رئیس قوه قضائیه ایران پیشنهاد عفو 'اعدامی زنده مانده' را داد

رئیس قوه قضاییه ایران از عفو یک محکوم به اعدام که از مرگ با طناب دار نجات یافته حمایت کرده است.

روز چهارشنبه، ۱ آبان (۲۳ اکتبر)، صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، در سخنانی در جلسه مسئولان این قوه، گفت که معتقد است مردی که پس از اجرای حکم اعدام، همچنان زنده مانده بود، نباید مجددا اعدام شود.

بنابر گزارش‌ها، حدود دو هفته پیش، مردی پس از اجرای حکم اعدام در بجنورد و تایید مرگ او توسط نمایندگی پزشکی قانونی، به سردخانه انتقال یافت اما روز بعد، آثار حیات در او مشاهده شد.

این فرد به بیمارستان منتقل شد و ظاهرا همچنان در بیمارستان بستری است اما این سئوال که آیا در صورت بهبودی، باید بار دیگر حکم اعدام به اجرا گذاشته شود مورد بحث و گمانه زنی رسانه ای بوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، رئیس قوه قضاییه گفته است که بحث های صورت گرفته در این زمینه "غیرفنی و غیرمرتبط و ناآگاهانه" است و افزوده است که "به لحاظ عاطفی یکی از راه های برخورد با فرد اعدامی که مرگ را به چشم دیده و شدایدی را تحمل کرده است، عفو است و چنین فردی که دارای وضعیتی خاص است می تواند مورد لطف و عفو نظام اسلامی قرار گیرد."

وی افزوده است که "من قطعا به لحاظ عاطفی این کار را خواهم کرد."

آقای لاریجانی در عین حال گفته است که در کنار بحث عاطفی، مباحثی هم از سوی برخی حقوقدانان مطرح شده که درست نیست. وی در توضیح نظر خود گفته است "اعدام در واقع به معنی سلب الحیات است و اگر به مقتضای دقیق تعابیر قانونی بخواهیم عمل کنیم، باید از کسی که حیاتش باقی مانده است، سلب حیات شود."

وی تصریح کرده است که اگر به هر دلیل "دار کشیدن که ابزار و مقدمه اعدام یا همان سلب الحیات است، موجب سلب نشده باشد، در این صورت فرد باید اعدام شود مگر اینکه بتوان فرض کرد که شخص واقعا سلب الحیات شده و در اثر پدیده ای نادر و خاص به حیات برگشته باشد، که در چنین صورتی، به لحاظ فقهی و حقوقی محتاج تامل خاص است."

صادق لاریجانی نحوه انعکاس خبر این واقعه در رسانه ها را مورد انتقاد قرار داد و گفت: "کش دادن این مساله در روزنامه ها و حتی آوردن استفتائات تکذیب شده، طبیعی نیست و اگر منظور بحث، بحث حقوقی است، باید در محافل حقوقی بنشینید و بحث کنید."

اشاره آقای لاریجانی به انتشار بخشی از رساله آیت الله لطف الله صافی، از مراجع مقیم قم است بوده که به عنوان تاییدی بر لزوم اجرای مجدد حکم اعدام در برخی وبسایت ها منتشر شده بود. دفتر آیت الله صافی با صدور بیانیه ای، گفت که نظر وی در مورد این فرد محکوم به اعدام، اجرای مجدد حکم نیست.

انتشار خبر "زنده شدن مرد اعدامی" در بجنورد، انعکاس گسترده ای در رسانه های داخلی و بین المللی داشت و عفو بین الملل، از سازمان های مدافع حقوق بشر، از مقامات ایرانی خواست تا از اعدام مجدد مردی که پس از اعدام "زنده مانده" صرفنظر کند.

روز گذشته، برخی خبرگزاری ها به نقل از مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری ایران، نوشتند که اعدام این فرد را به صلاح نمی داند. در عین حال، در جمهوری اسلامی، وزیر دادگستری نقش عمده ای در مسایل قضایی ندارد.

رئیس قوه قضاییه مشخص نکرده است که آیا نظر او در مورد لزوم تخفیف مجازات مردم محکوم به اعدام قطعا اجرا خواهد شد یا نه و برای این منظور، چه روندی باید به جریان افتد.

در جمهوری اسلامی، معمولا عفو و تخفیف مجازات محکومان در حیطه اختیارات ولی فقیه قرار دارد.

+331
رأی دهید
-6

taghebostan - فرانکفورت - آلمان
آن اخودند هایی که میگن بایست دوباره اعدام شود نوبت خودشان هم می‌رسد در انقلاب ((واقعی)) بعدی هر آخوند دوبار اعدام خواهد شد آخوند از قاچاقچی ملیونها بار بدتر است برای این مملکت
‌چهارشنبه 1 آبان 1392 - 20:29
mazany - مازندران - ایران
او مرد و بسزای عملش رسید مدرک کتبی گواهی فوت پزشک است. ولی خدا عمر دوباره بهش داد خدا کنه از حالت کما در بیاد و زنده بمونه مرگ بر مرگ زنده باد زندگی
‌چهارشنبه 1 آبان 1392 - 20:29
dkdk - اسلیس - دانمارک
اگر کمی فقط کمی‌ شرف داشته باشید این فرد را اعدام نمیکنید.چرا که حکم این شخص اعدام بوده و حکم اجرا شده و مرگ وی از طریق پزشک قانونی اعلام شده.حال اگر این فرد بعد از تایید مرگ ا‌و توسط پزشک به هر دلیلی دوباره زنده شود اعدام مجدد ا‌و نحایط جنایت و ظلم است.
‌چهارشنبه 1 آبان 1392 - 20:43
delmorde - یوتوبوری - سوئد
بارک الله حکم درستی داده زیرا این مرد در حقیقت یکبار مرده اما دوباره زنده شده و این مجازات رو کشیده بعید بنظر می اید دوباره دنبال این طور خلافها رود.
‌چهارشنبه 1 آبان 1392 - 20:55
khalkobi - تهران - تهران
بابا این یارو لاریجانی میخواد بگه منم آدمم وگر نه تاحالا چند نفرو کشته .
‌چهارشنبه 1 آبان 1392 - 21:23
delijaan - لندن - بریتانیا
این آدم را اگر چهار بار هم اعدام کنند حق اش است اوحق ندارد در بیزینس اتحصاری برادران قاچاقچی دست درازی کند وباعث نقصان سودها عظیم آنهاشود مواد مخدر جزء مهمترین انحصارات ومنوپل سپاه پاسداران است هرکس طمع کند وداین کارواردشود اگرگیر افتاد اعدام اش حتمی است. مگر بتواند بارشوه های کلان یاپارتی های قدرتمندبتواند آزادی خودرابدست آورد
‌چهارشنبه 1 آبان 1392 - 21:40
دوستدار - استهکلم - سوئد
رژیم جمهوری اسلامی ایران سیستمی است که خودش قاچاقچیان مواد مخدر و جنایتکار و دیگر خلافکاران را به وجود میاورد تا بعضی وقتها با دار زدن قاچاقچیان و جنایتکاران وهمینطور زندان کردن و شلاق زدن و جریمه کردن خلاف کاران جلاد بودنش را به صحنه نمایش بگذارد و همینطور مردم ایران ترس و وحشت از رژیم اخوندی داشته باشند.
‌چهارشنبه 1 آبان 1392 - 22:38
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
موضوع این است که اگر داستان رسانه ای نمیشد حتما اعدامش میکردید.
‌پنجشنبه 2 آبان 1392 - 01:51
ali-dk - لونگبو - دانمارک
من مخالف اعدام هستم اما در مورد این شخص باید حکم عدم اجرا شود این شخص خیلی‌ از خانواده را بی‌چاره کرده اگر آزاد شود باز هم به این کار کثیفش ادامه میدهد لعنت بر افراد مواد فروش . این را هم می‌دانم به من افترا خواهید گفت ،
‌پنجشنبه 2 آبان 1392 - 02:02
Ramin2004uk - منچستر - انگلستان
به هر حال هر جرمی که مرتکب شده به سزای عملش رسید پس دیگه حقش نیست دوباره اعدام شه خدا وند جان هر کسی را اسان نداده که یک تعداد ادمهای بی سواد تصمیم بگیرند زنده بمونه یا نه این کار کار إز انسانیت به دور می باشد گر چه این اخوندها انسان نیستند
‌پنجشنبه 2 آبان 1392 - 02:49
دوستدار - استهکلم - سوئد
ali-dk - لونگبو - دانمارک ؟ دوست عزیز با اعدام این شخص جا برای شخص دیگری باز میشود, و این شخص همانند قطره ابیست در رودخانه ای خوراشان. و هیچگاه با اعدام کردن کسی یا کسانی هیچی درست نخواهد شد به غیراز اینکه فسادی بییشتر در کشور زیاد شود. توکه در کشوری اروپایی زندگی میکنید هیچگاه رای به کشتن و اعدام کردن کسی نده. این شخص اگر بخشوده هم شود و اراد هم گردد هر شب که می خواهد بخوابد ان صحنه اعدام را تجربه میکند و هرگز از یادش نمیرود.
‌پنجشنبه 2 آبان 1392 - 07:27
Fifi2 - زرنج - افغانستان
انشاالله که آزاد بشه و برگرده سر خونه زندگیش و یک زندگی جدید و شرافت مندانه رو شروع کنه.
‌پنجشنبه 2 آبان 1392 - 11:30
delmorde - یوتوبوری - سوئد
اینکه میگن قاچاقچی یا ادم معتاد کسی را معتاد می کنه من اصلا نمی پذیرم چون دوستانی داشتم و دارم که معتاد بوده و هستند و با انها مدتها دوست بوده و هستم ولی هرگز معتاد نشدم حتی یک سیگار تا حال که 69 سال از سنم میگذرد نکشیدم. پس اینکه شخصی معتاد میشود دراختیار خودش است که بسادگی یا نادانی یا حرص بدست اوردن پول از این راه گول دیگران را میخورد. البته این را نباید نگفته گذاشت که خود تمایل هم دارد برای بدنبال رفتن ان.
‌پنجشنبه 2 آبان 1392 - 12:56
کبالت3 - کرج - ایران
این فقط به اعدام یه نفر ختم نمیشه یه زن و دو دختر باقی مونده فکر میکنی آینده اینها چی میشه و اینکه به چه شغلی برای ادامه حیات کشیده بشن؟ این در مورد بقیه مجرمین از این قبیل هم صادقه اینهمه اعدام و حبس چه تاثیری تو کم شدن قاچاق و مصرف مواد داشته ؟ جواب حتما نزدیک به هیچه شاید آزاد کردن مصرف و فروش مواد تاثیرش بیشتر باشه با توجه به این که تو ایران هر چی که ممنوع میشه محبوب هم میشه مثل مشروب اینقدر که ما الکلی و تلفات ناشی از الکل داریم تو بلاد کفر نیست .
‌پنجشنبه 2 آبان 1392 - 20:21
مدافع حق - مادرید - اسپانیا
هیچکس دوست نداره خلاف کنه مگر از رو خریت و فقر اونم که معتاد میشه از رو حماقته وگر نه هیچکسى رو به زور نمیشه معتاد کرد .همین طورى این بدبخت اگر از کما در بیاد تو شهر و محله اش سر افکنده و انگشت نماست خدا به دختراش رحم کرده . خدا کنه حالش خوب بشه یه کارابرومند پیداکنه و یه زندگى جدیدى رو شروع کنه
‌پنجشنبه 2 آبان 1392 - 21:07
دانشجوی ایرانی - تهران - ایران
اینکه جرمش چی بوده ما نمیدونیم و نمیشه الکی براش دل سوزوند اما اگه باز بخوان اعدامش کنن این دیگه خیلی بیچاره است آخه رنج و عذاب چند بار؟از این هم بگذریم این مردمی که وای میسن اعدام رو نگاه میکنن واقعا صحنه نفرت انگیزیه آخه چه جور میتونن همچین چیزی رو ببینن و کیف کنن!آدم صحنه سر بریدن یه قربونی رو می بینه کلی ناراحت میشه حالا اینا...
یکشنبه 5 آبان 1392 - 22:50
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.