درخواست آمریکا از ژاپن برای 'شنود فیبرهای نوری و جاسوسی از چین'

ژاپن درخواست آمریکا را رد کرده - عکس از ملاقات آبه و اوباما در اجلاس سران گروه بیستخبرگزاری کیودوی ژاپن فاش کرده که آژانس امنیت ملی آمریکا در سال ٢٠١١ از ژاپن درخواست کرده برای شنود اطلاعات فیبرهای نوری که از این کشور می‌گذرند همکاری کند.

به این ترتیب آژانس امنیت ملی آمریکا می‌خواسته به اطلاعات فیبرهای نوری منطقه آسیا پاسیفیک، از جمله اطلاعات شخصی، دست پیدا کند.

خبرگزاری کیودو می‌گوید دسترسی به فیبرهای نوری محدوده ژاپن به ایالات متحده این امکان را می‌داده که از چین جاسوسی کند.

بنا به گزارش این خبرگزاری، ژاپن درخواست همکاری برای شنود فیبرهای نوری را رد کرده است.

در روزهای اخیر ابعاد جدیدی از فعالیت‌های جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا فاش شده است. رسانه‌های اسپانیایی خبر داده‌اند که ایالات متحده به تازگی فقط ظرف یک ماه شصت میلیون مکالمه تلفنی شهروندان اسپانیایی را مورد شنود قرار داده است.

همچنین افشای شنود تلفن شخصی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان توسط دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا خبرساز شده است.

رسانه‌های آلمانی می‌گویند باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، از شنود تلفن خانم مرکل خبر داشته است، در حالی که آژانس امنیت ملی آمریکا اعلام کرده آقای اوباما از این مساله مطلع نبوده است.

در همین حال وزارت خارجه کره جنوبی اعلام کرده این کشور می‌خواهد بداند آیا رهبران کره جنوبی هم هدف شنودهای آمریکا بوده‌اند یا خیر.

پیش از این روزنامه ایندیپندنت فاش کرده بود که بریتانیا اطلاعات کلیک فیبرهای نوری خاورمیانه را شنود می‌کند.

خبرنگار بی‌بی‌سی در توکیو می‌گوید قانون اساسی ژاپن دولت این کشور را از همکاری‌های اطلاعاتی و امنیتی با کشورهای دیگر منع می‌کند و در عین حال دستگاه‌های اطلاعاتی این کشور نیروی انسانی کافی برای انجام عملیات وسیع شنود مورد نظر آمریکا را در اختیار ندارند.

+11
رأی دهید
-17

iSam - لندن - انگلستان
پس معلوم شد چرا در ژاپن هارپ (آخ ببخشید، سونامی) اومد. احتمالا بعد از اون ماجرا دیگه همکاری کرده :)
‌سه شنبه 7 آبان 1392 - 00:07
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.