دوران "مجازات دسته جمعی" گذشته است ؛ به "اعدام رسانه ها" پایان دهید

رسانه ها یکی از مظاهر قدرت و اعتبار کشورها هستند و "قدمت" ، یکی از مؤلفه های این اعتبار است. به چند نمونه از رسانه های دنیا و سال تأسیس آنها توجه کنید:آسوشیتدپِرِس (آمریکا)1846، رویترز (انگلیس) 1815، تایم (امریکا) 1923،نیویورک تایمز (آمریکا) 1896، فایننشال تایمز (انگلیس) 1888، یومیوری (ژاپن) 1874، آساهی شیمبون (ژاپن) 1879، الاهرام (مصر) 1875، النهار (لبنان) 1933، الوطن(کویت) 1962

عصرایران ؛ جعفر محمدی* - توقیف روزنامه بهار ، بهانه ای شد تا موضوع مهمی به نام برخورد حذفی با رسانه ها را در چند سطر مرور کنیم.

تأکید می کنیم که موضوع این نوشتار ، صرفاً مورد "بهار" نیست بلکه موضوع فراتر از یک رسانه خاص است.

1 - در جهان معاصر، رسانه را تعطیل نمی کنند ، بلکه اگر خطا و جرمی در آن ارتکاب یافته باشد ، مسوول مربوطه و شخص خاطی را مجازات می کنند.

این قاعده ، فقط درباره رسانه ها نیست بلکه در خصوص سایر اشخاص حقوقی هم صدق می کند.

مثلاً اگر در یک بانک ، یک اختلاس بزرگ صورت پذیرد - مانند ماجرای 3000 میلیارد تومان - کل بانک را تعطیل نمی کنند ، بلکه خاطیان را مورد تعقیب و مجازات قرار می دهند.

چند سال پیش ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجوزی به یک کتاب داد که دارای مضمون جنسی در قالبی بود که در جمهوری اسلامی ، اجازه نشر ندارد. آیا  در آن زمان ، وزارت فرهنگ و ارشاد را به خاطر خطا در صدور مجوز برای این کتاب منحل کردند یا فقط جمع آوری کتاب مذکور و برخورد با افراد خاطی در دستور کار قرار گرفت؟!

در مورد صدا و سیما نیز وقتی مصاحبه موهنی با مضمون مقایسه نامربوط حضرت فاطمه زهرا(س) با یک شخصیت تلویزیونی پخش شد، آیا حضرت امام (ره) دستور دادند که صدا و سیما به دلیل این خطا (که در آن توهین به مقدسات شیعی نیز وجود داشت) توقیف شود یا تنها دستور به تعقیب متخلفان دادند؟

یک نشریه - اعم از کاغذی یا الکترونیک - هم همین گونه است و عقل و انصاف و تدبیر حکم می کند که اگر خطایی در آن صورت گیرد ، با خاطیان و مدیری که مسوولیت را بر عهده گرفته برخورد شود نه این که کل رسانه را تعطیل کنند.

چند سال پیش در همین کویت ، وقتی در یکی از روزنامه ها ، مطلب توهین آمیزی درباره خاندان حکومتی منتشر شد ، تنها سه روز به عنوان تنبیه توقیف اش کردند. اخیراً هم روزنامه شیعی "الدار" به اتهام ایجاد فتنه و عداوت در کویت، تنها به مدت سه ماه توقیف شد و اخیراً فعالیت اش را از سر گرفت.

2 - تعطیلی کل یک رسانه به دلیل خطای یک یا چند نفر ، "مجازات دسته جمعی" است. کسانی که اندک اطلاعات حقوقی دارند می دانند که دوران "مجازات دسته جمعی" چند صد سال است که به سر آمده و مسوولیت های قضایی ، "فردی" شده اند.
تعطیلی یک رسانه ، مساوی است با بیکار شدن افرادی که در آن شاغل بوده اند و متعاقب آن ، ایجاد مشکلات برای اعضای خانواده آنها ، یعنی کسانی که اساساً هیچ نقشی در ارتکاب خطا نداشته اند.
 

                                         دوران "مجازات دسته جمعی" گذشته است ؛ به "اعدام رسانه ها" پایان دهید           
                                                    نخستین شماره روزنامه الاهرام چاپ قاهره در سال 1875

3 - رسانه ها یکی از مظاهر قدرت و اعتبار کشورها هستند و "قدمت" ، یکی از مؤلفه های این اعتبار است.

به چند نمونه از رسانه های دنیا و سال تأسیس آنها توجه کنید:
آسوشیتدپِرِس (آمریکا)  1846
رویترز (انگلیس)  1815
تایم (امریکا)  1923
نیویورک تایمز (آمریکا)  1896
فایننشال تایمز (انگلیس) 1888
یومیوری  (ژاپن)   1874
آساهی شیمبون (ژاپن) 1879
الاهرام (مصر) 1875
النهار (لبنان) 1933
الوطن(کویت) 1962
...
یک سوال خیلی ساده: "آیا این رسانه ها ، در طول تاریخ بسیار طولانی خود که از نیم قرن تا  قریب به 200 سال است ، خطایی مرتکب نشده اند؟"

با توجه به این که "خطا" ، جزو "امور اجتناب ناپذیر کار رسانه ای در سراسر جهان" است، می توان پاسخ داد که قطعاً در این رسانه ها و نظایر آنها ، اشتباهاتی هم رخ داده است.

آیا اگر دولت های این کشورها ، این رسانه ها را به دلیل خطاهایشان توقیف می کردند ، اکنون از چنین قدرت رسانه ای قابل توجهی برخوردار بودند؟

اگر کسی به ایران بیاید و بپرسد در کشور شما که 176 سال ، سابقه رسانه ای دارد ( "کاغذ اخبار"  در 1216 خورشیدی منتشر شد) عمر متوسط رسانه هایتان چند سال است و قدیمی ترین شان کدام است؟ آیا جز کیهان و اطلاعات -که این ها هم مصادره شده و حکومتی اند-  چیز قابل ارائه دیگری هم داریم؟! این در حالی است که هزاران عنوان نشریه داشتیم و داریم!

مگر نه این است که یکی از علل پا نگرفتن نشریات در ایران و جهانی نشدن شان ، همین است که بسیاری از آنان با اولین خطا ، توقیف می شوند؟

بگذارید رسانه های ایرانی هم " برند" شوند.

4 - کار نشریه ، آمیخته با سرعت است ، به ویژه در سایت های خبری که آنلاین هستند و روزنامه هایی که باید سر ساعت معینی ، آماده چاپ شوند. طبیعی است که در این پروسه نفسگیر سرعتی و در میان دهها هزار کلمه و تصویر و در طول سال ، ممکن است خطایی هم رخ بدهد. انصاف حکم می کند که در قضاوت راجع به رسانه ها ، این "مهم" لحاظ شود.

بی گمان وقت آن رسیده - و دیر هم شده است - که در نحوه برخورد با رسانه ها ، تجدید نظر جدی شود و برخورد مناسب با خاطیان ، جای خود را به "اعدام رسانه ها" بدهد.

این ، معضلی است که گریبان نشریات همه جناح ها را از "شلمچه" تا "بهار" گرفته است و باید از این وضعیت ، که مناسب با شأن کشور متمدنی مانند ایران نیست ، عبور کرد.

+31
رأی دهید
-0

Dara va sara - پرت - استرالیا
اعدام تلافی جویان 16 نفر....به این میگن. عدالت بربریت. به این میگن وحشیگری . به این میگن خونخواری . به این میگن افکار قرون وسطایی. به این میگن نفهمی تمام........حالا تصور کن اینچنین افکاری به بمب اتم هم دست پیدا کند..........با اولین احساس خطر. دنیا را نابود میکنند..........پس خاک بر سر اون عقلی که از تمامیت و اهداف جکومت ملا دفاع میکند. به هر دلیلی و به هر شکلی....
‌سه شنبه 7 آبان 1392 - 10:25
اسب آتش - سیدنی - استرالیا
Dara va sara - پرت - استرالیا. اعدام تلاقی جویانه کار صحیحی نیست اما یادت نره یکی از همین اعدامی ها برادر عبدالرحیم ملا زاده ملقب به صلاح الدین فاروقی! رهبر گروهک جیش العدل(پیروان ریگی) مسئول این حمله بود که در ترور مولوی جنگی زهی برای شروع اغتشاش قومی مذهبی در سیستان دست داشت که حکم اعدامش از قبل بعد از محاکمه شدن صادر شده بود چند تا دیگه هم تو قضیه انفجار مسجد جامع چابهار وکشته شدن 33 تن ازجمله چندین زن وبچه دست داشتند.این اسمش دفاع از ملا نیست بلکه دفاع از نفس مظلوم کشته شده هاست.راستی نظرت رو در باره سربازای به قتل رسیده ی محافظ مرزی ننوشتی؟؟؟. .
‌سه شنبه 7 آبان 1392 - 17:06
dara va sara - پرت - استرالیا
خود عمل تلافی جویانه.کار زشتی..من از کسی طرفداری نمیکنم.ولی افرادی که اعدام شدند.حکم قصایی برای انها بریده شده بوده و یک شبه همه انها را اعدام کرده اند..این مثل این میمونه .که جمهوری اس.هالی همه را گروگان گرفته و با اولین حمله ..برای تهدید افراد گروگان گرفته رو شروع به اعدام میکنه. به این عمل میگن گروگانن گیری..در ضمن .اون زندانی برادر عبدالرحیم بوده.چه ربطی داشته.....که فقط 18 ساله داشته
‌چهارشنبه 8 آبان 1392 - 11:07
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.