کری: ایران عملا صلح‌آمیز بودن برنامه اتمی‌اش را ثابت کند

وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه، اول آبان‌ماه، در پایتخت ایتالیا و در دیدار با نخست وزیر اسرائیل بار دیگر تاکید کرد که «حیاتی است» جمهوری اسلامی «عملا» ثابت کند که برنامه اتمی‌اش صلح‌آمیز است.  

به گزارش خبرگزاری رویترز، جان کری، وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه تاکید کرد که تهران باید کاملا روشن و شفاف نشان دهد که فعالیت‌های اتمی‌اش صلح آمیز است.

آقای کری گفت: «ما لازم است بدانیم که اقداماتی در حال انجام است در این جهت که جهان کاملا روشن و شفاف ببیند که هر فعالیتی که ایران به دنبال آن است به‌واقع صلح‌آمیز است.»

این در حالی است که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در همین دیدار بار دیگر خواسته‌های پیشین خود را تکرار کرد و خواستار آن شد که تهران نه غنی‌سازی اورانیوم داشته باشد و نه سانتریفیوژ.

از اوایل مهرماه سال جاری که مکالمه تلفنی تاریخی میان حسن روحانی از ایران و باراک اوباما از آمریکا در نیویورک انجام گرفت، چندین مقام غربی و در راس آنها مقامات آمریکایی بارها تاکید کرده‌اند که جمهوری اسلامی باید عملا نیت خیر خود را ثابت کند.

در همین زمینه وزیر امور خارجه ایالات متحده روز ۱۱ مهرماه هم در پایتخت ژاپن در عین ابراز امیدواری برای مشارکت با جمهوری اسلامی، بار دیگر تاکید کرده بود که تهران «باید ثابت کند» به ختم مناقشه اتمی جاری با غرب «تمایل دارد».

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در یک هفته‌ای که در نیویورک به سر برد در راس هیئتی بلندپایه به انحاء گوناگون تاکید کرد که جمهوری اسلامی خواهان پایان دادن به مناقشه اتمی جاری است، موضعی که نخست وزیر اسرائیل آن را «فریب‌کاری» و روحانی را «گرگی در لباس میش» توصیف کرد.

جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر در دو سطح ۳.۵ و ۲۰ درصد اقدام به غنی‌سازی اورانیوم می‌کند که این دومی باعث نگرانی کشورهای غربی شده است. غرب می‌گوید که ایران با غنی‌سازی اورانیوم در سطح ۲۰ درصد و انبار کردن آن، به زودی خواهد توانست مواد لازم برای ساخت یک یا چند بمب اتمی را در اختیار داشته باشد.

این در حالی است که ایران این ادعاها را رد کرده و گفته است که غنی‌سازی در سطح ۲۰ درصد تنها برای تولید رادیوداروهای مورد نیاز بیماران خاص است.

+41
رأی دهید
-10

perser68 - فلوریدا - امریکا
انگار این کری جمله خمینیه دایناسور رو خوب از بر کرده که میگفت به این مقدار دلخوش نباشید!آفرین ادامه بده(:
‌چهارشنبه 1 آبان 1392 - 16:45
bahar_062000 - اصفهان - ایران
در اینکه آمریکا باید محتاط باشه هیچ شکی نیست ..اما این دیگه خیلی مسخره است و به نظرم زیادی دارن مته به خشخاش می ذارن ، فقط امیدوارم این حرف و حدیث ها برای به بن بست کشیدن مذاکرات نباشه ..اینجا با یه خبر از مذاکرات دلار هم بالا و پایین میشه به تبع اون زندگی مردم هم دستخوش فراز و نشیب میشه
‌چهارشنبه 1 آبان 1392 - 18:18
SIAVASHOMA - منچستر - انگليس
شماها مارو گذاشتید سره کار. آخه کاریو که نمیخواد بکنه را چطوری ثابت کنه. کارتونو که کردید مردم بد بخت و بد باختر میشن .گرونی بیداد میکنه مگه دیگه هندونه فروشی که هندونه میداد ۲۰۰.۰۰۰ تومن میاد بده ۲۰۰۰ تومن
‌پنجشنبه 2 آبان 1392 - 04:32
omidvaran - نورکل - امریکا
از سیاست مدار کهنه کاری مثل کری بعیدست که عمق وپیجیدگی کار مصالخه وتوافق سر بر نامه هسته ای با ایران را نداند ومشکلات داخلی ایران را برای عبور ازین مرحله نفهمد ولی درعین حال عملکرد او تغییر موضع تدریجی او وتهدیدات بی معنی او مرتب کار مذاکرات رو مشکل تر میکنه هر چی اون ویراج بده موضع کروه مذاکره کننده ایران درداخل ودرسطح جهانی ضعیف تر وامکان حصول نتیجه کمتر میشه وایران بفکر الترناتیو های دیگه میفته مثل ترک میز مذاکره نزدیک تر شدن به روسها برای کسب حمایت استراتژیکی واحتمالا دفاعی / نظامی وتسریع فعالیتهای هسته ای مرتبط با برنامه هائی که دارد و احیانا پیروی از مدل کره شمالی که دریک محیط بسته بدون نظارت وکنترل به اولین سلاح هسته دست یافت ودرعین ناباوری دگران انرا بصورت ازمایشی منفجر کرد که امریکا ودیگران را مجبورکرد با کره بزبان دیگر وبا ملاحظه سخن بگویند- نتیجه این نوع سیاست فقط تخریب وبروز خسارت جمعیست برای همه
‌پنجشنبه 2 آبان 1392 - 08:31
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.