اوباما به مرکل اطمینان داد مکالماتش شنود نمی‌شود

اندکی از انتشار تازه‌ترین گزارش‌ها در مورد شنود شهروندان خارجی و مقام‌های عالی‌رتبه سیاسی دیگر کشورها به دست سازوکارهای امنیتی آمریکا نگذشته است، که نگرانی شدید مقام‌های آلمانی، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا را به واکنش وا داشت.

رئیس‌جمهوری آمریکا اول آبان ماه به آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان اطمینان داد که سازمان امنیتی آن کشور مکالمات او را شنود نمی‌کند.

این موضوع در گفت‌وگویی تلفنی مطرح شد؛ پس از آنکه خانم مرکل با باراک اوباما تماس گرفت تا در مورد «احتمال شنود» مکالمات خود با او گفت‌وگو کند.

اندکی پیش از آن آلمان چنین اقدامی را «غیر قابل پذیرش» نامیده بود.

تازه‌ترین تنش‌های دیپلماتیک بین مقام‌های کشورهای هم‌پیمان در دو سوی اقیانوس آرام، پس از آن شکل گرفته است که هفته‌نامه اشپیگل در گزارشی که اول آبان منتشر کرد این احتمال را به میان آورد که آمریکا تلفن همراه آنگلا مرکل را شنود می‌کند. این موضوع را سخنگوی دولت نیز مطرح کرد؛ «آلمان اطلاعاتی دریافت کرده است که احتمالا آمریکا تلفن مرکل را شنود کرده است».

اوباما پس از تماس تلفنی مرکل به او گفته است تلفن او شنود نشده و نخواهد شد.

سخنگوی دولت آلمان پیشتر گفته بود «چنین موضوعی اگر ثابت شود، بر اعتماد متقابل تاثیر جدی خواهد گذاشت».

دو روز پیش از گفت‌وگو با مرکل، رئیس‌جمهوری آمریکا با همتای فرانسوی خود نیز گفت‌وگوی تلفنی داشت تا در مورد شنود ده‌ها میلیون شهروند فرانسوی طی تنها یک ماه توضیح دهد؛ موضوعی که با انتشار گزارشی در این مورد در روزنامه لوموند با واکنش مقام‌های فرانسوی روبه‌رو شده بود.

در مورد فرانسه کاخ سفید بیانیه‌ای نیز منتشر کرده است که بنا بر آن رئیس‌جمهوری آمریکا به همتای فرانسوی خود گفته برخی از اخبار انتشار یافته «تحریف» شده‌‌اند.

پیش از آن وزیر خارجه فرانسه گزارش لوموند را «حیرت‌آور» خوانده بود و سفیر آمریکا در پاریس نیز برای ادای توضیحات به وزارت خارجه احضار شده بود.

اما موضوع شنود تنها محدود به هم‌پیمانان اروپایی آمریکا نیست و تازه‌ترین گزارش‌ها، این را در مورد کشورهای جنوبی قاره آمریکا نیز مطرح کرده‌اند.

در همان زمان که لوموند گزارش شنود فرانسوی‌ها را منتشر کرد، اشپیگل آلمانی نیز از قول ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا که موضوع شنود را برملا کرده است، نوشت آژانس امنیت ملی آمریکا ایمیل‌های فلیپه کالدرون، رئیس‌جمهوری پیشین مکزیک را تحت نظر داشته است.

یک ماه قبل نیز بک برنامه خبری در برزیل، گزارش داده بود که آژانس امنیت ملی آمریکا به جاسوسی و کسب اطلاعات از ایمیل‌ها، مکالمات تلفنی و پیامک‌های دیلما روسف، رئیس‌جمهوری برزیل و انریکه پینا نیتو رئیس جمهوری مکزیک پرداخته است.

عمده گزارش‌های جاسوسی و شنود اطلاعاتی بر اساس مدارکی منتشر شده‌اند که ادوارد اسنودن در اختیار رسانه‌های گذاشته است.

آقای اسنودن در حال حاضر در روسیه پناهنده است. آمریکا او را تحت پیگرد قضایی قرار داده است.

+27
رأی دهید
-19

shytoon - وادوز - لیچتن اشتین
......چه لب ورچینده این طفلک،،، الانِ که بزنه زیر گریه. حال می‌کنم روز به روز کثافت‌کاری و دغل بازی این سیاستمدار ها برملا می‌شه.
‌پنجشنبه 2 آبان 1392 - 10:41
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان
مرکل هم باور کرد. ارواح عمتون.
‌پنجشنبه 2 آبان 1392 - 12:43
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان
در ضمن کشورهای همپیمان در دو سوی اقیانوس اطلس نه اقیانوس آرام.
‌پنجشنبه 2 آبان 1392 - 12:46
Hojati 47 - استکهلم‌-سوئد - استکهلم‌-سوئد
روز نامه‌ها رو دیدم با این خبرهای که دست اول از تاجرها و سیاستمدارها میگرفتن اقتصاد شونو امریکیها بالا بردن تو همین بحران اقتصادی
‌پنجشنبه 2 آبان 1392 - 13:28
khalkobi - فرانکفورت - آلمان
این آلمانیها خیلی ادعای زرنگیشون میشه آخه تعطیل اگه اوباما میخواست به تو تضمین بده که دیگه شنود نمیکنه پس چرا از اول همه چیزو شنود میکرد مگه هم پیمانش نیستید .
‌پنجشنبه 2 آبان 1392 - 13:59
paydar22 - لاهه - هلند
این اطمینان را من میدهم که تمام کاربرانی که از محصولات اپل استفاده میکنند چه دستکاهش روش باشه چه خاموش قابل رد یابی و شنود هست سیستم میکروسافت هم همچنین 100%
‌پنجشنبه 2 آبان 1392 - 15:32
کبالت3 - کرج - ایران
نه خانم.، اوباما گفت از بد و بیراهی که دیشب با موبایل به شوهرت میگفتی چیزی نشنیده برو آسوده بخواب کبلائی.
‌پنجشنبه 2 آبان 1392 - 21:40
واقع بین ایرانی - هامبورگ - المان
حاج شیخ حسین .گوش کن داداش اگه همه ملت دنیا بتو بد کرده باشند این المانیها مخصوصا این خانم نازنین بتو هیچ بدی نکرده. یادت میاد قبل از اینکه بریاست جمهوری امریکا انتخاب شوی و در یک مسافرت بالمان چه تجلیلی از تو کردند. نه خدائیش یادت میاد یا نه. اینها همان ملت هستند..این ملت هنوز زخم جنگ را بر گرده دارند و 65 سال است دارند ان نکبتی را تحمل میکنند و سر شان بکار خودشان است. من صمیمانه میگویم زیاد با این خانم کل کل نکن. راه رفتنش را دیدی 100 تا مرد نمیتوانندبه پای این برسند. چون یک چیزی همراه خودش دارد به بزرگی فیل..بهر حال زیاد با این خانم کل کل نکن .یکمرتبه دیدی ترا با کت و شلوارت خورد..البته کباب نکرده.از من بشنو فقط با اینها دوستی کن. از من گفتن
‌پنجشنبه 2 آبان 1392 - 22:05
omidvaran - نورکل - امریکا
این بابا اسنودن عجب دهن امریکارو سرویس کرده تمام دوستان ومتحدانش الان شاکی وناراضی هستن وممکنه اتحادیه اروپا تصمیمات ضربداری بر علیه امریکا بگیره وبیانیه های تندی بده - کاری که امریکا کرده درعرف جاسوسی بین المللی بی سابقه نیست ولی اشکال دراینه که امریکا همه کاراشو اوت سورس میکنه واین ادما ی بخش خصوصی که این کارارو برای دولت میکنن بعدا به یه علتی میان واطلاعات رو لو میدن - این نتیجه اجرای اصل 44 وخصوصی سازیه دیگه (-:
جمعه 3 آبان 1392 - 07:49
perser68 - فلوریدا - امریکا
واقع بین ایرانی‌ - هامبورگ - آلمان. گرامی‌،انگلیسیش پس کجاست؟حتما پستش کردی برای اوباما(:
جمعه 3 آبان 1392 - 09:35
واقع بین ایرانی - هامبورگ - المان
perser68 امریکا. نه عزیز ترجمه انگلیسی را گذاشتم انسان متفکری مثل شما انرا ترجمه کند.یعنی از همین حالا زدی زیرش
جمعه 3 آبان 1392 - 17:49
Sam-Antwerpen - آنتورپن - بلژیک
خوب سیم کارتشو عوض کنه شماره شم به اوباما نده!
جمعه 3 آبان 1392 - 22:49
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.