رئیس مرکز آمار ایران: نرخ بیکاری بحرانی شد


عادل آذر، رئیس مرکز آمار ایران، از قرار گرفتن نرخ بیکاری کشور در «منطقه بحران‌زا» خبر داد.   این مقام آماری ایران همچنین نرخ بیکاری جوانان در کشور را ۲۶ درصد اعلام کرده است.  
 
خبرگزاری مهر به نقل از آقای آذر گزارش داده است که اگر نرخ بیکاری جوانان که هم اکنون ۲۶ درصد است، دو برابر نرخ بیکاری کل که به گفته او ۱۲.۲ درصد است باشد، به معنای این است که از نظر نرخ بیکاری در منطقه بحران‌زا قرار گرفته‌ایم.
 
به گفته رئیس مرکز آمار ایران، گزارش وضعیت کار و بیکاری در ایران در جلسه هفته گذشته شورای عالی اشتغال که به ریاست اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، برگزار شد، ارائه شده است.
 
عادل آذر در عین حال افزوده است که این آمار «بر مبنای محاسبات سال ۹۱» است.
 
به گفته رئیس مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری در سراسر ایران در پایان سال ۹۱ «یکی از بالاترین نرخ‌های بیکاری طی دهه گذشته» محسوب شده و نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله در همین بازه زمانی نزدیک به ۲۶ درصد بوده که به گفته او «رقم بسیار بالایی است».
 
خبرگزاری مهر همچنین گزارشی از بررسی جدیدترین نرخ‌های بیکاری مربوط به ۳۹۲ شهر کشور در حوزه زنان را منتشر کرده که بر اساس آن، ۱۰۳ شهر دارای نرخ بیکاری بالای ۱۵ درصد برای زنان و ۷۷ شهر نیز دارای «بحران بیکاری» برای زنان با نرخ بالای ۳۰ درصد هستند.
 
بر این اساس، بهترین نرخ اشتغال زنان در شهر ماهنشان زنجان و بدترین شهرها برای جستجوی شغل توسط زنان ایلام، اندیمشک، هیرمند، جوانرود، گچساران، بندرانزلی، خرم‌آباد و اردکان با نرخ بیکاری بالای ۴۰ تا ۵۴.۲ درصد هستند.
 
این گزارش می‌افزاید که حتی استان تهران نیز با وجود قرار داشتن در کانون تجمع مراکز صنعتی و اداری کشور، دارای وضعیت نامناسبی برای بیکاری زنان است و در این استان نیز زنان فرصت کافی برای ورود به بازار کار پیدا نمی کنند.

وضع به گونه‌ای است که از مجموع ۱۴ شهر استان تهران ۱۲ شهر دارای نرخ نامناسب بیکاری برای زنان است و تنها دو شهر دماوند با ۱۴.۶ و شمیرانات با ۱۳.۳ درصد در وضعیت بهتری قرار دارند. متوسط نرخ بیکاری زنان در این استان ۲۱.۶ درصد است.
 
دولت حسن روحانی قول داده است که مشکل بیکاری در کشور را برطرف کند.
 
از جمله علی‌اکبر لبافی، معاون وزیر کار، روز یازدهم شهریور با ارائه جزئیات برنامه اشتغال ۱۰۰ روزه و یک‌ساله دولت حسن روحانی گفت که «با طرح‌های موجود می‌توان حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار شغل ایجاد کرد».
 
اما علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، به تازگی با اعلام منفی بودن رشد اقتصادی کشور، ایجاد اشتغال در شرایط فعلی را غیرممکن دانست.
 
خبرگزاری مهر در خبری که روز سه‌شنبه، ۱۲ شهریور، منتشر کرد، همچنین افزوده‌ است که وزیر اقتصاد با نامناسب دانستن شرایط اشتغال عنوان کرده‌ که «به‌زودی با ورود ۵ میلیون کارجوی تحصیل‌کرده به بازار کار و وجود ۳ میلیون نفر بیکار فعلی، بازار با ۸ میلیون تقاضا برای کار مواجه خواهد شد».

+44
رأی دهید
-1

saye20 - تهران - ایران
مردان ماکه نان آور خانواده هستند بیکارند چه برسدبه زنان ،درهر خانواده یک یا دوجوان بیکار وجوددارد و متاسفانه این جوانان که سنشان مابین 24 تا 30 سال هستند همه اکثر فارغ التحصیل دانشگاهند و بخاطر بیکاری نمی توانند ازدواج کنند البته اگر هم کارداشته باشند بخاطر مکفی نبودن حقوق ویا ندادن حقوق در موعد مقرر و از تشکیل خانواده شانه خالی می کنند و پدر ومادرشان زندگی می کنند .
جمعه 3 آبان 1392 - 18:18
ari jojeh - تهران - ایران
این خبر مبارکیست، یعنی‌ اینکه در موقع لازم نفر برای انداختن رژیم آماده است.
جمعه 3 آبان 1392 - 21:03
فريادزيره آب - اهواز - ایران
نه آقامگه میشه توجمهوری اسلامی کسی بیکارباشه؛همه چیزخوبه؛شمایه چیزی بگیدفدای قاتل؛مرگ بررهبر؛ احمدی نژادعالی بود؛رهبرفرزانه بیاجواب بده
جمعه 3 آبان 1392 - 22:13
دانشجوی ایرانی - تهران - ایران
من خیلی دلم میخواد اون چیزی که آخوندا میگن حقیقت داشته باشه قیامتی باشه تا آخوندا بیان جواب این همه بدبختی که سر نسل جوون آوردن بدن!از بچگی با چه آرزوهایی بزرگ شدیم اما الان اوضاع برای همه جوونا خرابه!مشکل بیکاری یه طرف اما مشکل روحی و روانی که بخاطر بیکاری روی جوونا اثر میذاره هزار برابر بدتره!دور و برم زیاده می بینم درکشون می کنم و این درد رو توشون حس می کنم که شدن تو سری خور از همه جا!بچه های مخصوصا دهه 60 از بهترین بچه ها و نسل های ایران هستن اما واقعا بزرگترین ظلم ها تو حقشون شده!خودم یکی از همون بچه هام و وقتی با هم سن های خودم صحبت می کنم مشکلاتشون قلبم رو به درد میاره
شنبه 4 آبان 1392 - 00:18
Dara va sara - پرت - استرالیا
یکی ار یژگیهای حکومتهای دیکتاتوری اسلامی اینه که هیچ برنامه مشخصی در رابطه با مسائل جامعه نداره. و همیشه یک کلی گویی و بازی با کلمات انجام میدهند.. تا بحال دیده اید که از این زئیس جمبولهایی که تابحال رای داده اید. در رابطه با مسائل اجتماعی .بحثی و حرکتی کرده باشند؟ و یا پافشاری در یک برنامه مهم و حرکت ساز داشته باشند..از انجایی که اینها هیچ برنامه مشخصی ندارند. همیشه تقصیر را به گردن دیگری انداخته و به نق زدن و شکایت مشغول میشوند. همیشه آپازیسیون دارن . همیشه دشمن فرضی دارن. همیشه شکایت دارند. همیشه کشور را در خطر میبینند...دست آخر افکار مردم را به مسائلی جلب میکنند که از مسئله اصلی به دور باشند...8 ماه ملیجک جدید به سر کار امده. چه غلطی برای شما در رابطه با مسائل مهم زندگی کرده . من نمیدانم. فقط سر مردم را با مذاکره و بمب اتم سرگرم کرده.....برین دوباره رای بدین و قر بدین.
شنبه 4 آبان 1392 - 00:48
siavash2a - تهران - ایران
امار بیکاری خیلی بیشتر از این مقداریه که سازمانهای دولتی ایران اعلام میکنند.بجاش به تعداد زنان خیابانی اضافه شده و ایجاد اشتغال شده
شنبه 4 آبان 1392 - 08:05
دنياي بي ارزش - مریوان - ایران
خوب حالا این امار مثل امار چند سال پیشه که داداش کوچیکم میرفت ادامس میفروخت و شاغل هم به حساب می اومد؟؟؟؟؟؟من که همیشه برای این دهه ی 60 ها ناراحت بودم نگو خودمون دهه ی 70 ها بدبختریم........
شنبه 4 آبان 1392 - 09:21
yashainiran - ایران - ایران
بحرانی شده بود
شنبه 4 آبان 1392 - 09:30
aram. - کردستان - ایران
من خودم از بیکاری میام تو اینترنت میچرخم.
شنبه 4 آبان 1392 - 20:26
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.