وزیر اقتصاد: خزانه خالی است و قطع یارانه‌ها به‌صلاح نیست

وزیر اقتصاد می‌گوید بودجه کافی برای ادامه پرداخت یارانه‌ها وجود ندارد و قطع آن با توجه به تورم ۴۰ درصدی برای دهک‌های پایین جامعه به صلاح نیست. شناسایی دهک‌های پردر‌آمد هم در سه ماه غیرممکن است.

به گزارش خبرگزاری "ایلنا"، علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد ایران گفته است که خزانه دولت کاملا خالی است؛ دولت با کسری ۱۱۰ هزار میلیارد تومانی روبروست و منابع بودجه ‌به شدت محدود است.

به گفته وزیر اقتصاد «مجموع پرداخت‌های نقدی که در طی سال صورت می گیرد، ۴۲ هزار میلیارد تومان است در حالی که درآمد ناشی از افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال جاری ۲۸ هزار میلیارد تومان است.» از این گذشته دولت تنها می‌تواند نیمی از این مبلغ را به پرداخت یارانه‌های نقدی اختصاص دهد یعنی ۱۴ هزار میلیارد تومان.

به این ترتیب اگر دولت بخواهد به پرداخت یارانه‌های نقدی ادامه دهد، باید ۲۸ هزار میلیارد تومان را به نحوی تامین کند. علی طیب‌نیا گفت «فاصله ۱۴ تا ۴۲ هزار میلیارد تومان مبالغی است که به صورت خارج از چارچوب قانون هدفمندی یارانه‌ها تامین می شود و ۱۴ هزار میلیارد تومان دیگر از محل مابه‌التفاوت قیمت حامل های انرژی است که در بودجه ۹۲ به دولت اجازه پرداخت داده شد.»

هم‌چنین او از یک ردیف ۱۱ هزار میلیاردی در بودجه امسال سخن گفت که قرار است صرف پرداخت یارانه نقدی شود. این مبلغی است که از منابع بودجه عمومی زده می‌شود و معنایش لطمه شدید پروژه‌های عمرانی و زیرساخت‌های کشور است.

دشواری شناسایی پولدارها!

با وجود این علی طیب‌نیا تاکید کرد که پرداخت یارانه‌های نقدی ادامه می‌یابد. او که برای شرکت در "همایش بین‌المللی صندوق توسعه ملی» به کیش رفته است، روز دوشنبه ۶ آبان به جمع خبرنگاران گفت «با توجه به فشار تورمی دوره اخیر که متوجه خانوارها شده و محاسباتی که در بودجه خانوار صورت می‌گیرد، قطع مبالغ برای خانوارهای فقیر و متوسط جامعه اصلا امکان پذیر نیست.»

بنابر گفته‌های وزیر اقتصاد، ضروری است که پرداخت یارانه‌ها به دهک‌های پایین جامعه ادامه یابد، اما دشواری کار در این است که شناسایی خانوارها و دهک‌های پردرآمد جامعه در مهلت سه ماهه مجلس غیرممکن است.

به گفته او اطلاعاتی درباره دهک‌های پردرآمد جامعه وجود ندارد. وی هم‌چنین درباره ادعای دولت سابق مبنی بر عدم خالی بودن خزانه دولت گفت: «از مجموع ۲۱۰ هزار میلیارد تومان منابع تعیین شده در بودجه دولت می‌تواند تا پایان سال حداکثر ۱۰۰ هزار میلیارد تومان منابع را بدست آورد و این نمی‌تواند هزینه‌های جاری ۱۲۸ هزار میلیارد تومانی دولت را تأمین کند.»

بنابر ارقامی که علی طیب‌نیا به آن اشاره کرد، از شش هزار میلیارد تومان تصویب شده برای هزینه‌های جاری تنها سه هزار و پانصد میلیارد تومان پرداخت شده است آن هم در شرایطی که «هیچ گونه طرح عمرانی در این مدت به اجرا در نیامده است و حتی مطالبات جاری بخش‌های مختلف کشور همچون پرداخت حقوق کارمندان و کارگران نیز در این مورد معطل مانده‌اند.»

۱۸۰هزار میلیارد تومان بدهی

هم‌زمان حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز در چهارمین کنگره سراسری "خانه کشاورز" گفت که دولتش از هنگام برعهده گرفتن مسئولیت با آمار و ارقامی مواجه شده که او آن را "دهشتناک" توصیف کرد: «از روزهای اولیه آمارهای نگران‌کننده دریافت می‌کردیم... یک بخش می‌گفت سیزده میلیون تن گندم تولید کردیم، بخش دوم می‌گفت باید ۷/۵ میلیون تن گندم وارد کنیم و بخش سوم می‌گفت کل نیاز ما ۱۰/۵ میلیون تن است.»

این درحالی است که دولت دهم از بالاترین درآمد ارزی در سال‌های گذشته برخوردار بود. حسن روحانی با اشاره به درآمد ارزی معادل سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار پرسید: «این پول‌ها کجا سرمایه‌گذاری شده است؟».

محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور پیشین ایران در تلویزیون رسمی این کشور گفته بود: «تمام بدهی‌تاریخی دولت را صفر کرده است.» اما حسن روحانی در پایان مهر‌ماه امسال گفت که میزان بدهی دولت به بانک‌ها، پیمانکاران و بخش خصوصی بیش از ۱۸۰ هزار میلیارد تومان است.

+30
رأی دهید
-8

sharafYabi - بیمبه - انگولا
یعنی‌ بعد از هشت سال در آمد ۱۰۰ میلیارد $$$$ دلاری در سال که در تاریخ ایران سابقه نداشته، دولت به قیمت آزاد ارز ۴۰ میلیارد دلار کم داره!!!! البته اگر چند تا از این بهپادها، و چند تا هوپیمای شکاری بفروشن به روسها دوباره پولدار میشیم. نگران نباشید.
‌سه شنبه 7 آبان 1392 - 11:32
همسایه دکتر شریعتی - ایران - ایران
واقعا خیلی جالبه که رییس جمهور یک کشور ندونه درآمد کشور کجا رفته! تازه حسن جون هنوز کجای اسلام ناب محمدی رو در پاک ترین دولت اسلامی دیدی!
‌سه شنبه 7 آبان 1392 - 12:03
بت شکن - مونترال - کانادا
یارانه همین چند دهک فقیر را هم قطع کنید و بفرستید برای اسد و حسن نصرالله تا خداوند توفیق بیشتری برایتان عنایت فرماید!!
‌سه شنبه 7 آبان 1392 - 16:10
دانشجوی ایرانی - تهران - ایران
لعنت به روح آخوندها که حداقل 200 سال کشور رو عقب انداختند نفرین ابدی بر خمینی و خامنه ای و عنتری نژاد
‌چهارشنبه 8 آبان 1392 - 00:35
victory835 - تهران - ایران
خب معلومه کجا رفته. کسی هست که ندونه واقعاً؟ نصفش رفته تو جیب و حساب دولتمردان و سپاهیان داخل و خارج الباقی هم تو جیب دزدان سر گردنه با نام چین و روسیه و هند و .. که تمام اون درامدهای هنگفت دوران 8 ساله سیاه رو بابت فروش تجهیزات الکترونیکی جاسوسی و نظامی دهه هفتادی و سانتریفیوژ های از رده خارج بالا کشیدند.
‌چهارشنبه 8 آبان 1392 - 04:57
کبالت3 - کرج - ایران
یه قلم 13.5میلیارد دلارش دست آقای بز هستش حالا این رده سوم دزد ها بوده بوده لازم هم نیست پیدا کنیم رئیس دزد ها رو کبلائی.
‌چهارشنبه 8 آبان 1392 - 19:22
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.