'روابط عاشقانه' سر یک دختر و پسر افغان را بر باد داد

پسر به دختر وعده عروسی داده و او را از خانه‌اش فراری داده و در خانه خود نگهداری می‌کرده

 

مقامات محلی در ولایت هلمند در جنوب افغانستان تایید کرده‌اند که یک دختر و پسر جوان به دلیل داشتن 'رابطه عاشقانه' قبل از ازدواج سر بریده شده‌اند.

محمد اسماعیل هوتک یکی از مسئولان پلیس ولایت هلمند به بی‌بی‌سی گفت که اجساد این افراد در منطقه بولان شهر لشکرگاه مرکز هلمند بعد از اینکه سر بریده شدن، در یک قبرستان رها شده بود.

او توضیح داد که تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که پسر به دختر وعده عروسی داده بود و او را از خانه‌اش فراری داده و در خانه خود نگهداری می‌کرد.

این مقام پلیس به نقل از برادر پسر مقتول گفت که دو روز بعد از فرار دختر، ده فرد مسلح به خانه پسر آمدند و هر دو را با خود بردند.

آقای هوتک گفت که دیروز، سه‌شنبه، ساکنان محل گزارش دادند که جسد این دو نفر را در قبرستان محل که هر دو سربریده شده بودند، پیدا کرده اند.

گفته می‌شود که این هردو نزدیک ۲۰ سال سن داشتند.

رابطه پیش از ازدواج میان پسر و دختر در بخش‌های از افغانستان علیه سنت‌های اسلامی و اجتماعی پنداشته می‌شود و در موارد اعضای خانواده دختر اقدام به کشتن پسر و دختر می‌کنند.

 


قتل‌های ناموسیرئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان پیشنهاد کرده که 'قتل‌های ناموسی' باید در قانون افغانستان به عنوان جرم تعریف شوددر ماه ژوئن امسال، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اعلام کرد که در دو سال گذشته چهار صد مورد "قتل ناموسی" و تجاوز جنسی در افغانستان، در دفاتر این کمیسیون به ثبت رسیده است.

ثریا صبحرنگ، رئیس بخش امور زنان این کمیسیون گفت که در دو سال گذشته بیش از۲۴۰ مورد قتل ناموسی و بیش از۱۶۰ مورد تجاوزجنسی در سراسر افغانستان در دفاتر این نهاد ثبت شده است.

خانم صبحرنگ گفت که این کل آمار این خشونت‌ها نیست، بلکه موارد بسیاری دیگر از قتل‌های ناموسی از سوی خانواده‎های قربانیان پنهان نگه داشته می‎شود.

یافته‎های این تحقیق حاکی است که این قتل‎ها بیشتر به دلیل ارتباط داشتن زنان و دختران با مردان بیگانه، فرار از خانه، تن ندادن به ازدواج اجباری و ابراز علاقه و تقاضای ازدواج از سوی دختر، صورت گرفته است.

در این گزارش آمده است که عاملان ۴۳ درصد قتل ناموسی نامشخص است و عاملان ۵۷ درصد دیگر اعضای خانواده مانند شوهر (۲۱ درصد)، برادر (۷ صدر)، پدر (۵ درصد)، برادر شوهر، مادر، زن عمو و سایر نزدیکان بوده‎اند.

کمیسیون همچنین گزارش داده است که عامل نزدیک به ۱۵ درصد از مجموع قتل‎های ناموسی و تجاوز جنسی، ماموران پلیس بوده ‎اند.

سیما سمر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در این گزارش گفته است: "پیشنهاد ما این است که قوانین به صورت عادلانه تطبیق شوند. پیشنهاد دوم ما این است که برای مقابله با خشونت‌ها علیه زنان در سطح ولایات دادگاه‌های خانوادگی و دادستانی ویژه ایجاد شود. طب عدلی/پزشکی قانونی ایجاد شود. دیگر اینکه قتل‌های ناموسی در قانون جرم تعریف شوند. بدل دادن هم در قانون جرم تعریف شود و با پدیده ازدواج اجباری و ازدواج کودکان مبارزه جدی صورت بگیرد."

+39
رأی دهید
-103

fardin42 - مونترال - کانادا
اسلام واقعی‌ همینه دیگه،این آخوندای خودمون هم ۳۰ سال دیگه باشن همین بالا سر جوان‌های ایرانی‌ هم میاد.
‌چهارشنبه 1 آبان 1392 - 19:06
taghebostan - فرانکفورت - آلمان
خود طالبانی‌ها پس چطور غرائز جنسی‌ خودشان را برطرف میکنند؟ آخوندها را می‌دانم نیم ساعت صیغه میکنند یا اینکه تجاوز میکنند بعد میکشند و آتش میزنند طالبانی‌ها هم باهم لواط میکنند
‌چهارشنبه 1 آبان 1392 - 20:17
birmingham - شیراز - ایران
افغانستان ۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ هزار سال دیگه هم درست بشو نیست که نیست طالب و طالب زده یه ...است
‌چهارشنبه 1 آبان 1392 - 21:15
rahaei - تهران - ایران
راستش حکم اینها در اسلام اصلا کشتن و سر بریدن نیست. حکم شرعی این کار عقد و شلاقه! نمیگم اون درسته یا اسلام خوبه! ولی بدونید که این دین نیست! این سنته! این کثافت سنته!
‌پنجشنبه 2 آبان 1392 - 00:06
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
fardin42 - مونترال - کانادا/با نظر شما موافق هستم
‌پنجشنبه 2 آبان 1392 - 01:58
benetton - لندن - بریتانیا
کجا؟مگه از افغانستان از این بیشتر هم انتظار دارید؟؟؟؟
‌پنجشنبه 2 آبان 1392 - 03:21
SIAVASHOMA - منچستر - انگليس
این که از بی‌ ناموسی بد تره. بی‌ ناموس خمینی بود و بس .کاش سرش بر بعد میرفت که مثله زالو امثالش زده نمیشدند
‌پنجشنبه 2 آبان 1392 - 04:20
خاکستر - کوالالامپور - مالزی
خدارو هزار مرتبه شکر انگلیسیها این افغانستانو از ایران جدا کردن
‌پنجشنبه 2 آبان 1392 - 08:33
Fifi2 - زرنج - افغانستان
باز یک عده از فرصت استفاده کرده و توهین کردند. لطفا همه را به یک چشم نبینید.
‌پنجشنبه 2 آبان 1392 - 10:19
leila leila - گوتنبرگ - سوئد
از افغانی جماعت چه انتظاری می‌شه داشت؟ حتا اینجا هم که میان دست از این کاراشون بر نمیدارن
‌پنجشنبه 2 آبان 1392 - 12:33
Azadikhah - تكسل - هلند
افغانی هایی که باهاشان برخورد داشتم آدمهایی خوبی بودند و هستند.واقعا آدم حالش گرفته می‌شه که اول افغانستان جنگ با روس‌ها داشت و یک شاه مسعود پیدا شد که کارهایی انجام بده اونو هم کشتند بعدش نیروهایی نظامی اروپا و آمریکا اونجا هستند تا الان و خوب علاوه بر این که ملت افغانستان به خاک سیاه نشستند!البته این اتفاق در کشورهای همسایه افغانستان هم ممکن هست بیفته چیز تازه‌ای نیست.
‌پنجشنبه 2 آبان 1392 - 14:47
عاشق تبریز - تبریز - ایران
ائ تف بر این فرهنگ غلط تازئ.
‌پنجشنبه 2 آبان 1392 - 15:03
دنياي بي ارزش - مریوان - ایران
دوباره فرصتی پیش اومد و همه عقده هاشون رو رو اسلام خالی کردند اخه یکی بگه این کجای اسلمه ؟ اسلام کجا و ایران و افغانستان کجا؟؟؟؟؟!!!!1
‌پنجشنبه 2 آبان 1392 - 15:40
مستانه شرق - هایدلبرگ - آلمان
Fifi2 - زرنج - افغانستان...درود بر شما ....
‌پنجشنبه 2 آبان 1392 - 19:08
کبالت3 - کرج - ایران
به عقاید دیگران باید احترام گذاشت مخصوصا اگه این دیگران عقیده داشته باشن که سر به تن دیگران نباید باشه حالا پیدا کن ماله فروش رو کبلائی.
‌پنجشنبه 2 آبان 1392 - 21:50
salar67 - تبریز - ایران
کشور دوست وفارس زبان افغانستان!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
جمعه 3 آبان 1392 - 08:52
purelove_31 - مشهد - ایران
دنیای بی ارزش:likeeeeeeeeeee
جمعه 3 آبان 1392 - 15:18
marineboy - لس انجلس - امریکا
سالار۶۷ - ترکستان آسیای میانه... خوبه همین چند وقت پیش بود در ترکیه دختری رو زنده به گور کردند. بی‌سواد خرافات تازی‌ها که خودت هم یکیش هستی‌ چه ربطی‌ به زبان فارسی داره؟ عقده ای.
جمعه 3 آبان 1392 - 18:27
bamiyan - استکهلم - سوئد
خاکستر - کوالالامپور - مالزی. کی‌ گفته که افغانستان جز ایران بوده ؟ این تاریخی‌ رو که خودتون به خورده خودتون میدانید و به همین جعلیات هم دلتونو خوش کنید که همهٔ آسیا از آن شما بود یه روزی و این انگلیس عمده از شما گرفته ! زرشک . باز سر بریدن این وحشی‌ها رو آدم نمیتونه حتا تصورشو کنه مثکه کهریکزک شما که تجاوز و بعدش هم سلاخی !
شنبه 4 آبان 1392 - 01:15
yashainiran - ایران - ایران
taghebostan - فرانکفورت - آلمان. مرگ خوبه اما برای همسایه! این قانون برای خودشان(منظورم طالبانه) نیست برای سایرین وضع شده و خودشان آزادند تا هرکاری را که دلشان بخواد با مردم درد و رنج کشیده افغان بکنند. من از روزی که خودم را شناختم یادمه ملت مظلوم افغانستان با چه مشکلاتی روبرو هستند و هردوره چه کسانی رأس کار می آیند و نتیجه اش بدتر از قبل می شود و شمارزیادی از مردم بیگناه از بین می روند. به امید روزی که قتل و جنایت در میان ملت ها نباشد . آمین
شنبه 4 آبان 1392 - 09:47
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.