میکنن. از شما بیشتر توقع نداریم.
‌پنجشنبه 9 آبان 1392 - 15:14
sanazsarmad - کلن - آلمان
تحت تاثیر سریال پژمان قرار گرفته! عزیزم تو در دل ما آبی ها فراموش نمی شوی ...
‌پنجشنبه 9 آبان 1392 - 16:25
lucina - تهران - ایران
باز ما فرهاد مجیدی رو داریم که اتیش بزنیمتون شما الان اسم اسطوره هاتون چیه؟کدوم تیم بازی میکنن دقیقا؟ اسماشون چیه؟شیث؟ناصر ممدخانی؟یا کریمی که حسابی قهوه ای تون کرد؟ یا علی دایی که واسه بردن تیمتون از اسمونا سر در اورد؟ کدوم دقیقا؟ اخ چقدر ترحم انگیزین شما لنگیا خخخخخ. راستی یه سوال شما لنگیا کی مد شدین؟
‌پنجشنبه 9 آبان 1392 - 21:23
ارش کمانگیر - مشهد - ایران
من پرسپولیسی هستم و از خداحافظی کردن خیلی از بزرگان پرسپولیس و استقلال ناراحت میشدم ولی این فرزاد مجیدی بود و نبودش برام فرقی نداشت چون ادم روراستی با تیمش با هواداراش نبود.از اون موقع که به تیمش پشت کرد به بهانه دخترش واقعا کم لطفی کرد به تیمش و هوادارانش واقعا من خودم ناراحتی خیلی از هوادارانو دیدم وشنیدم به خاطر همین شاید بازیکن خوب و محبوبی بود ولی خودش باعث افت محبوبییتش شد خلاصه هرجا میره موفق باشه.
جمعه 10 آبان 1392 - 11:42
shah_par - شيراز - ايران
جواب لنگی ها فقط همینه..... آهااااااااای فرهاد مجیدی.....عقاب یکی: حجازی...یوزپلنگ یکی: مجیدی.... خداحافظ هفت مقدس
جمعه 10 آبان 1392 - 12:21
GHAFAS - مشهد - ایران
وقتی اسم تیم هایی روکه توشون بازی کرده بود از شبکه خبر می خوندند خیال کردم قرآن دارند می خونند با لحن عبدالباسط !!!!!!!!!. خخخخخخخخخخخخ. خداحافظ دوپینگلالی
شنبه 11 آبان 1392 - 21:02
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.