زنگنه: ۲۷ هزار میلیارد تومان از درآمد نفتی را برای یارانه بر می‌دارند

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران، روز یک‌شنبه پنجم آبان درباره مسئله برداشت از منابع بخش نفت و گاز برای پرداخت یارانه نقدی به‌جای سرمایه‌گذاری در بخش انرژی گفت که «متاسفانه این موضوع صحت دارد» و تاکید کرد که حجم این برداشت هم «زیاد» است.

به گزارش خبرگزاری مهر، وی که در حاشیه اولین همایش صندوق توسعه ملی سخن می‌گفت افزود: «طبق قانون بودجه باید ۲۷ هزار میلیارد تومان از محل منابع وزارت نفت بابت پرداخت یارانه نقدی برداشت می‌شد اما کشش این مقدار را نداشتیم که منجر به متلاشی شدن شرکت ملی گاز و پالایش پخش و پالایش شد.»

وی افزود: «باید نفت بفروشیم تا بتوانیم منابع لازم را به خزانه واریز کنیم.»

این برداشت‌ها از منابع نفت و گاز ایران در حالی انجام شده که بر اساس مصوبه مجلس همه منابع حاصل از فروش ارز ناشی از صادرات نفت و گاز، بخشی از بودجه عمومی دولت محسوب می‌شود و دولت حق ندارد این منبع را برای مواردی خاص مانند پرداخت یارانه نقدی استفاده کند.

در مصوبه مجلس در این مورد هم‌چنین آمده است که تخلف از این قانون جرم به‌شمار آمده و پیگرد قضایی دارد.

بیژن زنگنه روز ۲۷ مهرماه نیز با انتقاد از سیاست‌ها دولت محمود احمدی‌نژاد گفته‌بود که در دولت دهم در راستای تامین منابع  اجرای طرح هدفمند کردن یارانه «پول‌های زیادی به‌خلاف قانون» از شرکت‌های تابع بخش انرژی گرفته شده است.

وزیر نفت اضافه کرده بود: «یک عده آدم که فهم عمیقی از این حوزه نداشتند، به‌خاطر اجرای اهدافی، دستگاه‌های بزرگ بخش انرژی کشور را به آستانه نابودی کامل رساندند، کار این افراد مثل کسی است که سوار بر یک آمبولانس برای رساندن مریض به مقصد در راه صدها نفر را زیر گرفته و کشته و هزاران دست و پا را شکسته است؛ این دوستان به‌اسم دادن یارانه به مردم دستگاه‌های بزرگ انرژی همچون توانیر، شرکت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی و شرکت گاز را با تخلف از قانون، نابود کردند.»

وی افزوده بود: «متاسفانه چون چاره‌ای ندارند امسال هم این پول را از این شرکت می‌گیرند، اما سعی می‌کنیم این مشکل خارجی را که مثل یک بختک عظیم روی گلو و سینه این شرکت قرار گرفته از بین ببریم.»

آقای زنگنه در ادامه سخنان روز یک‌شنبه خود از نیاز به ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در صنعت نفت ایران تا پنج سال آینده خبر داد.

«در سال‌های قبل هم بنزین وارد می‌شد.»

وزیر نفت ایران روز یک‌شنبه در پاسخ به پرسش خبرگزاری ایسنا درباره برنامه وزارت نفت برای واردات بنزین تاکید کرد: «واردات بنزین همیشه انجام می‌شده و اکنون نیز انجام می‌شود.»

وی در پاسخ به این پرسش که «در گذشته گفته می‌شد در واردات بی‌نیاز شدیم. آیا این را تایید نمی‌کنید»، گفت: «می‌دانم که در سال‌های قبل هم واردات بنزین انجام می‌شد که روزانه دو، سه و یا چهار میلیون لیتر بوده است.»

بیژن نامدار زنگنه روز نهم مهرماه با تاکید بر این‌که هیچ‌گاه واردات بنزین به کشور متوقف نشده است، گفته‌بود: «همیشه بنزین وارد کرده‌ایم، منتهی به آن اکتان افزا می‌گفتند، اما صادقانه باید گفت این واردات بنزین بوده و نباید با اسم، اعداد و کلمه بازی کرد.»

«سناریوی بنزین ۱۰۰۰ تومانی شایعه است»

وزیر نفت ایران درباره سناریوی بنزین ۱۰۰۰ تومانی گفت: «من هم این شایعه را شنیدم اما تا چیزی اعلام نشود همه چیز شایعه خواهد بود.»

رسانه‌های داخلی ایران پیش از این از «طرح مجلس ایران برای افزایش قیمت بنزین تا هزار تومان» خبر داده بودند.

+39
رأی دهید
-6

کبالت3 - کرج - ایران
ابر و باد و مه خورشید فلک در کارند/تا تو یارانه ما را ندهی و با رفیقت بخوری.کبلائی
یکشنبه 5 آبان 1392 - 19:53
delmorde - یوتوبوری - سوئد
اگر راست میگویید این احمدی نژاد که در نرفته بگیرید محاکمه اش کنید؟! میترسید پته همه شماها رو بریزه رو دوری بدبختهای دزد. هی میگید احمدی برد خورد بخشید به اشنا و فامیل چی و چی. می خواهید بچاپید و بگویید ما خالی نکردیم خالی تحویل گرفتیم. ما خراب نکردیم همه امور اقتصادی رو خراب و افتضا تحویل گرفتیم دارید سر مردم رو کلاه میزارید؟! او تنها خائن و دزد نیست همه از یک قماشید. تا این حکومت ننگ برقراره هیچوقت وضع درست نمیشه مگر همه گورتان را گم کنید. تخم و ترکه تان هم کم نیست نزدیک به بیست ملیون اخوند و دوست و فامیل دورتانند همه مشغول چاپیدن ملت کیسه تان هم که پر بشو نیست.حالا هم زمزمه بالا بردن بنزین راه انداختید برای چاپیدن مردم.
یکشنبه 5 آبان 1392 - 19:53
کبالت3 - کرج - ایران
ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کارند/تا تو یارانه ما را ندهی و با رفیقت بخوری.کبلائی
یکشنبه 5 آبان 1392 - 19:56
رززرد - تهران - ایران
هیچ فرقی بین شاه و خامنه یی نیست، شاه هم کم ندزدید و به دور و بریهاش کم نداد! یه أفسر ساده ش صاحب بهترین خونه و ماشین و راننده و کلفت و نوکر فیلیپینی بود!! تازه اینها ظاهری بود که مردم میدیدند، حسابهای بانکی و دله دزدی شون هم فقط خدا میدونه چی بوده، اونم کثافت کاری کم نداشت، منتها شانسی که داشت دنیای اطلاعات و اینترنت نبود که پرده از کثافت کاری و دزدی ش برداره، اون مرتیکه مخوف شکنجه گر ساواک ( ارش) مال اون بود، همه إیرانی ها تو نداری بودن و عاقا کأخ اینه برای خودش ساخته بود از دزدی از مردم! هیچ فرقی بین شاه و خامنه یی نیست، هر دو کثیف و دزد هستن، منتها یکی دزد موزی ( شاه) و اون یکی دزد پرررو( خامنه یی) به فرح و رضاپهلوی بگه چطور اون. موقع که بابای شما میدزدید و توی قصر با بهترین إمکانات بودین ومردم توی حلبی آباد، دم از حق و مساوات و عدالت نمیزدین؟ والللللله مفتخورها، حالا هم نوبت خامنه ییه که بخوره و بچاپه، هم حروم شاه بشه و هم حروم خامنه یی
یکشنبه 5 آبان 1392 - 21:59
Takalom - ناتینگهام - انگلیس
این که چیزى نیست ، تو این دوسال پولى از جیب این مردم بدبخت بیچاره برداشته شده که این پولا پیشش پوله خورده ...
دوشنبه 6 آبان 1392 - 01:50
paksan - آمریکا - آمریکا
دیگه این موضوع دروغه آخه وقتی بنزین رو از لیتری 100 تومن کردین 700 تومن خوب پس این افزایش قیمت و درآمد کجا میره؟ مشکلی نداره قیمت های آب و برق و گاز و تلفن و بنزین رو برگردونید به همون قیمت قبل از یارانه ها حتی مردم حاضرند یارانه نگیرن .. البته افزایش حقوق مثل همیشه بود پس حقوقها نباید تغییر کنه بجز حقوق مدیران دولتی و مجلس که نجومی بالا رفتند . آدم حیرت می کنه از این همه سردرگمی ! تنها راهش اینه که قیمت سوخت و سایر چیزها مثل آب و برق و گاز و نان و.. رو به قبل از اجرای برنامه برگردونند و یارانه ها رو قطع کنند .. به هوای 45هزار تومن هرچی دستشون رسید گرون کردن بعد حالا دارن آه و ناله می کنند درآمد سرسام آوری دولت از بقل همین 45هزارتومن کجا رفته و میره . اگر ارزش ریال رو پایین آوردین که ریال بیشتر برای هر دلارتون بدست بیارین چرا منتش رو سرمردم می گذارید همی می خواید درآمد ریالیتون بالا بره هم می خوایم همه چیز رو گرون بفروشین هم می خواید همین دوزار رو هم ندیدن .یعنی هم خر می خواید هم خرما
دوشنبه 6 آبان 1392 - 05:10
paksan - آمریکا - آمریکا
الان اگر ارزش ریال رو درست کنید و حداقل برسونید به همون 900 تومن موقع خاتمی صددرصد قاچاق بنزین متوقف میشه و سپاه بدبخت میشه . ثانیا مالیات ببندید به افرادی که پول های کلفت دارن تو حسابهای بانکیشون چه ایراد داره اول همه حسابها رو شناسایی کنید بعد اعلام کنید مه باید مالیات بدهند و قیمت خانه ها و زمین هم با توجه به قیمت دلار صددرصد یک سوم میشه و بازار بورس و طلا هم می یاد پایین و البته حقوق مردم با ارزش میشه و همین 45 تومن هم با ارزش میشه آن موقع بنزین لیتری 700 تومن هم برای شما درآمد خوبی میشه . پس دیدید که همه چیز به ارزش ریال بستگی داره و شما نمی خواید که این کار بشه سپاه می خواد قاچاق سوخت بکنه از قیر گرفته تا بنزین و هرچی ارزش ریال بیاد پایین بازار اونها گرمتره یکسوم آمار مصرفی که شما اعلام میکنید اصلا مردم ایران مصرف نمی کنند و فقط برای قاچاق از مرزهاست که بیشتر سهم رو هم مراکز نظامی دارند و دولت بی سواد دنبال راحترین راه می ره هم می خواد هر دلارش رو سه هزار تومن بفروشه هم می خواد هیچی یارانه پرداخت نکنه هم می خواد هرچیزی که دست خودشه سه برابر قیمت بفروشه!
دوشنبه 6 آبان 1392 - 05:16
kolah-ghermezi - ونکوور - کانادا
دوست عزیز قربون دهنت برم، ایول،،،منتها غرب شونه هاشو گرفته بود و به اصطلاح ارزونی بود،، ولی‌ جنوب شهریها که یکیش خود بنده و اقواممون ۱۰۰۰ رززرد - تهران - ایران,,,,دوست عزیز قربون دهنت برم، ایول،،،منتها غرب شونه هاشو گرفته بود و به اصطلاح ارزونی بود،، ولی‌ جنوب شهریها که یکیش خود بنده و اقواممون ۱۰۰۰ تومانی ندیده بودیم،،. حالا هم چین و روسیه دوش اینارو گرفته،،ولی‌ چون گدا صفتند و به مزاج غرب نیست و غربیها به اینا میچربند گروونیه،،،فیلمای صمد آقا رو باید به دقت تماشا کرد تا فهمید که مطلب چیه،،به قول خودش میگه بعد از دیدن فیلم من باید گریه کنین نه بخندین. تو یوتیوب همین کلیپ هست که این جملات رو میگه،،،موفق باشین دوست عزیز.
دوشنبه 6 آبان 1392 - 06:02
mammal - لندن - انگلیس
یعنی‌ آقای دکتر مهندس استاد دانشگاه احمدی‌نژاد حساب و کتاب بلد نیست؟ معلومه دیگه از یک دزد بسیجی‌ انقلابی پابرهنه انتظار دیگری هم می‌شه داشت؟
دوشنبه 6 آبان 1392 - 09:46
delmorde - یوتوبوری - سوئد
paksan - آمریکا - آمریکا . paksa - آمریکا - آمریکا درود به شما چه خوب گفتید.
دوشنبه 6 آبان 1392 - 13:12
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.