عراقچی: دیدار با آمانو روند جدیدی از همکاری با آژانس اتمی‌ست

عباس عراقچی، معاون حقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه ایران و از مذاکره‌کنندگان ارشد هیئت ایرانی، در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایسنا، گفت سفر او به وین و دیدار با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «آغاز روند جدیدی از همکاری بین ایران و آژانس است».

این سیاستمدار ایرانی قرار است روز دوشنبه ششم آبان ماه با یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس انرژی اتمی دیدار کند.

آقای عراقچی روز سوم آبان در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایسنا ابراز امیدواری کرد که تهران و آژانس اتمی «همراه با حسن نیت در مدت زمانی کوتاه به حل و فصل ابهامات باقی‌مانده از گذشته بپردازند».

این دیدار چند روز پیش از دور دوم مذاکرات ایران و گروه ۵+۱، چین، فرانسه، آمریکا، بریتانیا، روسیه و آلمان، که قرار است در ژنو برگزار شود، انجام می‌شود.

عضو هیئت مذاکره‌کننده اتمی ایران در عین حال به خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، گفته است که کارشناسان ایران و گروه ۵+۱ پس از دیدار او با آمانو در هشتم و نهم آبان ماه مذاکره خواهند کرد.

او گفته است تیم ایران از یک گروه هفت نفره به ریاست حمید بعیدی‌نژاد، مدیر کل سیاسی وزارت خارجه، تشکیل شده است.

پس از دیدارهای وین، دور دوم مذاکرات در ژنو میان هیئت اصلی ایرانی و نمایندگان گروه ۵+۱ در ۱۶ و ۱۷ آبان ماه برگزار خواهد شد.

آژانس انرژی اتمی در تلاش است ایران را متقاعد کند تا امکان دسترسی بازرسان را به سایت‌های هسته‌ای، اسناد مرتبط و متخصصانی که در برنامه‌ هسته‌ای ایران دست دارند، فراهم کند. از زمستان ۱۳۹۰ تا آخرین هفته‌های ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد، ۱۰ دوره مذاکره با ایران برگزار شد، که آخرین آنها از سوی آژانس «شکست‌خورده» عنوان شد.

آژانس اتمی گفته است که بر اساس مدارک «معتبر» دانشمندان هسته‌ای ایران تا سال ۲۰۰۳ و احتمالا پس از آن تحقیقاتی در راستای تولید بمب هسته‌ای انجام داده‌اند. ایران در مقابل می‌گوید که این اظهارات بر مبنای اطلاعات نادرست سازمان‌های جاسوسی‌ای نظیر سازمان سیا و موساد مطرح شده است.

پنجم مهر ماه نخستین دور مذاکرات بین آژانس اتمی و ایران در دولت حسن روحانی آغاز شد.

در آن زمان دو طرف دیدرا را «مثبت» و «سازنده» عنوان کردند و قرار شد دور بعدی در ۲۸ اکتبر، روز دوشنبه پیش رو برگزار شود.

+28
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.