بریتانیا کشتن مرزبانان ایرانی و اعدام‌های «تلافی‌جویانه» را محکوم کرد

وزارت خارجه بریتانیا کشتن ۱۴ مرزبان ایرانی در سراوان و اعدام ۱۶ زندانی در زاهدان را محکوم کرد.

هیو رابرتسون، مدیرکل بخش خاورمیانه‌ وزارت خارجه بریتانیا، ضمن ابراز همدری با خانواده‌های مرزبانان کشته شده ایرانی، از اعدام ۱۶ زندانی که گفته شده به تلافی حمله به مرزبانان صورت گرفته ابراز نگرانی کرد.

هیو رابرتسون، مدیرکل بخش خاورمیانه وزارت خارجه بریتانیا، در این بیانیه می‌گوید: «من با خانواده‌های ۱۴مرزبان ایرانی که در ۲۵ اکتبر در منطقه سیستان و بلوچستان ایران کشته شدند همدردی می‌کنم. بریتانیا چنین رویدادهایی را تقبیح می‌کند و امیدوار است عاملان آن به میز محاکمه کشیده شوند.»

در ادامه بیانیه وزارت خارجه بریتانیا همچنین از اعدام همزمان ۱۶ زندانی پس از حمله به مرزبانان ایرانی ابراز تاسف شده است.

این بیانیه می‌افزاید: «عمیقا باعث تاسف است که یک روز پس از این رویداد، ایران ۱۶ نفر زندانی محکوم را که احکامشان به این کشتار ربطی نداشت، اعدام کرد. من از ایران می‌خواهم مجازات اعدام را تعلیق کند و اطمینان دهد که برای همه افراد حق دادگاه منصفانه مهیا می‌کند.»

به گفته علی عبداللهی، معاون امنیتی- انتظامی وزارت کشور، جمعه شب در درگیری میان هنگ مرزی سیرکان از توابع شهرستان سراوان و افراد مسلح، ۱۴ نفر از مرزبانان ایرانی کشته شدند.

این مقام وزارت کشور، گفته است افراد مسلح پس از این درگیری به خاک پاکستان بازگشته‌اند. گروهی به نام «جیش العدل» حمله به نیروهای مزربانی ایران را به عهده گرفته است.

اما یک روز پس از وقوع این حادثه،  ۱۶ نفر در استان سیستان و بلوچستان نیز اعدام شدند در حالی که محمد مرزیه، دادستان عمومی زاهدان به صراحت اعلام کرد : «این افراد صبح امروز شنبه در پاسخ به اقدام تروریستی شب گذشته سراوان و شهادت مرزبانان، اعدام شدند.»

دادستان عمومی زاهدان  همچنین در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم نیز گفت: «این اعدام در پاسخ به اقدام شب گذشته آنها بود. قبلا به آنها اعلام کرده بودیم که اگر اقدام کنند قطعا پاسخش را خواهند گرفت و اعدام‌های صبح امروز تنها یکی از پاسخ‌های ما به آنها بود.»

گرچه اظهارات دادستان عمومی زاهدان حکایت از اقدامی تلافی‌جویانه داشت اما رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان گفت که حکم این افراد پیش از این «به قطعیت» رسیده بود اما به خاطر «رأفت و عطوفت اسلامی» به اجرا درنیامده بود.

اما رئیس دادگستری کل سیستان و بلوچستان حمله به مرزبان را به گروه جندالله نسبت داده است.

در همین حال، سایت پلیس ایران گزارش داد، روز پنجم آبان یک نفر هم با اتهام عضویت و همکاری با گروه جندالله، نگهداری جلیقه انفجاری و خروج غیرمجاز در خرم‌آباد اعدام شد.

ایران یکی از بیشترین اعدام‌ها را در میان کشورهای جهان به ثبت رسانده است و سازمان‌ها و گروه‌های حقوق بشری نیز در بسیاری از موارد رویه دادرسی و محاکمه متهمان به مرگ را زیر سئوال برده‌اند.

دسترسی نداشتن به وکیل و اعتراف زیر فشار یا شکنجه از جمله انتقادهایی است که این گروه‌ها و سازمان‌ها به ایران وارد می‌کنند.

+46
رأی دهید
-25

marcopollo - امستردام - هلند
وقتی پاچه خاریه خمینی رو میکردین، یادتون باید به این روزها می افتاد! حالا دیگه دیر شده همه شماها اشتباه محاسباتی داشتین. اون خمینی شپشوروبه شاهه دیکتاتور ترجیح دادین چون که ترکیبه اسلام وایرانیهای خرافتی رو نمشناختین.
‌سه شنبه 7 آبان 1392 - 00:32
siliconvalley - مالمو - سوئد
من یکی‌ فقط منتظر بودم این فضول خان بپره وسط ! من که کلا با اعدام مخالفم به هر دلیلی‌ که می‌خواد باشه ولی‌ بد تر از اون با این دخالت‌ها مخالفم! این همه ملت تو جنگ مردن بریتانیا ککش هم نگزید حالا چون میبینه جیرش کم شده داره واق واق می‌کنه! 1 میلیون ایرانی بی گناه تو ۸ سال جنگ مردن اونا سگ بودن؟ اونا حیوون بودن؟ آدم نبودن؟ برادر من تو جنگ شهید شد وقتی‌ فقط ۲۶ سالش بود چرا اون موقع این چیزا محکوم نبود؟؟ الان می‌تونم بیام دیهٔ برادرمو از تو بگیرم؟
‌سه شنبه 7 آبان 1392 - 00:16
marg bar doshman - لندن - انگلستان
به شما ربطی نداره اشغال های انگلوساکسون
‌سه شنبه 7 آبان 1392 - 01:22
henryaaaa - لوس انگلس - امریکا
کاملا منطقی میگه. اگه کسی‌ جنایتی کرده چه ارتباطی‌ به زندانیان داره. جمهوری اسلامی همین جنایت رو در حق مجاهدین در سال ۶۷ کرد. به تلافی حمله مجاهدین به مرزهای غربی ۷۰۰۰ جوان زندانی رو در ۱-۲ هفته اعدام کرد. این جمهوری در جنایت و جرم بی‌ نظیره.
‌سه شنبه 7 آبان 1392 - 04:21
ab5534 - هلسینکی - فنلاند
marg bar doshman. آقا یا خانم marg bar doshman شما ظاهراً در انگلستان زندگی میکنی‌ و داری نا‌ن نمکشان می‌خوری و نمک دان را میشکنی
‌سه شنبه 7 آبان 1392 - 07:11
pervisir - تهران - ایران
کلا از انتقادهای کشورهایی مثل انگلیس و امریکا که خود بزرگترین حامیان تروریست و ناغضان حقوق بشرند دیگه حالم بهم میخوره .مخصوصا این انگلیس.
‌سه شنبه 7 آبان 1392 - 07:17
MartinT - هایدلبرگ - آلمان
مشکلات داخلی‌ و مالی‌ انگلیس در آینده نزدیک بقدری زیاد خواهد شد که دیگر قدرت دخالت در کشورهای اکثرا دیکتاتور را نخواهد داشت
‌سه شنبه 7 آبان 1392 - 08:09
hossein+87 - ایران - ایران
با محکوم کردن این حرکات تروریستی، اصل وجودی خودتون رو زیر سوال میبرید!
‌سه شنبه 7 آبان 1392 - 08:13
shytoon - وادوز - لیچتن اشتین
۱۶ تا بعدش ۱۶۰ بعدش ۱،۶۰۰ تا و بعدش ۱۶،۰۰۰ تا....همینجور پیش میریم تا این وحشیها حالیشون بشه سرباز کشتن یعنی‌ چی‌. مگه ما با کسی‌ شوخی‌ داریم؟ وقتی‌ که آمریکا زن و بچه ملت بی‌چاره با هواپیما‌ها بدون خلبان میکشد، حضرت آقا کدوم قبرستون تشریف داشتید که صدای ناله جغد مانند شما در نمیاد. ....پس حالا خفه خون بگیر و صدای زوزه وار ات در نیاد.
‌سه شنبه 7 آبان 1392 - 07:41
بشنو از نی‌ - لوگانو - سویس
سوال این نیست که کدوم گروه یا کشوری پشت این توطئه نشسته، اولین سالی‌ که ما باید به دنبال جواب آن باشیم، چرا باید مرزبان‌های ما غافل گیر بشوند و تعداد تلفات چرا باید این قدر زیاد باشد؟ تحمل این موضوع سخت هست که به یک عده‌ جنایت کاران باختیم که دارای هیچ سیستم مدرن نظامی نیستند. در حال حاضر فلسفه شهادت و شهادت طلبی باید جایش به فلسفه حفظ جان و مال مرزبانان بدهد. حتی یک تلفات هم زیاد است، چه برسد به ۱۴ کشته و سه‌ تا زخمی. این مسائل باید ۱۰۰% مورد توجه مسولان قرار بگیرد.
‌سه شنبه 7 آبان 1392 - 08:52
فريادزيره آب - اهواز - ایران
مرگ بر رهبرپس به شما هم ربطی نداره توسوریه؛لبنان؛ بحرین؛فلسطین چی میگذره
‌سه شنبه 7 آبان 1392 - 10:13
PARVANE1 - برنموث - انگلستان
آب ۵۵۳۴ شما تقریبا درست میگید. در جائی زندگی‌ کردن دلیل بر چشمپوشی ایرادات و مشکلات آنجا نیست البته این نظر من هست. انگار که بگوییم چون در ایران زندگی‌ می‌کنیم، نباید اظهار نظر کنیم. پایدار باشید.
‌سه شنبه 7 آبان 1392 - 11:09
fdsa60 - تهران - ایران
یگان ویژه صابرین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی وارد سیستان و بلوچستان شد.حالا ببینید چطوری سبیلهای بابای این وهابی ها را دود میدند.اگه میخواین قدرت وحشتناک نظامی صابرین رو ببینید برید توی سایت آپارات https://www.aparat.com/v/Q0clG
‌سه شنبه 7 آبان 1392 - 07:08
nassau - مالاگا - اسپانیا
چرا شما به هم می‌پرید؟ به شماها چه؟ چقدر شما ساده هستید. اینها همه سیاه بازی است. برید دنبال درس و زندگیتون اینها واسه شما نون و آب نمی‌شه. دیگه دنیا و سیستم هدایت دنیا در دست چندین کشور هست و اونها هستند که تصمیم میگیرند. عدالت و دموکراسی و همه اینها حرف مفت است. تو دنیا پول حرف اول را میزانه الخصوص امروز. و اینجوری که ممیبینم شماها جز اون پولدارها نیستید که اینجا جمع شدید. البته بهتون بر نخوره ولی‌ اگه عدم و کاسبی بودید الان اینجا نبودید، من هم مثل خودتون و لا اقل ساده نیستم
‌سه شنبه 7 آبان 1392 - 14:14
salar67 - تبریز - ایران
شنو از نی‌ - لوگانو - سویس دوست عزیز حرف شما منطقیه اما بهتره اینارو هم بدونید که متاسفانه جمهوری اسلامی بر خلاف تبلیغاتی که میکنه در بعد تجهیزات فردی سرباز خیلی مبتدیانه عمل میکنه من تو خدمت سربازی اسلحم یه کلاشینکف ساخت سال 1983 بود یعنی تو جنگم ازش استفاده شده بود وبرای شلیک 10 تا گلوله دو بار رفع گیر میکردی فک کن تو میدان جنگ اسلحت گیر کنه باید به دشمن بگی اقا یه لحظه اجازه من اینو درس کنم جلیقه ضد گلولم که قربونش برم برای سرباز ایرانی پررویی خواستنش
‌سه شنبه 7 آبان 1392 - 19:16
سرسره - اهواز - ایران
چرا فقط بریتانیا پس بقیه کشورها چی نکنه خواب تشریف دارن چرا محکوم نکردن
‌سه شنبه 7 آبان 1392 - 22:06
سرسره - اهواز - ایران
shitoon-وادوز نه که این دولت خیلی دلش برای مردم سوخته صدام اون همه جنایت کرد اخرش باهاش صلح کردن غرامت هم نگرفتن تو فرودگاه دوبی چند وقت پیش به زنان ودختران ایرانی حتک حرمت شد هیچی نگفتن چندبار عراقیها توخرمشهر 3یا4سال پیش مرزبانهای ایرانو کشتن بازهم بی توجه گذشتن سال 88 هم که همه میدونن با مردم چکار که نکردن بخاطر سربازای بچاره که تو بدترین شرایط نگهبانی میدن نیست که 16 نفر اعدام شدن فقط ترس از امنیت رژیم منحوسشونه جون مردم برای ایناپشیزی ارزش نداره
‌سه شنبه 7 آبان 1392 - 22:18
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.