جان کری بر سر تحریم‌های ایران با سنا 'محرمانه دیدار می‌کند'

دولت آمریکا معتقد است که برای بررسی امکان توافق با دولت جدید ایران تحت رهبری حسن روحانی، به "زمان بیشتری" نیاز دارد

خبرگزاری رویترز گزارش کرده که جان کری، وزیر خارجه و جک لیو، وزیر جدید خزانه‌داری آمریکا پنجشنبه آینده (۳۱ اکتبر) در جلسه‌ای با نمایندگان سنای آمریکا دیدار می‌کنند تا شاید بتوانند از تصویب تحریم‌های تازه علیه برنامه هسته‌ای ایران جلوگیری کنند.

به گزارش رویترز (جمعه سوم آبان - ۲۴ اکتبر) این دیدار بخشی از تلاش‌های اخیر دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، برای جلوگیری از تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران است که به امید بهره‌مندی از "فضای جدید" برای رسیدن به توافق با تهران در سایه مذاکرات در جریان میان گروه پنج + یک با این کشور صورت می‌گیرد.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین، روسیه در قالب گروه ۵+۱ با ایران در روزهای هفتم و هشتم نوامبر آینده دیدار می‌کنند تا در ژنو دور دوم گفتگوهای هسته‌ای که اوایل ماه اکتبر آغاز شده بود را پیگیری کنند.

آمریکا و متحدانش معتقدند ایران سرگرم پیشبرد یک برنامه هسته‌ای با مقاصد نظامی است. اتهامی که ایران آن را همواره رد کرده و می‌گوید از دانش هسته‌ای خود برای بهره‌مندی در پروژه‌های صلح‌آمیز انرژی و پزشکی استفاده خواهد کرد.

به گزارش رویترز، این خبرگزاری به اسنادی دست یافته که نشان می‌دهد جلسه آقای کری و وزیر خزانه‌داری با نمایندگان عضو کمیته امور بانکی سنا روز پنجشنبه (۳۱ اکتبر - نهم آبان) ساعت چهار عصر به وقت شرق آمریکا و به طور محرمانه برگزار می‌شود.

کمیته امور بانکی مجلس سنا قرار بود هفته آینده تشدید تحریم های ایران را بررسی کند ولی به گفته ناظران پیش نویس این طرح هنوز بین اعضای کمیته توزیع نشده که می‌تواند بیانگر تعویق این اقدام باشد.

این کمیته پیش تر نیز قرار بود در ماه اوت این طرح را بررسی کند که با درخواست کاخ‌سفید این کار را به پس از برگزاری دور نخست گفت و گوهای جدید هسته ای با ایران موکول کرد.

دولت آمریکا معتقد است که برای بررسی امکان توافق با دولت جدید ایران تحت رهبری حسن روحانی، به "زمان بیشتری" نیاز دارد.

خبرگزاری رویترز به نقل از بعضی از دستیاران سناتورهای دموکرات نوشته است که اعضای جمهوریخواه مجلس سنا با این کار مخالف هستند.

مجلس نمایندگان آمریکا در ماه ژوئیه طرح مشابهی را تصویب کرده بود.

تصمیم گیری درباره تعویق مجدد بررسی طرح تشدید تحریم های ایران در مجلس سنا بر عهده تیم جانسون، رئیس دموکرات کمیته امور بانکی این مجلس و هری رید، رهبر اکثریت دموکرات آن است.

وندی شرمن، معاون سیاسی وزارت امور خارجه آمریکا که از طرف این کشور در مذاکرات هسته ای با ایران شرکت دارد، چهارشنبه به مجلس نمایندگان رفت تا در یک جلسه محرمانه به سوال های نمایندگان درباره گفت و گوهای صورت گرفته در ژنو گزارش دهد.

تحریم هایی که در سال ۲۰۱۱ به وسیله کنگره آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران وضع شدند، باعث کاهش شدید صادرات نفت خام ایران شده اند.

بعضی از منتقدان سیاست خارجی دولت باراک اوباما و گروهی از نمایندگان دموکرات مجلس سنا بر این باورند که رویکرد جدید ایران به مذاکرات هسته ای ناشی از فشار تحریم هاست و در شرایط کنونی نباید از محدودیت های اعمال شده کاست.

+26
رأی دهید
-9

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.