اسپانیا در ارتباط با شنود مکالمات تلفنی سفیر آمریکا را احضار کرد

در تازه ترین واکنش ها نسبت به شنود مکالمات تلفنی شهروندان کشورهای اروپایی توسط سازمان امنیت ملی آمریکا، اسپانیا سفیر این کشور را برای ارائه توضیحاتی به وزارت خارجه احضار کرد.

پیشتر نیز کشورهای آلمان و فرانسه سفرای آمریکا را احضار کرده بودند.

در تحولی دیگر رهبران اتحادیه اروپا اولین اقدامات خود را در واکنش به شنود مکالمات تلفنی شهروندان اروپایی اعلام کردند.

در همین رابطه قرار است که مقامات ارشد اطلاعاتی آلمان و هیاتی از پارلمان اروپا به طور جداگانه و به منظور گفتگو با مقامات آمریکا به این کشور سفر کنند.

پیشتر رهبران اتحادیه اروپا در جریان نشست خود در بروکسل، پایتخت بلژیک با صدور بیانیه ای اعلام کردند که بی اعتمادی به آمریکا به دلیل شنود مکالمات می‌تواند بر جنگ علیه تروریسم تاثیر بگذارد.

در این بیانیه که امروز ( جمعه ۲۵ اکتبر) منتشر شد همچنین گفته شده که بی اعتمادی و عدم اطمینان می تواند "بر همکاری اطلاعاتی بین کشورهای تاثیر منفی داشته باشد."

انتشار اخباری مبنی بر شنود مکالمات تلفنی شهروندان کشورهای اروپایی از جمله شنود احتمالی تلفن همراه آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان توسط سازمان امنیت ملی آمریکا با واکنش هایی از سوی کشورهای اروپایی روبرو شده است.

در این بیانیه همچنین گفته شده که رهبران اتحادیه اروپا معتقدند که برقراری روابط باید بر پایه احترام و اعتماد متقابل باشد.

رهبران آلمان و فرانسه می گویند که می خواهند تا پایان سال جاری میلادی با مذاکره با آمریکا، در مورد جمع آوری اطلاعات به تفاهمی تازه برسند و مقررات جدیدی در این زمینه وضع کنند.

آنگلا مرکل هم گفته است که آلمان و فرانسه به دنبال تعریف چارچوب جدیدی برای همکاری های اطلاعاتی با آمریکا هستند.

خانم مرکل گفت که در پی ادامه همکاری با آمریکاست ولی تاکید کرد که به جای عذرخواهی کلامی خواهان واکنشی عملی از سوی این کشور است.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه هم نسبت به گزارش های منتشر شده درباره شنود مکالمات تلفنی شهروندان این کشور توسط آمریکا ابراز نگرانی کرده است.

+17
رأی دهید
-5

khalkobi - فرانکفورت - آلمان
خوشم میاد دوستو دشمن حالیش نیست فقط به فکر منافع خودش ۲روز دیگه هم اسپانیا،آلمان مجبور عذرخواهی کنن بابت کارشون.
شنبه 4 آبان 1392 - 01:51
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.