کمیسیون حقوق بشر افغانستان: 'بچه‌بازی'، نقض حقوق بشر است

 

در افغانستان، زنان اجازه ندارند در ملاء عام برقصند، اما به جای آن، پسران نوجوان در حالی که لباس زنانه به تن دارند، برای مردان می رقصند و عمدتا مورد بدرفتاری جنسی قرار می گیرندمقامات کمیسیون حقوق بشر افغانستان اعلام کردند که افزایش پدیده "بچه‌بازی" یا سو استفاده جنسی و بدرفتاری با کودکان و نوجوانان، در این کشور موجب شده تا برای یافتن راهکارهای مبارزه با این پدیده، تحقیق ملی را راه اندازی کند.

سیما سمر، رئیس کمیسیون حقوق بشر افغانستان در مراسم آغاز این تحقیق ملی، این پدیده را "تخطی آشکار حقوق بشری" خواند و از نهادهای دولتی، رسانه‌ها، جامعه مدنی و "افرادی که احساس مسئولیت می‌کنند" خواست که در روند انجام این تحقیق همکاری کنند.

او با اشاره به اینکه "بچه‌بازی" از نظر اسلام ممنوع و مذموم است، گفت که سخن گفتن از این پدیده اکنون در جامعه به عنوان "تابو" قلمداد می‌شود. او گفت که بعد از انجام این تحقیق سفارشهایی نیز به نهادهای مربوطه برای انجام اقدامات لازم صورت خواهد گرفت.

خانم سمر تاکید کرد که استفاده جنسی و جسمی از کودکان مانند رقصاندن، پوشاندن لباس زنانه و بسته کردن زنگ در پای آنها شخصیت کشی است و این افراد بعد از این عمل در جامعه با این نام زندگی می‌کنند و بزرگ می‌شوند.

رئیس کمیسیون حقوق بشر افغانستان گفت که تعدادی از این کودکان از روی اجبار و برای پیدا کردن نان و پول دست به این کار می‌زنند که باید جلو آن گرفته شود.

او افزود که در گذشته بچه بازی یک پدیده منفور در جامعه افغانستان بود و اکنون کم کم قباحت گذشته را ندارد و کمیسیون حقوق بشر تلاش دارد که این عمل به دلیل اینکه یک پدیده غیر اخلاقی و تحقیر کودکان است باید جرم پنداشته شود.سیما سمر: کمیسیون حقوق بشر تلاش خواهد کرد که پدیده "بچه بازی" در افغانستان جرم پنداشته شودخانم سمر افزود که این روند باعث شده تا کودکانی که برای این کار استفاده می‌شوند، عقده ای بار بیایند.

به گفته او وقتی این کودکان بزرگ شدند، برای اینکه بتوانند گذشته خود را جبران کنند، خود به نگهداری بچه مبادرت می ورزند تا انتقام خود را گرفته باشند و یک دور باطل ایجاد و باعث ترویج بیشتر این پدیده شوم می‌شود.

او گفت که کمیسیون حقوق بشر تلاش خواهد کرد که بعد از نشر این تحقیق این عمل را به عنوان جرم در قانون افغانستان بگنجاند که بعد از آن موضوع تطبیق آن نیز باید پی‌گیری شود.

رئیس کمیسیون حقوق بشر افغانستان توضیح داد که اکنون افراد "بچه باز" در مراسم عروسی و نامزدی، پسران جوان را می‌آورند و می رقصانند و در بخش‌هایی از جامعه نیز افراد "بچه باز" مورد احترام قرار می‌گیرند.

او گفت بعضی مردم آنها را در صدر مجلس می‌نشانند و بر سر بچه‌هایی که در حال رقص هستند، پول می اندازند و کف می‌زنند.

خانم سمر تاکید کرد که اکنون افرادی که چندین "بچه" را با خود می‌گردانند، مجرم پنداشته نمی‌شوند. "بچه‌ها" در ابتدا مجبور به این عمل می‌شوند و بعد به یک عادت تبدیل می‌شود و باید این کار یک تخطی حقوق بشری و جرم پنداشته شود.

ثریا صبحرنگ، رئیس بخش امور زنان این کمیسیون نیز در این مراسم گفت که بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که افرادی که دارای قدرت و پول هستند و مربوط به طبقه بالای جامعه هستند، دست به این کار می‌زنند.

او تاکید کرد که داشتن "بچه‌های" بیشتر نماد از قدرت و موقف مالی آنان به حساب می‌آید ولی این عمل در حقیقت شخصیت‌کشی این افراد است.

در حال حاضر صدها ویدئو از مراسم "بچه‌بازی" در کابل و دیگر شهرها فروخته می‌شود که صورت این افراد به طور واضح نمایان است.

+38
رأی دهید
-31

مهرداد2538 - تهران - ایران
اگر در دنیا و مخصوصاً توی این منطقهء خاورمیانه هیچ دینی ظاهر نمی شد مردم این مناطق با اخلاقتر بودند.
‌چهارشنبه 8 آبان 1392 - 17:23
بت شکن - مونترال - کانادا
بچه بازی در بلاد اسلامی امری است عادی!! آن زمان که آخوند‌ها هیچ کاره بودند و کسی‌ برای آن‌‌ها تره هم خورد نمیکرد این عمل یکی‌ از ورزش‌های باستانی حوزه‌های علمیه محسوب میشد!!
‌چهارشنبه 8 آبان 1392 - 18:40
asman184 - تهران - ایران
مهرداد2538 - تهران - ایران. مطمئنی اقا؟این چه ربطی به دین داره؟دین کجاش این کارا هست می شه بگی؟شما برو در مورد مانی بخون شما برو در مورد همبستری و ازدواج شاهان باستان با خواهر و مادرشون بخون.واما ایا تو غرب این اتفاق ها و بدترش رخ نمی ده؟
‌چهارشنبه 8 آبان 1392 - 19:19
فدای آقا - اودنسه - دانمارک
از anti islamist ها خواهش میکنم که این موضوع را به دین شریف اسلام ربط ندهید. این در فرهنگ افغانها هست که نوجوانان را بدین طریق مرد می کنند. همچنان که در بعضی از قبایل آفریقا رسومات مخصوص خودشان را دارند. بطور مثال در قبیله ای برای مرد شدن نوجوان باید از بالای درخت بلند قامت به پایین بپرد.
‌چهارشنبه 8 آبان 1392 - 19:23
کبالت3 - کرج - ایران
خوب یه عده از برادران عجله دارن و غلمان وعده شده در بهشت رو تو همین دنیا میخوان آخه میترسن دروغ باشه و اینهمه عبادت حاصلش هیچ بشه و سرشون کلاه بره اینه که برای احتیاط حوری و غلمان و شراب طهور و سایر مزایا رو گاهی همین دنیا یه تستی میزنن البته باب توبه هم که تا لب گور بازه و خدا هم بخشنده.شایدم به این نتیجه رسیدن که بقول شاعر .این نقد بگیر و دست از آن نسیه بدار که آواز دهل شنیدن از دور خوشست.کبلائی
‌چهارشنبه 8 آبان 1392 - 21:53
ukguy4u - لندن - بریتانیا
asman184 - تهران - ایران. منبعت کدوم رساله است؟ اینها همش شایعه است مثل زنده بگور کردن زنان در عربستان در حالیکه زنان چه در ایران و چه در اسلام ثبل از اسلام دارای شان بالایی بودند. این جریان زنده بگور کردن در عربستان و ازدواج محارم در ایران چرندیاتی بیشتر نیست که آخوندها توی کله شما کردن. چطور است که در عربستان که زنها رو زنده بگور میکردن یک زن به نام خدیجه به درجه بالای تحارت میرسه؟!!!
‌چهارشنبه 8 آبان 1392 - 21:18
taghebostan - فرانکفورت - آلمان
دست میبررند سرمیبررند دزدی میکنند تجاوز میکنند بچه‌باز هستند زنها را میکشند با تریاک و هروئین همه دنیا را معتاد میکنند تازه پرو هم هستند ازشون بد میگن ناراحت میشن
‌چهارشنبه 8 آبان 1392 - 22:40
just_think - جاکارتا - اندونزی
ضمن تشکر از بت شکن، فرمایش شما کاملا درست هست، این مساله مخصوص محافل اسلامییست که دوستان در عین حال که مونث در محفل وجود ندارد از مواهب آن بهر‌مند میشوند!!!، درست مثل حوزه‌های علمیه.
‌چهارشنبه 8 آبان 1392 - 22:42
birmingham - شیراز - ایران
او تاکید کرد که داشتن بچه‌های بیشتر نماد از قدرت و موقف مالی آنان به حساب می‌آید ولی این عمل در حقیقت شخصیت‌کشی این افراد است.
‌چهارشنبه 8 آبان 1392 - 22:47
birmingham - شیراز - ایران
فدای آقا - اودنسه - دانمارک اگر شما این خبر رو مثبت میدونی‌ و دلیل مرد شدن رو در این کار میدونی‌ پس می‌خوام بهت بگم خیلی‌ مرد شودی رقصت چطو حاجی لول خواهش میکنم که این موضوع را به دین شریف اسلام ربط ندهید. این در فرهنگ افغانها هست که نوجوانان را بدین طریق مرد می کنند. همچنان که در بعضی از قبایل آفریقا رسومات مخصوص خودشان را دارند. بطور مثال در قبیله‌ای برای مرد شدن نوجوان باید از بالای درخت بلند قامت به پایین بپرد.
‌چهارشنبه 8 آبان 1392 - 22:44
مهدی00 - منچستر - انگلستان
Taghebostan.فرانکفورت آلمان..چی داری میگی واسه خودت...یکسری برو سی دی های افشاگری ملا کروبی در مورد تجاوز جنسی آخوندها به مردم رو ببین...یکسری برو فیلم تجاوز ملا هدایت فیروز بخش به بچه 17 ساله رو ببین......یکسری برو آمار پدر هایی که در ایران به دخترشون تجاوز کردن رو بگیر..بعد بیا اینجا در مورد افغانی نظر بده و مثل اون کوتوله کثیف احمدی نژاد بگو ما هم جنس باز نداریم.....در ضمن جناب فدای اقا همچین فر هنگ فرهنگ میکنی انگار ایرانی جماعت و کسی نمیشناسه.....به خدای محمد من ایرانیهایی رو تو ایران می‌شناختم که با سگ و خر سکس میکردن.....تویی که اینقدر فرهنگ فرهنگ میکنی اصلا خبر داری پناهنده افغان در ایران حتی اجازه سینما و استخر رفتن رو هم ندارن.......خبر داری چندتا خونه افغانی تو یزد آتیش گرفت....خبر داری ایران به خاطر حفظ خودش هر روز توی افغانستان و عراق و سوریه آدم میکشه.....خبر از گورهای دسته جمعی افغانیها که در کمپهای مهاجرین ایران کشته شدند داری......
‌پنجشنبه 9 آبان 1392 - 00:22
kurosh-h - گوتنبرگ - سوئد
اتهام : ۷۰ هزار شهید و صد هزار زندانی سیاسی . واقعیت :حدود ۴۰۰ کشته و کمتر از ۲۰۰۰ زندانی ) از جمله لاجوردی . رجوی و جاسوسان روسیه
‌پنجشنبه 9 آبان 1392 - 01:45
kurosh-h - گوتنبرگ - سوئد
اتهام قبل از انقلاب: جلاد بی رحم . اتهام بعد از انقلاب : بی عرضه و بچه سوسول ! اتهام : خرید بی رویه سلاح های جنگی . واقعیت .پیشگویی درست از خطر حمله عراق به ایران
‌پنجشنبه 9 آبان 1392 - 01:52
kurosh-h - گوتنبرگ - سوئد
اتهام : مزدور امپریالیسم آمریکا . واقعیت . فشار او به اپک جهت بالا بردن قیمت نفت. بی توجه به هشدار آمریکا ؛ فرمان خرید صنعت ذوب آهن از اتحاد ج شوروی . اجتناب از تاسیس پایگاه نظامی آمریکا در ایران
‌پنجشنبه 9 آبان 1392 - 02:05
kurosh-h - گوتنبرگ - سوئد
اتهام. ولخرجی در جشن های ۲۵۰۰ ساله و المپیک آسیای . واقعیت دور اندیشی او جهت مطرح کردن و شناسایی ایران به جهان جهت ایجاد صنعت پر درآمد توریسم .همان کاری که بعد ها ترکیه و دبی بعد ها انجام دادند.
‌پنجشنبه 9 آبان 1392 - 02:16
kurosh-h - گوتنبرگ - سوئد
تبدیل پاسپورت ایرانی به یکی از معتبر ترین پاسپورت های دنیا. تغذیه رایگان . مدارس و دانشگاههای مجانی . اعزام دهها هزار دانشجو به خارج با بورس دانشجویی و دلار هفت تومانی. پیشرفته ترین پالایشگاه نفت در زمان خودش. ایجاد یکی از مدرنترین شرکت های هواپیمایی دنیا ( هما ).و. بازم بگم ای نمک نشناسان.
‌پنجشنبه 9 آبان 1392 - 02:25
kurosh-h - گوتنبرگ - سوئد
با پوزش . کامنت من مربوط به مطلب *محمد رضا شاه پهلوی را بهتر بشناسیم ) به اشتباه در اینجا نوشته شد
‌پنجشنبه 9 آبان 1392 - 02:36
asman184 - تهران - ایران
ukguy4u - لندن - بریتانیا اولا قضیه مانی که اظهر من الشمسه.یک کم در موردش مطالعه کن.زنده به گور کردن دختران هم اینفدر سند برای ان وجود دارد که رد ان جکه.حال در مورد ازدواج شاهان و محارمشان اولا من کشور خاصی نام نبردم ثانیا بر فرض این اشتباه است اگر چه بنده این مطلب رو از یک تاریخدان ملا ستیز شنیدم،شهوترانی شاهان را چطور توجیه خواهید کرد؟جنگ قادسیه که مطلعی شد برای فتح ایران چطوری ایجاد شد؟فقط برای بوالهوسی خسرو پرویز انگل.من از تو می پرسم تعالیم اسلام کجایش بچه بازی رو مجاز دونسته یا زنا رو؟
‌پنجشنبه 9 آبان 1392 - 09:40
hamidla - هامبورگ - المان
یعنی‌ رابطه با جنس مخالف حرام هست و حکمش اعدام هست ولی‌ تجاوز به پسر بچه ۷-۸ ساله عین شریعت است.
‌پنجشنبه 9 آبان 1392 - 11:12
birmingham - شیراز - ایران
مهدی۰۰ - منچستر - انگلستان عقده‌ای من مطئمن هستم توی خاک ایران بزرگ شودی و از این هم مطئمن هستم افغانی جماعت به خودش رحم نمی‌کنه و بدبختی شما کند ذهنیتان هست برای امددن به انگلیس پول از کجا آوردی ؟ و مطمئنی که از ایران و ایرانی‌ نفرت داری ؟ همین جا هم پیش ایرانی‌‌ها انبری می‌کنین ؟ برو به جای این عقده‌ای بازی‌ها یه کم فکرت رو درست کن این خبر رو که خواندم از اینسانیت خودم شرمند شدم .شماها با انگلیس هم مشکل دارین با این اعتقاد همچشن رو حرام میدونین ولی‌ پولشون رو هلا‌ل............... بعد هم مگه ایران به شما نامه ی فدایت شوم داده که اینجور از ایرانی‌ طلب کار هستی‌ هیچ حقی‌ در ایران ندارین شما به مملکت خودتان رحم نمیکنین
‌پنجشنبه 9 آبان 1392 - 16:18
سرسره - اهواز - ایران
بت شکن -موترال-کانادا گل گفتی مردم ازخنده
شنبه 11 آبان 1392 - 03:03
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.