عراقچی: زمان رویکرد جدید در روابط ایران و آژانس فرا رسیده است

ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل در فضای جدید ایجاد شده پس از "مذاکرات مثبت" ژنو، دور تازه ای از مذاکرات را آغاز کردند.

یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل امروز دوشنبه ۶ آبان (۲۸ اکتبر) پیش از آغاز مذاکرات، در حضور خبرنگاران خطاب به عباس عراقچی و سه همراه او گفت: "مذاکرات امروز بسیار مهم است و هدفش حل مسائل باقیمانده و سوالات بی پاسخ حول برنامه هسته ای ایران است."

آقای آمانو تاکید کرد که این مساله ای قدیمی و پیچیده است و دو طرف امیدوارند با همکاری به راه حل دست یابند.

عباس عراقچی، معاون حقوقی و بین الملل وزارت خارجه هم خطاب به آقای آمانو و همراهان او گفت: "وقت آن رسیده که رویکرد جدیدی اتخاذ شود".

وی گفت که برنامه هسته ای ایران صلح آمیز است و "برای همیشه صلح آمیز خواهد ماند".

آقای عراقچی تاکید کرد که نقش آژانس در نشان دادن ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران مهم و حیاتی است.

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران برای دیدار با یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل امروز صبح با پرواز خطوط هوایی ترکیه وارد وین شد.

او که پس از محمد جواد ظریف بلندپایه ترین عضو تیم مذاکره کننده بر سر برنامه هسته ای ایران است، پیشتر هم گفته بود که کشورش با رویکرد تازه ای وارد مذاکرات با آژانس می شود تا ابهامات و سئوالات موجود درباره ماهیت و فعالیت های برنامه هسته ای به شکل مناسبی حل و فصل شوند.

یکی از مقامات مسئول در آژانس به محمد امینی، خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی فارسی به وین گفته است که پس از مذاکرات احتمالا یک ساعته میان آقایان عراقچی و آمانو، مذاکرات فنی و دقیق تر میان رضا نجفی، سفیر ایران در آژانس و هرمان ناکارتس، معاون آژانس در امور پادمان ها آغاز می شود که چندین ساعت طول خواهد کشید.

به گفته این مقام، آژانس نمی داند که این مذاکرات فردا هم ادامه خواهد داشت یا خیر ولی افزود که برخی منابع ایرانی از چنین احتمالی سخن گفته اند.

+12
رأی دهید
-4

pervisir - تهران - ایران
موفق باشید
‌سه شنبه 7 آبان 1392 - 07:23
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.